Reklama
WIG78 907,66-1,36%
WIG202 315,46-1,51%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,98+0,22%
CHF / PLN4,49+0,18%
GBP / PLN5,06-0,07%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX17 929,76-0,02%
FT-SE7 701,47-0,27%
CAC 408 162,48+0,18%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,86-0,06%
ROPA WTI82,82+0,01%
ZŁOTO2 155,31-0,28%
SREBRO24,97-0,24%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przestań sabotować swój trading

Michał Sztabkowski | 13:32 22 wrzesień 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Traderzy mają tendencję do sabotowania swoich działań na rynku i większość z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że to robią. Nieodłącznym od tradingu paradoksem jest to, że im bardziej starasz się zarobić i i unikać strat, tym bardziej będziesz nieobiektywny. Jest to coś, co prawdopodobniej już zauważyłeś lub poczułeś za sprawą frustracji związanej z handlowaniem na rynku.

Czy zdarza się, że czasami otwierasz pozycję zaraz po tym jak zamkniesz poprzednią (zyskowną), a później zdajesz sobie sprawę z tego, że wskoczyłeś na rynek bez powodu?

Czy czasami celowo ryzykujesz więcej niż powinieneś na zagraniu, a następnie żałujesz tego zaraz po tym, jak rynek poruszy się w przeciwnym do oczekiwanego kierunku?

Czy czasami przestajesz handlować po kilku stratnych zagraniach, bo myślisz, że jak przeczekasz zły okres, to seria strat się skończy?

Reklama

Jesteśmy ludźmi i nasze skłonności biologiczne utrudniają nam trading znacznie bardziej, niż mogłoby się wydawać. Dowiedziono, że ludzie mają mniejszą skłonność do ryzyka po przegranej transakcji lub serii przegranych transakcji, nawet wtedy, gdy przestrzegają efektywnej strategii tradingowej co do joty. Jest to duża pomyłka; nie ma żadnego logicznego powodu do zmniejszania ryzyka po przegranym zagraniu lub zwiększania po zyskownym, bo poprzednie zagranie nie ma wpływu na wynik kolejnego. Traderzy mają tendencję do zwiększania ryzyka po wygranym zagraniu ponieważ czują euforię i nadmierną pewność siebie, a te emocje doprowadzą do tego, że zwrócą rynkowi wszystkie zyski (najprawdopodobniej z dokładką).

URL Artykułu 

Przestań oddawać swoje zyski

Jestem pewny, że doświadczyłeś kiedyś serii zysków na rynku i byłeś podekscytowany tym, że Twoje konto rośnie. Jednak później w mgnieniu oka pieniądze zniknęły. Byłeś zdezorientowany, zły i sfrustrowany. W takich sytuacjach pojawiają się wątpliwości, samokrytyka i może wydawać Ci się, że nie nadajesz się na tradera. Czy to brzmi znajomo?

Mogę Cię zapewnić, że tak naprawdę jest to normalne. Większość traderów przechodzi przez taki moment w swojej karierze - prędzej czy później. Oddawanie zysków rynkowi jest “normalne” dlatego, że mamy do tego biologiczne predyspozycje.

  • Prawdą odnośnie ludzkiej biologii jest to, że jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania ryzyka po serii wygranych transakcji.
  • Prawdą jest również to, że jesteśmy mniej skłonni do podejmowania ryzyka po serii przegranych transakcji.
  • W rzeczywistości, szansa na wygraną nie zwiększa się po zyskownym zagraniu i nie zmniejsza się po przegranym, zakładając, że dokładnie realizujesz swój trading plan.
  • Jeśli dokładnie realizujesz swój plan i handlujesz jak snajper, to jedynie zmniejszysz swoje potencjalne zyski zmniejszając ryzyko po przegranej transakcji i umożliwisz poniesienie większych strat, jeśli zwiększysz ryzyko po wygranej transakcji. Jest tak dlatego, że prawdopodobieństwo odniesienia zysku przy kolejnym zagraniu nie zwiększa się jeśli poprzednie było wygrane i nie zwiększa się prawdopodobieństwo poniesienia straty, jeśli poprzednie zagranie było stratne. Wynika to z losowego rozmieszczenia wygranych i przegranych transakcji w każdej możliwej strategii handlowej.

 

Czytaj także: Handluj jak snajper, a nie jak operator karabinu maszynowego

Nial Fuller - Trade Forex Like a Sniper…Not a Machine Gunner Dzisiaj przedstawiam artykuł, który uważam za jeden z najlepszych z mojego dorobku. Napisanie go zajęło mi dwa dni nieustannej pracy mózgu i wypicie ze dwudziestu kaw. Proszę byś to docenił i podzielił się nim z innymi. Miłego czytania. .. Czytaj
Handluj jak snajper, a nie jak operator karabinu maszynowego
Reklama

A więc przyczyną tego, że oddajesz dużą część swoich wygranych rynkowi jest to, że naturalne dla nas jest odczuwanie euforii po zarobieniu pieniędzy na rynku. Zapominamy o ryzyku związanym z każdym zagraniem i bardziej skupiamy się na tym, aby zwiększyć zyski jeszcze bardziej. Tak właśnie wygląda chciwość. Analogicznie, po serii strat mamy tendencję do nadmiernego ograniczania ryzyka, lub nawet boimy się otwierać pozycji przy spełniających kryteria setupach. To również jest wynikiem silnych emocji. Nie ma to nic wspólnego z logiką lub rzeczywistością, bo w rzeczywistości kolejna strata nie jest bardziej prawdopodobna tylko dlatego, że dopiero co straciłeś.

Ciężko byłoby Ci uwierzyć jak wiele osób pisze do mnie mówiąc coś w stylu “pokaźnie zwiększyłem stan swojego konta, jednak teraz mam mniej, niż wpłaciłem na początku”; prawie każdy trader przechodzi przez coś takiego w swojej karierze. Musisz zadecydować o tym, czy w końcu przyznasz, że coś robisz źle, a następnie spróbować to naprawić lub po prostu zakończyć karierę w tradingu. Jako traderzy mamy pewne wady, wynikające jedynie z faktu, że jesteśmy ludźmi. Mamy też jednak dar w postaci mózgu, który wyewoluował do tego stopnia, że pozwala nam pokonać swoje słabości, jeśli tylko będzie nam na tym zależało i włożymy w to odpowiednio dużo wysiłku.

 

Przestań kwestionować swoje zagrania

Najlepsi traderzy zawsze są pewni siebie, jeżeli chodzi o zagrania, które wykonują. Jest tak dlatego, że rozumieją na czym polega ich przewaga rynkowa i nie otwierają pozycji, jeśli nie ma okazji do wykorzystania tej przewagi.

Profesjonaliści nie kwestionują swoich zagrań niezależnie od ich wyniku - akceptują go, jeszcze przed otworzeniem pozycji, które są otwierane tylko wtedy, gdy wszystko zgadza się z ustalonym wcześniej trading planem.

Reklama

Nigdy nie wiadomo co “na pewno” wydarzy się na rynku pomimo tego, że czasami mogłoby się tak wydawać. To, że traderom się tak wydaje, przyczynia się do większości ich problemów. Mówiono wielokrotnie o tym, że zarządzanie kapitałem i psychologia to dwa najważniejsze aspekty zyskownego tradingu. Jest to prawda, ale prawdą jest również to, że metoda handlowa ma duży wpływ na psychikę tradera, więc upewnij się, że nie sabotujesz swoich działań poprzez używanie zbyt skomplikowanych systemów tradingowych. Takie systemy mogą z pewnością sprawić, że będziesz kwestionował swoje decyzje, bo nie wiesz dokładnie kiedy wejść na rynek, albo musisz porównać dziesięć wskaźników, aby znaleźć sygnał.

Posiadanie prostej i konkretnej strategii tradingowej pozwoli Ci być obiektywnym i pomoże w uniknięciu pomyłek, o których mówiłem wcześniej. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by uniknąć sabotowania własnych działań na rynku poprzez uleganie pokusom, które wiążą się z tradingiem. Handlowanie z nieskomplikowaną, ale wysoce efektywną strategią pomoże nam zwiększyć nasze szanse na rynku.

 

Pokonaj autosabotaż dzięki cierpliwości i logice

Chciałbym, żeby istniał jakiś szybki i prosty sposób na naprawienie wszystkich wrodzonych wad, które sprawiają, że sabotujemy nasz trading. Niestety coś takiego nie istnieje. Jedynym sposobem na rynkowy sukces jest obejście prymitywnych części naszego mózgu, które wpływają na podejmowane przez nas decyzje, poprzez użycie bardziej zaawansowanych i ewolucyjnie młodszych części mózgu. Musimy być obiektywni, używać logiki i korzystać ze zdolności do opóźniania gratyfikacji, jeżeli chcemy zyskownie handlować.

Przyczyną zwiększania ryzyka po kilku wygranych transakcjach lub zmniejszania po kilku przegranych jest to, że sprawia nam to przyjemność. Większość traderów handluje w oparciu o swoje emocje, a nie logikę i racjonalność. To właśnie dlatego tak wiele osób traci pieniądze na rynku. Jedynym sposobem na uniknięcie autosabotażu jest posiadanie szczegółowego trading planu i realizowanie go z zachowaniem dyscypliny i cierpliwości.

Reklama

Aby przestać sabotować swoje działania na rynku, musisz nauczyć się być cierpliwy. Mogę Cię zapewnić, że jeśli nauczysz się handlować cierpliwie i będziesz otwierał pozycję tylko wtedy, kiedy jest ona zgodna z Twoim trading planem, to bardzo mało prawdopodobne jest to, że będziesz miał długie serie strat. Snajperskie podejście do tradingu wyeliminuje w dużej mierze potencjał do strat i przegrania wielu zagrań z rzędu, co z kolei wyeliminuje Twoją skłonność do unikania ryzyka po serii strat. Traderzy, którzy przegrywają wiele zagrań z rzędu przeważnie tracą dlatego, że nie przestrzegają swojego trading planu i wskakują na rynek i wyskakują z niego niezależnie od tego, czy mają spełniający wszystkie kryteria sygnał. Nie mówię, że niemożliwe są serie strat przy zdyscyplinowanym podejściu do tradingu - są możliwe, ale znacznie mniej prawdopodobne, niż w przypadku handlowania w oparciu o emocje.

Trading to profesja, w której można odnieść sukces poprzez przechylenie prawdopodobieństwa na swoją stronę, w każdym możliwym aspekcie tradingu. Jak tylko zboczysz z drogi i zaczniesz otwierać pozycje na lewo i prawo, zamiast handlować jak snajper, to od razu zmniejszysz swoje szanse… nawet, jeśli tego typu trading sprawia, że czujesz się dobrze. Poprawny trading nie jest ekscytujący i nie składa się z emocjonalnych wzlotów i upadków...jeśli kalkulujesz wszystkie swoje poczynania i jesteś spokojny, to nic Cię nie zdziwi i nie będziesz miał niespodziewanych strat lub zysków. Wszystkie Twoje zagrania zmieszczą się w zakresie Twoich oczekiwań, niezależnie od ich wyniku. Traderzy odczuwają silne emocje, gdy wynik zagrania ich zaskoczy… ogromne straty, które zerują konto lub je podwajają są rezultatem emocjonalnego tradingu i sabotowania swojego konta.

Oto kilka szybkich wskazówek, których możesz użyć, aby zatrzymać autosabotaż na rynku:

  • Przyznaj, że handlowałeś do tej pory w oparciu o emocje i postanów, że coś z tym faktem zrobisz.
  • Zrozum, że poprzednie zagranie nie ma żadnego wpływu na następne; nie handluj w oparciu o emocje wywołane poprzednim zagraniem. Zdystansuj się od rynku po poprzednim zagraniu tak, aby ochłonąć - daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.
  • Przestań składać zlecenia jedynie dlatego, że Twoje poprzednie zagranie było zyskowne i czujesz się pewny siebie. Przestań też ryzykować więcej niż to, co mieści się w Twojej strefie komfortu tylko dlatego, że wygrałeś kilka zagrań.
  • Przestań unikać zagrań tylko dlatego, że miałeś serię strat i nie zmniejszaj ryzyka, myśląc, że poniesiesz kolejną stratę.
  • Jeśli realizujesz efektywną strategię handlową i jej się trzymasz, to musisz w nią wierzyć. Nie sabotuj jej poprzez zwiększanie ryzyka po wygranej transakcji lub unikanie dobrych setupów po stracie. Posiadaj trading plan opisujący Twoją przewagę na rynku i się go trzymaj.
  • Zapisuj wszystkie swoje zagrania w dzienniku tradingowym. Pomoże Ci to być odpowiedzialnym i umożliwi refleksję nad swoim postępowaniem - zobaczysz jak szkodliwe mogą być opisywane w dzisiejszym artykule pomyłki.

 

Konkluzja

Sabotowanie swoich działań na rynku jest prawdopodobnie najbardziej frustrującą częścią tradingu i większość traderów doświadcza tego problemu w pewnym momencie swojej kariery. Jeśli stwierdzisz, że kwestionowanie swoich decyzji to najczęściej występująca u Ciebie forma autosabotażu, to prawdopodobnie wynika to z tego, że nie jesteś pewny swojej strategii i nie wierzysz we własne możliwości. Ja do handlu używam strategii Price Action, ze względu na prostotę przy podejmowaniu każdej tradingowej decyzji. Na przestrzeni lat stałem się bardzo pewny siebie i wiem kiedy “pociągnąć za spust”. Tą pewność zawdzięczam zaadoptowaniu prostej strategii i powtarzaniu tej samej rutyny tradingowej przez ponad dekadę. Najlepsi traderzy których znam również skupiają się na prostocie, przestrzegają rygorystycznie swojej rutyny i zawsze mają plan działania. Jeśli jesteś w stanie zastosować się do wszystkich tych punktów, to wierzę, że Twoje wyniki poprawią się dramatycznie.

 

Reklama

Źródło Nial Fuller: Stop Sabotaging Your Forex Trading

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej