Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,98+0,01%
CHF / PLN4,48-0,09%
GBP / PLN5,06-0,07%
EUR / USD1,09-0,02%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,75-0,18%
ROPA WTI82,59-0,27%
ZŁOTO2 159,07-0,11%
SREBRO25,10+0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ethereum Classic (ETC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 18:00 15 wrzesień 2018

Ethereum Classic (ETC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 12 kwietnia 2022r., 11:42:16]

Spis treści: 

  1. Ethereum Classic - podstawowe informacje techniczne
  2. Kopanie (mining) Ethereum Classic
  3. DAO Hack oraz podział sieci na Ethereum Classic i Ethereum
  4. Dlaczego doszło do podziału sieci Ethereum?
  5. Jaki portfel do Ethereum Classic?
  6. Kurs i notowania Ethereum Classic (ETC)
  7. Ethereum Classic - opinie

 

Ethereum Classic (ETC) - otwartoźródłowa platforma oparta na publicznej sieci blockchain posiadająca własną zdecentralizowaną kryptowalutę ETC. Platforma Ethereum Classic, podobnie jak Ethereum (ETH), pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps), smart kontraktów oraz zawartych w nich tokenów. Ethereum Classic istniało do 25 października 2016 r. pod nazwą Ethereum, zaś po podziale sieci (hard-fork), wywołanym problemami bezpieczeństwa ze smart kontraktem The DAO, przyjęło swoją obecną nazwę, zaś odłączający się łańcuch przejął nazwę Ethereum (ETH).

 

Ethereum Classic - podstawowe informacje techniczne

Pod względem technologicznym Ethereum Classic jest z oczywistych względów spokrewnione z Ethereum. Sieć Ethereum Classic oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Work z funkcją hashującą Ethash, jednak w przeciwieństwie do ETH, które w przyszłości planuje przejście na algorytm konsensusu Proof of Stake, developerzy ETC zdecydowali się na pozostanie przy Proof of Work, czego wyrazem był hard fork z 29 maja 2018 r., którego celem było usunięcie algorytmu Difficulty Bomb. O samym Difficulty Bomb, który miał systematycznie zwiększać trudność kopania, przeczytasz więcej w artykule poświęconym Ethereum (ETH).

Reklama

W sieci ETC, podobnie jak w ETH, koszt transakcji jest liczony za pomocą jednostek Gas, których liczba jest zależna od mocy obliczeniowej potrzebnej do wykonania operacji. Ethereum Classic nie posiada ograniczonej podaży (liczby jednostek), jak np. Bitcoin (BTC), stąd też ma charakter inflacyjny.

 

Zobacz również: Bitcoin SV (BSV) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie 

 

Kopanie (mining) Ethereum Classic

ETC jest kryptowalutą, w której zachodzi proces miningu przy pomocy funkcji hashującej Ethash (podobnie jak w ETH). ETC jest jedną z najbardziej dochodowych kryptowalut kopanych za pomocą układów GPU (kart graficznych), zachowując przy tym znacznie niższą i stabilniejszą trudność wydobycia (ang. mining difficulty) niż Ether (ETH). W lutym 2018 r. chińska firma Bitmain wyprodukowała pierwszą koparkę opartą na układach ASIC dla ETH i ETC - Antminer F3.

Obecna nagroda za blok (ang. block reward) dla górników wynosi 3 ETC.

Reklama

 

DAO Hack oraz podział sieci na Ethereum Classic i Ethereum

Często mówi się, że Ethereum Classic powstało w wyniku hard-forku sieci Ethereum, jednak nie jest to prawdą. Ethereum Classic funkcjonuje od samego początku, czyli 30 lipca 2015 r., przed hard-forkiem z 25 października 2016 r. nazywając się po prostu Ethereum. Po pamiętnych wydarzeniach z The DAO, to obecna sieć Ethereum (ETH) postanowiła się odłączyć, zaś „stary” łańcuch nazwano właśnie Ethereum Classic. Warto więc pamiętać, że to obecne ETH postanowiło odłączyć się i cofnąć transakcje The DAO, zaś ETC konsekwentnie uznało lukę bezpieczeństwa smart-kontraktu za nieodwracalną.

 

Dlaczego doszło do podziału sieci Ethereum?

W maju 2016 r. powstał innowacyjny fundusz Venture Capital o nazwie The DAO, którego celem było pozyskanie kapitału na rozwój blockchainowych start-upów, a także organizacji non-profit. Fundusz miał formę zdecentralizowanej, autonomicznej organizacji zbudowanej na blockchainie Ethereum w formie smart-kontraktu, zawierającego tokeny DAO. Sprzedaż tokenów ruszyła 30 kwietnia 2016 r. i trwała 28 dni. Podczas jej trwania zebrano 11.5 mln ETH (wartych wówczas niemal 140 mln dolarów) od ponad 18 tys. inwestorów. W międzyczasie, 26 maja 2016 r., grupa trzech blockchainowych developerów opublikowała dokument zatytułowany „A Call for a Temporary Moratorium on The DAO”, w którym przeanalizowali oni siedem istotnych problemów bezpieczeństwa zawartych w smart-kontrakcie The DAO, jednocześnie zalecając inwestorom wstrzymanie się z zakupem tokenów DAO, aż do momentu wyeliminowania luk bezpieczeństwa z kodu. 16 czerwca niezbędne poprawki czekały już w repozytorium projektu na portalu GitHub na akceptację developerów The DAO. Niestety, dwa dni później (18 czerwca) doszło do ataku, w ramach którego jeden z użytkowników wykorzystał opisaną wcześniej lukę bezpieczeństwa smart-kontraktu i uzyskał kontrolę nad 3.6 mln ETH, wówczas wartymi ok. 54 mln dolarów.

Sytuacja podzieliła społeczność Ethereum - oczywistym było, że użytkownik który przejął ponad 3 mln ETH nie złamał prawa, gdyż wykonał operację w ramach błędu w smart-kontrakcie; było to jednak postępowanie wysoce nieetyczne. Zwolennicy idei „code is law” (kod smart-kontraktu jest prawem) zdecydowali się konsekwentnie uznać błąd zawarty w kodzie The DAO, obarczając odpowiedzialnością za tę sytuację developerów smart-kontraktu i przyznając atakującemu prawo własności do środków wyprowadzonych z The DAO. Druga grupa (obejmująca m.in. Ethereum Foundation) miała odmienne zdanie i postanowiła cofnąć transakcje, które zawierały środki wyprowadzone ze smart kontraktu, tym samym łamiąc jedną z podstawowych zasad sieci blockchain, jaką jest nieodwracalność operacji (ang. immutability).

Reklama

Obu grupom nie udało się dojść do porozumienia w ramach jednej sieci blockchain, dlatego też 25 października 2016 r. doszło do hard-forku, w ramach którego zwolennicy idei „code is law” pozostali na „starym” łańcuchu, który przyjął nazwę Ethereum Classic (ETC). Zwolennicy interwencji ws. The DAO i cofnięcia transakcji odłączyli się, zaś ich łańcuch przyjął nazwę Ethereum (ETH).

 

Czytaj także: Bytom (BTM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Jaki portfel do Ethereum Classic?

Najpopularniejszy portfel software’owy to wydany niedawno Emerald Wallet dostępny na najpopularniejsze systemy operacyjne (Windows, MacOS, Linux). Z multi-walletów (obsługujących przynajmniej dwie kryptowaluty) popularne są Jaxx (również w wersji mobilnej) oraz Exodus. Paper wallet można wygenerować za pomocą witryny ClassicEtherWallet.

Ethereum Classic jest również obsługiwane przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), produkowane przez firmy Ledger oraz Trezor.

Reklama

 

Kurs i notowania Ethereum Classic (ETC)

Ethereum Classic jest dostępne na ponad 45 giełdach kryptowalut, w tym na najpopularniejszych, takich jak OKEx (najwyższy wolumen obrotu), Binance, czy Huobi. Dodanie do oferty ETC zapowiedziała również największa giełda kryptowalut w USA - Coinbase.

Dotychczasowe szczyty notowań ETC osiągnęło 21 grudnia 2017 r. - cena wyniosła wówczas 47.77 USD przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 4.3 mld dolarów.

Obecnie Ethereum Classic znajduje się na 15. miejscu w rankingu kapitalizacji projektów kryptowalutowych.

 

Reklama

 

Ethereum Classic - opinie

ETC jest powszechnie uznawane za rzetelną i godną zaufania kryptowalutę. Środowisko skupione wokół zwolenników radykalnego podejścia do zasad działania sieci blockchain, którzy trzymają się zasady „code is law”, konsekwentnie utrzymali stan sieci po problemach ze smart-kontraktem The DAO, bez względy na świadomość problemów, jakie to ze sobą przyniesie.

Po podziale sieci Ethereum, rozwój Ethereum Classic był wolniejszy niż samego ETH, zaś platforma znacznie mniej popularna od Ethereum (ETH), za którego odłączeniem się wnioskowała większość społeczności i developerów. Mimo, że Ethereum Classic również ma możliwość tworzenia smart-kontraktów (podobnie jak Ethereum, programowanych w języku Solidity), emitowania tokenów, sprzedawanych podczas ICO, czy budowania zdecentralizowanych aplikacji (dApps), to jest nieporównywalnie rzadziej wykorzystywana do tego celu niż samo Ethereum (ETH). Oceniając realistycznie, trudno oczekiwać, aby w przyszłości wykorzystanie Ethereum Classic do budowania aplikacji i smart-kontraktów gwałtownie wzrosło, zwłaszcza ze względu na fakt, że samo ETH ma coraz mocniejszą konkurencję w postaci wielofunkcyjnych platform blockchain, takich jak m.in. Cardano (ADA), EOS, NEM (XEM), Lisk (LSK)

Obecna kapitalizacja rynkowa ETC waha się w granicach 1,5 mld dolarów, co jest wartością niemal dwudziestokrotnie niższą niż wycena Ethereum (ETH).

Reklama

Ethereum Classic jest jednak dobrą i pewną alternatywą dla minerów, niejednokrotnie notującą wyższą opłacalność kopania niż ETH, co wówczas sprawia że jest najrentowniejszą kryptowalutą kopaną (głównie) za pomocą kart graficznych (GPU). Minerzy ETC nie muszą się również martwić tzw. Difficulty Bomb i zmianą algorytmu na Proof of Stake, jak będzie mieć to miejsce w przypadku Ethereum (ETH).

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej