Reklama
WIG79 000,29-1,25%
WIG202 314,02-1,57%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,99+0,25%
CHF / PLN4,48+0,07%
GBP / PLN5,06-0,10%
EUR / USD1,08-0,26%
DAX17 966,02+0,19%
FT-SE7 705,65-0,22%
CAC 408 178,04+0,37%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,63-0,32%
ROPA WTI82,56-0,30%
ZŁOTO2 153,96-0,35%
SREBRO24,93-0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

IOTA (MIOTA) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 14 listopad 2018

IOTA (MIOTA) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Kryptowaluta Internetu Rzeczy

IOTA (MIOTA) to projekt częściowo zdecentralizowanej, otwartoźródłowej (ang. open source) platformy rozliczeniowej opartej na architekturze DAG (skierowanego grafu acyklicznego), stworzonej na przyszłe potrzeby tzw. Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Koncepcja Internetu Rzeczy zakłada, że przedmioty użytkowe, mające połączenie z siecią, mają możliwość gromadzenia, przetwarzania danych i dokonywania zautomatyzowanych czynności, takich jak np. przeprowadzanie płatności. IOTA docelowo ma być wykorzystywana jako środek płatniczy oraz baza danych dla urządzeń i usług działających w sieci IoT. IOTA jest projektem unikatowym pod wieloma względami - przede wszystkim ekosystem stworzony został tak, aby zapewnić teoretycznie nieograniczoną skalowalność, dzięki zastosowaniu architektury DAG o autorskiej nazwie Tangle, zamiast sieci bloków (ang. blockchain). IOTA nie posiada opłat transakcyjnych (podobnie jak Steem czy Nano), gdyż w swoim założeniu ma być ona wykorzystywana do zautomatyzowanych mikropłatności dokonywanych przez urządzenia oraz systemy IoT (takie jak np. lodówka, czy karta parkingowa).

 

Jednostką rozliczeniową w sieci IOTA jest kryptowaluta o tej samej nazwie.

 

Reklama

Maksymalna podaż (ang. max supply) IOTA od samego początku znajduje się w całości w obiegu rynkowym - wynosi ona dokładnie 2 779 530 283 jednostek MIOTA. Należy pamiętać, że najmniejszą jednostką rozliczeniową w sieci jest IOTA, zaś MegaIOTA (MIOTA) jest równorzędna 1 mln jednostek IOTA. Ze względu na ściśle ograniczoną podaż można uznać, że MIOTA ma charakter deflacyjny.

 

Historia powstania i rozwój IOTA

Projekt swoimi korzeniami sięga 2015 r. i został stworzony przez Siergieja Popova, Siergieja Ivancheglo, Davida Sønstebø oraz Dominika Schienera, który dołączył do zespołu później i do dziś pełni funkcję szefa zespołu projektowego (wraz z Sønstebø), który obecnie składa się z ponad 60 developerów.

 

Zbiórka funduszy na rozwój projektu IOTA została ogłoszona 25 listopada 2015 r. Zaplanowano ją w standardowej formie sprzedaży cyfrowych tokenów, które jednak docelowo miały znajdować się już w autorskiej sieci transakcyjnej. IOTA została początkowo opisana jako cyfrowy token zoptymalizowany do użytku z urządzeniami Internetu Rzeczy (IoT), który w przeciwieństwie do „ciężkich” blockchainów, takich jak np. BTC, będzie nadawał się do mikropłatności, dzięki darmowym transakcjom i wysokiej skalowalności.

Reklama

 

Zbiórka trwała od 25 listopada do 21 stycznia 2016 r., zaś tokeny IOTA można było zakupić za BTC lub nieistniejące już dziś tokeny projektu JINN, który był poprzednią inicjatywą twórców IOTA. W ramach sprzedaży tokenów udało się zebrać środki o ówczesnej równowartości ponad 525 tys. dolarów. Co warte podkreślenia, podczas zbiórki funduszy członkowie IOTA nie przeznaczyli jakiejkolwiek puli tokenów na własny użytek (dla porównania - Ethereum Foundation przeznaczyła dla siebie 12% zebranych funduszy w ICO Ethereum). Podczas ICO IOTA sprzedano 999 999 999 z 2 779 530 283 dostępnych tokenów MIOTA.

 

Publiczna sieć IOTA ruszyła dokładnie 1 lipca 2017 r., wtedy też MIOTA pojawiła się na pierwszej giełdzie kryptowalut - Bitfinex, jednak początkowo bez możliwości wypłaty środków, co było spowodowane problemami technicznymi z portfelami.

 

Reklama

13 listopada 2017 r. David Sønstebø ogłosił powstanie organizacji non-profit o nazwie IOTA Foundation, zarejestrowanej w Niemczech. Fundacja pełni centralną rolę w ekosystemie IOTA, odpowiadając za rozwój, komercyjne kooperacje i promocję projektu, a także za nadzór nad konsensusem w sieci, będąc tzw. Koordynatorem (węzłem koordynującym), co sprawia, że IOTA nie jest zdecentralizowaną siecią, na co często zwracają uwagę krytycy projektu.

 

 

Sprawdź aktualny kurs IOTA

 

 

IOTA i DAG Tangle - kryptowaluta bez blockchain

IOTA jest ekosystemem opartym na architekturze skierowanego grafu acyklicznego (DAG). O ile sam DAG nie jest konceptem nowym, gdyż od wielu lat wykorzystuje się go m.in. w projektowaniu procesorów komputerowych, czy budowie kompilatorów programistycznych, o tyle jego zastosowanie w zdecentralizowanym systemie rozliczeniowym jest niezwykle nowatorskie. Skierowany graf acykliczny jest strukturą matematyczną, łączącą zalety drzew i ogólnych grafów skierowanych. Sieć DAG w IOTA została nazwana Tangle (ang. gęstwina, plątanina). Różni się ona zasadniczo od wszystkich systemów opartych na technologii blockchain, można wręcz stwierdzić, że powstała po to, aby zaradzić problemom sieci blockchain, do których należą m.in. ograniczona skalowalność, dynamiczne i nierzadko wysokie opłaty transakcyjne, wykluczające zastosowanie w mikropłatnościach. Sama architektura sieci IOTA jest stosunkowo skomplikowana i może być niejasna dla początkujących użytkowników kryptowalut.

Reklama

 

Po pierwsze, w Tangle nie ma bloków transakcyjnych, a co za tym idzie, synchronicznego, łańcuchowego szeregowania transakcji. W największym uproszczeniu - sieć rozrasta się jak pajęczyna, nie zaś jak łańcuch. W sieci IOTA teoretycznie każdy użytkownik może zostać pełnym węzłem (ang. full node), który zobowiązany jest przed wykonaniem transakcji do potwierdzenia dwóch losowych transakcji dokonanych przez inne węzły (za pomocą tzw. algorytmu tip selection). Pozwala to na uzyskanie skalowalności rosnącej wraz z liczbą wykonywanych transakcji, czyli odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku sieci blockchain. Algorytm kryptograficzny wykorzystywany w IOTA to SHA-3 (od sierpnia 2018 r.), co wymaga prostej operacji Proof of Work, niewymagającej dużej mocy obliczeniowej oraz energii elektrycznej, jak ma to miejsce w przypadku m.in. bitcoina (BTC). Sama sieć jest również odporna na potencjalne ataki dokonywane za pomocą komputerów kwantowych (ang. quantum resistance).

 

Należy jednak zaznaczyć, że w obecnej fazie rozwoju sieć IOTA nie jest zdecentralizowana i stabilna, czemu zaradzić ma obecność tzw. węzła koordynującego (Koordynatora) należącego do IOTA Foundation, który czuwa nad poprawnością zatwierdzanych transakcji i zapobiega podwójnemu wydawaniu (ang. double spend). Ponieważ sieć IOTA jest asynchroniczna (w przeciwieństwie do blockchain), Koordynator zatwierdza poprawne transakcje w narzuconych z góry interwałach, zwanych „kamieniami milowymi” (ang. milestones), które następują co ok. 60-120 sekund. Oficjalna dokumentacja IOTA zapewnia, że w przyszłości, wraz z rozrostem sieci, węzeł koordynujący zostanie wyłączony.

 

Reklama

Co więcej, sieć IOTA nie jest trwałym nośnikiem danych, w przeciwieństwie do powszechnie znanych blockchainów. Średnio raz na kilka miesięcy przeprowadzany jest tzw. snapshot (ang. wycinek), który polega na usunięciu z sieci wszystkich pustych adresów publicznych oraz dotychczasowej historii transakcji, aby zapobiec nadmiernemu rozrostowi całej sieci. Oznacza to, że każdy pełny węzeł w sieci zachowuje cały rejestr Tangle aż do kolejnego snapshotu, co sprawia, że dostęp do zapisu transakcji sprzed ostatniego snapshotu nie jest możliwy.

 

iota dag

iota dag

Uproszczony schemat architektury sieci Tangle (IOTA), źródło: Konfidio

 

Jaki portfel do IOTA (MIOTA)?

Przed wyborem cyfrowego portfela, warto zwrócić uwagę na charakterystyczny format kluczy kryptograficznych w IOTA. Posiadają one 81 znaków, w skład których wchodzą litery alfabetu (zawsze jako wielkie litery) oraz liczba 9 (występująca dowolną ilość razy) i nazywane są seedem. Sam seed nigdy nie ulega zmianie, jednak zarówno klucze prywatne, jak i publiczne są dynamiczne i docelowo powinny być wykorzystane wyłącznie jednokrotnie. Konkretniej - każdy adres publiczny może przyjąć nieskończoną liczbę transakcji przychodzących, powinien jednak zostać zmieniony po dokonaniu pierwszej transakcji wychodzącej, co ma związek z bezpieczeństwem powiązanego klucza prywatnego. Dobrym porównaniem jest tutaj świnka skarbonka - można do niej wielokrotnie wrzucać monety, wyjąć zaś wyłącznie raz.

Reklama

 

Podstawowym portfelem desktopowym dla IOTA jest oficjalny IOTA GUI Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Może on funkcjonować zarówno jako portfel full node oraz w wersji light node. Wersja full node wymaga pełnej synchronizacji z siecią Tangle oraz połączenia z innym pełnym węzłem w celu umożliwienia potwierdzania transakcji.

 

Najlepszym portfelem mobilnym dla IOTA jest Trinity Wallet, dostępny na systemy Android oraz iOS (Apple). Desktopowy Trinity Wallet w wersji Beta jest polecany mniej zaawansowanym użytkownikom kryptowaluty niż GUI Wallet, ze względu na swój przyjazny interfejs. Dostępny jest na Windows, MacOS i Linux.

 

Reklama

Od niedawna IOTA jest obsługiwana przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) firmy Ledger (obecnie wyłącznie model Nano S) poprzez desktopowy portfel Trinity.

 

 

Kurs i notowania MIOTA

IOTA jest obecnie notowana na 10 giełdach kryptowalut. Największy wolumen obrotu notuje giełda Binance (ok. 50% całego obrotu) w parze z bitcoinem (MIOTA/BTC). Duża płynność obecna jest również na giełdzie Bitfinex (która jako pierwsza rozpoczęła notowania IOTA) w parze z dolarem amerykańskim (MIOTA/USD). Warto zaznaczyć, że ok. 10% całego obrotu MIOTA pochodzi z niedostępnych z zewnątrz południowokoreańskich giełd kryptowalut (Coinone, Upbit) w parze z wonem koreańskim (MIOTA/KRW). Obecnie IOTA nie jest dostępna na żadnej z polskich giełd walut cyfrowych.

 

Reklama

Dotychczasowy szczyt notowań MIOTA (ATH) miał miejsce 19 grudnia 2017 r. (w ten sam dzień, co BTC) przy wycenie 5,69 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 14,9 mld USD. Projekt znajdował się wówczas na 6. miejscu w rankingu kapitalizacji (za Litecoinem).

 

Obecnie IOTA jest notowana na 12. miejscu rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap. Jednocześnie warto zauważyć, że MIOTA jest jednym z instrumentów, których kurs ucierpiał najbardziej podczas trendu spadkowego, trwającego od początku 2018 r. - MIOTA straciła od swoich grudniowych szczytów ponad 90% wartości.

 

 

Opinie o IOTA

Reklama

IOTA jest wyjątkowym projektem, który znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Sama koncepcja uzyskania nieograniczonej skalowalności i całkowicie darmowych transakcji obecnie okupiona jest niemal pełną centralizacją i niedogodnościami związanymi z obsługą. IOTA jest też jednym z najmniej zrozumiałych projektów, ze względu na dość skomplikowaną architekturę. Mocnym punktem platformy jest jej mocny zespół developerski, a także duża aktywność w zakresie kooperacji z dużymi koncernami, zainteresowanymi rozwojem w kierunku IoT, takimi jak chociażby VAG (Volkswagen), czy Fujitsu.

 

Przyszłe potencjalne wzrosty wartości projektu będą w dużej mierze związane również z samą koniunkturą na rynku walut cyfrowych.

 

 

Czytaj także: Fujitsu zapowiada ważną współpracę z IOTA, wyciągając ją z dna. Kurs reaguje

Firma Fujitsu, japoński gigant z branży teleinformatycznej (ICT), ogłosiła oficjalną współpracę z platformą IOTA w ramach wdrożenia systemu audytu i kontroli jakości w przemyśle wytwórczym, który będzie zapisywał i przechowywał dane właśnie w sieci IOTA. Inwestorzy zareagowali optymistycznie na info.. Czytaj
Fujitsu zapowiada ważną współpracę z IOTA, wyciągając ją z dna. Kurs reaguje
 
 
 
 
Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej