Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,98-0,02%
CHF / PLN4,48-0,11%
GBP / PLN5,06-0,04%
EUR / USD1,09+0,02%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,78-0,15%
ROPA WTI82,60-0,25%
ZŁOTO2 161,20-0,01%
SREBRO25,12+0,36%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

DASH - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 22:00 18 październik 2018

DASH - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Dash - opis kryptowaluty

Dash to powstała w 2014 roku kryptowaluta o otwartym kodzie źródłowym (open source) oparta na technologii blockchain, a także zdecentralizowana autonomiczna organizacja (DAO), mająca na celu stworzenie systemu szybkich, bezpiecznych i gwarantujących prywatność transakcji za pomocą kryptowaluty Dash. Organizacja ma aspiracje do stania się ogólnodostępnym, powszechnie akceptowanym systemem płatniczym, który będzie wykorzystywany do codziennych płatności, akceptowany w wielu punktach sprzedaży na całym świecie, a także do transakcji wymagających gwarancji bezpieczeństwa środków.

 

Zdecentralizowana Autonomiczna Organizacja (DAO) Dash to rozproszona struktura bez ośrodka centralnego, która jest finansowana z pracy górników oraz masternodów w sieci DASH. Określana jest jako samostanowiąca o sobie i samofinansująca się wg modelu DGB (zdecentralizowany system zarządzania). Zgromadzone fundusze są wykorzystywane na rozwój ekosystemu i jego promocję, podobnie jak m.in. w sieci Decred (DCR). Jest to dość innowacyjne rozwiązanie, które ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

 

Reklama

 

Hybrydowa kryptowaluta

Dash został oparty na kodzie źródłowym bitcoina (BTC), początkowo nazywał się XCoin, a następnie Darkcoin, ze względu na zapewnianie prywatności użytkownikom, jednak nazwy te nie kojarzyły się dobrze (m.in. z dark netem), dlatego w 2015 r. zdecydowano się na rebranding, w wyniku którego wybrano nową, znaną obecnie nazwę. Dash zapewnia natychmiastowe transakcje, dzięki funkcji Instant Send oraz prywatność użytkownikom dzięki funkcji Private Send, która polega na mieszaniu (miksowaniu) monet i pozwala uzyskać anonimowość transakcji. Funkcja prywatności jest opcjonalna i ograniczona do operacji poniżej 2000 jednostek DASH. Dzięki temu Dash jest uznawany za jednego z przedstawicieli private coinów, obok m.in. Monero i Zcash, choć należy pamiętać że DASH domyślnie nie zapewnia anonimowości, a jedynie oferuje taką opcjonalną funkcję.

 

Dash wyróżnia się także tym, że obok minerów (górników), transakcje potwierdzają również masternody, które zapewniają natychmiastowe transakcje. Masternode Dash to pełen węzeł sieci, który posiada minimum 1000 monet DASH i otrzymuje 45% nagrody za blok, podobnie jak górnik (miner), który również otrzymuje 45% nagrody. 10% nagrody za każdy blok przeznaczone jest na finansowanie organizacji DAO Dash. Masternody w Dash odpowiadają za natychmiastowe transakcje i anonimowe transfery (Private Send i Instant Send). Masternody mają także prawo do głosowania nad zmianami w systemie i nad decyzjami o przyszłości DAO. Maja także możliwość decydowania na co przeznaczone będą środki na utrzymanie organizacji (10% wynagrodzenia za każdy wydobyty blok w sieci). Maksymalna podaż (liczba monet) DASH to 18 mln, a czas bloku (block time) to 2 minuty i 45 sekund.

 

Reklama

Uwaga! Dash i Dashcoin to dwie zupełnie inne kryptowaluty, mimo że często bywają mylone ze względu na podobne nazwy.

 

 

Dash - kopanie (mining)

Dash oparty jest hybrydową kryptowalutą opartą na algorytmie konsensusu Proof of Work oraz Proof of Stake. DASH oparty jest na algorytmie kryptograficznym X11, który składa się z kombinacji aż 11 różnych algorytmów SHA3, przez co jego kopanie jest mniej wydajne niż np. bitcoina, który oparty jest na algorytmie SHA-256. Kopanie Dash jest najczęściej również mniej opłacalne. Dash wyobywany jest koparkami z układem ASIC, takimi jak np. Bitmain Antminer D3. Oprócz minerów, w Dash występują również Masternody, które potwierdzają transakcje zgodnie z algorytmem Proof of Stake.

 

Reklama

Od liczby masternodów zależy stabilność i przepustowość sieci - im jest ona większa, tym sieć jest stabilniejsza.

 

 

Notowania giełdowe i cena Dash

Dash jest popularną kryptowalutą, obok bitcoina jedna z pierwszych trzech, których cena przekroczyła 100 dolarów. DASH notowany jest na największych giełdach świata, takich jak Binance, Bitfinex, Bittrex, OKEx, a także na największej polskiej giełdzie kryptowalut BitBay.

 

Reklama

Cenę DASH można sprawdzić na portalach CoinMarketCap oraz TradingView. Dotychczasową najwyższą cenę (All time High - ATH) DASH osiągnął 19 grudnia 2017 r. - wyniosła ona 1640 dolarów.

 

 

Sprawdź bieżący kurs DASH (DASH)

 

 

Jaki portfel do DASH?

Reklama

Portfel software’owy Dash Core dostępny na systemy operacyjne Windows, Linux i MacOS. Dash jest obsługiwany również przez niezwykle popularny portfel Electrum. Portfele mobilne na Android i iOS to oficjalny Dash Wallet oraz Jaxx, a także Coinomi (na Androida). DASH jest obsługiwany również przez portfele sprzętowe (hardware wallet), takie jak Ledger Nano S i Trezor.

 

 

Dash i bitcoin - różnice

Dash jest oparty na kodzie źródłowym bitcoina, jednak bardzo się od niego różni. Dash jest kryptowalutą hybrydową, pozwalającą zarówno na kopanie (Proof of Work), jak i na stakowanie (Proof of Stake). Przede wszystkim w Dash istnieją masternody, które zapewniają niemal natychmiastowe i anonimowe transakcje. Bitcoin zaś jest pseudoanonimowy. Bitcoin posiada algorytm SHA-256, a Dash X11, który zawiera w sobie wiele różnych algorytmów kryptograficznych. Czas bloku w Dash wynosi 2 minuty i 45 sekund, podczas gdy w bitcoinie wynosi on 10 minut. Trudność wydobycia bitcoina jest dostosowywana co 14 dni, zaś w Dash co każdy kolejny blok. Dzięki funkcjonalności Instant Send, płatności w DASH mogą być potwierdzane nawet w kilka sekund, co sprawia, że jest on zauważalnie szybszy od bitcoina, w którym czas potwierdzenia transakcji wynosi ponad 10 minut. Szybkie mikropłatności w bitcoinie są rozwijane w protokole Lightning Network, który polega na procesowaniu natychmiastowych transakcji poza głównym łańcuchem bloków (off chain). Dash pozwala także na otrzymanie nagrody za potwierdzenie bloku w ramach stakowania (pracy jako Masternode) oraz kopania, podczas gdy bitcoin może być wyłącznie kopany.

 

Reklama

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej