Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,98+0,04%
CHF / PLN4,48-0,11%
GBP / PLN5,06-0,07%
EUR / USD1,09-0,06%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,70-0,24%
ROPA WTI82,58-0,28%
ZŁOTO2 158,45-0,14%
SREBRO25,03+0,00%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EOS - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 16:00 20 październik 2018

EOS - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

EOS.io to zdecentralizowana, otwartoźródłowa (ang. open source) platforma oparta na technologii blockchain, posiadająca własną kryptowalutę o tej samej nazwie (EOS), oferującą możliwość programowania zdecentralizowanych aplikacji (dApps), zdecentralizowanych przedsiębiorstw (DAC) oraz tworzenia smart kontraktów. EOS docelowo chce zapewnić skalowalność pozwalającą na wykorzystanie platformy w skali przemysłowej, oferując liczbę transakcji na poziomie 15 tys. na sekundę (TPS), dążąc do TPS na poziomie miliona i do całkowitej redukcji opłat transakcyjnych (ang. transaction fee), podobnie jak ma to obecnie miejsce w kryptowalucie Steem. Język programowania na platformie EOS to powstały w 2017 r. WebAssembly (Rust, C++), rozwijany m.in. przez takie korporacje jak Mozilla, Microsoft, Google i Apple.

 

EOS w założeniu ma być także zdecentralizowaną, demokratyczną społecznością z własną unikatową konstytucją blockchain, której przestrzegać muszą wszyscy posiadacze tokenów EOS. Maksymalna podaż (liczba) tokenów EOS to 1 mld jednostek.

 

Reklama

 

EOS i zbiórka funduszy w formie ICO

Projekt platformy EOS został stworzony przez prywatną firmę Block.One, zaś głównym developerem projektu był doświadczony Daniel Larimer, który stworzył kod takich udanych projektów kryptowalut, jak BitShares (BTS) oraz Steem. Block.One rozpoczął pozyskiwanie środków na stworzenie platformy w formie ICO (Initial Coin Offering), które wystartowało 26 czerwca 2017 r. Cena w momencie rozpoczęcia ICO wynosiła 99 centów (USD) za 1 EOS, zaś same tokeny zostały oparte na najpopularniejszej dla tych celów platformie ERC20 na blockchainie Ethereum. 29 listopada 2017 r. Block.One udostępniła sieć testową (ang. test net) platformy EOS.io. Zbiórka w formie ICO trwała niemal rok, do 31 maja 2018 r., co oznacza że ICO projektu EOS było jak dotąd najdłuższe w historii walut cyfrowych. Oprócz tego było także najbardziej udaną zbiórką funduszy w formie ICO - w ramach sprzedaży tokenów (ang. token sale) zebrano ponad 4.2 mld dolarów. 1 czerwca 2018 r. projekt EOS rozpoczął skomplikowany i rozłożony w czasie proces migracji na własną sieć blockchain. Przejście na main net było równoznaczne z tym, że EOS przestał być tokenem ERC20 na blockchainie Ethereum. Posiadacze tokenów byli zobowiązani do zarejestrowania swoich środków, bądź do ulokowania ich na wspierających rejestrację giełdach kryptowalut (np. Binance). Niezarejestrowane tokeny EOS w formie ERC20 stały się całkowicie bezwartościowe, co jest jednym ze źródeł kontrowersji wokół projektu. Finalnie, nie bez komplikacji technicznych i opóźnień, główna sieć EOS (ang. main net) ruszyła 14 czerwca 2018 r.

 

 

Czytaj także: Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ethereum (ETH) - to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether (najczęściej nazywaną również Ethereum). Platforma pozwala na tworzenie smart kontraktów (ang. smart contracts), czyli zdecentralizowanych a.. Czytaj
Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

 

Jak działa EOS?

Sieć EOS oparta jest na algorytmie konsensusu Delegated Proof of Stake, co oznacza że nie występuje w niej proces kopania (ang. mining), jak np. w bitcoinie (BTC), a każdy z 1 mld tokenów znajduje się już w obiegu, z czego 10%, czyli 100 mln będzie służyć jako nagroda za blok (ang. block reward) dla tzw. Producentów Bloków (ang. Block Producer). W sieci EOS nie ma górników (minerów), zaś transakcje są zatwierdzane i dodawane do kolejnych bloków przez Producentów Bloków, będących delegatami. Oznacza to, że są oni wybierani na drodze głosowania przez posiadaczy tokenów EOS, z których każdy ma prawo do oddania głosu, którego moc jest proporcjonalna do liczby posiadanych jednostek EOS. W sieci znajduje się 21 Producentów Bloków, z których każdy otrzymuje wynagrodzenie za procesowanie transakcji oraz Oczekujący Producenci Bloków, którzy nie otrzymali wystarczającej liczby głosów. W momencie migracji na własny blockchain, do rozruchu sieci wymagane było minimum 15% głosów od posiadaczy tokenów EOS, aby umożliwić wyłonienie Producentów Bloków, co zostało osiągnięte 14 czerwca 2018 r.

Reklama

 

Czas bloku (ang. block time) w sieci EOS wynosi 3 sekundy.

 

 

Sprawdź aktualny kurs EOS

 

Reklama

 

Centralizacja EOS

Sieci EOS w obecnej formie nie można uznać za w pełni zdecentralizowaną. Dzieje się tak m.in. dlatego, że Producenci Bloków w liczbie jedynie 21 nie są w stanie zapewnić wystarczającego rozproszenia sieci. Ponadto EOS ma własny oryginalny model zarządzania siecią, w którym istnieją instancje arbitralne, takie jak EOS Core Arbitration Forum (ECAF), które mają za zadanie rozstrzygać spory w społeczności i reagować w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. ECAF jako sąd arbitrażowy ma również szerokie uprawnienia, pozwalające np. na nakazanie Producentom Bloków zamrożenia konkretnych adresów portfeli EOS w przypadku podejrzenia kradzieży środków lub ataku hakerskiego, co miało miejsce już na samym początku funkcjonowania sieci. W 21-punktowej konstytucji j EOS, którą objęci są wszyscy posiadacze kryptowaluty, zawarty jest również kontrowersyjny 17 punkt, w ramach którego adres portfela, z którego w ciągu trzech lat nie wykonano żadnej transakcji może zostać bezpowrotnie usunięty, a środki które były na nim ulokowane, wystawione na aukcję.

 

 

Jaki portfel do EOS?

Należy pamiętać, że EOS nie jest już tokenem ERC20 i nie współpracuje z portfelami obsługującymi Ethereum, takimi jak m.in. MyEtherWallet, MetaMask, Jaxx, czy sprzętowymi Ledger Nano S i Trezor.

Reklama

 

Portfele obsługujące kryptowalutę EOS po przejściu na własny blockchain to m.in. EOS Wallet Pro,  Scatter (jako rozszerzenie do przeglądarki internetowej Chrome lub Firefox). Obecnie żaden portfel sprzętowy (ang. hardware wallet) nie obsługuje kryptowaluty EOS.

 

Tokeny można również trzymać na giełdach kryptowalut (niezalecane ze względów bezpieczeństwa) takich jak m.in.: OKEx, Huobi, Bitfinex, czy Binance.

 

Reklama

 

Notowania i kurs EOS

Obecnie (20 października 2018) EOS znajduje się na piątym miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej wg portalu CoinMarketCap, notując wartość niecałych 5 mld dolarów i cenę za jednostkę na poziomie 5,45 dolarów. Dotychczasowa maksymalna cena (ATH) EOS wyniosła 22.89 dolara przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 17,8 mld dolarów i została osiągnięta 29 kwietnia 2018 r.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej