• Odbierz prezent
IOST - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Blockchain gotowy na wyzwania współczesnego internetu usług

IOST - (ang. Internet of Services) to otwartoźródłowy (ang. open source) projekt, rozwijający się w oparciu o wykorzystanie technologii blockchain, którego celem jest stworzenie wysoce skalowalnej sieci zdolnej do zdecentralizowanej obsługi współczesnych usług internetowych i aplikacji sieciowych. Wg twórców projektu, największą przeszkodą w rozwoju technologii blockchain jest właśnie jej ograniczona przepustowość, która nie pozwoliłaby na uruchomienie serwisów internetowych w jej obrębie, bez ograniczenia ich funkcjonalności. Celem IOST jest zapewnienie zdecentralizowanej sieci, która nie tylko dostarczy możliwość natychmiastowych rozliczeń, ale również pozwoli na uruchamianie rozbudowanych zdecentralizowanych aplikacji, czy serwisów bez ryzyka ograniczenia ich funkcji. Głównymi fundamentami technologicznymi projektu są rozproszony system Hyper Universe, unikatowy algorytm konsensusu Proof of Believability, oraz Efficient Distributed Sharding, które mają zapewnić sieci wysoką skalowalność, responsywność i stabilność (zostaną one opisane w dalszej części tekstu).

Jako wielofunkcyjna platforma blockchain, IOST za swoich głównych konkurentów stawia sieci Ethereum (ETH) oraz EOS. Jedną z zalet w stosunku do nich ma być wykorzystanie najpopularniejszego języka programowania do tworzenia smart kontraktów (podobnie jak Lisk), jakim jest Javascript (w przeciwieństwie do Solidity w Ethereum oraz C++ w EOS). Sam projekt znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, mimo tego pierwsza wersja (1.0) własnej sieci (ang. main net) wystartowała 25 lutego 2019 r.

Projekt został powołany do życia w czerwcu 2017 r. w Singapurze przez developera Jimmy’ego Zhonga. Obecnie zespół IOST składa się z ponad dwudziestu pełnoetatowych członków, zaś jego biura znajdują się również z Berlinie, San Francisco, Nowym Jorku i Pekinie.

Projekt IOST zbierał fundusze podczas ICO, sprzedając tokeny użytkowe (ang. utility tokens) warte 31 mln dolarów (35 tys. ETH) w ciągu doby, które odbyło się 3 stycznia 2018 r. Na sprzedaż wystawiono 40% (8,4 mld) ze wszystkich dostępnych tokenów IOST. ICO nie było jednak publiczne, a udział w nim wzięło ponad trzydzieści instytucji, pochodzących głównie z Chin i Singapuru. Maksymalna podaż tokenów IOST została ustalona na 21 mld jednostek, z których obecnie w obiegu rynkowym znajduje się 62,31%, czyli 13,086 mld (dane na portalu CoinMarketCap są błędne).

Tokeny użytkowe IOST służą do pokrywania opłat transakcyjnych, są środkiem płatniczym samym w sobie, a także ich liczba wyznacza wiarygodność (ang. believability) konkretnego węzła (ang. node) w sieci.

Uwaga: IOST to nazwa tokenu użytkowego w sieci, zaś nazwa samego projektu to IOS. W artykule wykorzystywana jest jednolita nazwa IOST do określenia zarówno tokenów, jak i sieci.

 

W jaki sposób IOST osiągnie wysoką skalowalność?

Siec blockchain IOST docelowo ma pozwalać na hosting rozbudowanych aplikacji i serwisów, które wykorzystują znaczne ilości danych o dużej wadze. Aby zapewnić płynność dostępu do danych o dużej masie w rozproszonej sieci, opracowano tzw. Hyper Universe Distributed System, dający możliwość natychmiastowej komunikacji pomiędzy w węzłami i zapewniający anonimowy i bezpieczny hosting danych na wybranych węzłach, z jednoczesnym zachowaniem ich rozproszenia. Nie wszystkie węzły IOST przechowują te same dane, jak ma to miejsce np. w bitcoinie (BTC), dzięki czemu możliwe będzie zachowanie skalowalności, nawet w przypadku znacznego rozrostu sieci. HUDS zapewnia również użytkownikom możliwość przeszukiwania sieci IOST, na zasadach podobnych do tych znanych z tradycyjnej sieci internetowej.

W celu osiągnięcia wysokiej przepustowości, IOST zaimplementował dla swoich potrzeb rozwiązanie określane jako sharding (ang. dzielenie na mniejsze odłamki), dotychczas wykorzystywane od wielu lat m.in. w tworzeniu architektury baz danych. Sharding w ramach sieci blockchain został pierwotnie zaproponowany przez Vitalika Buterina, który planuje jego przyszłą implementację w Ethereum. IOST pracuje nad własnym wariantem tego rozwiązania, nazywanym Efficient Distributed Sharding (EDS). Polega ono na dzieleniu sieci na konkretną liczbę odłamków (ang. shards), z których każdy operuje w ramach własnego, niezależnego algorytmu konsensusu, tworząc zasadniczo niezależną sieć podrzędną w obrębie blockchaina IOST, co zapobiega przetwarzaniu tych samych danych przez wszystkie węzły sieci i w praktyce pozwala na zapewnienie niemal nieograniczonej przepustowości. Aby zapewnić równy podział sieci na odłamki, stworzono protokół losowości, zapobiegający zyskiwaniu dominacji przez konkretne odłamki (ang. Bias-Resistant Distributed Randomness Protocol).

Oprócz tego, sieć IOST posiada unikatowy algorytm konsensusu, nazwany Proof of Believability (dowód wiarygodności), będący wariantem Proof of Stake, wolnym od problemu centralizacji w przypadku węzłów dysponujących dużą liczbą tokenów. Węzły potwierdzające transakcje w sieci IOST nazywane są Validatorami. Dzielą się one na dwie dynamicznie zmieniające się grupy: Validatorów wiarygodnych i zwykłych. Węzły wiarygodne potwierdzają operacje w pierwszej kolejności, następnie zaś są one potwierdzane ponownie przez węzły zwykłe, co zapewnia ich wiarygodność i ostateczność. Każdy Validator otrzymuje status na podstawie oceny wiarygodności (ang. Believability Score), która jest określana przez wiele czynników, takich jak liczba posiadanych tokenów IOST, opinia, czy wkład w rozwój społeczności. Węzły z wyższą oceną wiarygodności mają większą szansę na znalezienie się w grupie Wiarygodnych Validatorów (ang. Believable Validators).

Dzięki powyższym rozwiązaniom sieć podczas testów osiągnęła przepustowość na poziomie od 7 do 8 tys. transakcji na sekundę (TPS) przy założeniu istnienia 6 odłamków w sieci (ang. shards), co aktualnie czyni ją jedną z najwyżej skalowalnych blockchainów.

 

Jaki portfel (wallet) do IOST?

Token użytkowy IOST aktualnie oparty jest na smart kontrakcie Ethereum (ETH) w najpopularniejszym standardzie ERC20, jednak w najbliższej przyszłości ma on być natywną kryptowalutą funkcjonującą we własnej sieci blockchain. Siec główna (ang. main net) jest dostępna od marca tego roku, jednak użytkownicy mogą zdecydować czy chcą korzystać z tokenów ERC20, czy z natywnych tokenów funkcjonujących w autonomicznej sieci, pod dokonaniu ich zamiany (ang. token swap), np. na giełdzie Binance.

Jako, że aktualnie token IOST docelowo funkcjonuje na bazie smart kontraktu Ethereum, posiada wiele rozwiązań portfelowych na różne platformy i urządzenia.

Najpowszechniejszym portfelem webowym (dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej) dla tokenów ERC20, w tym również dla IOST, jest MyEtherWallet, zaś najpopularniejszym portfelem w formie wtyczki do przeglądarki (Chrome, Brave, Firefox, Opera) jest MetaMask.

Portfelami desktopowymi (w formie programu komputerowego) dla tokenów Ethereum są m.in. Mist, Coinomi oraz Exodus, w wersjach na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Wśród licznych portfeli mobilnych warto zwrócić uwagę m.in. na Trust Wallet, imToken, Enjin Wallet oraz Coinomi. Wszystkie z nich są dostępne zarówno na systemy Android oraz iOS.

Tokeny IOST są także kompatybilne z najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets) firm Ledger oraz Trezor.

 

Kurs i notowania IOST

Token IOST jest aktualnie notowany na 38. giełdach kryptowalut, z których największą płynność mają platformy Binance (ponad 30% dziennego wolumenu handlowego) oraz Huobi (ok. 30% wolumenu). IOST dostępny jest również na takich giełdach kryptowalut jak OKEx, Coinbene, czy Bittrex. Aktualnie żadna polska giełda kryptowalut nie oferuje dostępu do IOST.

Dotychczasowy szczyt notowań IOST (ATH) miał miejsce niedługo po starcie projektu, 24 stycznia 2018 r. przy kursie przekraczającym 0,13 dolara i kapitalizacji rynkowej powyżej 900 mln USD.

Aktualnie projekt IOST znajduje się na 52. pozycji w rankingu kapitalizacji portalu CoinMarketCap, tracąc niecałe 90% wartości do historycznych szczytów.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk