Reklama
WIG79 476,15-0,65%
WIG202 324,31-1,13%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,99+0,28%
CHF / PLN4,49+0,22%
GBP / PLN5,05-0,12%
EUR / USD1,08-0,27%
DAX17 963,62+0,17%
FT-SE7 724,13+0,02%
CAC 408 167,54+0,24%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,68-0,26%
ROPA WTI82,60-0,25%
ZŁOTO2 155,68-0,27%
SREBRO24,97-0,24%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek Cię oszuka, jeśli na to pozwolisz

Michał Sztabkowski | 18:47 03 październik 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Trudną do zaakceptowania prawdą o handlu na rynkach finansowych jest to, że rzeczy, w które początkowo wierzysz, okazują się nie być tak ważne, jak się początkowo wydawało. Zazwyczaj jest tak, że najważniejsze elementy tradingu rzadko są dogłębnie omawiane i giną w gąszczu informacji.

Pamiętaj, że jest to branża, w której w dobrym roku od 5% do 10% osób, które podejmują się tradingu zakończy rok na plusie. Profesjonalni traderzy zarabiają większość z tych pieniędzy i to oni stanowią Twoją konkurencję. Nie będą więc zabiegać o to, by każdy wiedział jak naprawdę wygląda trading, jakie umiejętności są kluczowe i na czym należy się skupić, aby odnieść sukces. 

Prawda jest taka, że trading ma zwodniczą naturę i wiele jego elementów jest sprzecznych z intuicją. Czasami porównuję trading do najlepszej rozgrywki szachowej w historii. Konkurujesz z każdym innym traderem oraz z samym sobą (a to może być najtrudniejszy przeciwnik).

W tej lekcji omówimy kilka zwodniczych aspektów tradingu, o których traderzy detaliczni dowiadują się zazwyczaj zbyt późno, po wyzerowaniu kilku kont i po zrezygnowaniu z tradingu na dobre.

 

Jak mogę Ci pomóc uniknąć zwodniczego rynku…

Reklama

Omawiane poniżej kwestie, nie są tym, o czym myśli się na początku przygody z tradingiem. Zazwyczaj odkrywa się je po roku lub dwóch latach handlu prawdziwymi pieniędzmi - po takim czasie większość osób traci więcej pieniędzy niż chcieliby się do tego przyznać.

Dzisiaj wypełniam  te luki w Twojej wiedzy i daję Ci brakujące elementy układanki. Mogłeś nie zdawać sobie nawet sprawy, że czegoś brakuje. Moim zamiarem jest tutaj ostrzeżenie Cię i pokazanie w jaki sposób można poradzić sobie z różnymi przeszkodami tak, aby nie zrujnowały Twojej kariery w tradingu.

Moj 18 letnie doświadczenie w tradingu na realnych środkach nauczyło mnie bardzo wielu rzeczy. Nie znam może odpowiedzi na każde pytanie i z pewnością nie mam magicznej pigułki zapewniającej sukces w tradingu. Jednak dowiedziałem się sporo i wiem, że dla początkującego tradera najważniejsze jest uświadomienie sobie zwodniczej natury tradingu i całej branży.

Następujące akapity opisują najbardziej zwodnicze aspekty tradingu w połączeniu z radami, które pozwolą Ci przyśpieszyć swoją tradingową podróż.

 

Łatwo jest otworzyć pozycję, a ciężko jest ją zamknąć.

Wielu traderów (nie tylko początkujących) ma tendencję do skupiania się na wejściach i szukania jakiegoś magicznego systemu handlowego lub programowania, które pozwoli im drukować pieniądze na autopilocie. Nie jest to jednak ich wina. Branża tradingowa stara się o to, aby wejścia i “systemy” były dla traderów istotniejsze niż wyjścia (bo to się sprzedaje i sprawia, że ludzie handlują), zarządzanie kapitałem i psychologia, które są ważniejszymi aspektami tradingu. Prawda jest taka, że znacznie trudniej jest zamknąć pozycję, niż ją otworzyć, więc na tym powinieneś się najbardziej skupić.

Reklama

Pamiętaj, że mówiąc “zamknięcie pozycji” mam na myśli wszystko, co jest z zamknięciem związane. Czyli stop loss, rozmiar pozycji, stosunek ryzyka do zysku, poziomy wsparcia i oporu, ATR, etc. Jest wiele czynników, które należy rozważyć przy zamykaniu pozycji, ale dla większości traderów są one jedynie refleksją po czasie.

 

Jak sobie z tym poradzić

Przyczyną tego, że traderzy skupiają się tylko na wejściach jest to, że na forach i stronach internetowych omawia się przeważnie wejścia i systemy wejść, a nie podkreśla się istotności wyjścia.

W jednym z moich artykułów już pokazałem, że nawet strategia polegająca na odpowiednim zarządzaniu kapitałem i losowych wejściach może okazać się zyskowna. Nie oznacza to, że wejścia nie są istotne, bo najlepiej jest połączyć dobre metody wejścia z odpowiednimi strategiami zamykania pozycji, aby odnosić wyniki znacznie lepsze niż we wspomnianej metodzie z losowymi wejściami. Kluczowe jest jednak to, że metoda wyjścia jest ważniejsza od metody wejścia. Miej to na uwadze, gdy przeglądasz różne strony internetowe i blogi na temat tradingu.

Mam nadzieję, że zaczniesz przywiązywać taką samą wagę (o ile nie większą) do metod zamykania pozycji, jak do metod ich otwierania, bo to właśnie zamknięcia powodują zyski lub straty - w przeciwieństwie do tego, co myśli większość osób.

Reklama

 

Łatwo jest otworzyć konto, trudniej je powiększyć, a najtrudniej wypłacać zyski.

Branża tradingowa, czyli np. brokerzy sprawiają, że bardzo łatwo jest założyć konto, a jednocześnie nie ostrzegają o tym jak trudno jest osiągać zyski i nie mówią, że należy regularnie wypłacać od nich pieniądze. Pamiętaj, że nikogo oprócz Ciebie  nie obchodzi to, czy uda Ci się zarobić na rynku.

Twoim celem (jako tradera) jest zawsze zarabianie pieniędzy i wypłacenie ich tak, abyś mógł ich użyć lub mógł je zaoszczędzić, a nie ponoszenie strat i napełnianie kieszeni brokerom. Na stronie brokera przeczytasz o wszystkich zaletach tradingu i potencjalnych zyskach, ale rzadkością jest ostrzeganie klientów o wadach tradingu i ryzyku jakie się z nim wiąże, z wyjątkiem wymaganej informacji umieszczanej w dolnej części strony (drobnym drukiem).

Brokerzy rozumieją, że dla tradera rynek jest niczym kasyno. Pojawiają się na nim bowiem takie same pokusy i reakcje emocjonalne jak w kasynie. Przedstawianie trafnego obrazu tradingowej rzeczywistości nie jest więc w ich najlepszym interesie. Prezentują więc obraz szybkich i łatwych do zdobycia pieniędzy. Wiadomości, ceny migające na ekranie i wykresy odbijające się w dół i w górę są ciągłą dawką dopaminy dla tradera. Innymi słowy, trading może szybko stać się groźnym uzależnieniem, jeśli tylko na to pozwolisz. Taki stan rzeczy jest bardzo opłacalny dla całej branży tradingowej. A dla Ciebie? Nie za bardzo.

Jest to rzadkie, ale czasami zdarza się nawet, że nieregulowani brokerzy mogą aktywnie działać na Twoją niekorzyść przedstawiając niedokładne kwotowania i utrudniając egzekucję zleceń lub wypłatę środków. Mówię tutaj jedynie o nielicznych przypadkach, w których ludzie bez żadnej odpowiedzialności i zasad moralnych oferują usługi brokerskie. Bądź więc uważny i wybierz godnego zaufania, regulowanego brokera o dobrej reputacji.

Reklama

 

Jak być na to odpornym

Musisz być bardziej defensywnym traderem. Twoim celem powinno być utrzymanie swojego kapitału, a nie otwieranie jak największej ilości zleceń (i ponoszenie strat). Większość traderów zaczyna z bardzo ofensywnym nastawieniem, niezależnie od tego, czy są skłonni się do tego przyznać, czy nie.

Podchodząc do tradingu z zamiarem powolnego powiększania konta i ochrony kapitału, masz znacznie większą szansę na odniesienie zysków w długim terminie.

Pamiętaj, że nikomu nie zależy na Twoich pieniądzach tak jak Tobie. Nie wierz w wybujałe obietnice brokerów, bo trading nie jest taki kolorowy. Nie chcę by brzmiało to zbyt negatywnie - chcę po prostu przedstawić Ci zgodny z rzeczywistością obraz tradingu, abyś wiedział czego się spodziewać i wyciągnął z tego odpowiednie wnioski.

Gdy zarobisz już jakieś pieniądze na tradingu, to musisz zobowiązać się do regularnego wypłacania zysków - powiedzmy, że będzie to 50% zarobków. Jest kilka powodów, dla których warto to robić. Przede wszystkim dlatego, by zabezpieczyć pieniądze i nie oddać ich rynkowi, ale również dlatego, że po wypłacie stają się one bardziej realne i nie są jedynie cyferkami na ekranie komputera.

 

Nie ma drogi na skróty do sukcesu w tradingu

Reklama

Być może najważniejszym i najbardziej powszechnym problemem związanym ze zwodniczą naturą tradingu jest mówienie o “drodze na skróty” w tradingu i obietnica “szybkich pieniędzy”.

Nie chcę brzmieć jak pesymista, ale prawda na temat tradingu wygląda inaczej od tego, co opisuje się w mediach i w większości tradingowych portali edukacyjnych. Nie miej do mnie pretensji o to, że o tym mówię - ja chcę tylko Cię ostrzec, żebyś nie trafił do grupy 90% traderów, którzy tracą pieniądze na rynku w długim okresie.

Mentalny obraz bogatego tradera na Wall Street prowadzącego Lamborghini i mieszkającego w luksusowym apartamencie jest czymś, co bardzo często zaprząta umysły początkujących traderów. Dobrze jest mieć określone cele, ale nie należy zapominać o tym jak wygląda prowadząca do nich droga. Trading polega raczej na powolnym zarabianiu pieniędzy, a im bardziej starasz się przyśpieszyć cały proces, tym większe będziesz miał problemy i ostatecznie poniesiesz straty. Nie będę pisał w tym artykule dlaczego tak się dzieje, bo pisałem o tym już wiele razy. Pamiętaj więc, że nie ma drogi na skróty w tradingu, bo jest on długoterminową “grą”, w którą grać musisz z odpowiednich powodów i musisz zobowiązać się do przestrzegania tradingowych zasad, jeśli chcesz odnosić sukcesy.

 

Prawdziwy “skrót”

Inną dobrą radą jest to, że jeśli chcesz przyspieszyć swoją karierę w tradingu, to powinieneś skupić się na edukacji. Niezależnie od tego czy korzystasz z wiedzy oferowanej przeze mnie, czy kogoś innego, to faktem jest to, że mentorzy mogą bardzo Ci pomóc. Nie dadzą Ci jednak licencji na drukowanie pieniędzy, a każdy kto mówi, że może to zrobić najprawdopodobniej kłamie, by zdobyć Twoje pieniądze. Znajdź godne zaufania źródła wiedzy i korzystaj właśnie z nich.

Reklama

 

Konkluzja

Iluzje w tradingu są niestety bardzo prawdziwe i mogą mieć bardzo negatywny wpływ na Twój trading, jeśli nie jesteś świadomy ich istnienia. Niezależnie od tego czy jest to bezpośrednie, czy pośrednie, branża oraz sam trading są bardzo zwodnicze. To co wydaje się dobrym postępowaniem, często jest szkodliwe, a to co wydaje Ci się najbardziej istotne, jest mało istotne. Wynika to zarówno z tego, że branży zależy na tym, byś przegrał oraz z tego, że trading jest po prostu trudnym zawodem do opanowania.

Właśnie dlatego napisałem ten artykuł - by pomóc Ci zrozumieć zwodniczą naturę tradingu i pokazać jak sobie z tym poradzić. Jeśli jesteś traderem detalicznym to najważniejsze jest to, byś zapamiętał, że trading to maraton, a nie sprint - musisz się do niego odpowiednio przygotować. Musisz kontrolować tempo biegu, tak samo jak biegacz długodystansowy. Jeśli na samym początku puścisz z dymem wszystkie swoje pieniądze, to nie będziesz w stanie dotrzeć do mety.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej