Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,98-0,01%
CHF / PLN4,48-0,11%
GBP / PLN5,06-0,02%
EUR / USD1,09+0,01%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,87-0,05%
ROPA WTI82,63-0,22%
ZŁOTO2 161,33-0,01%
SREBRO25,15+0,48%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Holo (HOT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 20:00 25 styczeń 2019

Holo (HOT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 15:12:28]

Spis treści:

  1. „Etyczne” ICO projektu Holochain
  2. Jak działa sieć Holochain i projekt Holo?
  3. Jaki portfel (wallet) do Holo?
  4. Kurs i notowania Holo (HOT)

 

 

Holochain to projekt otwartoźródłowej (ang. open source), uniwersalnej, zdecentralizowanej sieci dla rozproszonych aplikacji, opartej na wysoko skalowalnej architekturze rozproszonej tablicy mieszającej (DHT - ang. distributed hash table), będącej alternatywą dla sieci blockchain (Holochain to nie blockchain). Holochain rozwijany jest przez hizpańska firme Holo. Holochain ma aspiracje do stworzenia uniwersalnej rozproszonej sieci, która będzie tania w użyciu i szybka. Docelowo w Holochain mogą funkcjonować zarówno zdecentralizowane aplikacje, pliki, a także same cyfrowe aktywa, w tym kryptowaluty. Holochain jest nazwą sieci, zaś platformą dla plików i aplikacji jest Holo. Podobnie jak w sieci blockchain, w Holo również występują węzły, które jednak maja postać sprzętową (ang. hardware nodes). Firma Holochain produkuje urządzenia o nazwie HoloPort (aktualnie w trzech wersjach, za 119, 499 lub 1099 dolarów), które są podłączone do sieci i na bieżąco synchronizują jej pełną historię. Użytkownicy posiadający urządzenia nazywani są hostami i pełnią funkcję pełnego węzła sieci.

 

Reklama

Projekt Holo posiada również tokeny użytkowe HOT oparte na technologii Ethereum (ERC20), które sprzedawane były podczas ICO.

 

W ramach ICO wyemitowanych zostało 177 619 433 541 jednostek tokenów HOT, z czego ponad 133,2 mld aktualnie znajduje się w obiegu rynkowym.

 

Reklama

 

 

Porównanie parametrów urządzeń HoloPort

 

Czytaj również: Futurocoin (FTO) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

 

Sprawdź aktualny kurs Holochain 

 

„Etyczne” ICO projektu Holochain

Reklama

Projekt Holochain początkowo (styczeń 2018) zbierał fundusze za pomocą tradycyjnego crowdfundingu na platformie IndieGoGo, z inicjalnym celem zbiórki ustalonym na 200 tys. dolarów. Uczestnicy zbiórki mogli m.in. za 399 dolarów zarezerwować dostęp do urządzenia HoloPort, które było swoistym sprzętowym węzłem zdecentralizowanej sieci Holo. Cel zbiórki został osiągnięty w 78 godzin, zaś finalnie projekt zebrał ponad milion dolarów i to mimo komplikacji związanych ze zdjęciem informacji o zbiórce z głównej strony IndieGoGo przez administrację serwisu, ze względu na powiązanie z kryptowalutami.

 

Zbiórka funduszy w postaci sprzedaży cyfrowych tokenów trwała miesiąc - od 29 marca do 28 kwietnia 2018 r. Podczas jej trwania zebrano ponad 30 tys. ETH, których ówczesna wartość przekraczała 20 mln dolarów. Na sprzedaż wystawiono 75% z ponad 177,6 mld tokenów HOT - ponad 133,2 mln. Uczestnicy ICO musieli dokonać weryfikacji swojej tożsamości (KYC), co więcej - żaden z nich nie mógł nabyć więcej niż 10% dostępnych tokenów, co miało zapobiec monopolizacji. W ICO nie mogli uczestniczyć m.in. rezydenci USA i Chin, ze względów regulacyjnych.

 

ICO Holochain było wysoko oceniane ze względu na dużą transparentność, ochronę przed centralizacją, wysoką wiarygodność zespołu oraz dobry kontakt z inwestorami.

Reklama

 

Jak działa sieć Holochain i projekt Holo?

Holochain jest zdecentralizowaną siecią opartą na architekturze DHT, wykorzystywanej dotychczas m.in. w rozproszonej sieci dystrybucji plików BitTorrent oraz w systemach Git. Holochain jest wysoko skalowalny i w przeciwieństwie do blockchain, pozwala na przechowywanie dużych plików. W przeciwieństwie do sieci blockchain nie wymaga globalnego konsensusu (wszystkich węzłów). Może być wykorzystywany do tworzenia zdecentralizowanych platform wymiany plików, sieci kooperacyjnych, kontroli łańcuchów dostaw, systemów płatniczych, czy nawet platform społecznościowych do tworzenia treści.

 

Holo jest platformą operującą w sieci Holochain, mającą aspiracje do stworzenia zdecentralizowanego internetu. Holo jest także pomostem, pomiędzy tradycyjną siecią internetową, a siecią Holochain. Węzły (hosty) w sieci stanowią urządzenia HoloPort, a także tradycyjne komputery z odpowiednim oprogramowaniem. Węzły za utrzymywanie sieci i udostępnianie swojej przestrzeni dyskowej otrzymują wynagrodzenie w postaci „paliwa”, jakim są wewnętrzne tokeny Holo fuel, które można wymienić na tokeny użytkowe HOT, oparte na smart kontrakcie Ethereum. Holo Fuel służą do pokrywania opłat za operacje w sieci, za zakupy w zdecentralizowanych aplikacjach lub sklepach. Opłaty transakcyjne (ang. transaction fee) wynoszą maksymalnie 1% wartości transakcji. Podaż Holo Fuel jest dynamiczna i nieograniczona - zależy ona od przestrzeni dyskowej sieci Holochain, generowanej przez węzły (hosty).

 

Jaki portfel (wallet) do Holo?

Reklama

Token Holo jest oparty na najpopularniejszym standardzie smart kontraktów w sieci Ethereum - ERC20. Oznacza to, że jest kompatybilny z szeroką gamą portfeli dla różnych platform i systemów operacyjnych.

 

Podstawowym portfelem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej (ang. web wallet) dla tokenów Ethereum jest MyEtherWallet, ze względów bezpieczeństwa warto jednak zsynchronizować go np. z wtyczką MetaMask, kompatybilną z najpopularniejszymi przeglądarkami (Chrome, Opera, Firefox, Brave). Popularnymi portfelami desktopowymi (w formie programów komputerowych), obsługującymi tokeny Holo, są Exodus oraz Jaxx, dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux.

 

Wśród licznych portfeli mobilnych dla tokenów ERC20, najbardziej godnymi polecenia są Trust Wallet, imToken oraz Coinomi, dostępne zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Holo jest obsługiwany przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), takie jak Ledger (Nano S, Nano X, Blue) oraz Trezor (Model T i One).

Reklama

 

Kurs i notowania Holo (HOT)

Token Holo aktualnie jest notowany na 12. giełdach kryptowalut. Największa płynność (ponad 50% dziennego wolumenu handlowego) dostępna jest na giełdzie Binance. Holo dostępny jest także na takich platformach jak m.in. Hotbit, czy Fatbtc, natomiast żadna z nich nie jest tak znana jak Binance. Żadna z polskich giełd nie oferuje dostępu do tokenu HOT, nie można go także nabyć bezpośrednio za polskiego złotego.

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) tokenu Holo został wyznaczony 5 maja 2018 r. przy kursie 0.002002 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 250 mln dolarów.

 

Reklama

Aktualnie projekt Holo znajduje się na 52. miejscu wg rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap, z wyceną ok. 94 mln dolarów, co oznacza ponad 60% spadek wartości od historycznych szczytów.

 

Zobacz także: Stellar Lumens (XLM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej