• Odbierz prezent
Crypto.com (Monaco) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Karta płatnicza dla entuzjastów kryptowalut

Crypto.com Chain (wcześniej jako Monaco) to platforma płatnicza w kryptowalutach, rozwijająca m.in. własną kartę płatniczą opartą na sieci Visa. Misją projektu jest umożliwienie dokonywania codziennych płatności za pomocą kryptowalut z wykorzystaniem karty płatniczej i aplikacji mobilnej. Crypto.com Chain posiada własny token użytkowy MCO, oparty na smart kontrakcie Ethereum (ETH), a także token CRO, jednak ten drugi w przyszłości zostanie on zastąpiony przez kryptowalutę funkcjonującą w autonomicznej, wysokoskalowalnej sieci blockchain projektu Crypto.com, która obecnie znajduje się we wczesnej fazie testów (testnet uruchomiony w marcu 2019 r.). Projekt tworzony jest przez szwajcarską firmę Monaco Technologies, założoną w czerwcu 2016 r. przez Krisa Marszałka. W lipcu 2018 r. projekt oraz zmienił nazwę na Crypto.com Chain. W październiku zeszłego roku projekt rozpoczął dystrybucję karty płatniczej MCO Visa na terenie Singapuru, planując wprowadzenie jej również na terenie Stanów Zjednoczonych, następnie zaś w Europie.

Projekt zbierał fundusze na rozwój platformy płatniczej m.in. sprzedaży tokenów MCO (nie mylić z tokenami CRO) podczas ICO (ang. Initial Coin Offering), które trwało od 18 maja do 18 czerwca 2017 r. Łączna kwota zbiórki funduszy została wówczas oszacowana na 26,7 mln dolarów. Maksymalna podaż MCO to 31 587 682 jednostek, z czego ponad 15,7 mln znajduje się w obiegu rynkowym. Maksymalna podaż tokenów CRO to 100 000 000 000 (100 mld), z czego ponad 4,3 mld znajduje się obecnie w obiegu rynkowym.

 

Karta płatnicza MCO Visa

W październiku zeszłego roku projekt wprowadził do swojej oferty sztandarowy produkt, jakim jest karta płatnicza pre-paid MCO Visa. Wymaga ona wcześniejszego zasilenia salda portfela obsługiwanymi kryptowalutami (Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, XRP, EOS, token Crypto.com) lub walutami fiducjarnymi (m.in. euro, dolar australijski, dolar singapurski). Podstawową kartę można otrzymać bez żadnych dodatkowych opłat, mimo tego oferuje ona opcję zwrotu (ang. cashback) 1% wartości wykonanych transakcji miesięcznie oraz 200 dolarów limitu wypłat z bankomatów. Najdroższa karta Obsidian Black oferuje aż 5% cashbacku przy transakcjach. Karty z większymi możliwościami wymagają „zamrożenie” posiadanych tokenów użytkowych MCO, sprzedawanych podczas ICO, od 50 MCO (za kartę Ruby Steel) do 50 tys. MCO za kartę Obsidian Black (łącznie występuje sześć rodzajów kart). Karty płatnicze wymagające zablokowania większej części funduszy oferują wiele bonusów, takich jak m.in. pokrycie kosztów abonamentu Spotify, czy Netflix lub rabaty na usługi AirBnb.

Karta płatnicza MCO Visa jest aktualnie dostępna wyłącznie dla rezydentów Singapuru, ze względów ograniczeń regulacyjnych. Warto jednak podkreślić, że pomimo ograniczeń regionalnych w kwestii jej otrzymania, już teraz da się nią płacić w ponad 40 mln placówek handlowo-usługowych, które akceptują karty płatnicze Visa. Co więcej, karta MCO obsługuje wszystkie bankomaty kompatybilne z kartami Visa, jednak prowizja transakcyjna jest zależna od operatora bankomatu. Do otrzymania karty potrzebna jest podstawowa procedura weryfikacyjna  KYC (ang. Know Your Customer), wymagająca podania adresu e-mail, numeru telefonu oraz wysłania zdjęcia dokumentu tożsamości.

Kartę płatniczą można doładować zarówno obsługiwanymi przez aplikację mobilną kryptowalutami oraz walutami. W przypadku BTC należy poczekać aż na 6 potwierdzeń (ok. godziny).

FXMAG kryptowaluty crypto.com (monaco) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie crypto.com ico visa ethereum 1

Rodzaje kart płatniczych (pre-paid) MCO Visa

FXMAG kryptowaluty crypto.com (monaco) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie crypto.com ico visa ethereum 2

Graficzny schemat działania sieci Crypto.com

 

Różnice pomiędzy tokenami użytkowymi MCO oraz CRO

Oba tokeny oparte są na standardzie smart kontraktu ERC20 w sieci Ethereum, jednakże CRO w przyszłości zostanie zastąpiony przez natywną kryptowalutę sieci Crypto.com.

Nie można mylić roli obu tokenów w ekosystemie Crypto.com, choć często bywają one mylnie traktowane zamiennie. Token użytkowy (ang. utility token) MCO został wyemitowany podczas ICO, które odbyło się na przełomie maja i czerwca 2017 r. Jego posiadanie jest niezbędne do uzyskania jednej z pięciu kart platinum, które oferują znacznie więcej opisywanych wyżej możliwości od podstawowej, darmowej karty MCO Visa. Co ciekawe, samo wydanie kart platinum nie wymaga uiszczenia opłaty w MCO, lecz jego „zamrożenia”. Wniosek o wydanie karty i blokadę salda MCO można zrealizować za pomocą aplikacji mobilnej (większość operacji wykonywana jest z jej poziomu). Co więcej, posiadacze MCO otrzymują comiesięczne airdropy (wypłacane co rok) tokenów CRO w proporcji: za 1000 MCO użytkownik otrzymuje 5276 CRO.

Crypto.com Chain Token został wyemitowany 20 listopada 2018 r. i docelowo ma służyć użytkownikom sieci, w tym głównie sprzedawcom, do dokonywania natychmiastowych rozliczeń pomiędzy walutami obsługiwanymi przez portfel Crypto.com.

 

Jaki portfel (wallet) do Crypto.com Chain (CRO)?

W obecnej formie rozwoju projektu CRO jest tokenem opartym na smart kontrakcie Ethereum w najpopularniejszym standardzie ERC20. Oznacza to, że jest on obsługiwany przez szeroką gamę portfeli na różne systemy operacyjne i urządzenia. Token MCO, sprzedawany podczas ICO, również jest oparty na standardzie ERC20.

Najpopularniejszym portfelem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej jest MyEtherWallet, warto jednak zsynchronizować go z wtyczką przeglądarkową MetaMask, dostępną na Chrome, Brave, Operę i Firefox. Spośród wielu portfeli mobilnych warto polecić imToken, Coinomi, Trust Wallet, czy Enjin Wallet. Każdy z nich dostępny jest na urządzenia z systemami Android oraz iOS. Portfele desktopowe (instalowane na komputerze) dla tokenów ERC20, w tym również dla CRO to m.in. Mist, Coinomi oraz Exodus, dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux.

CRO jest również obsługiwany przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) takich firm jak Ledger (Nano S, Nano X, Blue) oraz Trezor (Model T, One).

Oprócz tego natywnym portfelem mobilnym dla platformy jest Crypto.com Wallet (dostępny na iOS i Android), który oprócz tokenu CRO obsługuje również bitcoina (BTC), Ethereum (ETH), Litecoina (LTC), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH) oraz EOS. Oprócz tego portfel mobilny służy do integracji z kartą płatniczą MCO Visa, obsługującą siedem walut fiducjarnych, w tym dolara australijskiego, singapurskiego oraz euro.

 

Kurs i notowania Crypto.com Chain (CRO) i Crypto.com (MCO)

Token CRO aktualnie notowany jest na siedmiu giełdach kryptowalut. Największy obrót odbywa się na południowokoreańskiej giełdzie Upbit (dostępnej wyłącznie dla rezydentów Korei Płd.) oraz na giełdzie Bittrex - obie mogą pochwalić się po ok. 40% całego obrotu Crypto.com Chain. CRO dostępne jest również na takich giełdach jak HitBTC, czy GOPAX, jednak płynność instrumentów z CRO jest na nich znacznie niższa. Obecnie żadna polska giełda kryptowalut nie oferuje tokenu Crypto.com Chain, nie można nabyć go również bezpośrednio za PLN.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) CRO miał miejsce 15 marca 2019 r. i wyniósł ponad 0,12 dolara przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 460 mln dolarów. W marcu 2019 r. notowania wzrosły o ponad 300%, co związane było m.in. z ogłoszeniem uruchomienia sieci testowej Crypto.com Chain. Aktualnie projekt znajduje się na 29. miejscu w rankingu kapitalizacji wg portalu CoinMarketCap.

Token MCO, wyemitowany podczas ICO w 2017 r. jest notowany na 23 giełdach kryptowalut, z których ponad 40% obrotu odbywa się na południowokoreańskiej platformie Bithumb, zaś ponad 20% na giełdzie Binance (która była pierwszą giełdą notującą MCO po zakończeniu publicznej sprzedaży tokenów). Oprócz tego jest on również dostepny na takich giełdach jak OKEx, Bittrex, czy Huobi, jednak ze znacznie niższą płynnością. MCO również nie jest dostępny na polskich giełdach kryptowalut. Dotychczasowy szczyt notowań MCO został osiągnięty 29 sierpnia 2017 r. i wyniósł 27,10 dolara przy kapitalizacji przekraczającej 160 mln dolarów. Aktualnie znajduje się on na 87. miejscu w rankingu kapitalizacji CoinMarketCap.

 

Czytaj także: Pundi X (NPXS) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Kryptowaluty łatwe do kupienia jak butelka wody Pundi X (NXPS) to platforma płatnicza i handlowa oparta na technologii blockchain, dająca sprzedawcom narzędzia do wprowadzenia łatwych w implementacji płatności w najpopularniejszych kryptowalutach, takich jak bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum.. Czytaj
Pundi X (NPXS) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk