• Odbierz prezent
Binance Coin (BNB) - token użytkowy największej giełdy i "bezpieczna przystań"

Binance Coin (BNB) to cyfrowy token oparty na technologii blockchain sieci Ethereum (ETH) stworzony przez giełdę kryptowalut Binance, która obecnie posiada największy wolumen handlowy na świecie. Binance Coin pełni rolę tokenu użytkowego (ang. utility token) na giełdzie, służącego nie tylko do zebrania funduszy na rozwój platformy giełdowej podczas ICO w lipcu 2017 r., ale również do obniżania prowizji transakcyjnych klientom, którzy korzystają z BNB do pokrycia opłat za operacje na giełdzie kryptowalut Binance. Maksymalna podaż BNB (liczba dostępnych jednostek) została ustalona na 200 mln sztuk, jednak ulega ona systematycznemu zmniejszeniu, poprzez tzw. „palenie” (Proof of Burn), co sprawia że BNB ma charakter deflacyjny. Binance Coin był pierwszym tokenem użytkowym stworzonym przez giełdę kryptowalut i okazał się udanym pomysłem.

Twórcy Binance (a co za tym idzie również BNB) to pochodzący z Chin Changpeng Zhao oraz Yi He, którym w kilka miesięcy udało się od podstaw zbudować największą giełdę kryptowalut na świecie.

Nazwa giełdy Binance to połączenie słów „binary” oraz „finance”.

 

Czytaj także: Binance prezentuje demo zdecentralizowanej giełdy

Giełda Binance coraz bardziej się rozwija. W ostatnim czasie poinformowała o swych postępach w zakresie utworzenia zdecentralizowanej giełdy kryptowalut.   Giełda kryptowalut Binance rozpoczęła swą działalność w sierpniu 2017 r. Od tej pory nastąpił jej dynamiczny rozwój. Ma obecnie ponad 10 mln a.. Czytaj
Binance prezentuje demo zdecentralizowanej giełdy

 

Funkcje BNB - do czego służy Binance Coin?

BNB jest utility tokenem giełdy Binance, służącym początkowo do zebrania kapitału na rozwój platformy podczas ICO (15 mln dolarów). Główna funkcją Binance Coin jest opłacanie przez użytkowników prowizji giełdowych na korzystniejszych warunkach, dzięki naliczanym rabatom.

Przez pierwszy rok od uruchomienia giełdy (do 1 sierpnia 2018 r.) rabat za opłacanie prowizji przy pomocy BNB wynosił 50%, w drugim roku został zmniejszony o połowę, do 25%, w trzecim roku zostanie zredukowany do 12,5%, zaś w czwartym (ostatnim) do 6,75%.

 

bnb binance

 

Typy prowizji giełdowych, jakie można opłacać na giełdzie za pomocą BNB to: opłaty transakcyjne, prowizje od wypłaty środków, opłaty za notowanie nowych instrumentów, głosowanie na nowe instrumenty.

Niezwykle ciekawą i unikatową funkcją tokenów BNB jest ich regularne „palenie”, czyli bezpowrotne zmniejszanie maksymalnej liczby dostępnych jednostek, która początkowo wynosiła 200 mln BNB. Co kwartał zarząd giełdy Binance skupuje z rynku tokeny BNB za kwotę wynoszącą 20% zysków z opłat transakcyjnych, a następnie je „pali” (Proof of Burn), czyli permanentnie usuwa z rynku. Obecna maksymalna podaż tokenów BNB wynosi 192 443 300 jednostek i systematycznie będzie ulegać redukcji, aż do osiągnięcia poziomu 50% początkowej podaży, wynoszącego dokładnie 100 mln tokenów. Najbliższy cykl „palenia” tokenów BNB przypada na dzień 31 listopada 2018 r.

Dzięki nie tylko ograniczonej, ale i malejącej maksymalnej podaży, perspektywy wzrostu notowań Binance Coin są niezwykle obiecujące, ze względu na silne zjawisko deflacji.

 

W sierpniu 2018 r. prezes giełdy Binance, Changpeng Zhao, ujawnił że ponad 80% jego pracowników odbiera wynagrodzenie w BNB. 

 

Zbiórka funduszy w ICO Binance Coin (BNB)

ICO Binance Coin docelowo miało pozwolić na zgromadzenie środków na uruchomienie platformy giełdowej. Sprzedaż tokenów BNB rozpoczęła się 1 lipca 2017 r. i trwała trzy tygodnie, do 21 lipca. Z maksymalnej liczby 200 mln stworzonych tokenów, połowę (100 mln) przeznaczono na publiczną sprzedaż, 80 mln dla developerów oraz zespołu założycieli giełdy, zaś pozostałe 20 mln dla doradców i tzw. aniołów biznesu (ang. angel investors). Podczas ICO sprzedano wszystkie ze 100 mln tokenów po cenie ok. 15 centów (USD), zbierając 15 mln dolarów w bitcoinie (BTC) oraz ethereum (ETH). W międzyczasie, 14 lipca 2017 r., platforma Binance wystartowała w wersji beta, początkowo udostępniając handel BTC, ETH, LTC, NEO oraz samym BNB.

Inwestorzy, którzy wzięli udział w ICO Binance Coin obecnie notują imponującą stopę zwrotu powyżej 6500%.

 

Jaki portfel (wallet) do Binance Coin?

BNB jest tokenem użytkowym opartym na smart-kontrakcie ERC20, znajdującym się na platformie Ethereum (ETH). Mimo, że zasadniczo odradza się trzymania kryptowalut i tokenów bezpośrednio na giełdach kryptowalut, w przypadku utility tokenu giełdy Binance można zrobić wyjątek, gdyż przechowywanie go na platformie pozwala obniżyć prowizje transakcyjne. Jako, że BNB jest standardowym tokenem Ethereum, zapewnia to szeroki wybór portfeli różnego typu.

Najpopularniejszym portfelem online dla tokenów ERC20 jest MyEtherWallet. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak korzystanie z kompatybilnego portfela w formie rozszerzenia przeglądarki, jakim jest MetaMask. BNB jest obsługiwany również przez desktopowy portfel Exodus, dostępny na systemy Windows, MacOS oraz Linux. Najpopularniejsze portfele mobilne dla tokenów ERC20 to imToken, oraz multiwallety Jaxx i Coinomi. Binance Coin jest również obsługiwany przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallet) firm Ledger oraz Trezor.

 

Notowania i kurs Binance Coin (BNB)

BNB, mimo tego że jest tokenem użytkowym giełdy Binance, dostępny jest również na sześciu innych platformach tradingowych. Największy obrót (ponad 95%) z oczywistych względów odbywa się na giełdzie Binance.

Dotychczasowy szczyt notowań BNB (ang. ATH) miał miejsce 12 stycznia 2018 r. i wynosił 24.91 dolarów przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej 2,25 mld USD. Binance Coin jest jednym z instrumentów, który - ze względu na ogromną popularność giełdy Binance oraz „palenie” tokenów - bardzo mocno opiera się trendowi spadkowemu na rynku kryptowalut i przez wielu komentatorów uznawany jest za „bezpieczną przystań” (ang. safe haven) podczas korekt spadkowych na rynku.

Obecnie BNB jest najwyżej kapitalizowanym tokenem użytkowym na rynku (ok. 950 mln dolarów), znajdującym się na 16. miejscu rankingu kapitalizacji. 

 

 

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk