• Odbierz prezent
Enjin Coin (ENJ) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Blockchainowa platforma dla graczy

Enjin Coin (ENJ) to token użytkowy (ang. utility token) platformy społecznościowej dla graczy Enjin, oparty na sieci blockchain Ethereum (ETH). Jego zadaniem jest wprowadzenie ekonomii tokenów, pozwalających twórcom na monetyzowanie swoich gier i treści, zaś użytkownikom na nabywanie konkretnych funkcjonalności, otrzymywanie wynagrodzenia za postępy w postaci tokenów, a także tworzenie i zdobywanie cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich (tzw. itemów, skinów do gier, etc.). Blockchain w prężnie rozwijającej się branży gamingowej ma szanse na szybką adopcję.

Społecznościowa platforma gamingowa Enjin powstała w 2009 r. w Singapurze, pozwalając na tworzenie tematycznych forów społecznościowych, witryn internetowych bez znajomości programowania (CMS), dając developerom narzędzia do szybkiego tworzenia mobilnych aplikacji dla graczy, a także gotowych rozwiązań m.in. komunikacji, czy do zbierania funduszy od społeczności (np. gotowych widgetów do płatności). Obecnie platforma ma ponad 250 tys. grup społecznościowych oraz niemal 20 mln zarejestrowanych użytkowników. Jest szczególnie popularna na Dalekim Wschodzie, głównie w Korei Południowej i Singapurze.

Współtwórcą projektu Enjin Coin i jednocześnie dyrektorem technologicznym (CTO) jest Polak, Witek Radomski.

Zespół projektowy Enjin opracował również własny wielofunkcyjny portfel mobilny Enjin Wallet (na urządzenia z Androidem i iOS). Projekt wydał również eksplorator bloków transakcyjnych (ang. block explorer) EnjinX, obsługujący sieci bitcoina, litecoina oraz Ethereum, w tym transakcje tokenów niewymienialnych opartych na smart kontraktach ERC721 oraz ERC1155. Enjin pracuje również nad siecią Efinity, która jest rozwiązaniem skalującym opartym na protokole drugiej warstwy (podobnie jak Lightning Network dla bitcoina, czy Plasma Cash dla Ethereum), które docelowo ma pozwolić na dokonywanie tysięcy transakcji na sekundę, pozwalając twórcom gier na bezpośrednie powiązanie mechaniki rozgrywki z cyrkulacją tokenów, stanowiących część gry. Zespół projektowy opracował również dla własnych potrzeb nowy standard smart kontraktu Ethereum, nazwany ERC1155. Zapewnia on większą wydajność i uniwersalność, szczególnie w przypadku emitowania tokenów niewymienialnych (ang. non-fungible tokens).

Enjin Coin (ENJ) został wyemitowany w liczbie 1 mld jednostek, z których ponad 767 mln znajduje się w obiegu rynkowym.

Czytaj także: Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ethereum (ETH) - to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether (najczęściej nazywaną również Ethereum). Platforma pozwala na tworzenie smart kontraktów (ang. smart contracts), czyli zdecentralizowanych ap.. Czytaj
Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

ICO Enjin Coin

Enjin zebrał fundusze na rozwój platformy podczas ICO, które trwało niecały miesiąc i odbyło się w dniach od 3 do 31 października 2017 r. W ramach zbiórki stworzono 1 000 000 000 tokenów Enjin Coin (ENJ), opartych na smart kontrakcie ERC20, funkcjonującym w sieci Ethereum. 40% tokenów ENJ (400 mln) zostało wystawionych podczas przedsprzedaży, trwającej od 28 sierpnia do 28 września 2017 r. Kolejne 40% przeznaczono na publiczną, październikową rundę sprzedaży. 10% tokenów (100 mln) przeznaczono na wsparcie dla społeczności, testerów oraz partnerów strategicznych i marketingowych. Pozostałe 10% przyznano członkom zespołu projektowego Enjin oraz doradcom. Zarówno podczas przedsprzedaży, jak i publicznej rundy sprzedano wszystkie tokeny ENJ, łącznie gromadząc fundusze w ETH wyceniane wówczas na 24 mln dolarów. Podczas ICO tokeny były wyceniane dynamicznie - ich cena rosła co tydzień (ICO miało trwać miesiąc), rozpoczynając od wyceny 6 tys. ENJ za 1 ETH, po tygodniu wzrastając do 5 tys. ENJ za 1 ETH i tak konsekwentnie do 3 tys. ENJ za 1 ETH.

 

Smart kontrakty w standardzie ERC1155

Standard smart kontraktu ERC1155 został opracowany przez zespół projektowy Enjin i udostępniony w czerwcu 2018 r. Powstał po to, aby zwiększyć funkcjonalność i obniżyć koszty użytkowania tokenów bazujących na dotychczasowych standardach Ethereum. Smart kontrakty ERC20 (na którym notabene bazuje sam Enjin Coin) są podstawowym standardem dla tzw. tokenów wymienialnych (ang. fungible tokens), co oznacza że stanowią one pewną uniwersalną jednostkę rozliczeniową, którą można dowolnie transferować pomiędzy użytkownikami sieci. Ekosystem Ethereum pozwala jednak za pomocą smart kontraktów ERC721 tworzyć znacznie bardziej skomplikowane tokeny, m.in. tzw. niewymienialne lub kolekcjonerskie (ang. non-fungible tokens), z których każdy pojedynczy jest unikatowy (w przeciwieństwie do tokenów wymienialnych). Tokeny tego typu są wykorzystywane m.in. w blockchainowych grach, jako cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, czyli tzw. itemy (np. na słynnej platformie CryptoKitties), czy chociażby do tokenizacji unikatowych przedmiotów materialnych, np. dzieł sztuki. Problemem w powyższym standardzie jest konieczność tworzenia zupełnie nowego smart kontraktu przy próbie wprowadzenia do sieci nowych tokenów niewymienialnych, co jest uciążliwe, zapycha sieć Ethereum i jest kosztowne ze względu na konieczność pokrycia opłaty w Gas za stworzenie nowego kontraktu.

Standard ERC1155 powstał po to, aby zaradzić tym problemom. Pozwala on na emitowanie zarówno standardowych tokenów wymienialnych, pół-wymienialnych (dostępnych tylko dla wybranych użytkowników) oraz niewymienialnych, dodatkowo pozwalając na ponowne wykorzystanie kodu istniejącego smart kontraktu, bez konieczności tworzenia nowego przy próbie wyemitowania nowych tokenów, co jest szczególnie istotne np. w blockchainowych grach, które dotychczas łatwo mogły zapchać całą sieć, jak miało to miejsce w przypadku CryptoKitties.

Kod źródłowy standardu ERC1155 jest otwarty i znajduje się na portalu github projektu Enjin.

 

Do czego służy Enjin Coin?

Enjin Coin powstał po to, aby połączyć funkcjonalności istniejącej od 2009 r. platformy dla graczy z możliwościami, jakie daje technologia blockchain i emitowane w jej obrębie tokeny. Tokeny użytkowe Enjin Coin same w sobie służą m.in. do tworzenia, lub jak nazywają to sami twórcy „wybijania” (ang. mint), cyfrowych tokenów w standardzie ERC1155, które mogą być niewymienialne (unikatowe). Własny token (ang. custom coin) można stworzyć z poziomu aplikacji mobilnej Enjin Wallet, bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej.

Operacja ta jest odwracalna, co oznacza że unikatowy token można z powrotem zamienić na tokeny ENJ. Mechanizm wybijania unikatowych tokenów może być elementem mechaniki rozgrywki i wykorzystywany np. do tworzenia cyfrowych przedmiotów zdobywanych lub nabywanych podczas gry. Oprócz tego sieć płatnicza Enjin pozwala twórcom gier i treści na łatwe implementowanie modelu płatności subskrypcyjnych w tokenach ENJ, które w zautomatyzowany sposób pobierane są z portfeli użytkowników korzystających z konkretnej usługi.

Tokeny Enjin Coin są również kompatybilne z siecią płatniczą Enjin, w tym m.in. z gotowymi widgetami przeglądarkowymi do pobierania opłat lub donacji, mogą zostać również zaimplementowane w samych grach do mikropłatności.

 

FXMAG kryptowaluty enjin coin (enj) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie enjin ethereum erc20 ico gaming 1

Graficzny schemat ekosystemu Enjin

 

Jaki portfel (wallet) do Enjin Coina (ENJ)?

Enjin Coin jest tokenem Ethereum w najpopularniejszym standardzie ERC20, co oznacza że posiada bardzo szeroki wybór portfeli na różne systemy operacyjne i urządzenia. Oprócz tego sam projekt Enjin rozwija własną aplikacje mobilną Enjin Wallet, dostępną na urządzenia z systemem Android oraz iOS (Apple). Aplikacja obsługuje tokeny Ethereum ERC20, ERC721 oraz w autorskim standardzie Enjin, jakim jest ERC1155. Ponadto Enjin Wallet jest kompatybilny z bitcoinem (BTC), Ethereum (ETH) oraz Litecoinem (LTC).

Najpowszechniejszym portfelem dla tokenów ERC20 jest webowy MyEtherWallet. Wygodnym rozwiązaniem jest również portfel MetaMask, dostępny w formie wtyczki do najpopularniejszych przeglądarek internetowych (Chrome, Firefox, Brave, Opera).

Portfele desktopowe dla tokenów Ethereum to m.in. Exodus, Coinomi oraz Mist, dostępne na systemy operacyjne MacOS, Windows oraz Linux.

Z portfeli mobilnych dla ENJ warto wymienić m.in. Trust Wallet, Coinomi oraz imToken dostępne zarówno na systemy iOS, jak i Android.

ENJ jako token ERC20 jest obsługiwany przez czołowe portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) takich firm jak Ledger (Nano S, Nano X, Blue), czy Trezor (Model T, One).

 

Kurs i notowania Enjin Coin (ENJ)

Token Enjin Coin obecnie notowany jest na 25 giełdach kryptowalut, z których największy wolumen ma niedostępna dla obcokrajowców południowokoreańska giełda Bithumb (ponad połowa dziennego wolumenu handlowego), w parze z wonem koreańskim (ENJ/KRW). Z ogólnodostępnych giełd największa płynność obrotu ENJ jest dostępna na giełdzie Binance (ok. 30% dziennego wolumenu). Ok 5% dziennego obrotu odbywa się na kolejnej południowokoreańskiej giełdzie Upbit, co pokazuje jak popularny w swoim ojczystym kraju jest Enjin Coin. Oprócz tego ENJ jest dostępny na takich giełdach jak Bittrex, HitBTC, czy Bitfinex. Jedyna polską giełdą kryptowalut posiadającą w swojej ofercie Enjin Coina jest nowopowstała platforma COXI, jednak aktualnie posiada ona zerową płynność na instrumentach z ENJ.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Enjin Coina miał miejsce podczas bańki spekulacyjnej altcoinów i przypadł na 7 stycznia 2018 r., kiedy ENJ był notowany po ponad 0,49 dolarów przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 350 mln dolarów. Aktualnie projekt traci ponad 65% w stosunku do szczytowej ceny. Wzrosty notowań na przełomie lutego i marca 2018 r. spowodowane były pozytywną reakcja inwestorów na informacje o współpracy Enjin z południowokoreańskim gigantem technologicznym, koncernem Samsung w zakresie obsługi smart kontraktów przez flagowe smartfony Galaxy S10. Wg początkowych pogłosek, Samsung miał korzystać z otwartoźródłowego kodu portfela Enjin Wallet, jednak okazały się one nieprawdziwe. W tym okresie Enjin udostępnił również developerom korzystającym z popularnych silników graficznych takicj jak Unity, Unreal, Godot oraz Lumberyard dokumentację SDK (ang. Software Development Kit), pozwalającą na tworzenie tokenów ERC1155 na blockchainie Ethereum dla swoich gier oraz synchronizowanie płatności w ENJ. W ciągu miesiące ENJ wzrósł o ponad 400%. Enjin Coin aktualnie znajduje się na 48. miejscu w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk