• Odbierz prezent
Basic Attention Token (BAT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Basic Attention Token - rewolucja w świecie internetowej reklamy i konsumpcji treści?

Basic Attention Token (BAT) to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma oparta na sieci blockchain Ethereum (ETH), z własnym tokenem ERC20 o tej samej nazwie. Projekt jest o tyle wyjątkowy, że posiada własną przeglądarkę internetową o nazwie Brave, z której mogą korzystać również użytkownicy nieposiadający tokenów.

Basic Attention Token ma ambitne plany stworzenia nowej relacji pomiędzy reklamodawcami, twórcami treści i użytkownikami internetu. Obecny rynek reklamy w internecie jest zdominowany przez dwóch monopolistów - Google oraz Facebook posiadają ponad 90% tego sektora usług, nie licząc się z potrzebami żadnej z trzech wymienionych grup (użytkownikami, twórcami i reklamodawcami). Projekt zakłada wynagradzanie tokenami BAT twórców, których treści przyciągnęły uwagę użytkowników, a także wynagradzanie użytkowników za poświęcenie uwagi reklamom. Reklamodawcy zaś, wg twórców projektu, zyskają lepsze wyniki reklam dzięki skuteczniejszemu docieraniu do grupy docelowej, jednocześnie płacąc mniej za kampanie reklamowe.

Basic Attention Token ze względu na ogromne zainteresowanie inwestorów przeprowadził jak dotąd najszybszą zbiórkę w postaci ICO w historii rynku walut cyfrowych.

Założycielem projektu jest znany wszystkim programistom Brendan Eich, który w wymiernym stopniu przyczynił się do rozwoju internetu - jest m.in. twórcą skryptowego języka programowania JavaScript, wykorzystywanego w ogromnej części współczesnych witryn internetowych, a także byłym prezesem fundacji Mozilla, pracującym nad rozwojem przeglądarki internetowej Mozilla Firefox, która jest pierwszą popularną przeglądarką dbającą o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników.

 

ICO projektu Basic Attention Token

Basic Attetnion Token zebrał fundusze na rozwój projektu podczas publicznej sprzedaży tokenów w ramach ICO. Łączna pula tokenów BAT wynosi 1,5 mld jednostek, na sprzedaż przeznaczono 1 mld tokenów, pozostałe 366 mln zostanie wykorzystane na poczet wynagradzania użytkowników i twórców w przyszłości, zaś 134 mln posłużą na rozwój platformy (180 dniowy lockup, który obecnie już wygasł). ICO zostało przeprowadzone 31 maja 2017 r. i trwało ok. 30 sekund, stając się tym samym najszybciej zakończonym publicznym ICO w historii. Podczas sprzedaży tokenów zebrano 156 250 ETH o ówczesnej wartości ponad 35 mln dolarów. Zainteresowanie kupnem tokenów było ogromne, jednak nie obyło się bez kontrowersji - w ICO udało się wziąć udział jedynie ok. 130 inwestorom, z czego pięciu z nich łącznie posiadało ponad połowę dostępnych tokenów BAT.

 

Czytaj także: Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ethereum (ETH) - to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether (najczęściej nazywaną również Ethereum). Platforma pozwala na tworzenie smart kontraktów (ang. smart contracts), czyli zdecentralizowanych a.. Czytaj
Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Przeglądarka internetowa Brave

Sercem ekosystemu Basic Attention Token jest przeglądarka internetowa Brave, dostępna zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej. Brave wyróżnia się wysokim naciskiem kładzionym na prywatność oraz bezpieczeństwo użytkownika. Przeglądarka posiada domyślnie włączone blokowanie reklam, skryptów śledzących oraz złośliwego oprogramowania. O jej rosnącej popularności świadczy fakt, że we wrześniu przekroczyła liczbę 4 mln aktywnych użytkowników.

Sama przeglądarka oparta jest na otwartym kodzie źródłowym projektu Chromium (podobnie jak najpopularniejsza na świecie przeglądarka Google Chrome).

Mimo, że Brave domyślnie blokuje reklamy, użytkownicy mogą zezwolić na wyświetlanie treści reklamowych od „zaufanych” reklamodawców, za co w przyszłości będą otrzymywać tokeny BAT.

Twórcy współpracujący z platformą Basic Attention Token mogą być wynagradzani tokenami za odwiedziny użytkowników. Partnerzy reklamowi platformy mogą wykupić przestrzeń reklamową w przeglądarce Brave za tokeny BAT.

Obecnie z Basic Attention Token współpracują takie redakcje i serwisy, jak: Washington Post, The Guardian, MarketWatch, Vice, Vimeo, czy DowJones.

Należy zwrócić uwagę, że przeglądarka Brave jest rozwijana przez niezależną od Basic Attention Token firmę Brave Software i może być wykorzystywana całkowicie poza ekosystemem BAT, jako standardowa przeglądarka internetowa.

Pierwsza stabilna wersja przeglądarki Brave została opublikowana w styczniu 2016 r., na długo przed planem sprzedaży tokenów BAT w ICO.

 

Jaki portfel do Basic Attention Token (BAT)?

BAT jest tokenem opartym na smart kontrakcie ERC20, co oznacza że jest kompatybilny z wieloma portfelami obsługującymi tokeny Ethereum. Najpopularniejszym portfelem online dla tokenów Ethereum jest MyEtherWallet, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej skorzystać z kompatybilnego portfela MetaMask, który funkcjonuje jako wtyczka do przeglądarki internetowej (w tym również Brave). Najpopularniejsze portfele desktopowe (jako programy komputerowe) to Jaxx oraz Exodus, dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Popularne portfele mobilne dla tokenów ERC20 to m.in. Trust Wallet, Jaxx, imToken oraz Coinomi.

Basic Attention Token jest także kompatybilny z najpopularniejszymi portfelami sprzętowym (ang. hardware wallets), takimi jak Ledger (Nano S oraz Blue) oraz Trezor (One oraz Model T).

 

Kurs i notowania Basic Attention Token (BAT)

BAT jest obecnie notowany na 18 giełdach kryptowalut, z których największą płynność (ponad 40%) ma giełda Binance w parach z bitcoinem (BAT/BTC) oraz Ethereum (BAT/ETH). BAT można kupić również na giełdach takich jak m.in. Bittrex, Upbit, czy Huobi. W lipcu również giełda Coinbase ogłosiła przyszłe wprowadzenie Basic Attention Token do handlu.

BAT można zakupić również za polskiego złotego (BAT/PLN) na giełdzie BitBay, należy jednak uważać na niską płynność.

Basic Attention Token w szczytowym momencie był notowany po 0,98 dolara przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 896,9 mln dolarów (10 stycznia 2018 r.).

Obecnie projekt znajduje się na 46. miejscu pod względem kapitalizacji, wg rankingu serwisu CoinMarketCap.

 

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk