Reklama
WIG79 105,73-1,11%
WIG202 313,02-1,61%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,99+0,24%
CHF / PLN4,48+0,06%
GBP / PLN5,06-0,10%
EUR / USD1,08-0,24%
DAX17 994,60+0,35%
FT-SE7 705,39-0,22%
CAC 408 179,06+0,38%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,64-0,31%
ROPA WTI82,51-0,36%
ZŁOTO2 153,47-0,37%
SREBRO24,93-0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsza rzecz w tradingu Price Action

Michał Sztabkowski | 13:00 23 grudzień 2017

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Czy zdarzyło Ci się czasem skorzystać z setupu, który był według Ciebie “perfekcyjny”, a szybko po wejściu okazało się, że nie zadziałał? Wprawiło Cię to w zdezorientowanie, złość lub czułeś desperację i chęć zrozumienia dlaczego tak się stało i co zrobiłeś źle? Jest pewna istotna część tradingu Price Action i jeśli nie będziesz o niej wiedział, to sprawi to, że będziesz czuć się właśnie w ten sposób nawet wtedy, gdy czekasz cierpliwie na setupy, które według Ciebie są “dobre”.

 

Tą częścią, o której mowa jest kontekst, w jakim korzystasz z układów Price Action. Mówiąc o kontekście, mam na myśli Price Action otaczające dane miejsce na wykresie oraz panujące w tym momencie warunki na rynku. Należy to traktować jako dodatek do sygnału Price Action, na podstawie którego chcesz otworzyć pozycję. Tak się składa, że to nie sam sygnał tworzy dobry setup, ale sygnał oraz kontekst, w którym się uformował. Jestem skłonny powiedzieć nawet, że kontekst, w którym formuje się sygnał jest przynajmniej (jeśli nie bardziej) tak ważny jak sygnał sam w sobie. Sygnał, który nie ma sensu w kontekście otoczenia i panujących warunków na rynku jest jedynie szumem rynkowym.

 ____TradingDot zarabiaj na analizach____

 

Jak odróżnić dobre sygnały od tych złych?

Reklama

Łatwo jest podekscytować się konkretnym setupem na rynku, zapominając jednocześnie o kontekście w jakim się uformował. Na przykład, możesz mieć dwa tak samo wyglądające pin bary, ale w zależności od kontekstu rynkowego jeden z nich może nadawać się do tego, aby otworzyć po nim pozycję, a drugi nie. Pozwól mi, że wyjaśnię teraz w jaki sposób oddzielam dobre sygnały od złych…

 

Najpierw zadaj sobie te trzy pytania:

  1. Czy sygnał ma sens w kontekście całościowego obrazu rynku?

Czy na rynku panuje trend? A może znajduje się on w konsolidacji? Zadanie sobie pytania o całościowy obraz rynku pozwoli Ci oszacować, czy jest sens otwierać pozycję w oparciu o dany sygnał. Jeśli masz bardzo silny trend wzrostowy, to korzystanie z sygnału sprzedaży i wchodzenie naprzeciw trendu jest czymś, na co powinieneś bardzo uważać - nawet wtedy, gdy sygnał wygląda “perfekcyjnie”. W większości przypadków, sygnały pojawiające się na przeciw trendu nie działają i tak jak to zwykle powtarzam, musisz najpierw nauczyć się skutecznie handlować z trendem, zanim w ogóle pomyślisz o handlowaniu w kierunku przeciwnym do trendu.

 

  1. Jak sygnał pasuje do otaczającej go struktury rynku?
Reklama

Czyli co się dzieje w pobliżu miejsca, w którym pojawił się sygnał? Jeśli rozważasz na przykład skorzystanie z sygnału pin bar, to czy jego cień wystaje z otaczającego go Price Action, czy uformował się po prostu w konsolidacji? Jeśli mowa o inside barze, to wystąpił on w kontekście silnego trendu, czy może w poszarpanej konsolidacji / bocznym ruchu ceny? Jeśli jest to fakey, to czy false-break jest przejrzysty, oczywisty i wystąpił w trendzie lub na poziomie kluczowym?

 

  1. Być może najważniejsze pytanie: czy występuje konfluencja?

Czy są czynniki, które wzmacniają sygnał, takie jak poziomy wsparcia i oporu, średnie kroczące, zniesienia 50%, obszary istotnych wydarzeń (event areas)? Im więcej wzmacniających czynników ma dany setup, tym lepiej. Setup Price Action bez konfluencji, który znajduje się w środku konsolidacji, jest dla mnie jedynie szumem i niczym więcej. Nawet wtedy, gdy setup sam w sobie jest bardzo wyraźny.

 URL Artykułu

Co robić dalej…

Wraz z nabywaniem coraz większej ilości umiejętności w zakresie analizy Price Action, nauczysz się zawsze uwzględniać to co robi rynek oraz określać jaki jest jego ogólny stan / jakie panują na nim warunki, a dopiero później szukać sygnałów w obrębie tej struktury - takich, które pasują do otaczających je elementów. Zauważyłem, że początkujący mają tendencję do przywiązywania zbyt dużej uwagi do sygnału samego w sobie, z pominięciem kontekstu. Sygnał się formuje, a to wywołuje u nich ekscytację i myślą, że jest to od razu zielone światło do zajęcia pozycji - takie podejście oczywiście prowadzi do overtradingu i strat.

Reklama

Powinieneś być “wybredny” w wyborze swoich setupów, upewniając się, że sygnał ma sens w kontekście, w którym się pojawia, a to oznacza, że prawdopodobnie będziesz musiał zrezygnować z większości okazji, a pozycje otworzysz tylko przy niektórych z nich. Nie mówię, że powinieneś unikać stratnych zagrań, bo tego nie da się zrobić, ale najważniejszym sposobem ochrony Twoich pieniędzy na rynku jest trzymanie się swojej strategii i otwieranie zleceń tylko przy sygnałach, które są z nią zgodne, a nie tych, które sobie zracjonalizowałeś w taki, czy inny sposób.

Umiejętność selekcjonowania wybranych setupów jest wynikiem nauczenia się tradingu i posiadania skutecznej metody handlowej. Nie da się zrozumieć rynkowego kontekstu oraz tego, czy dany sygnał w nim występujący ma sens, jeśli nie wiesz jak odczytywać wykres. Jeżeli jesteś relatywnie nowym traderem lub po prostu próbujesz poprawić swoje umiejętności czytania wykresu i interpretowania Price Action, to zachęcam Cię do skorzystania z moich materiałów, które pomogą Ci zrozumieć kontekst rynkowy, strategie Price Action oraz sposób tradingu, który pozwoli Ci upewnić się, że wszystko dobrze ze sobą współgra.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej