• Odbierz prezent
Prosty plan na dramatyczną poprawę twojego tradingu

Pozwól, że zadam Ci pytanie i proszę - odpowiedz na nie szczerze: Czy masz plan działania dla swojej rutyny tradingowej, czy po prostu otwierasz wykresy i przeglądasz losowo rynki, próbując znaleźć jakieś okazje?

Czytaj także: Aktualna promocja w sklepie FXMAG

Jest kilka książek, z którymi powinieneś się zapoznać rozpoczynając swoją inwestycyjną przygodę. Jedną z nich jest książka "Inwestycje walutowe dla Bystrzaków".  Autorem publikacji jest Brian Dolan. Cena książki wynosi 49,00 zł.   UWAGA! Możesz mieć tą książkę ZA DARMO! Możesz nabyć książkę za 0.. Czytaj
Aktualna promocja w sklepie FXMAG

 

Plany dają Ci “mapę”, która pokazuje jak zdobyć w życiu rzeczy, na których Ci zależy. Brak planu sprawia, że osiągnięcie danej rzeczy jest trudniejsze, niezależnie od tego jaka to jest rzecz. Nawet jeśli planujesz rodzinne wakacje, które mają być pełne radości i relaksu, a nie masz nawet podstawowego planu na to, co będziecie danego dnia robić, to prawdopodobnie wszystko będzie się odbywało chaotycznie, a zamiast śmiechu i radości skończy się na całkiem sporej liczbie kłótni. Planowanie ułatwia osiągnięcie czegokolwiek, a prosty plan może sprawić, że bardzo ambitny i skomplikowany cel staje się możliwy do zrealizowania.

Dzisiaj przedstawię Ci prosty plan, którego możesz użyć do poprawienia swoich tradingowych wyników. Jedyny “haczyk” polega tutaj na tym, że może Ci zabraknąć dyscypliny potrzebnej do tego, aby się go trzymać. Większość ludzi ma problemy z dyscypliną na rynkach, ale uproszczenie Twojej codziennej rutyny tradingowej może ułatwić Ci trzymanie się planu i zachowanie dyscypliny. Przedyskutujmy więc różne komponenty tego prostego planu, który dla Ciebie stworzyłem, a w nadchodzącym tygodniu możesz zacząć go realizować i sprawdzić, czy Twój trading się poprawi.

Uwaga: poniższy plan pełni rolę podstawowego przewodnika po tradingu lub planu, który może pomóc początkującym traderom. Jeśli myślisz na poważnie o tym, aby go użyć, to powinieneś trzymać się go przez przynajmniej dwa lub trzy miesiące, a następnie modyfikować go wedle swoich potrzeb.

 

Krok 1: Handluj jedynie na dużych rynkach

Pierwszym krokiem w tym prostym przewodniku jest upewnienie się, że handlujesz na dużych rynkach. Lubię trzymać się głównych par walutowych oraz złota, ropy i indeksu dow. Oto symbole rynków, które obserwuję najczęściej i Ty też powinieneś się na nich skupić realizując opisywany w tym artykule plan:

EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD, NZD/USD, USD/CAD, USD/JPY, EUR/JPY, GBP/JPY, AUD/JPY, XAU/USD, WTI, DJ30

To aż 12 rynków, na których możesz się skupić - więcej niż wystarczająco. Jeśli mieszkasz w Stanach Zjednoczonych i nie handlujesz na złocie, oleju lub indeksie dow, to skup się na parach walutowych, które wymieniłem.

Naprawdę nie ma potrzeby analizowania 20, czy 30 rynków. A tak poza tym, to jeśli wydarzy się coś ważnego, co mocno poruszy rynkiem, to prawdopodobnie i tak zobaczysz to na jednym z wymienionych przeze mnie rynków w postaci sygnału Price Action. Jeśli chcesz uprościć swoją codzienną rutynę tradingową, to powinieneś zredukować liczbę analizowanych rynków tak, aby skupiać się tylko na garstce głównych rynków. Pierwszym krokiem tego planu jest wybranie rynków na których będziesz handlował i upewnienie się, że nie obserwujesz więcej niż 10 lub 12 wykresów dziennie. Użyta przeze mnie powyższa lista instrumentów jest odpowiednia dla każdego tradera walutowego.

 

Krok 2: Posprzątaj swoje wykresy i handluj tylko na interwale dziennym

Teraz czas na przygotowanie swoich wykresów. Otwórz wykresy interwału dziennego na rynkach, o których mówiłem w poprzednim punkcie lub na rynkach, które Ty sobie wybierzesz. Jeśli nie wiesz jak sprawić by wykresy wyglądały tak jak u mnie, to przeczytaj ten poradnik do platformy MetaTrader 4, który napisałem jakiś czas temu.

Drugim wymaganiem w tym prostym planie jest to, aby grać jedynie na wykresach dziennych. Jeśli zaczniesz spoglądać na wykresy H4 i H1 lub niżej, to znaczy, że nie utrzymałeś dyscypliny, a ja mogę zagwarantować skuteczność mojego planu tylko pod warunkiem, że będziesz przestrzegał go co do joty.

 

Krok 3: Wybierz jeden setup

Ten krok jest kluczowy. W tej rutynie tradingowej będziesz korzystał tylko z jednego typu sygnału Price Action. Niedawno napisałem artykuł o tym jak dojść do mistrzostwa w swojej strategii i sugeruję, abyś go przeczytał zanim zaimplementujesz opisany w niniejszym artykule plan. Z biegiem czasu możesz spróbować nauczyć się wielu sygnałów, ale celem tego prostego trading planu jest to, abyś używał tylko jednego z nich. Jeśli zobaczysz, że przestałeś tracić pieniądze każdego miesiąca i Twoje konto zaczyna powoli, ale systematycznie rosnąć po dwóch lub trzech miesiącach stosowania tego planu, to możesz zacząć używać kolejnych sygnałów. Ale na ten moment chcę abyś zrozumiał, że musisz skupić się na jednej rzeczy i zredukować liczbę zmiennych, bo to uwolni Cię od skomplikowanych wykresów i natłoku myśli. Najlepiej jest więc rozpocząć ten proces od osiągnięcia mistrzostwa w stosowaniu jednego setupu.

 

Krok 4: Realizuj plan zarządzania pieniędzmi

Aby trochę uprościć sprawę i pokazać potęgę stosunku ryzyka do zysku, chcę, aby wszystkie zagrania wykonywane podczas realizacji tego planu miały stosunek do ryzyka na poziomie przynajmniej 1:2. Oznacza to, że na każdym dolarze który ryzykujesz, chcesz zyskać co najmniej dwa dolary.

Odpowiednie umieszczenie stop lossa wymaga użycia otaczającej struktury rynku, aby znaleźć najbardziej logicznie miejsce na ucięcie strat. Stop loss powinien być w miejscu, w które daje jak największe szanse na utrzymanie się na rynku, a jednocześnie nie jest zbyt daleko. Oznacza to, że nie powinieneś umieszczać stop lossa na dowolnym poziomie tylko dlatego, że chcesz otworzyć pozycję o określonym rozmiarze… to jest chciwość i prędzej czy później zadziała na Twoją niekorzyść. Powinieneś jeszcze przed otworzeniem pozycji określić kwotowo ryzyko (1R), jakie będziesz ponosił na każdym zagraniu. Jak już znajdziesz setup, który chcesz rozegrać i znajdziesz najbezpieczniejsze i najbardziej logiczne miejsce na umieszczenie poziomu SL, to dostosuj swój rozmiar pozycji w taki sposób, abyś ryzykował jedynie wyznaczoną wcześniej kwotę 1R.

Poziom docelowy (TP) będziesz umieszczał tak, aby osiągnąć zysk w wielkości co najmniej 2R na każdym zagraniu. Jednak wyznaczając poziomy TP też musisz uwzględnić otaczającą strukturę rynku; jeśli zysk na poziomie 2R nie jest realistycznie możliwy do osiągnięcia, bo na drodze do niego stoi jakaś przeszkoda (np. poziom kluczowy), to możesz zrezygnować z tego zagrania.

 

Krok 5: Śledź swoje postępy w dzienniku tradingowym

Następnym krokiem w tym prostym planie jest upewnienie się, że śledzisz wszystko w swoim dzienniku tradingowym. Prowadzenie dziennika ze wszystkimi swoimi zagraniami to coś, o czym wielu traderów zapomina, albo po prostu przestaje go prowadzić po kilku tygodniach… ale Ty nie możesz do tego dopuścić. Lista wszystkich zagrań ze szczegółami jest konieczna do tego, aby trading traktować jak biznes i wprowadzić więcej porządku do swojej rutyny tradingowej. Proces wprowadzania danych do dziennika i analizowanie ich pomoże Ci w utrzymaniu dyscypliny, bo będziesz wiedział jakie dokładnie osiągasz rezultaty. Jeśli Twoje rezultaty wskazują na to, że popełniłeś emocjonalne błędy tradingowe, takie jak ryzykowanie większej kwoty niż wiesz, że powinieneś lub otworzenie głupiej pozycji, której nie powinieneś… to zobaczysz wszystkie te błędy w swoim dzienniku i może przestaniesz je popełniać.

Łatwo jest być leniwym i roztrwonić wszystkie swoje pieniądze na rynku, ale jeśli zmusisz się do prowadzenie dziennika ze wszystkimi swoimi zagraniami, to będziesz znacznie bardziej świadomy swojego zachowania na rynku. Jeśli Twoje zachowanie przypomina zachowanie hazardzisty, to będziesz w stanie wtedy zobaczyć, że to TY jesteś problemem w swoim tradingu i musisz zmienić swoje nastawienie psychiczne, aby odnieść sukces. Jeśli Twój dziennik tradingowy zaczyna pokazywać systematyczność w stosowaniu Twojego modelu zarządzania ryzykiem i Twojej strategii handlowej… to będzie to powód do dumy… niewielu traderów ma historię zagrań, z której są dumni i którą mogą z pewnością siebie pokazać innym ludziom lub potencjalnym inwestorom. Musisz użyć swojego dziennika tradingowego jako narzędzia do wzmocnienia pozytywnych nawyków i wyeliminowania negatywnych. Możesz to osiągnąć dzięki zmuszaniu się do ręcznego wprowadzania historii transakcji do dziennika, myślenia o niej i analizowania jej.

 

Krok 6: Podążaj za planem

Oczywiste jest to, że jeśli nie będziesz dokładnie realizował opisanego przeze mnie planu, to nie ma prawa on zadziałać. Musisz się upewnić, że jeśli zdecydujesz się na zrealizowanie tego planu, to będziesz się go trzymał. Daj mu przynajmniej dwa miesiące czasu i zobacz, czy Twój trading się poprawi. Może się okazać, że będziesz wychodził na równo, a może zaczniesz generować zyski każdego miesiąca. W każdym razie, jest to lepsze niż kontynuowanie comiesięcznych strat. Na tym właśnie polega ten plan - chcę pomóc Ci w przerwaniu ponoszonych strat i powoli skierować Cię na właściwą drogę.

 

Krok 7: Podejmuj wyzwania

Być może najlepszym sposobem na myślenie o wskazówkach, których udzieliłem w tym artykule, jest postrzeganie ich jako wyzwań. Wiele osób ma problem z wykonywaniem nawet najprostszych zadań - przeczytaniem całej książki w dwa tygodnie, dotarciem każdego dnia na czas do pracy, ćwiczeniem trzy razy w każdym tygodniu… niezależnie od typu zadania może być tak, że wielu ludzi będzie miało problemy ze skupieniem się na nim przez odpowiednio długi czas, który pozwoli na pojawienie się rezultatów. W tradingu problem polegający na braku skupienia i dyscypliny sprawia nawet więcej kłopotów, niż w życiu codziennym, bo w tradingu każdego dnia ryzykujesz swoje pieniądze, na które ciężko pracowałeś.

 

Kończąc dzisiejszą lekcję chcę, żebyś coś zrobił, jeśli poważnie podchodzisz do zrealizowania tego prostego planu. Wydrukuj go sobie na kartce i złóż na niej pisemną obietnicę, że będziesz się go trzymał, albo napisz sobie samą obietnicę, wydrukuj ją i podpisz. Powieś tą kartkę na ścianie obok swojego biurka lub połóż ją w takim miejscu, aby zobaczyć ją zanim zaczniesz handlować każdego dnia. Pierwszym krokiem do zyskownego tradingu jest sprawdzenie, czy masz dyscyplinę i cierpliwość, która pozwoli Ci trzymać się takiego prostego planu przez okres dwóch miesięcy. Po dwóch miesiącach daj mi znać jak Ci poszło i jak wyglądają Twoje wyniki.

 

Nial Fuller http://www.learntotradethemarket.com/forex-articles/simple-plan-improve-trading

 


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk