Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bytecoin (BCN) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 18:30 10 październik 2018

Bytecoin (BCN) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Pierwszy private-coin?

Bytecoin (BCN) to otwartoźródłowa (ang. open source) kryptowaluta oparta na rozproszonym rejestrze transakcji blockchain. BCN jest jednym z pierwszych tzw. private coinów, czyli walut cyfrowych zapewniających anonimowość transakcji oraz pierwszym projektem opartym na technologii CryptoNote, którego kod źródłowy został napisany od podstaw. Bytecoin zapewnia anonimowość na wysokim poziomie dzięki wykorzystaniu tzw. podpisów pierścieniowych (ang. ring signatures) oraz jednorazowych adresów publicznych.

 

Bytecoin ze względu na liczne problemy wizerunkowe jest uznawany przez wielu inwestorów za niegodny zaufania. Nienajlepszą opinię o projekcie wzmocniła decyzja giełdy Binance o usunięciu BCN ze swojej oferty handlowej, po niecałym półroczu od rozpoczęcia notowań.

 

Reklama

Developerzy Bytecoina początkowo twierdzili, że projekt ruszył w 2012 r. w darknecie, co sprawiłoby że byłby on pierwszą w pełni anonimową kryptowalutą w historii. Jak się jednak później okazało, white paper najprawdopodobniej został sfałszowany, a prawdziwa data startu sieci BCN to marzec 2014 r.

 

Historia powstania i kontrowersje wokół Bytecoina (BCN)

Wg twórców, Bytecoin powstał jeszcze w kwietniu 2012 r., co zostało zapisane w white paperze, w którym sfałszowano datę podpisu i utworzenia pliku. Wśród użytkowników forum Bitcoin Talk wywołało to podejrzenia, gdyż nikt z nich nie słyszał o BCN przed 2014 r., co developerzy tłumaczyli obecnością Bytecoina wyłącznie w darknecie, co miało zwiększyć jego wiarygodność i udowodnić anonimowość. Jak się jednak później okazało, white paper rzekomo stworzony i podpisany pod koniec 2012 r., w rzeczywistości został utworzony 10 kwietnia 2014 r., kiedy sieć BCN została upubliczniona. Próba nieuczciwego „przedłużenia” historii BCN miała również uzasadnić to, że w momencie uruchomienia publicznej sieci aż 82% dostępnych jednostek BCN (151 mld) było już wykopanych, co najprawdopodobniej oznacza, że twórcy projektu dokonali ogromnego preminingu (przyśpieszonego wykopania monet przed upublicznieniem sieci) dla uzyskania własnych korzyści materialnych. Ze względu na anonimowy charakter BCN nie ma możliwości sprawdzenia salda konkretnych portfeli. Zarzuty preminingu i udowodnienie kłamstwa to największe kontrowersje wokół Bytecoina, których świadomy powinien być każdy inwestor.

 

Developerzy Bytecoina byli oskarżani również o zaniedbywanie projektu pod względem rozwoju kodu źródłowego i powracanie do prac wyłącznie w momentach rynkowej hossy.

Reklama

 

Kontrowersje wokół zespołu tworzącego BCN doprowadziły m.in. do wyodrębnienia się grupy entuzjastów, którzy na bazie kodu źródłowego Bytecoina stworzyli najpopularniejszy dziś private coin, jakim jest Monero (XMR).

 

 

Bytecoin - podstawowe informacje techniczne

BCN ma ograniczoną maksymalna podaż do 184 470 000 000 jednostek, z czego niemal 100% została juz wykopana i znajduje się w obiegu rynkowym.

Reklama

 

Średni czas bloku w BCN wynosi 120 sekund, zaś wszystkie transakcje są anonimowe.

 

Na bazie kodu źródłowego Bytecoina powstało wiele innych anonimowych kryptowalut, z których najpopularniejszą jest Monero.

 

Reklama

 

Sprawdź aktualny kurs Bytecoin (BCN) 

 

 

Kopanie (mining) Bytecoina

Bytecoin jest pierwszą kryptowalutą opartą na technologii CryptoNote, w której stosuje się tzw. podpisy pierścieniowe. Polega on na tym, że w ramach transakcji kryptograficzny podpis nadawcy jest wysyłany nie tylko do odbiorcy, ale również losowym użytkownikom (w przypadku BCN i XMR czterem losowym) o identycznym stopniu prawdopodobieństwa, którzy jednak nie będą w stanie go odszyfrować. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższy stopień anonimowości, jednak okupione jest mniejszą wydajnością obliczeniową niż np. algorytm SHA256 w bitcoinie.

 

Reklama

Bytecoin oparty jest na algorytmie konsensusu Proof of Work o nazwie CryptoNight.

 

Algorytm ten docelowo miał zapewnić egalitarne podejście do kopania, pozwalając na wydobycie za pomocą sprzętu o relatywnie niskiej mocy obliczeniowej (m.in. konsumenckiego sprzętu komputerowego) oraz układów GPU (kart graficznych). W marcu 2018 r. firma Bitmain ogłosiła wypuszczenie na rynek koparki ASIC AntMiner X3 m.in. dla Bytecoina, która znacznie podwyższyła trudność wydobycia, dzięki swojej wysokiej mocy obliczeniowej.

 

 

Jaki portfel do Bytecoina (BCN)?

Reklama

Developerzy Bytecoina obecnie zapewniają dostęp do pełnej gamy oficjalnych portfeli, mimo wcześniejszych problemów z ich funkcjonowaniem, zgłaszanych przez wielu użytkowników.

 

Portfelem full node (pobierającym cały rejestr blockchain) jest Bytecoin Desktop, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Dla użytkowników chcących pobierać wpłaty w BCN m.in. od swoich klientów stworzono aplikację Bytecoin Daemons, oferującą niezbędne do tego celu komendy i narzędzia. Oficjalnym portfelem mobilnym na urządzenia z systemem Android jest Bytecoin Mobile Wallet, zaś użytkownicy urządzeń Apple (iOS) mają do dyspozycji aplikację Bytecoin Freewallet (dostępną również na Android).

 

Bytecoin nie jest kompatybilny z multiwalletami oraz portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets), takimi jak Ledger, czy Trezor.

Reklama

 

 

Bytecoin (BCN) - notowania i kurs

Bytecoin jest obecnie notowany na ośmiu giełdach kryptowalut, zaś największy obrót ma miejsce na giełdzie HitBTC w parze z bitcoinem (BCN/BTC). BCN oferowany jest również na takich giełdach jak Poloniex, czy OKEx. Do 12 października 2018 r. największy obrót Bytecoinem odbywał się na giełdzie Binance, jednak administracja zdecydowała o wycofaniu BCN z obrotu na swojej platformie, co doprowadziło nie tylko do spadku wolumenu handlowego, ale również notowań o ponad 20%. Usunięcie projektu z giełdy, która dostarczała najwięcej płynności jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko inwestycji.

 

Swoje dotychczasowe szczyty notowań BCN osiągnął, wyjątkowo na tle innych projektów, 8 maja 2018 r. przy kursie ponad 0,03 dolara i kapitalizacji przekraczającej 3 mld dolarów. Szczyt notowań spowodował debiut na giełdzie Binance, który wywindował cenę BCN o ponad 160%.

Reklama

 

Obecnie Bytecoin znajduje się na 31. miejscu w rankingu kapitalizacji portalu CoinMarketCap z wynikiem ponad 314 mln dolarów.

 

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej