• Odbierz prezent
Electroneum (ETN) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Mobilna kryptowaluta

Electroneum (ETN) to otwartoźródłową (ang. open-source) platformą płatniczą opartą na technologii blockchain z własną kryptowalutą o tej samej nazwie. Celem Electroneum jest stworzenie zdecentralizowanego środka płatniczego, który jest łatwy w użyciu, przystępny dla użytkowników nieposiadających wiedzy technicznej i który zapewnia niskie opłaty transakcyjne. ETN skierowany jest również dla osób z regionów z utrudnionym dostępem do usług bankowych, czego wyrazem jest m.in. budżetowy smartfon M1, sprzedawany przez Electroneum. ETN skupia się na płatnościach dokonywanych za pośrednictwem aplikacji mobilnej, która dodatkowo pozwala na „kopanie” nowych jednostek kryptowaluty. Electroneum oparte jest na mocno zmodyfikowanym kodzie źródłowym Bytecoina (BCN) oraz Monero (XMR). Posiada ona tzw. podpisy pierścieniowe (ang. ring signatures), które zwiększają prywatność transakcji. Z tego względu ETN bywa zaliczany do grona private-coinów.

Zespół projektowy Electroneum posiada siedzibę w Anglii i pracuje nad rozwojem ETN od sierpnia 2017 r. Sieć ruszyła 1 listopada 2017 r., zaś pierwsza wersja aplikacji mobilnej 19 grudnia. Projekt zbierał fundusze podczas ICO, trwającego od 14 września do 20 października, podczas którego zgromadzono środki o wartości ok. 40 mln dolarów. 

Maksymalna podaż Electroneum została ustalona na 21 mld jednostek, z czego aktualnie w obiegu rynkowym znajduje się ponad 43% z nich (więcej niż 9 mld ETN).

Czytaj także: Monero (XMR) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Najbardziej anonimowa z kryptowalut  Monero (XMR) to kryptowaluta posiadająca otwarty kod źródłowy (ang. open source), należąca do private-coinów, czyli kryptowalut zapewniających użytkownikom prywatność, obok m.in. Zcash (ZEC), Bytecoin (BCN), czy PIVX. Monero jest obecnie uznawane za najbardziej .. Czytaj
Monero (XMR) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Kopanie (mining) Electroneum (ETN)

Electroneum jest kryptowalutą opartą na algorytmie konsensusu Proof of Work, co oznacza że za utrzymanie stabilności sieci, potwierdzanie transakcji, tworzenie kolejnych bloków transakcyjnych i wydobywanie nowych jednostek ETN odpowiadają górnicy. Electroneum korzysta z funkcji hashującej CryptoNight (wykorzystywanej aktualnie przez Bytecoina i niegdyś m.in. przez Monero), co oznacza że do jego kopania wykorzystuje się głównie koparki oparte na układach GPU (kartach graficznych). Od 2018 r. na rynku dostępne są również układy ASIC dedykowane rozwiązywaniu funkcji hashującej CryptoNight, takie jak Bitmain AntMiner X3, czy DragonMint X2. Nie są one jednak popularne ze względu na hard-fork Monero, który zmienił funkcje hashującą w celu uniknięcia kopania XMR za pomocą koparek ASIC (ang. ASIC resistance).

Czas bloku (ang. block time) w Electroneum docelowo wynosi 120 sekund, zaś aktualna nagroda za blok dla górników (ang. block reward) to 8400 ETN.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że aplikacja mobilna Electroneum z tzw. „mobilnym kopaniem” nie wykonuje realnych obliczeń funkcji hashującej (jak np. aplikacja MinerGate), stąd też smartfon, na którym pracuje, nie przegrzewa się i nie zużywa zauważalnie szybciej baterii. Zamiast dokonywania realnych obliczeń, aplikacja określa moc obliczeniową procesora telefonu i na jej podstawie określa hashrate (oscylujący w granicach od 30 do 80 H/s) i tym samym efektywność „kopania”. Aplikacja non-stop działa w tle i wymaga stałego dostępu do sieci internetowej.

 

Jaki portfel dla Electroneum (ETN)?

Electroneum posiada własne, oficjalne portfele na różnorodne urządzenia i systemy operacyjne. 

Ze względu na charakter projektu, podstawowymi portfelami są ich mobilne wersje, dostępne zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS (Apple) - Electroneum Mobile Wallet. Mobilny portfel pozwala również na „mobilne kopanie” (ang. mobile mining) ETN, dające możliwość uzyskania stopy zwrotu na poziomie do 3 dolarów miesięcznie. Oprócz tego, portfel obsługuje również program poleceń, dający możliwość polecającemu (za pomocą linku referencyjnego) uzyskania wynagrodzenia wynoszącego 5% wartości wykopanych ETN przez osobę, która skorzystała z linku polecającego. Oprócz tego, polecona osoba otrzymuje bonus w postaci 1% wartości swojego mobilnego urobku.

Oprócz tego, Electroneum posiada również oficjalny portfel webowy, dostępny z poziomu przeglądarki internetowej - Electroneum Wallet Manager. Do tworzenia paper walletów służy Offline Wallet Generator.

Aktualnie Electroneum nie jest obsługiwane przez jakikolwiek portfel sprzętowy (ang. hardware wallet).

Electroneum pod koniec lutego 2019 r. zaprezentowało również budżetowy smartfon pracujący na systemie Android - Electroneum.M1. Urządzenie posiada preinstalowany portfel mobilny Electroneum i zostało wycenione jedynie na 80 dolarów. Smartfon posiada 4,5 calowy ekran dotykowy i pracuje na lekkiej wersji systemu Android Go (8.1). Urządzenie skierowane jest głównie do mieszkańców mniej zamożnych regionów świata.

 

Kurs i notowania Electroneum (ETN)

Electroneum jest obecnie notowane na 9 giełdach kryptowalut, z których platforma KuCoin posiada ponad 60% dziennego wolumenu handlowego. Ok. 20% płynności pochodzi z giełdy Liquid (nie mylić z niedziałającą już giełdą Liqui). ETN notowany jest również na takich platformach jak Sistemkoin, HitBTC, czy Coinbene. Electroneum można kupić również na polskiej giełdzie CoinDeal, należy jednak być świadomym bardzo niskiej płynności na jej platformie handlowej w parach z ETN.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Electroneum miał miejsce 2 listopada 2017 r., na ponad dwa miesiące przed szczytem bańki spekulacyjnej altcoinów. Wyniósł on ponad 0,23 dolara przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1 mld dolarów. W wyniku trwającej od początku zeszłego roku bessy na rynku kryptowalut, Electroneum obecnie traci ponad 97% w stosunku do szczytów notowań z końca 2017 r. i plasuje się na 65. pozycji w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk