Reklama
WIG79 002,19-1,24%
WIG202 315,91-1,49%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN3,99+0,26%
CHF / PLN4,49+0,12%
GBP / PLN5,06-0,08%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX17 947,37+0,08%
FT-SE7 706,46-0,21%
CAC 408 168,96+0,26%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,63-0,32%
ROPA WTI82,55-0,31%
ZŁOTO2 154,54-0,32%
SREBRO24,96-0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Momentum - budowa, działanie oraz sygnały

Dawid Augustyn | 18:56 04 czerwiec 2019

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Wskaźniki analizy technicznej dają nam dodatkową informacje na temat rzeczy, które na pierwszy rzut oka są na rynku niewidoczne. Oprócz oscylatorów, wskaźników trendu oraz wskaźników opartych o wolumen mamy jeszcze do czynienia z jedną grupą, którą są wskaźniki informujące nas o tzw. pędzie. Pęd to inaczej momentum. Tego typu wskaźniki dają nam jasny komunikat co do dynamiki zmiany ceny. Ich konstrukcja oprócz pędu pokazuje również kierunek zmian ceny. Jednak nie jest on tak kluczowy jak w przypadku chociażby oscylatorów. Dwoma najpopularniejszym wskaźnikami momentum są: Rate of Change (ROC, wskaźnik zmiany) oraz wskaźnik Momentum. W niniejszym materiale zajmiemy się analizą wskaźnika Momentum.

Konstrukcja wskaźnika Momentum

Wartość Momentum powstaje poprzez odjęcie ceny sprzed danej liczby okresów od aktualnej ceny. Najczęściej bierzemy pod uwagę cenę zamknięcia. Większość platform handlowych niestety nie daje nam możliwości zmiany rodzaju ceny, na podstawie, których chcemy otrzymać wartość wskaźnika.

 

Reklama

Wartość Momentum = Aktualna cena (cena zamknięcia) - Cena sprzed n-okresów

 

Taka konstrukcja wskaźnika powoduje, że podstawowym poziomem horyzontalnym jest poziom 0. Każda wartość powyżej zera informuje nas o dynamice wzrostów, a poniżej poziomu 0 o pędzie spadków. Gdy jednak zdecydujemy się na wrzucenie wskaźnika Momentum na platformie MetaTrader lub xStation to zauważymy, że wskaźnik ten oscylować będzie nie w granicach 0, a wartości 100. Wynika to z zastosowania innej formuły obliczania wskaźnika momentum.

 

Wartość Momentum= Aktualna cena/ Cena sprzed n-okresów * 100

Reklama

 

Zastosowanie innej formuły obliczania wskaźnika Momentum nie zmienia znacząco sygnałów płynących ze wskaźnika.

Ustawienia wskaźnika Momentum

Ustawienia wskaźnika Momentum

Dodawanie Momentum na wykresie cenowym na platformie MetaTrader 4.0. Jak widać na powyższym screen'ie mamy możliwość ustawiania nie tylko okresu wskaźnika, ale również rodzaju ceny na podstawie, której obliczana jest wartość wskaźnika.

Co powoduje zmiana okresu wskaźnika Momentum?

Konstrukcja wskaźnika Momentum powoduje, że nie mamy do czynienia z ograniczonymi wahaniami wskaźnika. Co więcej, w odróżnieniu od innych wskaźników analizy technicznej, takich jak np. średnie kroczące, zwiększenie okresu wskaźnika NIE powoduje wygładzenia linii Momentum. Jeżeli do naszych obliczeń zastosujemy okres 14, oznacza to, że wskaźnik porówna nam aktualną cenę z ceną sprzed 14 okresów. Gdy zwiększymy okres 2-krotnie ustawiając 28 to wywołamy tym samym zwiększenie zakres wahań wskaźnika. Logicznie, różnica pomiędzy ceną aktualną, a tą oddaloną o 28 okresów może być zdecydowanie większa niż z tą sprzed 14 okresów. To powoduje, że nie powinniśmy znacząco zwiększać okres naszego wskaźnika. Zdecydowanie lepiej jest przeskakiwać pomiędzy interwałami wykresu cenowego niż bawić się parametrem OKRES.

Reklama

Porównanie Momentum na dwóch różnych okresach

Porównanie Momentum na dwóch różnych okresach

Porównanie wskaźnika Momentum z okresem 14 (zaraz pod wykresem) oraz 28 (okno na samym dole). Instrument: Złoto (XAUUSD). Wyraźnie widać, że zwiększenie okresu rozszerzyło wahania wskaźnik. Dla podanego powyżej okresu i wskaźnika 14-okresowe Momentum przybiera wartości z przedziału (76.22, 119.14) podczas gdy przy okresie 28 przedział ten wynosi (71.62, 126.85).

Sygnały płynące z wskaźnika Momentum

Podstawowy rodzaj sygnału płynącego z Momentum wynika z przecięcia linii wskaźnika z poziomem 0 lub 100. Poziom ten oczywiście wynika z rodzaju zastosowanej formuły matematycznej. Gdy linia Momentum od dołu do góry przecina poziom 0 (lub 100) otrzymujemy komunikat do zajmowania pozycji długich. W przypadku gdy linia Momentum od góry do dołu przecina poziom o (lub 100) to inwestorzy otrzymują sygnał do zajmowania pozycji krótkich.

Sygnały kupna wskaźnik momentum

Sygnały kupna wskaźnik momentum

Wykres złota z trzema przykładowymi sygnałami do kupna, wynikającymi z przecięcia linii wskaźnika z poziomem 100. Źródło: MetaTrader 4.0. Instrument: Złoto (XAUUSD)

Reklama

Przecięcie z poziomem 100 lub 0 nie jest jednak najlepszym rodzajem sygnału płynącego z Momentum. Zdecydowanie lepiej na bardziej zmiennych rynkach sprawdza się szukanie tzw. dywergencji.

Dywergencja pomiędzy wykresem cenowym a wskaźnikiem Momentum

Dywergencje pomiędzy wykresem cenowym a Momentum wyglądają dokładnie tak samo jak np. dywergencje na wskaźniku RSI. To oznacza, że obserwujemy w jaki sposób kształtują się ekstrema cenowe i analogiczne punkty na wykresie wskaźnika. Gdy np. kolejne wierzchołki są rosnące, ale te same punkty na wykresie wskaźnika pokazują tendencje spadkową to mamy do czynienia z tzw. dywergencją. Rozróżniamy dwie podstawowe dywergencje:

- dywergencja niedźwiedzia - to sytuacja, w której kolejne wierzchołki cenowe znajdują się na coraz to wyższych poziomach, a analogiczne punkty wskaźnika są opadające. Informuje nas o możliwych spadkach

- dywergencja bycza- to sytuacja, w której kolejne dołki cenowe znajdują się na coraz to niższych poziomach, a analogiczne punkty wskaźnika są rosnące. Informuje nas o możliwych wzrostach

Wskaźnik momentum dywergencja

Wskaźnik momentum dywergencja

Reklama

Wykres instrumentu DAX. Pod wykresem cenowym znajduje się wskaźnik Momentum. Czerwonymi liniami zaznaczona została dywergencja niedźwiedzia. Źródło: MetaTrader 4.0

Czy Momentum pokaże nam poziomy wykupienia oraz wyprzedania?

Teoretycznie wskaźnik Momentum może nas informować o poziomach wykupienia i wyprzedania. Niestety konstrukcja wskaźnika powoduje, że lwią pracę musimy wykonać sami. W zależności od amplitudy wahań danego instrumentu powinniśmy wyznaczyć strefy skrajne. Powinny być wyznaczone w taki sposób, żeby wskaźnik przebywał w nich nie więcej niże przez 20% czasu. Im bardziej agresywną mamy strategię tym zakres wahań stref powinien być węższy. Skuteczność rozgrywania pozycji w oparciu o poziomy wykupienia oraz wyprzedania zależy w dużej mierze od pracy analityczno- matematycznej, którą musimy wykonać. Co gorsza nie jesteśmy w stanie tej pracy dla wszystkich instrumentów naraz, dlatego, że np. surowce czy indeksy cechuje zdecydowanie inna rozpiętość wahań niż np. kursy walut. W momencie gdy dostosujemy parametry stref wykupienia i wyprzedania interpretacja powinna być następująco:

- sygnał kupna -moment wejścia wskaźnika momentum do strefy wykupienia lub wyjście wskaźnika ze strefy wyprzedania

- sygnał sprzedaży - moment wejścia wskaźnika momentum do strefy wyprzedania lub wyjście wskaźnika ze strefy wykupienia

Podsumowanie i ocena wskaźnika Momentum

Dla inwestora indywidualnego, który w swoim handlu stosuje wskaźniki analizy technicznej, wskaźnik Momentum może stanowić cenne uzupełnienie arsenału narzędzi. Inna konstrukcja niż oscylatorów czy wskaźników trendu powoduje, że sygnały płynące z Momentum nie nakładają się z sygnałami z innych wskaźników, a więc mogą zwiększać skuteczność dokonywanych przez nas strategii. Tak jak w przypadku innych wskaźników analizy technicznej, stosowanie Momentum wymaga przez nas wykonania  pracy analitycznej, polegającej na optymalizacji wskaźnika.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej