• Odbierz prezent
ChainLink (LINK) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Google dla smart kontraktów

ChainLink (LINK) to zdecentralizowana platforma oparta na blockchainie Ethereum, mająca na celu rozwiązanie istotnego problemu łączności smart-kontraktów z zewnętrznymi źródłami danych. Projekt posiada własny token użytkowy ERC20 o nazwie LINK, służący do pobierania opłat przez dostawców danych dla smart kontraktów. ChainLink jest oprogramowaniem pośredniczącym, skierowanym głównie dla klientów biznesowych i instytucjonalnych, chcących korzystać ze smart kontraktów.

Twórcą projektu jest Siergiej Nazarov, developer i przedsiębiorca, założyciel istniejącego od 2014 r. start-upu o nazwie Smart Contracts, zarejestrowanego w San Francisco. Chainlink jest firmą należącą do Smart Contracts, ze względów regulacyjnych zarejestrowaną na Kajmanach.

Aktualnie ChainLink może pochwalić się zakończonymi sukcesem testami integracji z API organizacji SWIFT (lipiec 2017 r.), która jest największą na świecie siecią komunikacji międzybankowej. ChainLink współpracuje również z ubezpieczycielem AXA, a także największym na świecie producentem konsumenckich procesorów, jakim jest Intel.

Warto dodać, że usługi ChainLink są aktualnie kompatybilne z sieciami Ethereum, bitcoina (BTC) oraz Hyperledger, będącym najpopularniejszym blockchainem korporacyjnym i przemysłowym

Smart kontrakt, na którym oparty jest ChainLink posiada 1 mld tokenów LINK, z czego 350 mln sprzedanych podczas ICO znajduje się aktualnie w obiegu rynkowym.

Czytaj także: SWIFT przyśpiesza przelewy międzynarodowe w obawie przed bitcoinem

Międzynarodowe transakcje bankowe realizowane przez sieć SWIFT będą zauważalnie szybsze dzięki powszechnej adaptacji przez banki tzw. aktualizacji GPI. Ma ona zapewnić do końca 2020 r. średni czas księgowania międzynarodowych transferów walutowych w czasie krótszym niż 30 minut. Czy banki czują zag.. Czytaj
SWIFT przyśpiesza przelewy międzynarodowe w obawie przed bitcoinem
 

 

Do czego służy i jaki problem rozwiązuje ChainLink (LINK)?

Zdecentralizowana natura smart kontraktów sprawia, że teoretycznie są one odporne na próby fałszerstwa lub zatrzymania ich działania. Z drugiej jednak strony tworzy to istotny problem do rozwiązania - skoro smart kontrakty są zdecentralizowanymi skryptami funkcjonującymi wyłącznie w sieci blockchain, nie są one również w stanie łączyć się i wymieniać informacjami z zewnętrznymi źródłami danych. Oznacza to istotne ograniczenia w funkcjonowaniu smart kontraktów, które w tej sytuacji nigdy nie będą w stanie swoją użytecznością wyjść poza sieć, w której funkcjonują. ChainLink ma na celu rozwiązanie tego problemu i udostępnienie developerom narzędzi pozwalających smart kontraktom na bezpieczne łączenie się i wymienianie danymi z zewnętrznych źródeł na zasadach tzw. relacyjnych baz danych Oracle.

ChainLink funkcjonuje jako oprogramowanie pośredniczące pomiędzy smart kontraktem, a zewnętrznymi źródłami danych, niezbędnych do jego funkcjonowania. Aktualnie ChainLink pozwala na łączenie się m.in. z webowymi API (interfejsem programowania aplikacji), innymi sieciami blockchain (np. BTC, Hyperledger), systemami bankowymi i rejestrami płatności.

FXMAG kryptowaluty chainlink (link) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie chainlink ethereum erc20 smart kontrakty 1

Uproszczony schemat działania ChainLink

 

ICO projektu ChainLink (LINK)

Twórcy projektu ChainLink zdecydowali się na zebranie funduszy na rozwój projektu podczas sprzedaży tokenów w ramach ICO. ChainLink docelowo miał dostarczać rozwiązania dla smart kontraktów Ethereum, dlatego też tokeny zostały oparte na najpopularniejszym standardzie ERC20. Na smart kontrakcie ChainLink utworzono 1 mld tokenów użytkowych LINK, z czego 350 mln (35%) zostało przeznaczonych na publiczną sprzedaż. Za 1 ETH można było kupić 2600 tokenów LINK, jednakże minimalnie można było wpłacić 100 ETH, co wskazywało na to, że sprzedaż nie jest skierowana do inwestorów indywidualnych. ICO rozpoczęło się 19 września 2017 r. z docelowym czasem trwania ustalonym na miesiąc oraz z celem zbiórki (ang. hard cap) wyznaczonym na 32 mln dolarów. Cel zbiórki został osiągnięty juz podczas pierwszej doby trwania publicznej sprzedaży tokenów, mimo wysokiego progu zakupu tokenów i braku szeroko zarojonej kampanii marketingowej. Cena tokenów podczas ICO wyniosła ok. 0,11 dolara za 1 LINK.

 

Jaki portfel (wallet) do ChainLink?

ChainLink jest tokenem Ethereum, opartym na najpopularniejszym standardzie smart kontraktu ERC20. Oznacza to wyjątkowo szeroki dostęp do portfeli na różnorodne systemy operacyjne i urządzenia. Podstawowym portfelem dla tokenów Ethereum jest webowy (obsługiwany z poziomu przeglądarki internetowej) MyEtherWallet. Ze względów bezpieczeństwa warto jednak zsynchronizować go z popularnym portfelem MetaMask, funkcjonującym w formie wtyczki do najpopularniejszych przeglądarek (Chrome, Firefox, Brave). Tokeny ERC20 - w tym również LINK - obsługiwane są przez większość wiodących multiwalletów (obsługujących więcej niż jedną kryptowalutę). Najpopularniejsze desktopowe portfele tego typu to Exodus oraz Jaxx, dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOs oraz Linux. Portfele mobilne dedykowane dla tokenów Ethereum to m.in. imToken oraz Trust Wallet, dostępne dla urządzeń z systemami Android oraz iOS (Apple). Godnymi polecenia multiwalletami mobilnymi dla LINK są Coinomi oraz Jaxx. Mobilna przeglądarka Opera w wersji na system Android również domyślnie posiada portfel dla tokenów i zdecentralizowanych aplikacji Ethereum.

LINK jest ponadto obsługiwany przez najpopularniejsze na rynku portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), takie jak Ledger (Nano S i Blue) oraz Trezor (One i Model T).

 

Kurs i notowania ChainLink (LINK)

ChainLink notowany jest na 11 giełdach kryptowalut, z których największą płynność ma Binance (ok. 60% dziennego obrotu) w parze z bitcoinem (LINK/BTC). Ok. 20% obrotu ChainLink odbywa się na singapurskiej giełdzie Bitrue, w parze z Ripple (LINK/XRP). LINK dostępny jest również na takich giełdach jak OKEx, Gate.io i Huobi. Aktualnie LINK nie jest obsługiwany przez jakąkolwiek giełdę kryptowalut z Polski.

Publiczne notowania ChainLink zostały uruchomione 20 września 2017 r. od kursu 0,15 dolarów, który w ciągu kilku pierwszych dni zyskał ponad 100%.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) ChainLink został osiągnięty 8 stycznia 2018 r., na szczycie bańki spekulacyjnej altcoinów. Wyniósł on 1,44 dolara przy kapitalizacji przekraczającej 470 mln dolarów.

Aktualnie ChainLink znajduje się na 46. pozycji w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap, tracąc od szczytów ok. 80% wartości.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk