Reklama
WIG78 920,15-1,35%
WIG202 314,24-1,56%
EUR / PLN4,32-0,06%
USD / PLN3,98+0,15%
CHF / PLN4,49+0,15%
GBP / PLN5,06-0,10%
EUR / USD1,09-0,20%
DAX17 924,02-0,05%
FT-SE7 706,15-0,21%
CAC 408 159,07+0,13%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,84-0,08%
ROPA WTI82,70-0,13%
ZŁOTO2 155,86-0,26%
SREBRO24,93-0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NEO - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 12 listopad 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

NEO - chińskie Ethereum

NEO (wcześniej AntShares - ANS) to otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma oparta na technologii blockchain, mająca na celu stworzenie wysoko skalowalnej sieci dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz smart kontraktów. NEO jest główną warstwą koncepcji tzw. Smart Economy (Inteligentnej Ekonomii), zapisanej w white paperze projektu. Smart Economy polega na stworzeniu całkowicie zdecentralizowanego ekosystemu, zawierającego cyfrowe aktywa (ang. digital assets) powiązane z cyfrową tożsamością (ang. digital identity), zarządzane przez smart kontrakty.

NEO jest potocznie nazywane „chińskim Ethereum” ze względu na oferowanie podobnych funkcji i aspirowanie do miana wielofunkcyjnej platformy blockchain. Projekt początkowo nosił nazwę AntShares (ANS) i był pierwszą otwartoźródłową zdecentralizowaną platformą stworzoną w Chinach. Jej początki sięgają lutego 2014 r., co oznacza że projekt powstał niemal równocześnie z Ethereum (ETH).

Nieodłączną częścią ekosystemu jest token użytkowy Gas, który służy do pokrywania prowizji transakcyjnych, jednak w przeciwieństwie do sieci Ethereum, jest on niezależnym cyfrowym aktywem. Gas w sieci Ethereum jest określeniem wartości ETH, wykorzystywanym do opłacania prowizji transakcyjnych.

NEO, w przeciwieństwie do ETH, jest walutą cyfrową o charakterze deflacyjnym, ze względu na ograniczoną maksymalną podaż (liczbę jednostek), wynoszącą 100 mln. Obecnie (listopad 2018 r.) w obiegu rynkowym znajduje się 65% podaży (65 mln NEO). Wyjątkową cechą NEO wśród innych kryptowalut jest jego niepodzielność - minimalny nominał zawsze będzie wynosił 1 NEO, co sprawia, że nie nadaje się on np. do płatności za bieżące usługi lub zakupy. Niepodzielność NEO ma realizować ideę upodobniania się do akcji spółek na giełdach papierów wartościowych.

Reklama

Obecnie NEO jest jednym z najbardziej rozwiniętych ekosystemów blockchain opartych na algorytmie konsensusu Proof of Stake, pozwalającym na przetwarzanie ok. 1000 transakcji na sekundę (TPS).

 

Czytaj także: Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ethereum (ETH) - to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether (najczęściej nazywaną również Ethereum). Platforma pozwala na tworzenie smart kontraktów (ang. smart contracts), czyli zdecentralizowanych ap.. Czytaj
Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Historia powstania, ICO i rozwój NEO

Projekt powstał na początku 2014 r., kiedy w lutym dwóch developerów, Da Hongfei i Erik Zhang, ufundowało projekt AntShares. W czerwcu 2015 r. pełny kod źródłowy AntShares został opublikowany na portalu GitHub, dzięki czemu stał się on pierwszym chińskim otwartoźródłowym konceptem blockchain. We wrześniu 2015 r. opublikowano pierwszą wersję white paperu (obecnie obowiązująca wersja to 1.1). Sieć główna (ang. mainnet) blockchain AntShares ruszyła 17 października 2016 r., z „wykopanymi” (ang. premined) 100 mln jednostek NEO (wówczas jeszcze ANS). W przypadku Gas zastosowano algorytm, który będzie dystrybuował kolejne jednostki przez 22 lata do osiągnięcia maksymalnej podaży, również wynoszącej 100 mln. Dystrybucja jednostek NEO wyglądała następująco:

  • 10% (10 mln NEO) zostało przekazanych początkowym udziałowcom Venture Capital i konsultantom technicznym
  • 17% (17 mln NEO) zostało wystawionych na publiczną sprzedaż w pierwszej fazie ICO, które odbyło się w październiku 2015 r. Zebrano wówczas 2100 bitcoinów, z których 1200 pochodziło od inwestorów indywidualnych, zaś 900 od jednego inwestora instytucjonalnego
  • 23% (23 mln NEO) zostało sprzedanych podczas drugiej fazy ICO, trwającej od 8 sierpnia do 7 września 2016 r.
  • 50% (50 mln NEO) pozostała liczba tokenów została przekazana twórcom projektu z rocznym lock-upem od momentu uruchomienia mainnetu (17 października 2016 r.), który obecnie już wygasł. Aktualnie, 15% (15 mln NEO) z puli znajdującej się w rękach twórców projektu zostało wypuszczone na rynek.

22 czerwca 2017 r. zespół AntShares poinformował o nowej strategii rozwoju, której najważniejszymi elementami był rebranding projektu na obecną nazwę NEO oraz wprowadzenie nowego standardu smart kontraktów i ogłoszenie nowych partnerów biznesowych. Do wydarzenia doszło w centrali Microsoft w Pekinie. Nazwa NEO odnosi się zarówno do skrótu od New Economic Order oraz greckiego przymiotnika, oznaczającego „nowy”.

Reklama

Po tym wydarzeniu zainteresowanie projektem, jak i same notowania znacząco wzrosły. 14 sierpnia 2017 r. kurs NEO osiągnął ówczesny szczyt, wynoszący ponad 48 dolarów.

 

Smart kontrakty NEO

NEO jest wyjątkową platformą blockchain ze względu na możliwości, jakie daje programistom. Najpopularniejsze Ethereum wymaga od developerów, chcących tworzyć na niej smart kontrakty oraz zdecentralizowane aplikacje, znajomości języka programowania Solidity. Wirtualna maszyna NEO (NeoVM) jest kompatybilna z najpopularniejszymi językami programowania, takimi jak m.in: JavaScript, C, C++, Go, Python, co jest unikatową funkcją i ogromnym ułatwieniem dla programistów, co może wpłynąć na przyszłą popularność NEO.

NEO, podobnie jak Ethereum, posiada kilka standardów programowania smart kontraktów (NeoContract), z których najpopularniejszym jest NEP5. Smart kontrakty w tym standardzie pozwalają m.in. na tworzenie tokenów, z których najpopularniejszym jest Ontology (ONT).

Istotną częścią platformy są również cyfrowe tożsamości, oparte na kryptograficznym certyfikacie X.509, które pozwalają na weryfikację tożsamości twórców smart kontraktów i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom sieci.

Reklama

Sieć NEO jest również uważana za odporną na działanie komputerów kwantowych (ang. quantum proof), dzięki zastosowaniu mechanizmu kryptograficznego NeoQ, który tworzy problemy potencjalnie niemożliwe do rozwiązania przez komputery kwantowe.

 

(De)centralizacja NEO

Mimo tego, że NEO nazywane jest „chińskim Ethereum”, sposób jego działania różni się w zasadniczy sposób. Obie sieci są odmienne przede wszystkim pod względem algorytmu konsensusu - Ethereum (wciąż) jest oparte na Proof of Work, co oznacza że za stabilność sieci i zatwierdzanie nowych bloków transakcyjnych odpowiadają tysiące górników, pełniących rolę węzłów (ang. nodes). W NEO natomiast nie zachodzi proces miningu (kopania), a konsensus jest zawierany na zasadach Proof of Stake, opartych na 7 węzłach konsensusu, należących do tzw. rady NEO. 4 lipca 2018 r. opublikowano aktualizację sieci, pozwalającą na wybór kolejnych niezależnych węzłów poprzez głosowanie. Od lipca ruszył również pierwszy węzeł niezależny od zespołu projektowego, prowadzony przez nieformalną organizację City of Zion, zrzeszającą niezależnych developerów i entuzjastów NEO. Wg informacji z oficjalnego bloga NEO, do końca 2018 r. można spodziewać się wyboru kolejnych, maksymalnie pięciu, niezależnych węzłów konsensusu. Sieć NEO jest w stanie operować minimalnie z 7 oraz maksymalnie z 1024 węzłami konsensusu.

Struktura NEO nie oznacza pełnej centralizacji, jednak wysoka skalowalność i duża szybkość potwierdzania transakcji są okupione znacznym kompromisem w kwestii decentralizacji.

 

NEO i jego paliwo - GAS

Reklama

GAS jest autonomicznym tokenem, który zgodnie ze swoją nazwą, stanowi rodzaj „paliwa” dla sieci NEO. Służy zarówno do opłacania prowizji transakcyjnych za przesyłanie NEO, jak i do płacenia za operacje związane z tokenami, smart kontraktami oraz zdecentralizowanymi aplikacjami. GAS, podobnie jak NEO, posiada ograniczoną do 100 mln liczbę jednostek, jednak jest on podzielny do 8. miejsca po przecinku.

GAS jest również formą „dywidendy” dla posiadaczy NEO, trzymających je na portfelach (nie na giełdach bez dostępu do kluczy prywatnych). Czas bloku sieci NEO (ang. block time) wynosi od 15 do 25 sekund. Po utworzeniu każdego bloku dochodzi do uwolnienia 8 jednostek GAS, które są dystrybuowane pomiędzy wszystkich posiadaczy NEO, w zależności od posiadanych przez nich środków. Co każde dwa miliony bloków, liczba dystrybuowanych jednostek GAS będzie spadać o jeden. Finalnie, doprowadzi to do uwolnienia wszystkich 100 mln GAS w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się ponad 10 mln jednostek GAS.

 

Jaki portfel (wallet) do NEO?

Wybór portfeli do NEO jest stosunkowo szeroki i obejmuje rozwiązania na różne systemy operacyjne oraz urządzenia. Podstawowym portfelem desktopowym jest NEO-GUI, będący tzw. full node, co oznacza że dokonuje on pobrania i synchronizacji całej sieci blockchain. Dostępny jest wyłącznie na system operacyjny Windows. Najpopularniejszym portfelem dekstopowym jest Neon Wallet, który jest lekkim portfelem dostępnym na systemy Windows, MacOS oraz Linux. Najpopularniejszym portfelem webowym (obsługiwanym z poziomu przeglądarki internetowej) jest NEO Tracker, który pełni również funkcję eksploratora bloków.

Portfele mobilne dla NEO to m.in. O3 Wallet oraz SEA Wallet, oba dostępne na urządzenia z systemem Android i iOS (Apple).

Reklama

NEO jest również kompatybilny z portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets) francuskiej marki Ledger - modelami Nano S oraz Blue.

Przy wyborze portfela NEO warto zwrócić uwagę na to, jakiego typu tokeny (NEP) obsługuje. Wszystkie z wymienionych wyżej portfeli obsługują najpopularniejszy standard smart kontraktów NEO - NEP5 (Ontology, Gas i wiele innych).

 

Notowania i kurs NEO

NEO notowany jest obecnie na 35 giełdach kryptowalut. Największy wolumen handlowy (ok. 45%) notuje giełda B2BX, z czego najpopularniejszym instrumentem jest para z bitcoinem (NEO/BTC). NEO znajduje się również w ofercie takich giełd jak Binance, Bitfinex, czy ZB. Żadna z polskich giełd kryptowalut nie oferuje wsparcia dla NEO, jednak można zakupić go za polskiego złotego (NEO/PLN) na giełdzie Exmo, należy jednak uważać na znikomą płynność.

Dotychczasowe szczyty notowań (ATH) NEO osiągnął 15 stycznia 2018 r. przy cenie 196.85 dolara oraz kapitalizacji przekraczającej 12 mld dolarów. Jednocześnie NEO jest jednym z czołowych projektów, który ucierpiał najbardziej w wyniku trwającego od połowy stycznia trendu spadkowego na rynku kryptowalut, tracąc ponad 90% wartości od styczniowych szczytów. Warto dodać, że w styczniu NEO znajdował się w pierwszej dziesiątce najwyżej kapitalizowanych projektów kryptowalutowych, obecnie zaś znajduje się na 15. miejscu wg rankingu CoinMarketCap.

Reklama

Token GAS, w przeciwieństwie do Gas w Ethereum, jest niezależnym aktywem, które posiada własną płynność i notowania. GAS można zakupić obecnie bezpośrednio na trzynastu giełdach kryptowalut, z czego największy obrót odbywa się na giełdzie Binance, która stanowi ponad 70% całego wolumenu handlowego w parze z bitcoinem (GAS/BTC).

Dotychczasowy szczyt notowań GAS wyniósł niemal 97,5 dolarów przy kapitalizacji przekraczającej 800 mln USD. ATH zostało osiągnięte 15 stycznia 2018 r., ze względu na wzajemną interoperacyjność, w tym samym dniu, co NEO.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej