Reklama
WIG78 907,66-1,36%
WIG202 315,46-1,51%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,98+0,22%
CHF / PLN4,49+0,18%
GBP / PLN5,06-0,07%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX17 929,76-0,02%
FT-SE7 701,47-0,27%
CAC 408 162,48+0,18%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,86-0,06%
ROPA WTI82,82+0,01%
ZŁOTO2 155,31-0,28%
SREBRO24,97-0,24%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stratis (STRAT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 24 grudzień 2018

Stratis (STRAT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 7 marca 2022r., 14:18:05]

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest Stratis (STRAT)?
  2. Jak działa sieć Stratis?
  3. Jaki portfel (wallet) do Stratis?
  4. Jaki jest kurs i notowania Stratis?
  5. O zaletach i wadach projektu Stratis

 

Blockchain z sidechainami dla biznesu

Stratis (STRAT) jest platformą umożliwiającą tworzenie i testowanie aplikacji opartych na technologii blockchain, z naciskiem na zastosowanie biznesowe i przemysłowe. Stratis posiada własną kryptowalutę STRAT, służącą m.in. do pokrywania opłat transakcyjnych. Misją projektu Stratis jest ułatwienie developerom, korporacjom i instytucjom implementacji blockchain do własnych zastosowań. W tym celu, aplikacje tworzone w sieci Stratis są oparte m.in. na popularnym .NET Framework oraz języku C#, aby uzyskać jak największą kompatybilność z dotychczasowymi rozwiązaniami i zapewnić łatwą adopcję dla firm korzystających m.in. z rozwiązań Microsoft. Stratis pozwala na tworzenie własnych sieci w obrębie ekosystemu (ang. sidechains), które mogą zostać wykorzystane zarówno do testów, jak i do docelowego działania konkretnej aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu, skalowalność Stratis jest bardzo wysoka.

 

Reklama

Sieć Stratis oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake, co oznacza że nie dochodzi w niej do kopania (miningu), zaś w sieci znajdują się masternody (nazywane Breeze Nodes) oraz portfele dokonujące stakowania swoich środków.

 

Maksymalna podaż STRAT nie została określona i aktualnie wynosi ona ponad 99 mln jednostek, z których wszystkie znajdują się w obiegu rynkowym. Roczna inflacja została ustalona na poziomie 1%.

 

Podstawowe informacje o Stratis

Projekt Stratis został stworzony przez londyńską firmę konsultingową Stratis Group Ltd w 2016 r. Sieć ruszyła 14 czerwca 2016 r. i od początku rozwijała koncepcję sidechainów, czyli niezależnych łańcuchów bloków, w których developerzy mogą tworzyć własne aplikacje oraz smart kontrakty. Tzw. Sidechains Alpha są dostępne od 30 czerwca 2018 r. Nad rozwojem platformy czuwa stosunkowo niewielki, dziesięcioosobowy zespół developerów, którego szefem jest założyciel projektu, Chris Trew. Ogromną zaletą dla developerów, w porównaniu np. z Ethereum (ETH), jest możliwość budowania aplikacji w sieci Stratis przy użyciu powszechnie znanych języków i środowisk programistycznych, takich jak C# i .NET Framework. W przypadku Ethereum, aplikacje muszą być pisane w dedykowanym języku Solidity. Nie zmienia to jednak faktu, że Stratis jest nieporównywalnie mniej popularny od Ethereum, bez względu na potencjalną przewagę technologiczną. W przestrzeni korporacyjnych sieci blockchain dominuje zaś Hyperledger, co może oznaczać, że Stratis ma większe szanse na znalezienie użytkowników wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Reklama

 

24 października 2018 r. projekt Stratis stał się oficjalnym partnerem technologicznym Microsoft.

 

URL Artykułu

 

Jak działa sieć Stratis?

Reklama

Sieć Stratis oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake, zaś za potwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków transakcyjnych odpowiadają masternody, nazywane Breeze Nodes i posiadające minimum 250 tys. STRAT oraz użytkownicy stakujący salda swoich portfeli. Średni czas bloku (ang. block time) w sieci Stratis wynosi ok. 60 sekund. Ze względu na to, że Breeze Nodes są kompatybilne również z siecią BTC, do wykonywania transakcji pomiędzy dwiema platformami potrzebują również rezerwy w postaci minimum 5 BTC.

 

Dla stakujących nagroda za zablokowanie swoich funduszy wynosi od ok. 1% do 1,75% posiadanych jednostek STRAT rocznie, co pozwala na skompensowanie rocznej stopy inflacji. Łączna nagroda za każdy nowy blok transakcyjny (ang. block reward) wynosi 1 STRAT.

 

Stratis posiada także aplikację mobilną Stratis Identity, dostępną na Android i iOS. Pozwala ona na zarejestrowanie i weryfikowanie tożsamości zapisanej w zdecentralizowanej sieci, bez konieczności uzyskania jej potwierdzenia od organów państwowych - tzw. autonomiczna tożsamość, rozwijana również przez platformy NEO, VeChain, czy Hyperledger.

Reklama

 

Jaki portfel (wallet) do Stratis?

Zespół developerski przygotował dla użytkowników Stratis szeroką gamę portfeli na różne systemy i urządzenia.

 

Podstawowym, oficjalnym portfelem dla STRAT jest Stratis Core, dostępny w formie portfela desktopowego, dostępnego na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Oprócz dokonywania transakcji, pozwala on również na przeprowadzenie procesu stakowania salda swojego portfela. Portfelem desktopowym współtworzonym przez zespół Stratis jest również light wallet (niewymagający pobrania historii blockchain) Breeze Wallet, obsługujący również bitcoina (BTC). Posiada on także zmodyfikowaną wersję, zapewniającą dodatkowe funkcje związane z prywatnością transakcji - Breeze with Privacy Protocol. Oficjalną aplikacją mobilną dla portfela STRAT jest Stratis App, dostępna dla urządzeń z systemami Android i iOS.

 

Sprawdź aktualy kurs Stratis

Reklama

 

Stratis posiada także własną wersję otwartoźródłowego portfela desktopowego Electrum. Stratis jest obsługiwany również przez portfele sprzętowe firmy Ledger - modele Nano S oraz Blue za pośrednictwem aplikacji desktopowej Ledger Live.

 

 

Reklama

 

Kurs i notowania Stratis

Stratis aktualnie notowany jest na 11 giełdach kryptowalut, z których największy wolumen handlowy posiada Binance (ponad 50% dziennego obrotu). Spora część obrotu (ponad 20%) pochodzi z południowokoreańskiej giełdy Upbit, w parze z wonem koreańskim (STRAT/KRW), dostępnej wyłącznie dla rezydentów Korei. STRAT dostępny jest również na takich giełdach jak Poloniex, czy Bittrex. Stratis nie jest dostępny na żadnej z polskich giełd walut cyfrowych.

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Stratis miał miejsce 8 stycznia 2018 r., na szczycie bańki spekulacyjnej altcoinów. Wyniósł on 22,66 dolara przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 2,1 mld dolarów.

 

Reklama

Obecnie STRAT znajduje się na 44. pozycji pod względem kapitalizacji w rankingu serwisu CoinMarketCap, tracąc w stosunku do szczytów ze stycznia 2018 r. ponad 90%.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej