Reklama
WIG79 284,10-0,89%
WIG202 312,73-1,62%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,99+0,25%
CHF / PLN4,49+0,18%
GBP / PLN5,05-0,12%
EUR / USD1,08-0,27%
DAX17 977,22+0,25%
FT-SE7 718,56-0,05%
CAC 408 172,00+0,29%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,58-0,38%
ROPA WTI82,43-0,46%
ZŁOTO2 154,45-0,32%
SREBRO24,93-0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Psychologiczna sztuczka, która może znacząco poprawić twój trading

Michał Sztabkowski | 14:00 05 maj 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Wyobraź sobie co by było, gdybyś mógł podpiąć kabel do swojej głowy i wgrać oprogramowanie, które sprawi, że będziesz handlował tak jak najlepsi traderzy na świecie? Niestety, nie jest to możliwe i nie mamy możliwości natychmiastowego usprawniania naszych mózgów jak Neo w Matrixie. Jednak jest związana z tym istotna lekcja, dotycząca tego, jak musisz myśleć i postępować, jeśli chcesz zarabiać pieniądze jako trader.

Najlepsi traderzy na świecie wiedzą (instynktownie lub po serii prób i błędów), że mózg może Cię oszukać i zrobić to tak sprytnie, że nie będziesz tego świadomy. Zasadniczo, nie mając możliwości wgrania nowego oprogramowania do mózgu i stania się częściowo robotem, musisz nauczyć się używania bardziej zaawansowanego trybu myślenia, aby prymitywne procesy odbywające się w mózgu nie przejęły nad Tobą kontroli i nie zrujnowały Twojego tradingu.

 

Najpierw zrozum różnicę pomiędzy dwoma systemami

Nasze mózgi składają się z różnych części i każda z nich pełni ważną funkcję. Niektóre z tych części służą naszym bardziej prymitywnym potrzebom - np. informują o potrzebie jedzenia, miłości i podejmowania innych wynagradzających czynności. Są to najstarsze obszary mózgu i to one są domyślnie odpowiedzialne za większość naszych decyzji, a to nie zawsze jest dobre, szczególnie w tradingu. Większość traderów pozwala, aby te obszary mózgu przejęły kontrolę nad ich działaniami, często nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Pomyśl - czy kiedykolwiek patrząc na wykres i cenę pędzącą w jednym kierunku poczułeś szybsze bicie serca, wywołane chęcią otworzenia pozycji w tym kierunku? To jest właśnie przykład tego, jak prymitywne części Twojego mózgu przejmują nad Tobą kontrolę. Nasze mózgi mają tak naprawdę dwa zadania; prymitywna część odpowiada za odczuwanie strachu, zadowolenia i pragnień, a nowsza część pozwala na planowanie, naukę matematyki, myślenie, etc. Dla nas, jako traderów, ważne jest to, aby nauczyć się odpowiednio używać obydwu funkcji mózgu na raz, co przyniesie optymalne rezultaty w handlu.

Reklama

 ____TradingDot zarabiaj na analizach____

Myślenie odruchowe

Parafrazując z książki Jasona Zweiga “Your Your Money & Your Brain – How the New Science of Neuroeconomics Can Help Make You Rich”: Za systemy odruchowe w mózgu odpowiedzialne są starsze jego części. Systemy te działają tak szybko, że często zdajesz sobie sprawę z podjętego działania dopiero po jego zakończeniu! Przykładem może tu być wykonanie gwałtownego skrętu na autostradzie, w celu uniknięcia niebezpieczeństwa, zanim zdasz sobie dokładnie sprawę z tego, co się dzieje. System odruchowy ma pierwszeństwo w wydawaniu osądów i podejmowaniu decyzji i tak jak wspomniałem powyżej, w tradingu zazwyczaj prowadzi to do strat. System odruchowy to głównie emocje i intuicja. Nie mówię, że jest ona zawsze zła - pisałem już przecież artykuły o tradingowej intuicji. Czytaj dalej, aby zobaczyć, że jednym z kluczy do sukcesu w tradingu jest nauczenie się tego, jak i kiedy używać odruchowej intuicji tradera, a kiedy warto się wstrzymać.

 

Myślenie refleksyjne

Reklama

Ten typ myślenia stanowi przeciwwagę do systemów odruchowych. Odpowiedzialna za niego jest kora przedczołowa - część mózgu, która najpóźniej wyewoluowała i jest najbardziej zaawansowana. To właśnie tutaj skomplikowanie połączone z resztą mózgu neurony pomagają wyciągać wnioski ze zgromadzonych informacji, organizować przeszłe doświadczenia w rozpoznawalne kategorie, formować teorie na temat przyczyn zmian naokoło Ciebie i planować na przyszłość. Ten system jest używany przede wszystkim do rozwiązywania bardziej złożonych problemów, takich jak: “Czy mój portfel inwestycyjny jest wystarczająco zdywersyfikowany?” lub “Co powinienem kupić swojej żonie na naszą rocznicę?”.

 

Co za wiele, to nie zdrowo

Zgodnie z tym starym powiedzeniem, wszystko w nadmiarze szkodzi. Jeśli mowa o Twoim mózgu i tradingu, to zbyt częste używanie jednego z systemów myślenia może doprowadzić do systematycznych strat. Wszyscy wiemy co się dzieje, gdy używamy ciągle systemu odruchowego; stajesz się emocjonalny, serce bije Ci szybciej, otwierasz zbyt wiele pozycji, ryzykujesz zbyt wiele etc. etc. Zasadniczo, gdy podejmujesz działanie zgodne z pierwszym impulsem (tak jak robi to większość traderów), to używasz systemu odruchowego. Jeśli będziesz tylko na nim polegać, to staniesz się hazardzistą, a nie traderem. Można by pomyśleć, że nie da się używać zbyt często refleksyjnego myślenia. Jednak nie jest to prawda. Możliwe jest, że nadmiernie analizujesz sytuację na rynku i dopada Cię tzw. paraliż analityczny, który sprawia, że traderzy, widząc dobry setup, wymyślają na siłę jego wady. Możliwe jest również, że używając refleksyjnego myślenia przekonasz siebie, że masz rację względem danego zagrania do takiego stopnia, że zechcesz zaryzykować na nim całe swoje konto, co jest oczywiście bardzo niebezpieczne i prowadzi do katastrofy.

 

Oto cytat, z poprzednio wspomnianej książki Jasona Zweiga:

Reklama

“O ile doktorzy dokonujący inwestycji mają złą reputację, to myślę, że inżynierowie są nawet gorsi. Może dlatego, że są wyszkoleni do analizowania i mierzenia każdej możliwej zmiennej. Spotkałem takich, którzy spędzali dwie lub trzy godziny dziennie na analizowaniu rynku akcji. Często są przekonani o tym, że odkryli unikalny sekret statystyczny, który pozwoli im na pokonanie rynku. Przez stłumienie swojej intuicji, nie widzą jednej istotnej rzeczy: na Wall Street zawsze można coś zmierzyć i generuje to masę statystyk na temat wszystkiego. Niestety jest tak, że 100 milionów innych inwestorów ma dostęp do tych samych informacji, przez co tracą one swoją wartość. Poza tym w każdej chwili niespodziewane zdarzenie może mocno wpłynąć na rynek i sprawić, że analizy stają się przynajmniej tymczasowo bezużyteczne.“

 URL Artykułu

Jak handlować niczym człowiek-maszyna?

Można powiedzieć, że odniesienie sukcesu w tradingu wymaga stania się człowiekiem-maszyną. Roboty nie posiadają emocji, są binarne i obiektywne - bardziej przypominają refleksyjny system w naszych mózgach. Ludzie są pełni uczuć, pomysłów i emocji - za to odpowiada system odruchowy. Sztuczka polega więc na zutylizowaniu naszych mózgów w najlepszy możliwy sposób, nie pozwalając na to, aby jedna część zdominowała drugą. Weźmy za przykład sport: możesz czuć emocje i chcieć z tego powodu być w lepszej formie - chcesz efektu, do którego prowadzi ciężka praca. Jednak sama czynność trenowania, pot, systematycznie odczuwany dyskomfort i ból to często zbyt wiele do zniesienia dla większości ludzi. Dlatego się poddają i poświęcają pożądane długoterminowe rezultaty, aby poczuć się lepiej (tymczasowo). Jeśli już pokonasz ten początkowy dyskomfort i będziesz kontynuował treningi, to w końcu zaczniesz czerpać przyjemność z bólu. Dojście do tego momentu oznacza, że efektywnie używasz obydwu systemów. Odruchowa część mózgu nie jest nagradzana, gdy jesz chipsy i oglądasz telewizję. Nagrodą są endorfiny, siła i lepsze zdrowie. Było to coś, co zaplanowałeś. Za pomocą dyscypliny doprowadziłeś do realizacji planu - tak właśnie działa system refleksyjny.

 

Najważniejszy wniosek dla tradera

Przestań ulegać krótkoterminowym pokusom i chęci zarobienia “szybkich pieniędzy” przez over-trading, nadmierne ryzyko i odstępowanie od swojego trading planu - ciągle używasz odruchowego systemu! Przestań otwierać pozycje bez zastanowienia się i sprawdzenia, czy zagranie jest zgodne z Twoimi zasadami. Zacznij używać refleksyjnego systemu, aby wszystko zaplanować. Zrozum, że systematyczność i dyscyplina zachowana teraz, przyniesie Ci korzyści później i nie staniesz się szybko bogaty lub nie staniesz się bogaty wcale, jeśli podejmujesz decyzje impulsywnie. Zacznij używać tradingowej checklisty, aby upewnić się, że handlujesz zgodnie z trading planem. Weź głęboki oddech i przemyśl to, co zamierzasz zrobić zanim naciśniesz przycisk “kup” lub “sprzedaj” (ale nie zastanawiaj się też w nieskończoność). Po zamknięciu pozycji nie handluj - odejdź od komputera. Zaplanuj to sobie, napisz na kartce i zmuś się do przestrzegania tej zasady każdego dnia. Nie ignoruj też swojej intuicji - upewnij się jednak, że używasz jednocześnie refleksyjnego myślenia, bo wtedy tradingowa intuicja nie wymknie się spod kontroli.

Reklama

 

Konkluzja

W matrixie, Neo wiedział już na początku o tym, że coś jest nie tak; zorientował się, że tkwi w matrixie, a jego mózg był komputerowo stymulowany tak, aby system odruchowy utrzymywał go w nim, zgodnie z wolą jego twórców. Neo chciał jednak czegoś więcej - chciał prawdy. Gdy obudził się z matrixu używał refleksyjnego myślenia w połączeniu z odruchowym i wtedy właśnie wspiął się na szczyt swoich możliwości. Na rynku musisz być jak Neo. Zdaj sobie sprawę z tego, że jeśli nie jesteś proaktywny, to zaczniesz zbyt często używać systemu odruchowego. Tak właśnie jest z większością traderów i dlatego tracą oni pieniądze. Musisz odłączyć się z Matrixa, który zmusza Cię do impulsywnej reakcji i podążenia za tym, co sprawia, że czujesz się dobrze handlując. Nie da się tak zarabiać. Na początku ciężko jest się przestawić, ale jest z tym tak, jak z treningiem fizycznym - staje się to łatwiejsze i przyjemniejsze z biegiem czasu.

Nial Fuller: This Brain Tweak Could Dramatically Improve Your Trading

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej