Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Lisk (LSK) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 06 wrzesień 2018

Lisk (LSK) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 15:20:03]

Spis treści: 

  1. Historia Lisk - ICO i rozwój projektu
  2. Lisk (LSK) - podstawowe informacje techniczne
  3. Kopanie (mining i forging) Lisk
  4. Lisk SDK - co to jest?
  5. Jaki portfel (wallet) do Lisk?
  6.  Notowania i kurs Lisk (LSK)

 

 

Lisk (LSK) to zdecentralizowana, wielofunkcyjna platforma oparta na technologii blockchain, służąca m.in. do budowania zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i tworzenia cyfrowych tokenów. Aplikacje w Lisk docelowo mają być programowane za pomocą powszechnie znanych i przystępnych języków, takich jak JavaScript (środowisko Node.js). Lisk posiada własną kryptowalutę o tej samej nazwie (LSK). Platforma Lisk chce zapewnić wysoką skalowalność dzięki zastosowaniu rozwiązania o nazwie sidechain (łańcuch poboczny). Poboczne łańcuchy transakcyjne, względem głównego blockchaina, na których operować będą tokeny oparte na Lisk, docelowo mają zapewnić wysoką przepustowość sieci, rozwiązując tym samym problem „wąskiego gardła” pojedynczej sieci bloków. 

 

Reklama

Twórcami platformy są Max Kordek oraz Oliver Beddows, zaś w mocnym, liczącym ponad 40 osób zespole developerskim, znajduje się wielu Polaków. Projekt Lisk jest jednym z najaktywniejszych pod względem intensywności prac informatycznych na kodzie źródłowym (6. miejsce we wrześniu 2018 r.).

 

Siedziba projektu Lisk oraz firmy Lightcurve znajduje się w Berlinie.

 

Historia Lisk - ICO i rozwój projektu

Lisk powstał na bazie kodu źródłowego nierozwijanego już dziś projektu Crypti (XCR) na początku 2016 r. Fundusze na rozwój platformy zebrano podczas sprzedaży tokenów LSK w ICO, trwającego od 22 stycznia do 21 marca 2016 r. Podczas ICO zebrano ponad 14 tys. BTC oraz 80 mln XCR, co łącznie dało kwotę 6 350 000 dolarów. Tokeny LSK były sprzedawane podczas ICO w cenie ok. 7 centów (USD). Kwota zebrana przez projekt Lisk była wówczas drugą najwyższą w historii rynku kryptowalut (po Ethereum, które zebrało ok. 14 mln dolarów). Niedługo potem wynik uzyskany przez Lisk został pobity m.in. przez zbiórki funduszy Waves oraz słynnego projektu The DAO, który niewiele później doprowadził do podziału sieci Ethereum (na ETH i ETC). Środkami zebranymi podczas ICO zarządzała powołana do tego celu w Szwajcarii Fundacja Lisk (ang. Lisk Foundation).

Reklama

 

Sieć Lisk została uruchomiona 24 maja 2016 r., zaś jej pierwsza stabilna wersja pojawiła się ponad rok później - 22 sierpnia 2017 r. W styczniu 2017 r. powołano do życia zarejestrowaną w Niemczech spółkę Lightcurve, która odpowiada za rozwój kodu platformy Lisk, konsultacje strategiczne, a także działania marketingowe i wizerunkowe projektu oraz kontakt z inwestorami poprzez centrum wsparcia.

 

W listopadzie 2017 r. projekt Lisk przekroczył wycenę 1 mld dolarów.

 

Reklama

20 lutego 2018 r. odbył się tzw. relaunch (ang. ponowne wprowadzenie) projektu Lisk, w ramach którego odświeżono identyfikację wizualną platformy (m.in. logotyp), wprowadzono nowa witrynę internetową, a także utworzono Lisk Academy, który jest darmową platformą edukacyjną poświęconą technologii blockchain oraz kryptowalutom, w tym również LSK.

 

29 sierpnia 2018 r. miało miejsce długo oczekiwane wydarzenie na drodze rozwoju Lisk - oprogramowanie Lisk Core w wersji 1.0 (nie testowej) zostało uruchomione w sieci głównej (ang. main net) i to na jego podstawie będą w przyszłości tworzone zdecentralizowane aplikacje oraz sidechainy (łańcuchy poboczne).

 

 

Sprawdź aktualny kurs Lisk (LSK)

Reklama

 

 

Czytaj także: Lisk stanie się gotowym produktem. Lisk Core 1.0 wystartował - co to oznacza?

W środę 29 sierpnia miało miejsce jak dotąd najważniejsze wydarzenie w krótkiej historii platformy i kryptowaluty Lisk (LSK) - implementacja Lisk Core w wersji 1.0 została pomyślnie przeniesiona z sieci testowej (testnet) na sieć główną (mainnet), co jest równoznaczne z tym, że Lisk zakończył ważny ..
 
Czytaj
 
 
Lisk stanie się gotowym produktem. Lisk Core 1.0 wystartował - co to oznacza?

 

Lisk (LSK) - podstawowe informacje techniczne

Platforma Lisk jest jednym z pierwszych projektów rozwijających tzw. modularną sieć blockchain. Modularność opiera się na istnieniu głównej sieci bloków Lisk oraz pobocznych łańcuchów (ang. sidechains) znajdujących się na platformie, jednak niezależnych od sieci głównej. Developerzy tworzący aplikacje na Lisk będą rozwijać je właśnie na łańcuchach pobocznych (każda aplikacja na własnym łańcuchu pobocznym). Takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie problemów ze skalowalnością i przepustowością sieci na jednym, wspólnym dla wszystkich aplikacji oraz tokenów, łańcuchu bloków. Z takim problemem już teraz boryka się m.in. sieć Ethereum, która posiada wyłącznie jeden łańcuch transakcyjny i aktualną przepustowość na poziomie ok. 15-25 transakcji na sekundę (TPS).

 

Reklama

Zdecentralizowane aplikacje (dApps) na platformie Lisk będą programowane w języku JavaScript (środowisko Node.js), który jest popularny i powszechnie znany wśród developerów, dzięki czemu Lisk może być potencjalnie atrakcyjniejszy dla twórców aplikacji od konkurencyjnych platform blockchain ze względu na m.in. niższe koszty programowania.

 

Kryptowaluta Lisk nie ma ograniczonej maksymalnej podaży (w przeciwieństwie do bitcoina, ale podobnie m.in. do ETH), co oznacza że jej charakter jest inflacyjny. Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się niecałe 110 mln jednostek LSK, jednak liczba ta ulega systematycznemu zwiększeniu.

 

 

Kopanie (mining i forging) Lisk

Reklama

Lisk jest platforma opartą na algorytmie konsensusu Delegated Proof of Stake (zaczerpniętym z platformy BitShares), co oznacza, że nie wystepuje w niej proces kopania (miningu), a transakcje są zatwierdzane i dodawane do bloków transakcyjnych przez tzw. delegatów, na których głosują użytkownicy sieci, posiadający tokeny LSK.

 

W sieci Lisk znajduje się 101 delegatów, którzy pełnią rolę zbliżoną do górników (ang. minerów) w sieciach Proof of Work. Czas bloku transakcyjnego (ang. block time) to ok. 10 sekund, zaś każde 101 następujących po sobie bloków tworzy tzw. rundę (trwającą 17 minut). Podczas każdej z rund delegaci mają prawo do dodania jednego bloku transakcyjnego do sieci. Jeśli im się to nie uda, mogą dodać kolejny blok dopiero w następnej rundzie.

 

Proces tworzenia nowych jednostek kryptowaluty Lisk określany jest jako forging (ang. wykuwanie). Forgingu LSK mogą dokonywać jedynie delegaci - otrzymują oni określoną nagrodę za każdy dodany blok transakcyjny (ang. block reward). W pierwszym roku działania sieci nagroda za blok dla delegatów wynosiła 5 LSK, obecnie jest to 4 LSK. Tempo zmniejszania wynagrodzenia dla delegatów wynosi 1 LSK co ok. 3 mln bloków (1 rok). Nagroda będzie zmniejszana aż do wartości minimalnej, wynoszącej 1 LSK za każdy blok (ok. 2021 r.), co będzie równoznaczne z ustabilizowaniem rocznej inflacji na poziomie 2,19%

Reklama

 

Lisk SDK - co to jest?

Lisk Sidechain Development Kit (SDK) to zbiór narzędzi i modułów dla developerów programujących zdecentralizowane aplikacje na platformie Lisk. W jej skład wchodzą m.in.:

  • Lisk Core: główny element sieci Lisk, określający zasady jego funkcjonowania i uzyskiwania konsensusu pomiędzy węzłami. Jest programem, rozumianym jako zbiór reguł, na którym oparty jest protokół Lisk. To na nim budowane będą zdecentralizowane aplikacje oraz sidechainy.
  • Lisk Commander: interfejs programistyczny z poziomu linii komend dla developerów aplikacji Lisk
  • Lisk Elements: zestaw bibliotek JavaScript i narzędzi programistycznych, a także API Lisk
  • Lisk Hub: desktopowa aplikacja z interfejsem graficznym, pełniąca rolę m.in. portfela LSK,a także pozwalająca m.in. na głosowanie na delegatów.

 

Jaki portfel (wallet) do Lisk?

Lisk zapewnia wsparcie jedynie dla oficjalnych, zaprogramowanych przez siebie rozwiązań, co oznacza, że obecnie nie jest kompatybilny z jakimikolwiek portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets), czy multiwalletami (obsługującymi więcej niż jedną kryptowalutę).

 

Reklama

Aplikacja desktopowa Lisk Hub pozwala m.in. na zarządzanie swoim Lisk ID, zabezpieczenie i dokonywanie transferów LSK, a także głosowanie na delegatów. Aplikacja zawiera również eksplorator bloków. W przyszłości Lisk Hub będzie zsynchronizowany ze zdecentralizowaną giełdą (DEX) z poziomu aplikacji. Program jest dostępny na systemu operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Starszą wersją lekkiego portfela jest Lisk Nano, który podobnie jak Lisk Hub nie wymaga pobrania i synchronizacji całej sieci blockchain. Narzędziem dla developerów i jednocześnie pełnym węzłem (ang. full node) jest Lisk Core. Funkcję portfela CLI (Command Line Interface) dla programistów może pełnić również Lisk Commander z poziomu linii komend (bez interfejsu graficznego). Nieoficjalny (niestworzony przez zespół Lisk) paper wallet można wygenerować na stronie liskpaperwallet.com. LSK obecnie nie posiada portfela mobilnego.

 

Zobacz także: Basic Attention Token (BAT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Notowania i kurs Lisk (LSK)

Kryptowaluta LSK jest notowana na 20 giełdach walut cyfrowych, w tym na największych z nich, takich jak Binance, YoBit (największy obrót dzienny, wynoszący ok 40%), HitBTC, czy Bittrex. Największy obrót Lisk odbywa się w parze z bitcoinem (LSK/BTC). LSK za polskiego złotego (LSK/PLN) można kupić na giełdach kryptowalut BitBay oraz Coinroom.

 

Reklama

Dotychczasowy szczyt notowań LSK został osiągnięty 7 stycznia 2018 r. i wyniósł 39,31 dolarów przy kapitalizacji wynoszącej niemal 4 mld USD. Obecnie Lisk znajduje się na 22. miejscu w rankingu kapitalizacji rynkowej wg serwisu CoinMarketCap, z wyceną przekraczającą 510 mln dolarów.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej