Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,98+0,03%
CHF / PLN4,48-0,08%
GBP / PLN5,06-0,05%
EUR / USD1,09-0,04%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,71-0,23%
ROPA WTI82,56-0,30%
ZŁOTO2 159,31-0,10%
SREBRO25,10+0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ABBC Coin (ABBC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

Darek Dziduch | 19:39 15 maj 2019

ABBC Coin (ABBC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje | FXMAG INWESTOR
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

ABBC Coin (ABBC, wcześniej jako Alibaba Coin) to projekt platformy płatniczej wykorzystującej technologię blockchain, z własną kryptowalutą ABBC o hybrydowym algorytmie konsensusu Proof of Work i Proof of Stake. Celem projektu jest zapewnienie możliwości wykonywania łatwych w obsłudze i wygodnych płatności w najpopularniejszych kryptowalutach, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, w której potwierdzanie transakcji będzie odbywać się za pomocą technologii wykrywania twarzy użytkownika (bez konieczności wpisywania hasła).]

 

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 11:50:03]

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak działa platforma ABBC Coin?
  2. Jaki portfel wybrać do ABBC Coin?
  3. Jaki jest kurs i notowania ABBC Coin?
Reklama

 

Projekt powstał na początku 2018 r. w Dubaju, przybierając formę organizacyjną fundacji o nazwie AlibabaCoin. Stało się to źródłem wielu kontrowersji, gdyż nazwa bezpośrednio nawiązywała do chińskiego giganta e-commerce, jakim jest Alibaba Group, mimo że projekt nie miał jakiegokolwiek związku z notowanym na giełdzie NASDAQ chińskim koncernem. Alibaba Group wytoczyła w Stanach Zjednoczonych proces fundacji AlibabaCoin, oskarżając ją o wprowadzanie potencjalnych inwestorów w błąd poprzez wykorzystanie podobnej nazwy. Pod koniec października zapadł wyrok, przyznający rację Alibaba Group, po którym fundacja, jak i sam projekt przyjęły obecną nazwę ABBC Coin. Aktualnie fundacja ma swoją siedzibę w Mińsku, stolicy Białorusi.

Maksymalna podaż ABBC Coin została ustalona na 1 002 169 550 jednostek z czego ponad 505 mln znajduje się w obiegu rynkowym.

Projekt, mimo swojej stosunkowo wysokiej kapitalizacji i pozycji w rankingu wartości projektów blockchainowych, trudno uznać za rzetelny i wiarygodny, ze względu na niewielką ilośc danych w sieci, wcześniejsze próby podłączenia się pod rozpoznawalność marki Alibaba, brak możliwości kopania, a także za nieuzasadnione czynnikami fundamentalnymi dynamiczne wzrosty notowań, sugerujące manipulacje cenowe. 

 

Jak działa platforma ABBC Coin?

Reklama

ABBC w obecnej formie nie jest działającym produktem, zaś rzetelne informacje na temat jego rozwoju są słabo dostępne. Projekt planuje stworzenia platformy do płatności w kryptowalutach, która w przyszłości ma być kompatybilna z największymi sklepami internetowymi i serwisami aukcyjnymi, takimi jak Amazon, czy eBay. Do płatności służyć ma aplikacja mobilna, wykorzystująca m.in. technologię rozpoznawania twarzy do autoryzacji płatności z wykorzystaniem najpopularniejszych kryptowalut. Kryptowaluta ABBC funkcjonująca w obrębie autorskiej sieci blockchain z hybrydowym algorytmem konsensusu PoW/PoS (najprawdopodobniej stworzonej na bazie mocno zmodyfikowanego kodu źródłowego Dash) ma służyć do pokrywania opłat transakcyjnych, a także do otrzymywania bonusów i innych benefitów, niesprecyzowanych w whitepaperze projektu.

 

Sprawdź aktualny kurs Alibaba Coin ABBC Coin

 

Technologia rozpoznawania twarzy w płatnościach

Projekt pracuje nad technologią Paying with Your Face, która ma zapewnić bezpieczną autoryzację płatności wyłącznie za pomocą skanowania twarzy użytkownika z wykorzystaniem aparatu w smartfonie lub tablecie. Technologia skanuje ponad 30 tys. elementów biometrycznych twarzy użytkownika, co ma zapewnić bezpieczeństwo przed autoryzowaniem płatności przez osoby o podobnym wyglądzie lub z wykorzystaniem np. zdjęcia lub trójwymiarowego modelu twarzy. Dane na temat twarzy użytkownika są przechowywane na blockchainie ABBC. Działanie płatności ABBC ma działać podobnie jak Face ID w Apple Pay z wykorzystaniem smartfonów iPhone X. Problemem jest jednak wykorzystana technologia - ABBC do autoryzacji wykorzystuje przedni aparat fotograficzny w dowolnym smartfonie, zaś technologia Apple (która również nie jest w 100% bezpieczna) oparta jest na zaawansowanych czujnikach głębi TrueDepth, a nie na zwykłym aparacie fotograficznym. Stąd też powszechność wykorzystania i bezpieczeństwo technologii rozwijanej przez ABBC należy uznać za dyskusyjne.

 

Reklama

 

Jaki portfel (wallet) do ABBC Coin?

ABBC Coin z oczywistych względów posiada oficjalny portfel mobilny, który jest kluczowym elementem całego ekosystemu, zapewniającym m.in. autoryzację płatności z wykorzystaniem technologii rozpoznawania twarzy. MC Wallet oprócz ABBC obsługuje również bitcoina (BTC), Ethereum (ETH), Dash, Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) oraz Qtum. Portfel, oprócz technologii rozpoznawania twarzy, obsługuje również dwustopniową autoryzację Google Authenticator (kody 2FA) oraz logowanie za pomocą czytnika linii papilarnych.

Portfel mobilny jest dostępny zarówno w wersji na urządzenia z systemem Android, jak i iOS.

W teorii sieć hybrydowa sieć Proof of Work i Proof of Stake działająca w oparciu o algorytm kryptograficzny X13 powinna pozwalać na kopanie każdemu użytkownikowi sieci, posiadającemu desktopowy portfel z pełnym węzłem sieci (ang. full node), w praktyce jednak portfel nie jest dostępny do pobrania (choć wg roadmapy jest dostępny od kwietnia 2018 r.), zaś w internecie nie ma żadnych rzetelnych informacji na temat wydobycia ABBC Coina, co stawia rzetelność projektu pod znakiem zapytania i sugeruje jego pełną centralizację.

Reklama

 

Kurs i notowania ABBC Coin

ABBC Coin jest aktualnie notowany na 14. giełdach kryptowalut, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że żadna z nich nie może być uznana za w pełni rzetelną i rozpoznawalną platformę. Największy obrót ABBC ma miejsce na giełdzie RightBTC (ok. 20% dziennego wolumenu), oprócz tego projekt notowany jest na takich platformach handlowych jak P2PB2B (ponad 12% obrotu), Bit-Z (ponad 10% obrotu), DragonEx, czy BitMart (obie po ok. 5% obrotu). Żadna z polskich giełd kryptowalut nie oferuje handlu ABBC, nie można również nabyć go bezpośrednio za polskiego złotego.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) został osiągnięty 18 października zeszłego roku przy kursie 1,71 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 500 mln dolarów, w kilka dni po wejściu na rynek (12 października). Na początku marca ABBC zyskał ponad 65% zaledwie w ciągu doby, na krótki czas wchodząc do grona 25. najwyżej kapitalizowanych projektów blockchainowych. ABBC Coin aktualnie znajduje się na 49. pozycji w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap, z wyceną przekraczającą 140 mld dolarów.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej