Reklama
WIG79 060,85-1,17%
WIG202 317,73-1,41%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,99+0,27%
CHF / PLN4,48+0,09%
GBP / PLN5,06-0,09%
EUR / USD1,08-0,27%
DAX17 985,20+0,29%
FT-SE7 710,45-0,16%
CAC 408 176,29+0,35%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,61-0,35%
ROPA WTI82,47-0,41%
ZŁOTO2 153,33-0,38%
SREBRO24,90-0,52%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

DigiByte (DGB) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 17:00 07 grudzień 2018

DigiByte (DGB) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
DigiByte (DGB), Bitcoin, Ethereum, kryptowaluty
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 2.07.2022r. 13:50:40]

Z artyukułu dowiesz się:

  1. Co to jest DigiByte (DGB)?
  2. O historii powstania DigiByte,
  3. Jak kopać DigiByte?
  4. Jaki portfel wybrać do DigiByte?
  5. Kurs i notowania DigiByte (DGB)

 

Między bitcoinem i Ethereum

DigiByte (DGB) to otwartoźródłowa (ang. open source), zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain, posiadająca własną kryptowalutę (DGB) bazującą na znacznie zmodyfikowanym kodzie źródłowym bitcoina (BTC). Za ideą powstania DigiByte stała chęć dostarczenia kryptowaluty szybszej, bardziej skalowalnej i zapewniającej większe bezpieczeństwo transakcji niż bitcoin. DigiByte miał również w swoim założeniu zapobiegać centralizacji wydobycia, do którego już wówczas dochodziło w BTC. DGB był jedną z pierwszych kryptowalut Proof of Work posiadającą więcej niż jeden algorytm kryptograficzny (tzw. MultiAlgo; aktualnie jest ich pięć) w celu zwiększenia stabilności, bezpieczeństwa i rozproszenia sieci. Sieć DigiByte funkcjonuje od stycznia 2014 r.

Reklama

Maksymalna podaż DGB została ustalona na poziomie 21 mld jednostek (tysiąckrotnie więcej niż w BTC), z czego 105 mln (0,5%) zostało wykopanych przed startem sieci (ang. premined). Obecnie wykopanych zostało ponad 11 mld jednostek DigiByte. Przewidywana data wykopania wszystkich jednostek DGB to 2035 r.

 

Kryptowaluty zostaną zbanowane? Zachowanie Bitcoina i Ethereum w czasie wojny

 

 

 

Reklama

Sprawdź aktualny kurs DigiByte

 

Historia powstania DigiByte

DGB został stworzony przez amerykańskiego programistę Jareda Tate, który chciał rozwijać szybszą i bardziej przystępną dla indywidualnych górników kryptowalutę niż bitcoin. Pomysł na stworzenie DigiByte na bazie zmodyfikowanego kodu źródłowego BTC pojawił się jeszcze w 2013 r. Pierwszy blok (ang. genesis block) został wykopany 10 stycznia 2014 r. z zaszyfrowanym w nim - na wzór bitcoina - symbolicznym nagłówkiem z dziennika USA Today: „Poufne dane ponad 110 mln klientów zostały skradzione”. Sieć wystartowała już ze 105 mln wykopanych wcześniej jednostek, które zostały przekazane developerom jako wynagrodzenie, a także wczesnym użytkownikom i testerom.

Co warte uwagi, DigiByte był jednym z pionierów implementacji SegWit (m.in. zmniejszającej rozmiar transakcji), która została wdrożona w kwietniu 2017 r. (wcześniej zaimplementował ją tylko  mało znany Groestlcoin), czyli zarówno przed Litecoinem, jak i bitcoinem. Dzięki wdrożeniu SegWit, otworzyła się również droga do przyszłej implementacji tzw. rozwiązania drugiej warstwy Lightning Network, pozwalającego na dokonywanie natychmiastowych mikrotransakcji poza blockchainem (ang. off-chain).

W maju 2017 r. wdrożono również protokół DiguSign, pozwalający na notaryzację i zatwierdzanie autentyczności dokumentów za pomocą smart kontraktów, znajdujących się w sieci bloków DigiByte.

Reklama

DigiByte posiada również aplikację Digi-ID, która pozwala na tworzenie kryptograficznych cyfrowych podpisów, wykorzystywanych m.in. do podpisywania dokumentów, czy potwierdzania tożsamości. Digi-ID jest dostępne również z poziomu oficjalnej aplikacji mobilnej portfela DigiByte.

 

Platforma DigiByte posiada również autonomiczną warstwę aplikacji, która pozwala na tworzenie smart kontraktów, zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz cyfrowych aktywów (np. tokenów, żetonów, punktów lojalnościowych) funkcjonujących w sieci bloków DigiByte.

Najpopularniejsze aplikacje oparte na DigiByte to: DigiByte Gaming (aktualnie nieaktywna; pozwalała otrzymywać DGB za granie w darmowe gry), DigiByteTip (pozwalająca zbierać donacje w DGB np. przez twórców treści), DigiByte Market.

Należy jednak zwrócić uwagę, że funkcje tworzenia aplikacji na blockchainie DigiByte są mało popularne i niewielu developerów decyduje się na rozwijanie swoich projektów w DGB, które ustępuje popularnością nowocześniejszym platformom, przede wszystkim takim jak Ethereum (ETH), EOS, czy TRON.

Reklama

 

Czytaj także: Bitcoin i rynek kryptowalut spada - co to oznacza dla giełd krypto i jakie są perspektywy na przyszłość?

 

Kopanie (mining) DigiByte

Średni czas bloku (ang. block time) został wielokrotnie skrócony, wobec 10 minut w BTC, do 15 sekund, co teoretycznie zapewnia DigiByte ponad czterdziestokrotnie wyższą przepustowość transakcji w porównaniu do bitcoina. Maksymalna liczba transakcji na sekundę (TPS) wynosi ok. 560. Również maksymalny rozmiar bloku transakcyjnego został zmieniony względem BTC i wynosi 2 MB (dwukrotnie więcej). Co dwa lata rozmiar bloku ma zwiększać się dwukrotnie, teoretycznie zwiększając tym samym maksymalną przepustowość sieci.

 

Reklama

 

Sprawdź bieżący kurs DigiByte

 

DigiByte od września 2014 r. korzysta z unikatowego algorytmu konsensusu Proof of Work składającego się z pięciu różnych funkcji hashujących, takich jak: SHA256 (znany m.in. z BTC, BCH; kopanie przy pomocy układów ASIC), Scrypt (m.in. Litecoin, Dogecoin; kopanie przy pomocy ASIC), Groestl (kopanie głównie przy pomocy układów GPU), Skein (głównie GPU) oraz Qubit (ASIC i GPU). Bloki są kopane niezmienną sekwencją pięciu algorytmów - oznacza to, że np. minerzy dysponujący koparkami SHA256 (takimi jak m.in. Antminer S9, S15) nie rywalizują z tymi, którzy kopią koparkami Scrypt (takimi m.in. jak Antminer L3), zaś czas bloku dla górnika rozwiązującego konkretną funkcję hashującą wynosi 1 minutę i 15 sekund (4 bloki w pozostałych algorytmach + piąty w docelowej). W niedalekiej przyszłości planowana jest zamiana jednego z pięciu wymienionych algorytmów kryptograficznych na Odocrypt, opracowany wyłącznie dla DGB, całkowicie odporny na kopanie za pomocą układów ASIC.

Mining z wykorzystaniem pięciu różnych funkcji hashujących został zaimplementowany w DigiByte po to, aby uniknąć centralizacji sieci i zwiększyć jej bezpieczeństwo - takie rozwiązanie skutecznie utrudnia przeprowadzenie ataku 51% (skupienia ponad połowy mocy obliczeniowej w rękach tzw. „nieuczciwego górnika”), a także centralizacji wydobycia za pomocą urządzeń jednego rodzaju. Miało także na celu umożliwienie kopania górnikom z różnym sprzętem. Aby dodatkowo zabezpieczyć sieć DGB przed nagłymi zmianami mocy obliczeniowej (np. po przyłączeniu się dużej kopalni do sieci), w lutym 2014 r. zaimplementowano autorski algorytm DigiShield, który dostosowuje trudność kopania co każdy blok (co 15 sekund). Dla przykładu, w BTC dostosowanie trudności (ang. mining difficulty adjustment) następuje co 2016 bloków transakcyjnych, co przekłada się na ok. dwa tygodnie. DigiShield okazał się na tyle skuteczny, że niedługo potem został zaimplementowany również w innych kryptowalutach, takich jak m.in.: Zcash (ZEC), czy Dogecoin (DOGE).

Nagroda dla górników za wykopany blok (ang. block reward) wynosi aktualnie 797 DGB, jednakże jej wysokość zmniejsza się o 1% miesięcznie. Oficjalnym poolem miningowym, wspieranym przez DigiByte Foundation jest DigiHash.

Reklama

 

Jaki portfel (wallet) do DigiByte?

DigiByte oferuje szeroką gamę oficjalnych portfeli na różne systemy operacyjne i platformy. Podstawowym portfelem dla DGB jest DigiByte Desktop Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Jest to tzw. portfel full node, co oznacza że pobiera on i synchronizuje całą historię transakcji w sieci blockchain DGB. DigiByte Go Wallet to oficjalna wtyczka dla przeglądarki internetowej Chrome, pełniąca funkcje lekkiego portfela DGB.

Oficjalna aplikacja mobilna portfela DigiByte jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS (Apple).

Polecanym desktopowym multiwalletem (obsługującym większą liczbę kryptowalut) jest Exodus, dostępny na Windows, MacOS i Linux. Wielofunkcyjne portfele mobilne obsługujące również DGB  to m.in.: Coinomi, Edge Wallet, czy Guarda (tylko Android).

DigiByte jest obsługiwany przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), takie jak Ledger Nano S oraz Blue, a także Trezor Model T i One.

Reklama

 

Czytaj więcej: Najpopularniejsze rodzaje kryptowalut - DApps, DeFi, Metaverse, private coiny i wiele innych

 

 

Kurs i notowania DigiByte (DGB)

DigiByte jest aktualnie notowany na 27 giełdach kryptowalut, z których największy obrót posiadają południowokoreańska giełda Upbit, Bittrex oraz Sistemkoin (każda po ok. 25% dziennego wolumenu). DGB jest dostępny również na takich giełdach, jak Poloniex, Cryptopia, czy Bitfinex, jednak ze znacznie mniejszą głębokością rynku. DigiByte nie jest notowany przez którąkolwiek z polskich giełd kryptowalut.

Reklama

Dotychczasowy szczyt notowań DGB osiągnął, podobnie jak większość altcoinów, na początku 2018 r. - 7 stycznia, przy kursie wynoszącym ponad 0,14 dolarów i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1,3 mld dolarów (wówczas 39. lokata w rankingu kapitalizacji portalu CoinMarketCap). Obecnie DigiByte jest kapitalizowany poniżej 150 mln dolarów.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej