Reklama
WIG79 172,81-1,03%
WIG202 314,38-1,55%
EUR / PLN4,32+0,01%
USD / PLN3,99+0,27%
CHF / PLN4,49+0,11%
GBP / PLN5,06-0,07%
EUR / USD1,08-0,26%
DAX17 981,52+0,27%
FT-SE7 712,65-0,13%
CAC 408 174,46+0,32%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,63-0,32%
ROPA WTI82,49-0,39%
ZŁOTO2 153,56-0,36%
SREBRO24,91-0,48%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cosmos (ATOM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 20:00 07 maj 2019

Cosmos (ATOM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG
materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 14:21:58]

Spis treści:

  1. Uniwersalna sieć blockchainów
  2. ICO projektu Cosmos
  3. Podstawowe informacje techniczne o sieci Cosmos
  4. Sieć Proof of Stake ATOM
  5. Jaki portfel (wallet) do Cosmos?
  6. Kurs i notowania Cosmos (ATOM)

 

Uniwersalna sieć blockchainów

Cosmos (ATOM) to wielofunkcyjna, otwartoźródłowa (ang. open source) platforma oparta na technologii blockchain, której ambitnym celem jest stworzenie ekosystemu, pozwalającego na łączenie się i wymianę informacji pomiędzy różnorodnymi istniejącymi dotychczas sieciami blockchain w sposób całkowicie zdecentralizowany. Celem takiego ekosystemu jest rozwiązanie jednego z największych problemów obecnych sieci blockchain, które zasadniczo nie są w stanie komunikować się i przeprowadzać transakcji pomiędzy sobą bez konieczności korzystania z pośredników, w tym m.in. scentralizowanych giełd, co w znaczący sposób ogranicza ich funkcjonalność.

Sieć Cosmos, nazywana przez twórców „Internetem sieci blockchain”, składa się z wielu niezależnych od siebie łańcuchów bloków, nazywanych „obszarami” (ang. zones), które mogą komunikować się ze sobą z wykorzystaniem tzw. protokołu Inter Blockchain Communication oraz specjalnych sieci zwanych koncentratorami (ang. Hubs), które pozwalają na wymianę informacji pomiędzy autonomicznymi sieciami (zones).

Sieć oparta jest na autorskim algorytmie konsensusu Tendermint, z którego korzysta m.in. łańcuch bloków giełdy Binance (Binance Chain i Binance Coin), będący kompatybilny z Cosmos.

Maksymalna podaż ATOM nie jest ograniczona, co oznacza że ma ona charakter inflacyjny. Aktualnie w sieci znajduje się ponad 236 mln jednostek ATOM, z których ponad 190 mln jest w obiegu rynkowym.

Reklama

 

 

ICO projektu Cosmos

Stworzony przez zespół programistów odpowiadających za algorytm konsensusu Tendermint Cosmos, jak wiele blockchainowych projektów, zdecydował się na zgromadzenie funduszy na rozwój w ramach prywatnej i publicznej sprzedaży tokenów podczas ICO, które zostało przeprowadzone w kwietniu 2017 r. W ramach sprzedaży tokenów ATOM zebrano docelowe 17,3 mln dolarów w BTC i ETH, co stanowiło 80% całej ówczesnej podaży (236 198 958 ATOM). 10% zostało przekazane Interchain Foundation, zarejestrowanej w Szwajcarii i odpowiadającej za finansowanie rozwoju projektu, zaś pozostałe 10% dla zespołu All in Bits, który opracował algorytm konsensusu Tendermint, wykorzystywany w Cosmos, a także stworzył Cosmos SDK (ang. Software Development Kit) dla programistów. Warto zauważyć, że Cosmos jako jeden z niewielu projektów już w momencie przeprowadzania sprzedaży tokenów podczas ICO dysponował autonomiczną siecią blockchain, w obrębie której funkcjonowały tokeny ATOM, nie korzystając z tokenów emitowanych w obrębie innych sieci na podstawie smart kontraktów (np. ERC20 w sieci Ethereum).

 

 

Podstawowe informacje techniczne o sieci Cosmos

Reklama

Sieć Cosmos w swojej warstwie programistycznej łączy się z warstwą konsensusu za pomocą tzw. protokołu Application Blockchain Interface (ABCI), która pozwala na programowanie i uruchamianie aplikacji w sieci za pomocą wielu języków, takich jak Java,  C++, Go, czy Solidity, co daje znaczną przewagę w stosunku np. do Ethereum (ETH). W praktyce daje to możliwość uruchomienia jakiejkolwiek zdecentralizowanej aplikacji m.in. Ethereum w sieci Cosmos. Do tworzenia aplikacji służy Cosmos SDK, który daje gotowe narzędzia programistom do uruchamiania nowych łańcuchów bloków (określanych jako „zones”) i budowania aplikacji w ich obrębie. Komunikację pomiędzy sieciami w ekosystemie Cosmos zapewnia protokół IBC (Inter Blockchain Communication). Pozwala on z wykorzystaniem tzw. hubów na wymianę danych, czy również tokenów pomiędzy niezależnymi od siebie łańcuchami. Co ciekawe, IBC pozwoli na pełną  interoperacyjność sieci Cosmos z Ethereum, gdy to przejdzie na algorytm konsensusu Proof of Stake (Casper). Istotną funkcjonalnością Cosmos i protokołu IBC jest również możliwość łączenia się i wymiany informacji z sieciami blockchain znajdującymi się poza ekosystemem Cosmos, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi. Dochodzi do tego z wykorzystaniem tzw. Peg-Zone, czyli łańcucha bloków znajdującego się w sieci Cosmos, który wiernie odtwarza stan sieci, z którą się komunikuje, pozwalając na wymianę informacji pomiędzy nimi za pomocą smart kontraktów. Implementacja łącząca sieć Cosmos z Ethereum za pomocą Peg-Zone znana jest pod nazwą Peggy. Podobne połączenie np. z siecią Proof of Work bitcoina jest bardziej skomplikowane, jednak realne do przeprowadzenia..

 

 

Sieć Proof of Stake ATOM

Ekosystem Cosmos oparty jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake o nazwie Tendermint. Jest to stworzony w 2014 r. algorytm rozwiązujący tzw. problem bizantyjskich generałów (ang Byzantine Fault Tolerance), będący pierwszą implementacja Proof of Stake, która nie jest podatna na występowanie problemu tzw. Nothing at Stake, który teoretycznie pozwalał zatwierdzającym transakcje na dokonanie podwójnego wydawania (ang. double spending) przy posiadaniu zaledwie 1% wszystkich jednostek kryptowaluty (było to możliwe do zrealizowania np. w pionierskiej sieci PoS, jaką jest NXT). Tendermint jest stworzony w sposób, który uniemożliwia dokonywanie podziałów (ang. fork) sieci, tym samym eliminując teoretyczne zagrożenia występowania Nothing at Stake.

 

Reklama

Ze względu na fakt, iż Cosmos jest siecią Proof of Stake (a nie Proof of Work, jak m.in. bitcoin) za zatwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków transakcyjnych w sieci odpowiadają tzw. Validatorzy, których pozycja określana jest na podstawie liczby posiadanych jednostek ATOM (podobnie jak pozycja górników w sieciach PoW określana jest na podstawie mocy obliczeniowej, którą dysponują). Validatorzy głosują na kolejne bloki transakcyjne, które zostaną dołączone do sieci blockchain w następujących po sobie rundach, z których każda ma tzw. lidera, który proponuje swój blok transakcyjny do zatwierdzenia przez pozostałych Validatorów. Jeśli zostanie on odrzucony, dochodzi do jego przesunięcia do kolejnej rundy, co jednak również nie gwarantuje jego przyszłego zatwierdzenia. Aby nie doszło do centralizacji sieci, lider konkretnej rundy nie może powtórzyć się w kolejnej. W sieci Cosmos konsensus uzyskuje się stosunkiem 2/3 wszystkich głosów Validatorów, a nie 51% jak w większości publicznych blockchainów. Jest to kolejne zabezpieczenie przed centralizacją sieci i potencjalnymi nadużyciami. Liczba Validatorów jest ściśle określona i aktualnie wynosi 100, jednak jej przyrost został określony w tempie 13% co dekadę, aż do maksymalnej liczby trzystu Validatorów. Aby stać się Validatorem należy posiadać liczbę jednostek ATOM, sytuującą się w stu największych portfelach.

 

Jak nietrudno się domyślić, nie każdy użytkownik sieci Cosmos jest w stanie stać się Validatorem, ze względu na ich ograniczona liczbę, konieczność posiadania znacznej liczby jednostek ATOM i wymóg prowadzenia pełnego węzła sieci (ang. full node). Każdy użytkownik może jednak oddelegować część swoich tokenów konkretnemu Validatorowi, tym samym zwiększając jego moc głosowania, za co otrzyma adekwatną część wynagrodzenia (ang. block reward), które przypadnie Validatorowi. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, gdyż oddelegowane środki mogą zostać utracone, jeśli portfel Validatora zostanie zhackowany lub jeśli zostanie on ukarany za nieuczciwe praktyki w sieci. Kary za nadużycia dla Validatorów naliczane są za podwójne podpisywanie bloków (ang. double signing) i wynoszą 5% wartości posiadanych środków za każdy wykryty incydent, a także za niedostępność Validatora - jeśli nie zagłosuje on na 95% z 10 tys. bloków otrzyma karę w wysokości 0,01% posiadanych środków. Przy średnim czasie bloku (ang. block time) na poziomie 5 sekund, oznacza to nieaktywność Validatora na niemal 14 godzin.

 

Roczna stopa zwrotu za delegowanie swoich środków aktualnie jest atrakcyjna i wynosi ok. 31,8%, należy liczyć się jednak z tym, że czas delegowania liczony jest po przeczekaniu trzytygodniowego (21 dni) okresu.

Reklama

 

 

Zobacz także: Bitcoin SV (BSV) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

 

Jaki portfel (wallet) do Cosmos?

Mimo tego, że Cosmos jest bardzo młodym projektem, juz teraz oferuje stosunkowo szeroki dostęp do portfeli na różne urządzenia i systemy operacyjne, w tym również jest obsługiwany przez coraz większą gamę znanych multiwalletów.

Reklama

 

Oficjalnym portfelem webowym (dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej) stworzonym przez zespół developerów Cosmos jest Lunie Wallet, zintegrowany z eksploratorem sieci (ang. block explorer). Nieoficjalnym dedykowanym portfelem mobilnym dla ATOM jest Cosmostation, dostępny zarówno w wersji na urządzenia z systemem Android, jak i iOS (Apple). Portfel pozwala również na przeprowadzanie głosowania na delegatów w sieci. Od niedawna Cosmos obsługiwany jest także przez popularny portfel mobilny Ethereum, jakim jest imToken, dostepny na Android i iOS. Godnym uwagi portfelem mobilnym jest także multiwallet Wetez, obsługujący oprócz ATOM również takie kryptowaluty jak Tezos (XTZ), Irisnet (IRIS), czy IoTex (IOTX) i pozwalający na głosowanie na delegatów i otrzymywanie wynagrodzenia (ang. staking reward). Wetez również dostępny jest na iOS i Android.

 

ATOM aktualnie obsługiwany jest przez portfel sprzętowy (ang. hardware wallet) firmy Ledger - model Nano S oraz Nano X. W obu przypadkach synchronizacja odbywa się za pośrednictwem wspomnianego wcześniej portfela webowego Lunie lub Cosmostation.

 

Reklama

 

Sprawdź aktualny kurs Cosmos (ATOM)

 

Kurs i notowania Cosmos (ATOM)

Cosmos aktualnie notowany jest ba 20 giełdach kryptowalut, z których największy obrót ma platforma Binance (ponad 25% wolumenu handlowego), która ma go w swojej ofercie dopiero od 29 kwietnia tego roku. Oprócz tego ATOM dostępny jest na takich giełdach kryptowalut jak Bibox (ok. 17% dziennego wolumenu), Huobi (poniżej 10% obrotu), OKEx, Poloniex, czy Kraken. Aktualnie Cosmos nie jest dostępny na jakiejkolwiek polskiej giełdzie kryptowalut, nie można również nabyć go bezpośrednio za polskiego złotego (ATOM/PLN). Giełdy, które obsługują ATOM w parach z walutami fiducjarnymi to m.in. Hotbit, Kraken i Bitfinex.

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Cosmos został wyznaczony 22 kwietnia 2019 r. przy kwocie 7,19 dolarów i kapitalizacji rynkowej przekraczającej półtora miliarda dolarów, co wówczas pozwoliło projektowi na chwilę znaleźć się na 12. miejscu w rankingu kapitalizacji.

Reklama

 

Aktualnie projekt znajduje się na piętnastym miejscu w rankingu kapitalizacji portalu CoinMarketCap, jednocześnie stając się najszybciej pnącą się w górę rankingu kryptowalutą - oficjalne notowania ATOM rozpoczęły się 15 marca tego roku.

 

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej