Reklama
WIG79 359,31-0,80%
WIG202 327,03-1,01%
EUR / PLN4,32-0,05%
USD / PLN3,99+0,25%
CHF / PLN4,49+0,19%
GBP / PLN5,05-0,16%
EUR / USD1,08-0,29%
DAX17 955,86+0,13%
FT-SE7 721,03-0,02%
CAC 408 164,54+0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,69-0,25%
ROPA WTI82,60-0,25%
ZŁOTO2 154,05-0,34%
SREBRO24,93-0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego perfekcyjny trading to wróg dobrego tradingu?

Michał Sztabkowski | 14:00 02 czerwiec 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Ile jeszcze potrzeba? Jaka ilość analizy, obserwowania wykresów i ogólnie myślenia o Twoim tradingu jest szkodliwa? W jakim stopniu nadmierne zajmowanie się tradingiem wpływa negatywnie na Twój sukces? W dzisiejszej lekcji przedyskutujemy te zagadnienia i zastanowimy się nad tym, dlaczego prawdopodobne jest to, że sam sabotujesz swój trading poprzez wykonywanie zbyt wielu czynności.

Jest to zjawisko, na które możesz mówić “mikrozarządzanie”, “nadmierne myślenie” lub “zbyt szczegółowe analizowanie”, ale niezależnie od etykiety, jaką mu nadasz chodzi o to samo - o kontrolę.

Być może miko-zarządzanie wywodzi się u niektórych ze strachu. Gdy ktoś obawia się utraty pieniędzy, to zrobi wszystko co może, aby przejąć kontrolę nad sytuacją. Jednak na rynku jest tak, że wszystkie próby jego kontroli skazane są na niepowodzenie. Na rynku można kontrolować jedynie samego siebie, swoje myśli i działania - nic więcej.

Oto pięć wskazówek, którymi mogę się z Tobą podzielić, aby ułatwić Ci pozbycie się potrzeby kontrolowania rynku:

Reklama

 

1. Naucz się co możesz kontrolować, a co nie

Wielu traderów próbuje kontrolować wszystko i takie podejście prowadzi do tego, że nie są w stanie znieść sytuacji, w której cena porusza się szybko w niepożądanym dla nich kierunku lub sytuacji, w której cena nie sięga poziomu TP i się odwraca. To jedynie dwa przykłady tego, jakie konsekwencje może nieść ze sobą strach i idące za nim próby zachowania kontroli.

Po pierwsze, przestań próbować być wszechwiedzącym traderem. Nigdy nie da się odczytać z wykresu wszystkiego, co doprowadziło do wyrysowania się danej struktury. Innymi słowy nigdy nie da się wiedzieć dlaczego dokładnie rynek porusza się w daną stronę, można jedynie wiedzieć co się stało przed chwilą i co się dzieje teraz. Następnie, możemy wykorzystać te informacje i używając różnych strategii Price Action przewidywać, co może stać się w przyszłości. Ważne jest jednak zrozumienie tego, że czytanie większej ilości wiadomości lub obserwowanie wykresów przez wiele godzin nie pomoże Ci w przewidzeniu kolejnego ruchu na rynku. Nigdy nie będziesz wiedział co się na pewno stanie - możesz wiedzieć jedynie co się może stać. Pamiętaj, że w tradingu gramy na przewagę statystyczną.

Nigdy nie możesz wiedzieć co się na pewno wydarzy, dopóki to się nie wydarzy (a wtedy jest już zbyt późno, aby na tym zarobić). Jako traderzy, próbujemy więc zarabiać systematycznie pieniądze w grze, w której wyniki są niesystematyczne. Nie jest to łatwe do zrobienia, szczególnie w sytuacji, w której nie zaakceptowałeś faktu, że wyniki są niesystematyczne. Osiąganie zysków jest jednak możliwe i możesz zarabiać, o ile nie próbujesz mikrozarządzania każdym aspektem swojego tradingu, celem przejęcia kontroli nad rynkiem.

 

Reklama

URL Artykułu

Wielu z nas wpada w tą pułapkę, gdy próbujemy handlować, prowadzić zyskowny biznes lub być w udanym związku.

Potrzeba kontrolowania wszystkich drobnych rzeczy w naszym miejscu pracy, tradingu i związkach może zazwyczaj obrócić się przeciwko nam i spowodować całą masę stresu i niepokoju.

Gdy zrozumiesz, zaakceptujesz, a następnie odpuścisz prymitywną potrzebę kontrolowania rynku i mikrozarządzania każdym detalem myśląc, że więcej informacji da Ci więcej kontroli nad wynikami zagrań, to umożliwi wykształcenie odpowiedniego mindsetu. Sukces w tradingu to głównie wynik odpowiednich wzorców myślenia i używania ich do kontrolowania własnych zachowań na rynku; odpowiednia rutyna wykształca pozytywne nawyki, etc. Gdy staniesz się mistrzem samego siebie, to zobaczysz co raz lepsze wyniki w swoim tradingu.

 

2. Zaplanuj zagranie i graj według planu

Reklama

Tak, zapewne już to słyszałeś. Ale jeśli masz prosty plan tradingowy, którego trzymasz się bez wyjątków, to jesteś na dobrej drodze do mistrzostwa w tradingu. W swoim trading planie musisz zawrzeć zasady, które będę powstrzymywać Cię przed nadmiernym myśleniem i mikro zarządzaniem. Plan ten czytaj każdego dnia przed rozpoczęciem handlu. Zarezerwuj sobie również czas na odpoczynek od rynków, w którym będziesz mógł się “zrestartować” i zebrać swoje myśli. Potrzebujesz mieć rozpisaną codzienną rutynę tradingową, aby uniknąć sytuacji, w której siedzisz cały dzień przed wykresem i rozmyślasz nad wszystkim, co może mieć potencjalnie wpływ na rynek. Twoim celem powinno być myślenie o zagraniach i o rynku jedynie wtedy, gdy patrzysz na wykresy. Jeśli łapiesz się na tym, że myślisz o nich kiedy indziej, to znaczy, że robisz zbyt wiele.

Jeśli mikro zarządzasz swoim tradingiem do takiego stopnia, że zawsze czekasz na “perfekcyjny” setup, to przegapisz sporo zyskownych ruchów. Nie ma perfekcyjnego setupu, ponieważ każdy setup wygląda trochę inaczej od poprzednich, więc po prostu zdecyduj się na jakiś i odpowiednio nim zarządzaj. Nie rezygnuj z okazji tradingowej tylko dlatego, że czekasz na coś perfekcyjnego. Twój trading plan powinien zawsze wskazywać Ci panujące na rynku warunki, które są odpowiednie oraz setupy określające punkty wejścia, ale pamiętaj, że nie znajdziesz nigdy dwóch takich samych zagrań. Wymagane jest tutaj doświadczenie i rozwaga. Z biegiem czasu, ucząc się i ćwicząc, będziesz coraz lepiej rozpoznawał momenty, w których należy otworzyć pozycję.

 

3. Zaakceptuj potencjalną stratę przed otworzeniem pozycji

Istotną przyczyną nie akceptowania strat przez traderów jest mikrozarządzanie. Oznacza to, że próbujesz wszystko kontrolować - każdy szczegół. Ludziom, którzy tak postępują wydaje się, że jeśli uwzględnią każdą zmienną, to będą w stanie uniknąć strat. Albo myślą, że po spędzeniu tak ogromnej ilości czasu na nauce i analizowaniu, będą mieli “ogromną wiedzę”, która pozwoli im handlować bez strat.

Strat nie da się uniknąć - są nieodłączną częścią tradingu, tak jak krew jest nieodłączną częścią Ciebie. Możesz jedynie znaleźć sposób na dobre zarządzanie stratami i pamiętać o tym, że każde zagranie może przynieść stratę.

Reklama

Dzięki temu pozbędziesz się stresu po otworzeniu pozycji. Z tradingiem wiążą się pewne koszty - tak jak w każdym biznesie. Dla nas strata jest kosztem prowadzenia biznesu. Zaakceptuj to.

 

4. Najgorszym efektem ubocznym mikrozarządzania w Twoim tradingu jest…

Over-trading jest największym problemem, który wynika z mikrozarządzania tradingiem i prób kontrolowania rynku. Gdy zbyt bardzo skupiamy się na rynku, nieustannie analizujemy i myślimy o rynku, to mimowolnie przychodzi nam do głowy wiele pomysłów na zagrania i widzimy wzorce, które są najprawdopodobniej jedynie szumem rynkowym.

Gdy obserwujesz wykresy zbyt długo, to zaczynasz mikrozarządzanie. Siedząc cały dzień przed wykresem, próbujesz złapać każdy mały ruch na rynku. To jest właśnie mikrozarządzanie rynkiem!

Jest to podobne do sytuacji, w której szef firmy obserwuje pracę swoich pracowników przez cały dzień, zamiast zająć się swoimi zadaniami. Poprzez obserwowanie pracowników zapewne zobaczy coś, co mu się nie podoba, ale czy takie postępowanie przyniesie więcej dobrego, niż szkód? Jak zdenerwowani będą pracownicy poprzez ciągłą obserwację i jak podekscytowani będą powrotem do pracy następnego dnia? A co ważniejsze dla biznesu - jaka będzie ich chęć do tego, aby być produktywnymi?

Reklama

Rozwiązaniem tego problemu jest znalezienie czegoś, co daje Ci przewagę i trzymanie się tego - nie handluj, jeśli Twoja przewaga nie pojawia się na rynku. Jest to naprawdę proste. To tutaj właśnie do gry wchodzi Twoja rutyna tradingowa. Podążaj za nią podczas analizowania rynków. Szukaj setupów, które uwzględniłeś w planie, a jeśli nie ma ich na rynku, to odejdź od komputera i powróć następnego dnia. To prowadzi mnie do ostatniego punktu...

 

5. Klucz do porzucenia mikrozarządzania na zawsze....

Patrząc się przez cały dzień na poruszający się w dół i w górę rynek, możesz zmarnować ogromną ilość cennej energii umysłowej. Proste wyłączenie komputera i odejście od stanowiska pracy może być dobrym sposobem na wyeliminowanie mikrozarządzania z Twojego tradingu.

Tak jak wspomniałem wcześniej, musisz uwzględnić czas na odpoczynek w swojej rutynie, aby pozbierać swoje myśli i powrócić do tradingu z pełnym skupieniem. Zaplanuj czas obserwowania rynku i czas odpoczynku.

Inwestorzy długoterminowi zazwyczaj radzą sobie lepiej niż day traderzy, więc zacznij myśleć bardziej jak swing trader lub nawet długoterminowy inwestor, który nie patrzy przez cały czas na wykresy, bo wie, że jest to nieproduktywne. Zamiast tego daje on czas swoim pozycjom i czeka na zrealizowanie się ruchu.

Reklama

 

____TradingDot zarabiaj na analizach____

Konkluzja

Jeśli jesteś kimś, kto ciągle odczuwa potrzebę kontrolowania wszystkiego i każdego naokoło, to powinieneś poważnie zastanowić się nad tym, czy trading jest dla Ciebie. Może to brzmieć dosyć surowo, ale masz tylko dwie opcje. Możesz zrezygnować z tradingu lub wprowadzić poważne zmiany w swoim zachowaniu i myśleniu. Sukces w tradingu jest w głównej mierze wynikiem odpuszczania. Musisz “zapomnieć” o swojej pozycji po tym jak już ustawisz zleceniem. Musisz odpuścić potrzebę kontrolowania rynku. Bycie zbyt bardzo zaangażowanym w cokolwiek, niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o związkach, biznesie, czy tradingu, zazwyczaj źle się kończy i prowadzi do wyników odwrotnych, niż oczekiwane.

Rynek jest całkowicie oddzieloną od Ciebie jednostką i nie jest żywy - nie ma pojęcia o tym, że istniejesz i nie odczuwa żadnych emocji. Jest jedynie odbiciem transakcji wykonywanych przez miliony kupujących i sprzedających. Tego nie da się kontrolować. Możesz jedynie znaleźć przewagę statystyczną i wykorzystywać przewidywalne ruchy, które będą powtarzać się z biegiem czasu. Ludzie są powtarzalni, a ślady ich działań pozostawione są na wykresach i przyjmują postać Price Action - naucz się odczytywać cenę z wykresu i znajdź powtarzalne setupy wejścia oraz odpowiednie dla nich warunki rynkowe. Potem wystarczy już tylko kontrolować samego siebie i możesz w ten sposób zarabiać pieniądze. Jest to jedyny sposób na zyskowny trading.

Nial Fuller: Why Perfect Trading Is The Enemy Of Good Trading

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej