• Odbierz prezent
Bitcoin Gold (BTG) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Bitcoin Gold (BTG) to otwartoźródłowa (ang. open source) kryptowaluta oparta na rozproszonym rejestrze transakcji blockchain. BTG jest oparty na kodzie źródłowym bitcoina (BTC), jednocześnie będąc drugim - po Bitcoin Cash (BCH) - mniejszościowym (secesyjnym) hard-forkiem BTC. Głównym założeniem twórców Bitcoin Gold była „ponowna decentralizacja bitcoina”, rozumiana jako oddanie sieci w ręce indywidualnych użytkowników, nie zaś potężnych pooli miningowych (kopalni). Bitcoin Gold, dzięki zmodyfikowanemu algorytmowi kryptograficznemu może być efektywnie kopany za pomocą układów GPU (kart graficznych), nie zaś specjalistycznych, dedykowanych układów ASIC, jak ma to miejsce w przypadku m.in. BTC i BCH. Bitcoin Gold, podobnie jak bitcoin (BTC) oraz Bitcoin Cash (BCH) jest kryptowalutą o ograniczonej maksymalnej podaży, wynoszącej 21 mln jednostek.

Developerzy skupieni wokół BTG wielokrotnie byli oskarżani przez kryptowalutową społeczność o próbę uzyskania korzyści finansowych poprzez korzystanie z nazwy „bitcoin” i bezprawne odwoływanie się do samego BTC, a także za przyznanie sobie wcześniej ustalonej liczby monet. Między innymi z tego powodu część giełd kryptowalut i portfeli odmówiło zapewnienia wsparcia dla Bitcoin Gold.

 

Bitcoin Gold - historia powstania

Do podziału sieci bitcoina, będącego zarazem początkiem niezależnego łańcucha Bitcoin Gold doszło 24 października 2017 r., na wysokości bloku nr 491407. Każdy z posiadaczy bitcoina w momencie nastąpienia podziału sieci ma prawo do uzyskania Bitcoin Gold w stosunku 1:1. Po wyodrębnieniu sieci BTG, twórcy wykopali 800 bloków transakcyjnych, zyskując tym samym 100 tys. jednostek BTG, co jest jednym z głównych przedmiotów krytyki projektu. W momencie rozpoczęcia notowań, BTG wyceniany był na ponad 500 dolarów, szybko tracąc na wartości i jak dotąd nie zbliżając się ponownie do początkowej wyceny.

 

Kopanie (mining) Bitcoin Gold (BTG)

Bitcoin Gold, podobnie jak bitcoin, oparty jest na algorytmie konsensusu Proof of Work, co oznacza że za zatwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków transakcyjnych w sieci odpowiadają górnicy (minerzy). BTG różni się jednak od BTC algorytmem kryptograficznym, którym początkowo był Equihash (podobnie jak m.in. w Zcash, Komodo), od lipca 2018 r. zaś Zhash.

Wg założeń twórców, BTG miał być odporny na kopanie za pomocą urządzeń ASIC (ang. ASIC resistance), jednak w maju 2018 r. na rynek została wypuszczona koparka ASIC chińskiej firmy Bitmain - model Antminer Z9 Mini, która obsługuje właśnie algorytm kryptograficzny Equihash. Między innymi z tego powodu developerzy Bitcoin Gold dokonali hard-forku, w ramach którego 1 lipca zmianie uległ algorytm kryptograficzny na Zhash, w celu utrzymania odporności na układy ASIC.

Średni czas bloku (ang. block time) BTG wynosi - podobnie jak w bitcoinie - 10 minut, zaś nagroda za blok (ang. block reward) dla górników to obecnie 12.5 BTG, aż do momentu nastania halvingu (ok. 2020 r.), kiedy to wynagrodzenie minerów zostanie zmniejszone o połowę (6,25 BTG).

Sieć BTG ze względu na bardzo niski hashrate (całkowitą moc obliczeniową generowaną przez minerów), wynoszący obecnie ok. 2,5 Mh/s (megahasha na sekundę) była częstym celem ataków 51%. Największy z nich miał miejsce 18 maja 2018 r., kiedy doszło do tzw. podwójnego wydania (ang. double spend) jednostek BTG przesłanych na giełdy kryptowalut, w tym m.in. Bittrex, co doprowadziło do strat wycenianych na ponad 18,5 mln dolarów, które poniosły giełdy.

Czytaj także: Bitcoin Gold ofiarą ataku 51% - giełdy kryptowalut poniosły milionowe straty

Bitcoin Gold (BTG), będący drugim hard forkiem bitcoina z 24 października 2017 r., padł ofiarą najpoważniejszego ataku dla sieci zdecentralizowanej - uzyskania ponad połowy mocy obliczeniowej przez konkretną jednostkę, co jest tożsame z uzyskaniem kontroli nad całą siecią. Atakujący mógł nieuczciwie.. Czytaj
Bitcoin Gold ofiarą ataku 51% - giełdy kryptowalut poniosły milionowe straty

 

Jaki portfel (wallet) do Bitcoin Gold (BTG)?

Bitcoin Gold zapewnia dostęp do szerokiej gamy cyfrowych portfeli. Podstawowym portfelem BTG jest oficjalny wallet full-node (pobierający i synchronizujący na komputerze całą historię sieci blockchain) Bitcoin Gold Core Wallet, dostępny na systemy Windows, MacOS oraz Linux. Najpopularniejszy multi-wallet (obsługujący wiele kryptowalut) dla BTG to Exodus. Portfele mobilne dla Bitcoin Gold to m.in. Coinomi (iOS, Android) oraz Freewallet Bitcoin Gold (Android)

BTG jest obsługiwany również przez najpopularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) takie jak Ledger (Nano S, Blue) oraz Trezor (One, Model T).

 

Notowania i kurs Bitcoin Gold (BTG)

Bitcoin Gold jest notowany na 34 giełdach kryptowalut, w tym na największych z nich, takich jak Bitfinex (największy obrót, wynoszący ok. 20%), Binance, czy HitBTC. W połowie września BTG został usunięty z giełdy Bittrex, ze względu na problemy z bezpieczeństwem własnej sieci, czego skutkiem był atak hakerski na giełdę, którego ofiarą padły środki warte ok. 18 mln dolarów. Największa płynność dostępna jest na parach BTG/USD na giełdzie Bitfinex oraz BTG/BTC na giełdzie Binance.

Bitcoin Gold można nabyć w parze z polskim złotym (BTG/PLN) na giełdach BitBay, Exmo oraz BitMarket.

Bitcoin Gold jest notowany na giełdach kryptowalut od końca października 2017 r.

Dotychczasowy szczyt notowań BTG został osiągnięty 11 listopada 2017 r. i wynosił ponad 508 dolarów przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 7,5 mld dolarów.

Obecnie Bitcoin Gold znajduje się na 28. miejscu w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap, tracąc ponad 95% od szczytów notowań.

 

Bitcoin Gold (BTG) - opinie

BTG nie cieszy się dobra opinią wśród społeczności, zwłaszcza skupionej wokół bitcoina (BTC), która jest jednoznacznie przeciwna wobec podziałów sieci (w postaci tzw. hard-forków). Główne zarzuty wobec Bitcoin Gold to centralizacja, podatność na manipulacje ze względu na niską globalną moc obliczeniową sieci, a także usiłowanie budowania swojej pozycji i rozpoznawalności w oparciu o popularność bitcoina.

 

 

 

 

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk