Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,01%
USD / PLN3,98+0,01%
CHF / PLN4,48-0,09%
GBP / PLN5,06-0,06%
EUR / USD1,09+0,00%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,75-0,18%
ROPA WTI82,60-0,25%
ZŁOTO2 159,60-0,09%
SREBRO25,11+0,32%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nexus (NXS) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 18:00 06 luty 2019

Nexus (NXS) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 15:04:41]

Spis treści: 

  1. Kryptowaluta z siecią w kosmosie
  2. Historia powstania kryptowaluty Nexus (NXS)
  3. Proof of Stake i Proof of Work w sieci Nexus
  4. Jaki portfel (wallet) do Nexusa?
  5. Kurs i notowania Nexus (NXS)

 

Kryptowaluta z siecią w kosmosie

Nexus (NXS) to zdecentralizowana, otwartoźródłowa (ang. open-source) sieć płatnicza, oparta na technologii blockchain, z własną, natywną kryptowalutą NXS. Nexus jest jedną z pierwszych kryptowalut posiadającą hybrydowy algorytm konsensusu sieci - Proof of Work oraz Proof of Stake. Jej kod źródłowy został oparty na bazie Peercoina (PPC), który powstał ze zmodyfikowanego kodu bitcoina (BTC). Twórcy Nexusa mieli aspiracje do stworzenia kryptowaluty zapewniającej najwyższy stopień bezpieczeństwa, co uzyskane jest m.in. dzięki zastosowaniu 571. bitowych kluczy prywatnych (w BTC mają one 256 bitów) oraz hybrydowemu algorytmowi kryptograficznemu (funkcji hashującej) Skein-Keccak, posiadającemu format 1024. bitowy (w BTC funkcja hashująca to SHA256, mająca 256 bitów). Zapewnia to m.in. ochronę przed potencjalnym zagrożeniem ze strony komputerów kwantowych (ang. quantum resistance). Najbardziej rozpoznawalnym pomysłem developerów Nexus jest stworzenie sieci satelitarnej, we współpracy z firmą Vector Space Systems. Satelity, znajdujące się na niskiej orbicie okołoziemskiej (od 200 do 2 tys. kilometrów nad ziemią), mają pełnić rolę węzłów w sieci Nexus, zapewniając jej pełną decentralizację i odporność na potencjalne ataki, a także umożliwiać dostęp do sieci w regionach, w których nie funkcjonuje internet. Od 2018 r. Nexus testuje swój pomysł, wypożyczając satelity od firmy Galactic Sky. W 2019 r. do przestrzeni kosmicznej mają zostać wypuszczone pierwsze satelity należące do Nexus. Do pokrycia zasięgiem całego globu potrzebne jest ok. 300 satelit, zaś do odbierania sygnału radiowego specjalny zestaw, składający się z odbiornika oraz anteny. Cel ten, zgodnie z roadmapą, ma zostać osiągnięty do 2025 r. Nazwa projektu Nexus pochodzi z języka angielskiego i oznacza sieć lub ogniwo.

 

Nexus nie posiada ograniczonej podaży, co oznacza że ma charakter inflacyjny. W ciągu pierwszych dziesięciu lat jego istnienia (do 23 września 2024 r.) powstanie 78 mln jednostek NXS, później zaś roczna stopa inflacji będzie wynosiła maksymalnie 3%. Aktualnie w obiegu rynkowym znajduje się niecałe 60 mln jednostek NXS.

 

Czytaj więcej: Dogecoin (DOGE) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Reklama

 

Historia powstania kryptowaluty Nexus (NXS)

Twórcą platformy Nexus jest developer o pseudonimie Viz, który później ujawnił swoją tożsamość jako Colin Cantrell. Viz w 2014 r. był zaniepokojony stanem rynku kryptowalut, który składał się wówczas niemal wyłącznie z mało wartościowych projektów, będących technologicznymi klonami bitcoina, które nie oferowały niczego innowacyjnego, skupiając się na gromadzeniu funduszy od inwestorów, często w nieuczciwy sposób. Postanowił on stworzyć (również na bazie BTC) kryptowalutę o nazwie Coinshield (CSD), w której na pierwszym planie miało stać bezpieczeństwo jej użytkowników. Pierwszy blok kryptowaluty został wykopany 23 września 2014 r. W kwietniu 2015 r. doszło do rebrandingu projektu na obecna nazwę - Nexus. W lipcu 2015 r. sieć przeszła na hybrydowy algorytm konsensusu PoW/PoS inspirowany kodem źródłowym Peercoina. W październiku uformowano zespół developerski, a także założono spółkę Nexus Development z siedzibą w Arizonie (Stany Zjednoczone).

 

W październiku 2017 r. zaprezentowany został pomysł tzw. trójwymiarowego łańcucha bloków (3DC), składającego się z trzech warstw o nazwach Tritum, Amine oraz Obsidian. Pierwsza realizowana jest przez tzw. węzły transakcyjne (ang. transaction nodes), które poprzez proste operacje obliczeniowe wykonywane na CPU (procesorach) potwierdzają poprawność cyfrowych podpisów. Druga obsługiwana jest przez węzły Proof of Stake, które zamroziły salda swoich portfeli i służy do generowania hashy transakcyjnych, opartych na podpisach zweryfikowanych przez pierwszą warstwę. Trzecia warstwa realizowana jest przez górników GPU (karty graficzne) lub ASIC i polega na dodaniu bloku do sieci, poprzez zahashowanie drzewa transakcji. Trójwymiarowy łańcuch bloków ma zwiększyć bezpieczeństwo sieci, zapobiegać centralizacji i atakom większościowym. Czas bloku (ang. block time) wynosi średnio ok. 50 sekund, zaś trudność wydobycia (ang. mining difficulty) dostosowywana jest co każdy blok. Co każde 60 minut w sieci tworzony jest tzw. punkt kontrolny (ang. checkpoint), który nie pozwala na modyfikację stanu sieci wstecz po jego wystąpieniu. Ma to zapobiec atakom i próbom reorganizacji sieci, a także zapewnić bezpieczeństwo i permanentność operacji zapisanych w blockchainie Nexus.

 

Reklama

31 stycznia 2019 r. miała miejsce jedna z ważniejszych aktualizacji sieci Nexus o nazwie Tritum. Wprowadziła ona m.in. możliwość tworzenia smart kontraktów, które pozwalają na emitowanie cyfrowych tokenów, budowanie zdecentralizowanych aplikacji oraz autonomicznych organizacji (DAO), co upadabnia sieć NXS do wielofunkcyjnych platform blockchain, z których wiodącą jest Ethereum (ETH).

 

Sprawdź aktualny kurs Nexus

 

Proof of Stake i Proof of Work w sieci Nexus

Jak wspomniano wcześniej, Nexus zaimplementował unikatowy hybrydowy algorytm konsensusu PoW/PoS, wraz z tzw. trójwymiarowym łańcuchem. Pierwsza warstwa łańcucha odpowiada za operacje, które mogą być wykonywane przez zwykłe procesory w komputerach z systemem Windows, trzecia zaś wymaga wykorzystania układów GPU, ze względu na wykorzystanie algorytmu hashującego Skein-Keccak.

 

Reklama

Stakowanie, które zawiera się w drugiej warstwie łańcucha, dostępne jest dla wszystkich posiadaczy NXS, z poziomu portfela Nexus Wallet. Stopa zwrotu ze stakowania jest zmienna i zależy od „wieku” zamrożonych środków - początkowo wynosi ona 0,5%, po kwartale dochodzi do 2%, zaś po 12 miesiącach do 3%. Oprócz tego, istotnym czynnikiem jest poziom zaufania (ang. trust weight), określająca ile węzłów w sieci określa nasz węzeł stakujący jako wiarygodny. Początkowo wynosi ona 5% i po miesiącu wzrasta do 100%. Nie ma dolnego limitu środków pozwalających na stakowanie, jednak szansa na potwierdzenie bloku wzrasta, wraz z liczbą stakowanych środków w NXT.

 

Zobacz rówież: Verge (XVG) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

 

Jaki portfel (wallet) do Nexusa?

Nexus, ze względu na swój charakter użytkowy, nie posiada szerokiej oferty portfeli. Jedynym oficjalnym portfelem jest desktopowy Nexus Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Jest to portfel full node, co oznacza że pobiera on i na bieżąco synchronizuje cały rejestr transakcji zawartych w sieci blockchain, co aktualnie wymaga przynajmniej 3 GB wolnego miejsca na dysku komputera i co pozwala na utworzenie własnego węzła w sieci. Za pomocą portfela można również dokonywać stakowania swoich środków. Instalacja Nexus Wallet na Windows i MacOS nie należy do najłatwiejszych, dlatego przed jej rozpoczęciem warto przeczytać instrukcję umieszczoną na oficjalnej witrynie.

 

Sporym nieudogodnieniem jest brak portfela mobilnego oraz niekompatybilność z jakimikolwiek multiwalletami (portfelami obsługującymi wiele kryptowalut), co utrudnia wykorzystywanie NXS w codziennych sytuacjach i wymaga instalacji oraz synchronizacji dedykowanego portfela desktopowego. 

Reklama

 

Nexus aktualnie nie jest obsługiwany przez jakikolwiek portfel sprzętowy (ang. hardware wallet), firm takich jak Ledger czy Trezor. 

 

 

Kurs i notowania Nexus (NXS)

Reklama

Nexus aktualnie notowany jest jedynie na czterech giełdach kryptowalut, wśród których największą płynność ma giełda Binance, skupiająca ok. 50% dziennego wolumenu handlowego (w parze z bitcoinem - NXS/BTC). Drugą połowę wolumenu zapewniają południowokoreańska giełda Upbit oraz Bittrex (obie po ok. 25% dziennego obrotu). Giełda RightBTC ma w zasadzie zerową płynność na instrumentach z NXS. Nexus nie jest oferowany przez jakąkolwiek polską giełdę kryptowalut, nie można również zakupić go bezpośrednio za polskiego złotego.

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Nexus osiągnął 6 stycznia 2018 r., na szczycie bańki spekulacyjnej altcoinów, przy kursie 15,86 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 845,5 mln dolarów. Aktualnie, Nexus znajduje się na 137. miejscu w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap, tracąc od historycznych szczytów ok. 98% wartości, przy kursie 0,32 dolara.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej