Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,98-0,02%
CHF / PLN4,48-0,11%
GBP / PLN5,06-0,02%
EUR / USD1,09+0,02%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,86-0,06%
ROPA WTI82,63-0,22%
ZŁOTO2 161,84+0,02%
SREBRO25,14+0,44%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Futurocoin (FTO) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

Darek Dziduch | 17:00 28 listopad 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Kryptowaluta użytkowników FutureNet

Futurocoin (FTO) to otwartoźródłowa (ang. open source), scentralizowana waluta cyfrowa stworzona przez firmę FutureNet na podstawie okrojonego kodu źródłowego kryptowaluty Dash. Projekt wzbudza wiele kontrowersji w środowisku walut cyfrowych ze względu na bezpośrednie powiązanie z programami inwestycyjnymi opartymi na marketingu wielopoziomowym (MLM) FutureNet oraz FutureAdPro, które przez niektórych są oskarżane o działanie w nieuczciwym i nielegalnym modelu schematu Ponziego (piramidy finansowej). Futurocoin jest również krytykowany za agresywny przekaz marketingowy, mający zachęcić do inwestycji osoby, nieposiadające odpowiedniej wiedzy technicznej do ich zweryfikowania. Finalnie, przedmiotem krytyki Futurocoina jest sama jego scentralizowana struktura, która przeczy idei kryptowalut (stąd też FTO często nazywany jest pseudo-kryptowalutą).

19 grudnia 2017 r. UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wszczął postępowanie m.in. ws FutureNet i FutureAdPro, potencjalnie prowadzących działalność mającą znamiona piramidy finansowej.

Maksymalna podaż FTO została ustalona na poziomie 100 mln jednostek, z czego aż 30% (30 mln) zostało wykopanych w pierwszym bloku (ang. premined), co wg white-paperu projektu zostało przeznaczone na cele reklamowe i marketing projektu. Tak szeroko zakrojony premine (niemal 1/3 maksymalnej podaży) jest kolejnym argumentem niepozwalającym postrzegać Futurocoin jako rzetelny projekt.

 

Czytaj także: UOKiK prowadzi postępowania w sprawie FutureNet, DasCoina i OneCoina

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował materiał, w którym ostrzega przed „inwestycjami” alternatywnymi i piramidami finansowymi. UOKiK zwraca w nim uwagę na to jak rozpoznać nieuczciwe schematy i przedstawia listę podmiotów w sprawie których prowadzone są postępowania. Wśród niż znalazł.. Czytaj
UOKiK prowadzi postępowania w sprawie FutureNet, DasCoina i OneCoina
Reklama

 

Historia powstania Futurocoin (FTO)

FutureNet został założony w 2016 r. przez dwóch przedsiębiorców z Polski i Niemiec, związanych wcześniej marketingiem wielopoziomowym (MLM) - Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna. FutureNet jest portalem społecznościowym działającym w modelu MLM, oferującym możliwość zakupu pakietów reklamowych w programie FutureAdPro, a także zarabiania w zamian za oglądanie reklam i polecanie portalu innym użytkownikom.

W drugiej połowie 2017 r. w sieci pojawiły się pierwsze pogłoski o planach stworzenia własnej kryptowaluty przez FutureNet, zaś 24 listopada, podczas konferencji w chińskim Macau, odbyła się oficjalna prezentacja koncepcji FTO. Wydarzenie wywołało wiele kontrowersji m.in. ze względu na liczne błędy merytoryczne, czy obecność ówczesnego prezesa polskiej giełdy BitBay, Sylwestra Suszka, który ze sceny zapewniał, że BitBay będzie pierwszą giełdą, która wesprze Futurocoina. Deklaracja ta wywołała burzę wśród polskiej społeczności entuzjastów walut cyfrowych, która oskarżała prezesa BitBay o wspieranie mało rzetelnych projektów, powiązanych z MLM dla uzyskania partykularnych korzyści. Finalnie, Futurocoin pojawił się na BitBay dopiero w lipcu 2018 r., zaś pierwszą giełdą, która otworzyła rynek FTO była rosyjska platforma YoBit (luty 2018 r.).

Pierwsza wersja white paperu Futurocoina została opublikowana 31 stycznia 2018 r., w dzień startu sieci, co również jest praktyką niespotykaną wśród projektów kryptowalutowych.

 

Reklama

Futurocoin docelowo ma służyć do płatności za usługi w obrębie platformy FutureNet, w tym w kawiarniach FutureNet we Wrocławiu i Kijowie.

 

Czytaj także: "Spodziewałem się hejtu, ale nie muszę pytać się co mogę, a czego nie". Sylwester Suszek [CEO BitBay] dla FXMAG

Dawid Augustyn rozmawia z szefem zarządu największej polskiej giełdy kryptowalut - BitBay. Sylwester Suszek opowiada m.in. o planach rozwoju giełdy, rządowych regulacjach dla rynku kryptowalut, o powodach swojej intensywnej obecności w mediach społecznościowych, a także o kontrowersjach wokół planów.. Czytaj
FXMAG kryptowaluty futurocoin (fto) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje futurocoin futurenet dash uokik piramida finansowa bitbay 1

 

Podstawowe informacje techniczne o Futurocoin (FTO)

FTO jest w pełni oparty na kodzie źródłowym znanego projektu Dash. Oznacza to, że posiada on hybrydowy algorytm konsensusu Proof of Work oraz Proof of Stake, w którym funkcjonują górnicy (ang. miners) oraz masternody. Algorytm kryptograficzny w sieci jest identyczny jak w przypadku Dash - X11, co oznacza że FTO można kopać za pomocą tych samych urządzeń, takich jak m.in. Bitmain Antminer D3, czy Innosilicon A5+ DashMaster. W przeciwieństwie do Dash, nagroda za blok (ang. block reward) dzielona jest po połowie między górników oraz masternody i wynosi 13,3 FTO. Jest to stała wartość (nie występuje halving, jak np. w bitcoinie), co sprawia, że wszystkie pozostałe 70 mln jednostek najprawdopodobniej zostanie wykopanych do 2028 r. Czas bloku (ang. block time) w Futurocoin wynosi średnio ok. 60 sekund (w Dash jest to ok. 2 minut 45 sekund).

Prowizja transakcyjna (ang. transaction fee) w sieci Futurocoin jest stała i wynosi 0,0006 FTO (poniżej 1 centa).

Reklama

Wszystkie transakcje w sieci FTO odbywają się za pośrednictwem masternodów, na podstawie implementacji InstantSend z Dash, co oznacza że każda operacja ma natychmiastową realizację (do ok. 5 sekund). Jednak w przeciwieństwie do swojego pierwowzoru, sieć Futurocoin nie daje możliwości stawiania masternodów przez użytkowników. Wszystkie masternody FTO należą do prywatnej firmy FutureNet, co sprawia że Futurocoin jest całkowicie scentralizowanym projektem, mimo obecności górników, do których może dołączyć każdy, kto dysponuje odpowiednim sprzętem. Co więcej, społeczność skupiona wokół projektu jednoznacznie reklamuje Futurocoin jako całkowicie zdecentralizowaną platformę, co niestety nie ma pokrycia w specyfikacji technicznej produktu. Z kodu źródłowego Futurocoin usunięto również funkcję PrivateSend, znaną z Dash, która pozwalała na wykonywanie anonimowych transakcji. Rezygnacja z PrivateSend podyktowana była kwestiami regulacyjnymi.

 

Czytaj także: DASH - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Dash - opis kryptowaluty Dash to powstała w 2014 roku kryptowaluta o otwartym kodzie źródłowym (open source) oparta na technologii blockchain, a także zdecentralizowana autonomiczna organizacja (DAO), mająca na celu stworzenie systemu szybkich, bezpiecznych i gwarantujących prywatność transakcji za.. Czytaj
DASH - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Jaki portfel (wallet) do FuturoCoin?

Futurocoin posiada oficjalne portfele od firmy FutureNet - pierwszym z nich jest desktopowy portfel full node (pobierający cały blockchain) Futurocoin Core Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows oraz MacOS. Na oficjalnej stronie projektu można również znaleźć generator paper walletów oraz lekki portfel desktopowy (niewymagający pobrania całego blockchaina) oparty na otwartoźródłowym wallecie Electrum. Portfelem webowym, obsługiwanym z poziomu przeglądarki internetowej, jest FN Wallet.

Obecnie FTO nie posiada portfela mobilnego (jego przygotowanie znajduje się w roadmapie projektu), a także nie jest wspierany przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallets).

Reklama

 

Kurs i notowania Futurocoin (FTO)

Futurocoin jest obecnie notowany na pięciu giełdach kryptowalut, z których największy wolumen handlowy posiadają polska giełda CoinDeal (ok. 50% całego dziennego obrotu) w parze z bitcoinem (FTO/BTC) oraz rosyjska giełda YoBit (ok. 40% obrotu). FTO jest dostępny również na polskich giełdach BitBay oraz Coinbe (kiedyś Beatcoin), co świadczy m.in. o tym, że Futurocoin dużą część swoich nabywców ma właśnie w Polsce. Futurocoina za polskiego złotego (FTO/PLN) można zakupić na giełdzie BitBay, należy jednak być świadomym bardzo niskiej płynności na tym instrumencie.

Futurocoin osiągnął szczyt notowań (ATH) 9 czerwca 2018 r. przy kursie 18,66 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 630 mln dolarów. Obecnie FTO plasuje się na 26. pozycji w rankingu serwisu Coinpaprika, z rynkową wyceną przekraczającą 200 mln USD.

 

Opinie o Futurocoin (FTO) - czy warto zainwestować?

Futurocoin pod względem technicznym nie oferuje niczego ponad znany i mający ugruntowaną pozycję projekt Dash. Co więcej, FTO jest okrojoną wersją Dash, nieposiadającą funkcji PrivateSend i jednocześnie poddaną całkowitej centralizacji ze względu na obecność masternodów należących wyłącznie do firmy FutureNet. Wszelkie informacje na temat innowacyjności projektu są jedynie przekazem o charakterze marketingowym. Największym zastrzeżeniem wobec FTO jest jego bezpośrednie powiązanie (a w praktyce również zależność) z FutureNet i FutureAdPro, działającymi w modelu MLM. Projekt skupia znaczną grupę promotorów z Polski, którzy tworzą iluzję rzetelnej i pewnej inwestycji, samemu licząc na zysk z pozyskania kolejnych zainteresowanych. Dlatego też nie warto sugerować się licznymi blogami, poświęconymi tematowi Futurocoina i Futurenet.

Reklama

Powyższa opinia nie oznacza oczywiście, że FTO jest skazany na rynkową porażkę - może być wręcz dokładnie odwrotnie, gdyż jakość techniczna projektu ma się nijak do popytu, jaki generuje.  Wokół FutureNet skupiona jest liczna i mocno skonsolidowana społeczność, która w przyszłości może wpłynąć pozytywnie na notowania FTO, jest to jednak inwestycja obarczona wyjątkowo wysokim ryzykiem, gdyż na kurs Futurocoina, oprócz koniunktury rynkowej, wpływ będzie miała również kondycja kontrowersyjnej firmy FutureNet. Warto jednak ostrzec mniej biegłych w temacie, że FuturoCoin ze względu na swój scentralizowany charakter jest bardziej ciekawostką niż rzeczywistą i użyteczną kryptowalutą.

 

Czytaj także: #8 'O kryptowalutach' - Co robić, gdy bitcoin spada? Grillujemy FuturoCoin.

W 8. odcinku programu Darek Dziduch i Piotr Kowalczyk odprawiają gusła w intencji powrotu byków na rynek kryptowalut. Dowiesz się, co robić, gdy bitcoin i altcoiny spadają, jak wygląda zestaw HODLera, a także poznasz przypowieść o marnym HODLerze. Tematem odcinka jest także FuturoCoin oraz wpisanie .. Czytaj
#8 'O kryptowalutach' - Co robić, gdy bitcoin spada? Grillujemy FuturoCoin.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej