Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN3,98-0,01%
CHF / PLN4,48-0,08%
GBP / PLN5,06-0,01%
EUR / USD1,09+0,04%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,81-0,12%
ROPA WTI82,64-0,21%
ZŁOTO2 161,49+0,00%
SREBRO25,15+0,48%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

OmiseGO (OMG) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 30 listopad 2018

OmiseGO (OMG) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 14:00:29]

Spis treści: 

  1. Wolność od banków dzieki Ethereum
  2. ICO, historia i rozwój platformy OmiseGO (OMG)
  3. Jaki portfel (wallet) do OmiseGO?
  4. Notowania i kurs OmiseGO (OMG)
  5. Notowania i kurs OmiseGO (OMG)

 

Wolność od banków dzieki Ethereum

OmiseGO (OMG) to otwartoźródłowa (ang. open source) platforma płatnicza oparta na zdecentralizowanej sieci blockchain Ethereum (ETH), posiadająca cyfrowe tokeny OMG. Celem projektu jest dostarczenie bardziej przystępnych i wygodniejszych usług finansowych, bez konieczności polegania na pośrednikach, a także inkluzja osób pochodzących z rejonów, w których nie ma dostępu do usług bankowych. Przewrotnym hasłem projektu jest „unbank the banked”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „uwolnij od banków ludzi korzystających z ich usług” i jest odwróceniem popularnego hasła „bank the unbanked”. OmiseGO dostarcza rozwiązania płatnicze dla walut cyfrowych oraz fiducjarnych, a także innych cyfrowych aktywów (punktów lojalnościowych, cyfrowych kredytów, etc.) oraz gotowy SDK (ang. Software Development Kit) dla developerów, chcących skorzystać z usług sieci OmiseGO. Platforma rozwija również zdecentralizowaną giełdę (DEX).

Maksymalna podaż tokenów OMG wynosi 140 245 398, z czego wszystkie z nich znajdują się obecnie w obiegu rynkowym.

Oprócz działającego od 2013 r. produktu (aplikacji płatniczej Omise), projekt posiada mocny zespół ponad czterdziestu developerów (w tym wielu Polaków), a także wsparcie merytoryczne m.in. Vitalika Buterina (założyciela Ethereum), Gavina Wooda (współtwórcy Ethereum i autora języka programowania smart kontraktów Solidity), czy Juliana Zawistowskiego (twórcy platformy Golem)

 

Zobacz także:  BitTorrent (BTT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

ICO, historia i rozwój platformy OmiseGO (OMG)

Reklama

Firma Omise Corporation została założona w maju 2013 r. przez Japończyka o nazwisku Jun Hasegawa w Tajlandii. Omise początkowo było mobilną aplikacją do szybkich płatności dla klientów indywidualnych i sklepów internetowych z wykorzystaniem różnych walut, bez konieczności posiadania konta bankowego, obecnie dostępną w Tajlandii, Singapurze Indonezji oraz Japonii.

Na początku 2017 r., wraz z rozwojem platformy Ethereum, twórcy aplikacji Omise postanowili rozszerzyć funkcjonalność ekosystemu, który dzięki zdecentralizowanej sieci Ethereum stanie się kompleksową międzynarodową platformą płatniczą, rozliczeniową i giełdową dla różnych walut i cyfrowych aktywów, pozwalającą m.in. na zastąpienie usług bankowych i dostarczenie rozwiązania płatniczego użytkownikom, niemających do nich dostępu.

Aby zebrać fundusze na rozwój blockchainowej platformy OmiseGO (nie należy mylić aplikacji płatniczej Omise z platformą OmiseGO), zdecydowano się na przeprowadzenie sprzedaży tokenów w formie ICO. Cyfrowe tokeny OMG zostały oparte na smart kontrakcie Ethereum w najpopularniejszym standardzie ERC20.

Publiczna sprzedaż tokenów trwała dokładnie miesiąc i zakończyła się 23 czerwca 2017 r., osiągając maksymalny próg zbiórki (tzw. hard cap), wynoszący 25 mln dolarów zgromadzonych w ETH. Podczas ICO 70,1% tokenów trafiło do użytkowników, z czego 5% (7 012 269 OMG) w ramach airdropu dla ówczesnych posiadaczy ETH.

 

Sprawdź aktualny kurs OmiseGo (OMG)

Reklama

 

9 sierpnia 2017 r. Vitalik Buterin opublikował white paper protokołu drugiej warstwy Ethereum o nazwie Plasma Cash, mającego na celu zwiększenie skalowalności sieci, na zasadach pokrewnych z rozwiązaniem Lightning Network, rozwijanym m.in. w bitcoinie, litecoinie (LTC) oraz Stellar (XLM). Zespół projektowy OmiseGO ogłosił wówczas, że platforma płatnicza będzie oparta o Plasma Cash, co doprowadziło do znacznego wzrostu notowań tokenów OMG, które niedługo potem przekroczyły cenę 10 dolarów (ponad 300% wzrostu do końca miesiąca).

Wg roadmapy, pełna wersja zdecentralizowanej giełdy OmiseGO opartej na Plasma Cash ma być dostępna do końca 2018 r., obecnie jednak wydaje się, że termin ten zostanie przeniesiony na 2019 r.

 

 

Reklama

 

 

Jaki portfel (wallet) do OmiseGO?

OMG jest standardowym tokenem opartym na smart kontrakcie ERC20 (Ethereum), co oznacza że posiada bardzo szerokie wsparcie portfeli na różne systemy i urządzenia.

Najbardziej rozpowszechnionym portfelem webowym dla tokenów ERC20 jest MyEtherWallet, ze względów bezpieczeństwa lepiej korzystać jednak z wtyczki MetaMask, dostępnej dla najpopularniejszych przeglądarek internetowych (Chrome, Brave, Firefox). Wśród licznych desktopowych portfeli dla OMG, warto wymienić Jaxx oraz Exodus, które są dostępne na systemy Windows, MacOS oraz Linux. Popularne portfele mobilne dla OMG to imToken, Trust Wallet, Jaxx, czy Coinomi, dostępne na systemy Android oraz iOS (Apple). Obecnie również przeglądarka mobilna Opera w wersji na Android posiada natywne wsparcie dla tokenów i smart kontraktów Ethereum.

Reklama

OMG jest kompatybilny z najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets), takimi jak Ledger Nano S i Blue (za pośrednictwem MyEtherWallet) oraz Trezor (Model T oraz One).

 

Czytaj również:  Lisk (LSK) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Notowania i kurs OmiseGO (OMG)

OmiseGO jest obecnie notowany na 60 giełdach kryptowalut, z czego największy obrót (ponad 30% dziennego wolumenu handlowego) odbywa się na zarejestrowanej w Singapurze giełdzie Huobi. OMG jest dostępny również na takich giełdach jak: Binance, Bitfinex, czy IDCM. Tokeny OMG można zakupić również bezpośrednio za polskiego złotego (OMG/PLN) na giełdach BitBay oraz Exmo, należy jednak być świadomym niemal zerowego wolumenu na tych instrumentach.

Dotychczasowy szczyt notowań tokenów OMG wyniósł 28,35 dolarów przy kapitalizacji przekraczającej 2,6 mld dolarów, co miało miejsce 8 stycznia 2018 r., podobnie jak w przypadku większości czołowych altcoinów. Obecnie projekt znajduje się na 28. lokacie w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap, co sprawia że jest on jednym z najwyżej lokowanych tokenów ERC20 (za Binance Coin oraz 0x), mimo tego że od styczniowych szczytów notowań projekt stracił ponad 90% wartości.

Reklama

 

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej