Reklama
WIG0,00+0,00%
WIG202 342,50-0,36%
EUR / PLN4,32-0,03%
USD / PLN3,98+0,15%
CHF / PLN4,48-0,10%
GBP / PLN5,06-0,07%
EUR / USD1,09-0,18%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 721,93-0,01%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,64-0,31%
ROPA WTI82,50-0,37%
ZŁOTO2 154,61-0,32%
SREBRO24,95-0,32%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

BitTorrent (BTT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 16:00 09 luty 2019

BitTorrent (BTT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 15:05:09]

Spis: treści:

  1. ICO projektu BitTorrent (BTT)
  2. Do czego służy token BitTorrent (BTT)?
  3. Jaki portfel (wallet) do BitTorrent?
  4. Kurs i notowania BitTorrent (BTT)

 

 

BitTorrent (BTT) to cyfrowy token użytkowy dla sieci wymiany plików p2p BitTorrent, oparty na technologii blockchain wielofunkcyjnej platformy TRON (TRX). Token BTT jest realizacją planów tzw. Projektu Atlas, którego założeniem jest całkowita integracja sieci BitTorrent z blockchainem projektu TRON, który ma dostarczać zdecentralizowany internet (Internet 3.0). Token BTT ma zapewnić bodźce ekonomiczne, dzięki którym dzielenie się plikami w sieci będzie opłacalne dla użytkowników. W przyszłości token ma również połączyć niezależnych twórców treści z ich odbiorcami, pozwalając na dokonywanie transakcji za pomocą BTT. Użytkownicy mogą spieniężać tokeny, wymieniając je na TRX w ramach zdecentralizowanej giełdy lub sprzedać na dowolnej scentralizowanej giełdzie, obsługującej BTT. Wg Fundacji BitTorrent oraz Fundacji TRON, token BTT będzie pierwszym w historii rynku walut wirtualnych, który uzyska realna masową adopcję, poprzez połączenie bazy ponad 100 mln użytkowników najpopularniejszej sieci wymiany plików p2p z jedną z czołowych sieci blockchain, jaka jest TRON. 

 

Reklama

Projekt w ramach ICO trwającego mniej niż kwadrans zebrał 7,2 mln dolarów od inwestorów, co niewątpliwie było rekordowym wynikiem na początku 2019 r., zarówno ze względu na bardzo wysokie zainteresowanie inwestorów, jak i zebraną sumę. 

 

Siec BitTorrent została założona w 2001 r. przez Brama Cohena i jest uznawana za jedną z pierwszych zdecentralizowanych sieci wymiany plików pomiędzy użytkownikami. Aktualnie jest najczęściej wykorzystywana siecią p2p, posiadającą bazę ok. 100 mln aktywnych użytkowników. Najpopularniejszym klientem sieci BitTorrent jest µTorrent, dostępny w wersjach na najpowszechniejsze systemy operacyjne, a także jako aplikacja mobilna. Sieć BitTorrent wzbudza również wiele kontrowersji ze względu na fakt, iż znaczna część dystrybuowanych za jej pomocą treści pochodzi z nielegalnych źródeł, a także z powodu wykorzystywania jej przez cyberprzestępców do infekowania komputerów ofiar za pomocą złośliwego oprogramowania.

 

Smart kontrakt BitTorrent zakłada emisję 990 mld tokenów BTT, z których aktualnie 89,1 mld (9% całej podaży) znajduje się w obiegu rynkowym. Pozostałe jednostki zostaną w przyszłości rozdystrybuowane pomiędzy użytkowników sieci p2p BitTorrent, posiadaczy kryptowaluty TRON, Fundację BitTorrent, a także developerów i doradców.

Reklama

 

Sprawdź aktualny kurs BitTorrent (BTT)

 

ICO projektu BitTorrent (BTT)

O planach stworzenia tokenu użytkowego dla platformy BitTorrent poinformował 3 grudnia 2018 r. założyciel projektu TRON (TRX) i właściciel BitTorrent, Justin Sun (wysiłki nad całkowitym przejęciem praw do platformy BitTorrent trwały od początku 2018 r.). Docelowo miało być to realizacją założeń projektu Atlas, którego długoterminowym celem jest pełna integracja sieci p2p BitTorrent z blockchainem TRON. Zbiórka funduszy na projekt BitTorrent została zaplanowana w ramach publicznej sprzedaży tokenów BTT, opartych na smart kontrakcie w standardzie TRC-10 i funkcjonujących w sieci blockchain TRON. W ramach ICO przeznaczono na sprzedaż 59,8 mld tokenów BTT (6% wszystkich istniejących) w cenie 0,00012 dolara za każdy. Wpłat można było dokonywać wyłącznie w TRX oraz Binance Coin (BNB), ze względu na fakt, że ICO odbywało się na nowo powstałej platformie Binance Launchpad (była to pierwsza zbiórka w jej historii). Sprzedaż rozpoczęła się 28 stycznia i trwała dokładnie 13 minut i 25 sekund - w tym czasie sprzedano wszystkie, niemal 60 mld tokenów, osiągając cel zbiórki w wysokości 7,2 mln dolarów. ICO najprawdopodobniej zakończyłoby się w ciągu pierwszej minuty jego trwania, jednak zainteresowanych inwestorów spotkały problemy techniczne platformy Binance Launchpad, której zabezpieczenia przed przeciążeniem serwerów okazały się zbyt słabe. Duża część uczestników ICO została wylogowana w trakcie jego trwania, bądź nie mogła uzyskać dostępu do swojego konta. Fundacja BitTorrent postanowiła zrekompensować brak możliwości zakupienia tokenów BTT wszystkim użytkownikom, którzy doświadczyli problemów technicznych i nie zdążyli dokonać zakupu - każdy z nich otrzymał po 5 tys. tokenów w ramach airdropu.

 

Czytaj również: Nexus (NXS) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Do czego służy token BitTorrent (BTT)?

Ogólnym założeniem jest zaimplementowanie ekonomii tokenów do sieci BitTorrent, pozwalającej użytkownikom na otrzymywanie korzyści za aktywność i utrzymywanie sieci, a także dającej możliwość otrzymania konkretnych korzyści w zamian za posiadane tokeny użytkowe. W ciągu szesnastoletniej historii funkcjonowania sieci BitTorrent nie udało się rozwiązać jednego z jej podstawowych problemów, jakim jest tzw. asymetria zaangażowania. Polega ona na tym, że większość użytkowników jest aktywna w sieci wyłącznie wtedy, gdy sami pobierają jakiś plik, gdyż po zakończeniu operacji nie mają interesu ekonomicznego w tym, aby aktywnie wspierać sieć, udostępniając pliki innym. Z tego powodu wiele torrentów jest martwych, bądź pobranie za ich pomocą pliku jest czasochłonne. Tokeny BTT mają w przyszłości nagradzać użytkowników, którzy są aktywni i udostępniają pliki sieci. Funkcja BitTorrent Speed pozwoli również aktywnym użytkownikom na wystawianie swoich ofert zakupu za tokeny BTT priorytetowego dostępu do konkretnych plików, co pozwoli na ich szybsze ściągnięcie.

Reklama

 

W przyszłości za tokeny BTT będzie można również zakupić przestrzeń na dane w zdecentralizowanej chmurze (koncepcja podobna m.in. do Siacoin). Nowi użytkownicy sieci BitTorrent będą również otrzymywali niewielką ilość tokenów w ramach zapoznania ich z ekosystemem i zainteresowaniem modelem incentywizacji.

 

Potwierdzenie transakcji wykonanej w BTT odbywa się w sieci TRON i trwa ok. 15 sekund, dokładnie tak samo jak w transakcjach z wykorzystaniem TRX lub innych tokenów. 

 

Reklama

 

Jaki portfel (wallet) do BitTorrent?

BTT jest pierwszym w historii funkcjonalnym tokenem TRC-10, opartym na blockchainie TRON. Jest on zaprogramowany w języku Solidity i w pełni kompatybilny z najpopularniejszym standardem tokenów Ethereum - ERC20 (TRC-10 również posiada sześć podstawowych funkcji oraz dwa eventy), co oznacza że w przyszłości może on być teoretycznie obsługiwany przez większość obecnie istniejących portfeli dla tokenów ETH.

 

W najbliższej przyszłości desktopowi klienci do obsługi sieci BitTorrent mają otrzymać wsparcie dla tokenów BTT, rozpoczynając od najpopularniejszej aplikacji µTorrent Classic w wersji na systemy operacyjne Windows. Docelowo, wszystkie rodzaje aplikacji do obsługi sieci BitTorrent będą mogły w przyszłości również pełnić rolę portfela BTT.

Aktualnie token BTT obsługiwany jest przez portfele mobilne Trust Wallet oraz Bitpie, dostępne na urządzenia z systemami Android oraz iOS.

Reklama

Tokeny TRC-10, w tym także BTT, są obsługiwane przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallet) Ellipal 2.0 oraz Ledger (Nano S, Nano X, Blue) za pośrednictwem strony Tronscan (eksplorator bloków i transakcji w sieci TRON).

 

Zobacz również: TRON (TRX) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

 

Kurs i notowania BitTorrent (BTT)

Token BTT jest aktualnie notowany na 9 giełdach kryptowalut, spośród których największą płynność (ponad 50% dziennego wolumenu) posiada Binance. Ok. 40% obrotu skupione jest również na południowokoreańskiej giełdzie Upbit. BTT jest dostępny również na takich giełdach, jak OKEx, Bittrex, czy Kucoin.

 

Reklama

Godnym uwagi jest fakt, że BTT jest jednym z niewielu tokenów sprzedawanych w ramach ICO, który w ciągu kilku pierwszych dni zdołał być notowany na tak dużej liczbie giełd, co pośrednio zapewnia dużej promocji ze strony Justina Suna, właściciela BitTorrent i twórcy platformy TRON.

 

Po zakończeniu ICO, w ramach którego kapitalizacja projektu została określona na 7,2 mln dolarów, tokeny BTT w ciągu kilku dni wielokrotnie zyskały na wartości. Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) został wyznaczony w 8 dni po zakończeniu ICO, 5 lutego 2018 r. przy kursie 0,001243 i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 82 mln dolarów, co oznacza wzrost o ponad 935% w ciągu niewiele ponad tygodnia. Aktualnie token BitTorrent znajduje się na 53. pozycji w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap.

 

 

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej