Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,98-0,02%
CHF / PLN4,48-0,11%
GBP / PLN5,06-0,03%
EUR / USD1,09+0,01%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,80-0,13%
ROPA WTI82,63-0,22%
ZŁOTO2 161,05-0,02%
SREBRO25,13+0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bytom (BTM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 21:00 11 kwiecień 2019

Bytom (BTM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 14:24:34]

Spis treści: 

  1. Połączenie atomów z bajtami
  2. ICO projektu Bytom (BTM)
  3. Podstawowe informacje techniczne o platformie Bytom (BTM)
  4. Kopanie (mining) Bytom (BTM)
  5. Jaki portfel (wallet) do Bytom (BTM)?

 

Połączenie atomów z bajtami

Bytom (BTM) to zdecentralizowana, otwartoźródłowa (ang. open source), wielofunkcyjna platforma oparta na technologii blockchain z własną kryptowalutą Proof of Work BTM. Celem projektu jest zapewnienie narzędzi do digitalizacji fizycznych aktywów, papierów wartościowych, dywidend, obligacji, czy nawet zakładów (podobnie jak na platformie Augur), które mogą być swobodnie transferowane z wykorzystaniem sieci blockchain. Platforma obsługuje smart kontrakty i pozwala na uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji.

 

Projekt powstał w Chinach, zaś Bytom Foundation, zatrudniający członków zespołu projektowego zarejestrowany jest w Singapurze. Projekt wystartował w lipcu 2017 r. jako token użytkowy w ramach smart kontraktu sieci Ethereum (ETH), zaś od kwietnia 2018 r. działa w oparciu o własną sieć blockchain.

Nazwa projektu to kontaminacja słów atom oraz byte, co wskazuje na cel projektu, jakim jest właśnie połączenie świata fizycznych aktywów z cyfrową ekonomią w ramach jednego ekosystemu. Nie ma ona nic wspólnego z miastem na Śląsku ;) Maksymalna podaż tokenów BTM została ograniczona do 2,1 mld jednostek, z których aktualnie istnieje 1 407 000 000, zaś w obiegu rynkowym znajduje się niewiele ponad 1 mld BTM.

Reklama

 

ICO projektu Bytom (BTM)

Bytom, podobnie jak większość blockchainowych projektów, zebrał fundusze na rozwój podczas publicznej sprzedaży tokenów użytkowych w ramach ICO. Sprzedaż tokenów trwała miesiąc - od 20 czerwca do 20 lipca 2017 r. Początkowa cena za tokeny wynosiła 75 tys. BTM za 1 BTC, co tydzień zwiększając się aż do 59 tys. BTM za 1 BTC. W ramach ICO zebrano wymagane środki o wartości 8400 BTC, wyceniane wówczas na niecałe 22 mln dolarów. Na sprzedaż w ramach ICO przeznaczono 30% tokenów (630 mln) z 2,1 mld. 7% tokenów zakupili inwestorzy instytucjonalni, 20% przeznaczono na działalność Bytom Foundation, 10% na działania biznesowe, zaś pozostałe 33% ma zostać wykopane przez górników (rozpoczynając od przejścia na własną sieć Proof of Work w kwietniu 2018 r.).

 

Zobacz także: Cardano (ADA) - pogromca Ethereum i najbardziej zaawansowana platforma blockchain?

 

Podstawowe informacje techniczne o platformie Bytom (BTM)

Platforma Bytom jest wielofunkcyjnym ekosystemem opartym o technologię blockchain, składającym się z trzech elementarnych warstw protokołu (ang. three layer protocol). Pierwsza z nich to warstwa aplikacji (ang. application layer), która zapewnia możliwość budowania i uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji. Jest ona kompatybilna z wirtualną maszyną Ethereum (ang. Ethereum Virtual Machine) i zapewnia kompletność Turinga, co pozwala na uruchamianie i budowanie aplikacji w oparciu o popularny wśród blockchainowych developerów język Solidity. Druga warstwa to tzw. warstwa kontraktów (ang. contract layer), w której znajdują się smart kontrakty odpowiadające za emisję cyfrowych aktywów, tworzenie umów, zdecentralizowanych organizacji (ang. DAO), czy wypłatę dywidend. Trzecia warstwa odpowiada za transmisję danych (ang. data transmission layer) w sieci blockchain i składa się z publicznego, rozproszonego rejestru, który uzyskuje konsensus na zasadach Proof of Work przy wykorzystaniu autorskiego algorytmu kryptograficznego Tensority. Warstwa transmisji danych jest kompatybilna z modelem UTXO (ang. Unspent Transaction Output) nazwanym w sieci BUTXO, znanym m.in. z bitcoina (BTC). Oprócz tego obsługuje ona formaty adresów BIP32, BIP43 oraz BIP44, co w przyszłości pozwoli na zapewnienie kompatybilności portfeli Bytom m.in. z BTC i opartymi na jego kodzie źródłowym kryptowalutami.

Reklama

 

Kryptowaluta BTM pełni trzy podstawowe funkcje w ekosystemie Bytom: służy do pokrywania opłat transakcyjnych, do wypłacania dywidend z aktywów generujących zysk, a także do deponowania środków zabezpieczających emisje aktywów.

 

Kod źródłowy platformy jest całkowicie autorski i został oparty na języku programowania Go (Golang), powstałym w 2009 r.

 

Czytaj również: Binance Coin (BNB) - token użytkowy największej giełdy i "bezpieczna przystań"

Reklama

 

 

Zobacz również kurs Bytom (BTM)

 

 

Kopanie (mining) Bytom (BTM)

Bytom jest siecią działającą w oparciu o algorytm konsensusu Proof of Work, co oznacza że za potwierdzanie transakcji, tworzenie kolejnych bloków transakcyjnych i wydobywanie nowych jednostek kryptowaluty BTM odpowiadają górnicy. Algorytm kryptograficzny, w oparciu o który działa sieć Bytom jest autorskim rozwiązaniem Bytom Foundation o nazwie Tensority. Pozwala on na rozwiązywanie funkcji hashującej z wykorzystaniem różnorodnych procesorów obliczeniowych, w tym przede wszystkim za pomocą akceleratorów AI i układów AI ASIC przystosowanych do wykonywania obliczeń na potrzeby aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe, co w przyszłości ma wpłynąć na odpowiednio wysoką moc obliczeniową sieci Bytom, ze względu na rosnącą popularność procesorów tego typu.

 

Reklama

Bytom aktualnie można kopać z wykorzystaniem kart graficznych (GPU) i procesorów (CPU) z poziomu portfela Bytom Wallet, jednakże jest to mało opłacalne ze względu na niską moc obliczeniową. Na rynku dostępne są dwie koparki oparte na układach ASIC, służące do rozwiązywania funkcji hashującej Tensority - AntMiner B3 (0,78 KH/s) oraz B7 (96 KH/s). Oprócz tego, algorytm Tensority - jak wspomniano wcześniej - pozwala na kopanie BTM z wykorzystaniem przemysłowych układów ASIC dla zastosowań AI, obecnie jednak funkcja ta nie jest szeroko wykorzystywana. Średni czas bloku (ang. block time) w sieci Bytom to 2,5 minuty, zaś nagroda za blok (ang. block reward) wynosi 412,5 BTM.

 

Jaki portfel (wallet) do Bytom (BTM)?

Warto pamiętać, że początkowo BTM był tokenem Ethereum w standardzie ERC20, jednak pod koniec kwietnia 2018 r. projekt uruchomił własną sieć, co zobowiązało posiadaczy dotychczasowych tokenów do przeprowadzenia ich zamiany (ang. token swap) na natywną kryptowalutę BTM, funkcjonującą w obrębie autonomicznej sieci blockchain. Oznacza to, że BTM nie jest już kompatybilny z portfelami Ethereum.

 

Oficjalnym portfelem dekstopowym jest Bytom Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOs oraz Linux. Jest to portfel typu full node, co oznacza że do prawidłowego funkcjonowania wymaga on pobrania i synchronizacji pełnej historii sieci blockchain. Portfel pozwala również na kopanie BTM, a także tworzenie nowych cyfrowych aktywów.

Reklama

 

W repozytorium projektu na portalu GitHub można również pobrać portfel mobilny Bytom, dostępny na urządzenia z systemami Anrdoid i iOS, jego instalacja wymaga jednak minimalnej wiedzy z zakresu programowania. Portfel mobilny nie jest oficjalną aplikacja projektu, lecz owocem pracy niezależnych developerów skupionych wokół Bytom. Obecnie żaden z multiwalletów (portfeli obsługujących więcej niż jedną kryptowalutę) nie oferuje wsparcia dla BTM.

 

Aktualnie BTM nie jest kompatybilny z jakimkolwiek portfelem sprzętowym (ang. hardware wallet). Uwaga! Informacje o kompatybilności BTM z portfelami Ledger i Trezor są nieaktualne i dotyczą tokenów ERC20.

 

Kurs i notowania Bytom (BTM)

Reklama

Bytom aktualnie notowany jest na 23. giełdach kryptowalut, z których największy obrót ma platforma OKEx (niecałe 40% dziennego wolumenu). Oprócz tego, token BTM znajduje się na takich giełdach jak CoinMex (ponad 20% obrotu), Huobi (ponad 15% obrotu), czy Gate.io (ponad 10% obrotu). BTM nie znajduje się w ofercie największej giełdy kryptowalut Binance, nie można kupić go również na żadnej z polskich giełd. Większość obrotu BTM skupiona jest na Dalekim Wschodzie, popularność projektu w Europie i w Stanach Zjednoczonych jest marginalna.

 

Projekt ruszył w czerwcu 2017 r., zaś jego dotychczasowy szczyt notowań (ATH) został osiągnięty 24 kwietnia 2018 r. przy kursie przekraczającym 1,17 dolara i kapitalizacji rynkowej powyżej 1,1 mld dolarów, co wówczas zapewniało projektowi miejsce w pierwszej trzydziestce rankingu kapitalizacji portalu CoinMarketCap. Szczyt notowań został osiągnięty w momencie opublikowania pierwszej wersji autonomicznej sieci blockchain (ang. main net) projektu Bytom. Później nastąpiło jednak silne odreagowanie, wzmacniane globalnym trendem spadkowym na rynku kryptowalut. Aktualnie projekt posiada kapitalizację na poziomie przekraczającym 120 mln dolarów, co daje mu 55. miejsce w rankingu wyceny projektów blockchainowych.

 

 

Reklama

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej