• Odbierz prezent
Naill Fuller psychologia tradingu SL TP stop loss take profit

 

“Złóż zlecenie i zapomnij o nim” to zwrot, którego po raz pierwszy użyłem kilka lat temu w artykule napisanym na ten temat. Jest to podejście do tradingu, które po prostu działa, gdy je stosujesz. Z tej właśnie przyczyny często o nim piszę i osoby czytające mojego bloga od dłuższego czasu na pewno wiedzą, jakie korzyści się z nim wiążą.

 

W dzisiejszej lekcji chciałbym jednak skupić się na psychologicznych aspektach i wyjaśnić, dlaczego metoda ta przełoży się na lepsze wyniki w Twoim handlu - tak wynika z moich osobistych doświadczeń.

 

Czytaj także: Aktualna promocja w sklepie FXMAG

Jest kilka książek, z którymi powinieneś się zapoznać rozpoczynając swoją inwestycyjną przygodę. Jedną z nich jest książka "Inwestycje walutowe dla Bystrzaków".  Autorem publikacji jest Brian Dolan. Cena książki wynosi 49,00 zł.   UWAGA! Możesz mieć tą książkę ZA DARMO! Możesz nabyć książkę za 0.. Czytaj
Aktualna promocja w sklepie FXMAG

 

Wielu czytelników wysyła nam maile, w których piszą o tym, jak bardzo ich trading poprawił się po zaadaptowaniu metody ustaw i zapomnij. Mam nadzieję, że jeszcze więcej osób zdecyduje się na wypróbowanie tego konceptu, bo nic nie cieszy mnie bardziej, niż historie sukcesu moich uczniów.

 

Być może już słyszałeś o tym, że strategia ustaw i zapomnij działa przede wszystkim dlatego, że pomaga usystematyzować wszystkie elementy zagrania - wejście, stop loss i take profit. Poprzez pozwolenie na to, aby nasza przewaga zrealizowała się na rynku bez żadnych przeszkód, czyli np. bez manewrowania przy zleceniach bez żadnej konkretnej przyczyny, pojawia się efekt uboczny w postaci lepszych wyników w długim terminie.

 

Jest jeszcze również wiele istotnych korzyści psychologicznych, które wiążą się ze strategią ustaw i zapomnij, ale nie często o nich mówiłem.

 

W dzisiejszej lekcji chcę skupić się na psychologicznych korzyściach tradingu metodą ustaw i zapomnij, aby pomóc Ci zaadaptować ten typ tradingu. Gdy jesteś zdecydowany w pełni na zagranie, to identyfikujesz okazję, składasz zlecenia i odchodzisz od komputera ograniczając monitorowanie zagrań do minimum. Oznacza to również, że jesteś spokojny i unikasz emocjonalnych wzlotów i upadków, które pojawiają się w przypadku obserwowania swoich zagrań w czasie ich trwania. Oznacza to, że odchodzisz od rynku i pozwalasz, aby to on dla Ciebie pracował, podczas, gdy Ty idziesz zająć się czymś bardziej produktywnym lub po prostu czymś fajnym. Oznacza nieuleganie pokusie obserwowania wykresów i śledzenia publikacji danych, czy obserwowania dużej zmienności na niskich interwałach. W skrócie - oznacza to po prostu, że ustawiasz i zapominasz!

 

Jeśli zrozumiesz psychologiczne korzyści związane z takim tradingiem, to może lepiej zrozumiesz jego potęgę i zaczniesz handlować w ten sposób wcześniej.

 

1. Znacząca redukcja stresu oraz emocjonalnych wzlotów i upadków

Trading może być bardzo stresujący, albo wolny od stresu. Wszystko zależy od tego, co robisz. Jeśli siedzisz przed wykresami wtedy, gdy powinieneś spać, to wzmacniasz stres i podkręcasz w swoim organiźmie poziomy kortyzolu (hormon stresu), który osiąga szczytowa poziomy, gdy jednocześnie mało śpisz i ciągle myślisz o swoich zagraniach.

 

Jakby stres nie był wystarczająco zły, to wiedz, że będzie jeszcze gorzej. Poprzez postępowanie takie, jak opisane powyżej, pogorszą się Twoje wyniki, a to doprowadzi do jeszcze wyższych poziomów stresu. Ostatecznie będziesz zmęczony, zły, sfrustrowany, z łzami w oczach i pustym kontem.

 

Poprzez zastosowanie strategii ustaw i zapomnij, możesz wyeliminować cały ten stres, zmartwienia i straty na rachunku! Zrobiono badania na inwestorach, które dotyczyły częstotliwości zawierania zleceń i wyniki są jednoznaczne - mniej zaangażowani w swój trading traderzy radzą sobie lepiej w długim terminie. Wiadomo również, że pomimo przewagi mężczyzn w tradingowym biznesie, handlujące kobiety radzą sobie zazwyczaj lepiej. Dlaczego? To proste. Nie handlują zbyt często i nie podejmują nadmiernego ryzyka, tak jak robią to mężczyźni. Jest to związane z wyższymi poziomami testosteronu u mężczyzn (hormonu, który sprawia, że jesteśmy skłonni do ryzyka i czujemy się nadmiernie pewni siebie). Jako mężczyźni, nie zawsze mamy rację i czasami powinniśmy brać przykład z kobiet, a trading jest zawodem, w którym zastosowanie ich wrodzonej umiejętności do ustawiania i zapominania okazuje się korzystne.

 

2. Będziesz w stanie wyleczyć się z obsesyjnego obserwowania wykresów

Słyszałeś kiedyś o pozytywnym wzmocnieniu? Następuje ono, gdy dostajesz nagrodę za dobre postępowanie i skłania Cię ona do tego, aby postępować tak samo w przyszłości. Działa to na dzieciach i może działać też u dorosłych - szczególnie w tradingu.

 

Gdy obserwujesz wykresy przez cały czas, to prawdopodobnie będziesz tracił pieniądze - jest to więc negatywne postępowanie. Podstęp polega tutaj jednak na tym, że obserwowanie wykresów może wyzwalać pozytywne emocje (dopamina - substancje chemiczna w mózgu, która daje Ci przyjemność, gdy masz nadzieję na zyskanie pieniędzy), więc skutek jest taki, że dostajesz nagrodę za negatywne postępowanie, a w rezultacie wzmacniasz je i kontynuujesz ciągłe obserwowanie wykresów.

 

Ale możesz zatrzymać ten proces i go odwrócić. Poprzez zaimplementowanie metody ustaw i zapomnij możesz zacząć wzmacniać pozytywne zachowanie, a nie negatywne. Będzie to działało jak pozytywne sprzężenie zwrotne, w którym lepsze wyniki pojawiające się na skutek odpowiedniego zachowania na rynku sprawią, że będziesz chciał kontynuować to zachowanie. Nie różni się to niczym od sytuacji, w której ktoś, kto regularnie ćwiczy przez kilka miesięcy, zaczyna odczuwać endorfiny, rosnącą siłę i większą ilość energii. To wszystko sprawia, że chce on kontynuować regularne treningi. I tak, na początku może się wydawać, że jest to tylko nudny obowiązek, na który nie masz ochoty i który sprawia Ci dyskomfort. Jednak wiedz, że ten dyskomfort jest dla Ciebie dobry.

 

Ustawianie i zapominanie jest kluczowe w eliminacji niemal każdego negatywnego zachowania w tradingu. Prędzej czy później musisz zaimplementować tą metodę handlu.

 

Mądrzejszy ode mnie człowiek kiedyś powiedział mi: “cierp przy utrzymywaniu dyscypliny lub cierp odczuwając żal”. Oznacza to, że warto utrzymać dyscyplinę kosztem dyskomfortu w teraźniejszości, bo to poprawi naszą sytuację w przyszłości. Można też pozostać leniwym i niezdyscyplinowanym i cierpieć z tego powodu później, żałując swojego postępowania.

 

3. Śpij w nocy - wiedz, co możesz stracić lub zyskać

Sen jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest tysiące badań na ten temat. Mogę Ci powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że jeśli tracisz sen przez gapienie się na wykresy i przejmowanie się zbyt dużymi stratami lub zyskami, to wpłynie to negatywnie na Twoje wyniki i zaczniesz wzmacniać negatywne nawyki w swoim tradingu, zgodnie z tym, o czym mówiłem w punkcie drugim.

 

Gdy używasz metody ustaw i zapomnij, to Twoje stop lossy i poziomy docelowe są zdefiniowane za wczasu, więc wiesz ile dokładnie możesz stracić lub zyskać. Mogę powiedzieć Ci z doświadczenia, że bardzo ułatwia to spokojny sen!

 

Warto tutaj wspomnieć o czymś jeszcze: jest różnica pomiędzy zdawaniem sobie sprawy z wielkością potencjalnej straty i zysku, a wyeliminowaniem chciwego zachowania. Chciwość przyczynia się w dużej mierze do porażek w tradingu. Sprawia, że traderzy trzymają pozycje zbyt długo, niezależnie od tego, w którą stronę porusza się cena. Ile razy nie zrealizowałeś zysku, bo nie wyznaczyłeś poziomu take profit lub po prostu przesunąłeś go dalej? To jest właśnie chciwość. Przyczynia się ona do strat w tradingu.

 

Byki zarabiają, niedźwiedzie zarabiają, a świnie? Świnie idą do rzeźni! Jest to jedno z najstarszych powiedzeń na Wall Street i jest bardzo prawdziwe, również dzisiaj.

 

Gdy ustawiasz poziom TP i trzymasz się swojego planu, to nie konsumuje Cię chciwość i na przestrzeni czasu, będziesz odnosił zyski. Gdy ustawiasz poziom SL i trzymasz się go, możesz zdefiniować zawczasu ryzyko, które akceptujesz. Jeśli odpowiednio dostosujesz poziom ryzyka i wiesz co możesz stracić, to nie powinieneś mieć żadnego problemu z ustawieniem zlecenia i odejściem od komputera.

 

Disclaimer: wynik zagrania nigdy nie jest na 100% pewny, dlatego, że strata może powiększyć się na skutek poślizgu cenowego.

 

4. Wzmacnianie rutyny i zdyscyplinowania

Gdy postanowisz, że zaczniesz handlować stylem ustaw i zapomnij, to rozpocznie się proces pozytywnego wzmacniania i będzie on działał na Twoją korzyść tym bardziej, im dłużej go używasz. Potęga rutyny i zdyscyplinowania, powtarzania efektywnego procesu i trzymanie się go, pomoże Ci przyspieszyć wykształcenie odpowiednich nawyków. Te z kolei poprawią twoje wyniki, co da Ci ogrom tradingowej pewności siebie. Wzmocni się rutyna, którą zacząłeś stosować, a wszystko sprowadza się do handlowania stylem ustaw i zapomnij.

 

Tak wygląda to na diagramie. Zauważ, że “ustaw i zapomnij” znajduje się w środku, bo prawda jest taka, że wszystko zaczyna się od tego właśnie pomysłu. Gdy postanowisz zaadaptować strategię ustaw i zapomnij, to kwestią czasu będzie ustalenie odpowiedniej rutyny tradingowej, która zadba sama o siebie, o ile pozostaniesz zdyscyplinowany i nie będziesz odbiegać od zasady “ustaw i zapomnij”.

 

Koło sukcesu napędzanego strategią ustaw i zapomnij:

FXMAG forex nial fuller: psychologiczne zalety hanldowania metodą “złóż zlecenie i zapomnij o nim” psychologia inwestowania psychologia 1

Trading stylem “ustaw i zapomnij” → Odpowiednia rutyna tradingowa → Pozytywne nawyki handlowe → Poprawione wyniki → Zwiększona pewność siebie → Wzmacnia → Odpowiednią rutynę tradingową

 

5. Pewność siebie nabyta po osiągnięciu lepszych wyników

Pewność siebie jest bardzo ważna zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym. Pewność siebie wywołuje jeszcze większą ilość pewności siebie i wzmacnia pozytywne nawyki, o których mówiliśmy wcześniej. Handlując odpowiednio, nie tylko wzmacniasz pozytywne nawyki, ale również wykształcasz w sobie pewność siebie i umiejętność trzymania się swojego planu. Jest to pozytywne sprzężenie, o którym mówiliśmy.

 

Pewność siebie pojawia się na skutek wygrywania większej ilości zagrań lub po prostu jest wynikiem lepszych doświadczeń na rynku i posiadania większej kontroli nad stanem swojego konta. Na taki efekt będziesz musiał trochę poczekać, ale uwierz mi, że dochodząc do mistrzostwa w stosowaniu tego stylu tradingu, zaczniesz odczuwać więcej kontroli, bo będziesz kontrolował to, co możesz kontrolować i nie będziesz próbował kontrolować tego, czego się nie da kontrolować (nie da się zapanować nad ruchami rynku).

 

Posiadanie większej pewności siebie wzbudzi w Tobie motywację do dalszego ulepszania procesu znajdowania okazji i składania zleceń. To tak jak z wcześniejszym przykładem, w którym mówiłem o ćwiczeniach fizycznych; gdy pokonasz początkowy dyskomfort i zaczniesz widzieć rezultaty, to napełni Cię to motywacją i pewnością siebie, która przyśpieszy Twoje postępy. Będziesz miał siłę woli i dyscyplinę potrzebą do tego, aby odnieść sukces w tradingu.

Konkluzja

Skupiam się na tym, aby ustawiać zlecenia i zapominać o nich. W 95% przypadków jestem pogodzony z tym, że stracę XYZ lub zarobię XYZ na danym zagraniu. Pomaga mi w wyeliminowaniu potencjału do emocjonalnych pomyłek. Moja metoda tradingu w połączeniu ze strategią ustaw i zapomnij znacząco pomogła mi poprawić wyniki - tak było również z wieloma moimi uczniami. Oczywiście nie jest to nauka ścisła i czasami zdarzy się, że dostosujesz parametry zlecenia, a mechaniczne zarządzanie kapitałem nie będzie w stanie konkurować z ludzkimi emocjami podczas tradingu. Nie szukamy jednak perfekcji, a próbujemy wyćwiczyć umysł tak, aby pozbyć się potrzeby kontrolowania rynku. Rynek zrobi to co będzie chciał, niezależnie od tego, czy go obserwujemy, czy nie. Możemy jedynie kontrolować siebie i swoje zachowanie na rynku. To jest właśnie kwintesencją handlowania według filozofii ustaw i zapomnij.


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk