Reklama
WIG78 968,49-1,29%
WIG202 314,26-1,56%
EUR / PLN4,32+0,03%
USD / PLN3,99+0,25%
CHF / PLN4,49+0,18%
GBP / PLN5,06-0,05%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX17 946,94+0,08%
FT-SE7 704,69-0,23%
CAC 408 164,09+0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,84-0,08%
ROPA WTI82,76-0,06%
ZŁOTO2 155,40-0,28%
SREBRO24,97-0,24%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego dwóch różnych traderów może postrzegać ten sam wykres zupełnie inaczej?

Michał Sztabkowski | 14:00 26 maj 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

W tradingu interesujące jest to, że dwóm różnym traderom można pokazać ten sam wykres lub nawet tą samą formację na wykresie, a pomimo tego osiągną oni inne wyniki. Zakładając, że wszystko jest u nich takie samo np. wiedza, doświadczenie w handlu i dostęp do informacji, to jak wyjaśnić można różne spojrzenia na te same wydarzenia na rynku?

Zacząłem o tym myśleć, gdy wraz ze swoim przyjacielem omawialiśmy sytuację na pewnym rynku, na którym mieliśmy obydwoje pootwierane pozycje. W tamtym czasie rynek poruszał się w niepożądanym przez nas kierunku i trochę mnie zdziwiło to, że mamy inne spojrzenie na sytuację pomimo tego, że mamy otwarte takie same pozycje i obydwoje widzimy co dokładnie dzieje się na rynku. Wywnioskowałem, że jest to spowodowane różnymi rozmiarami pozycji i jeden z nas był znacznie mniej przejęty sytuacją na rynku, bo nie miał wiele do stracenia.

Jest to oczywiście tylko jedna z przyczyn, z których widzieliśmy rynek w zupełnie odmienny sposób; powodów wyciągania odmiennych wniosków z tych samych informacji jest wiele i chcę napisać lekcję, która pomoże wyciągnąć je na pierwszy plan. Możliwe, że czytając poniższe powody lepiej zrozumiesz dlaczego na rynek można w jednym momencie spojrzeć z wielu perspektyw (tak jak Ty i Twoi przeciwnicy, czyli druga strona zlecenia). Myślenie o tych perspektywach i zrozumienie dlaczego istnieją, pomoże Ci stać się lepszym traderem.

 URL Artykułu

Pozycja ze zbyt dużym zaangażowaniem

Reklama

Jestem przekonany, że im więcej pieniędzy trader ryzykuje na zagraniu w stosunku do całego swojego kapitału, tym bardziej będzie zaangażowany emocjonalnie w swoje zagranie. Może to brzmieć zdroworozsądkowo, ale wynikające z tego implikacje są bardzo istotne…

Gdy jesteś zbyt bardzo zaangażowany w zagranie lub inwestycję, to znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Właśnie dlatego dwóch traderów może mieć dokładnie taką samą pozycję, ale ten, który zaryzykował więcej w stosunku do całości swojego kapitału, będzie widział wykres inaczej i inaczej na niego reagował niż trader, który zaryzykował “bezpieczniejszą” kwotę.

Zapamiętaj, że im więcej pieniędzy ryzykujesz, tym większe emocje wywoływać w Tobie będzie każde zachwianie się kursu. Gdy odczuwasz silne emocje związane z pozycją (zazwyczaj za sprawą wysokiego ryzyka, czyli zbyt dużej kwoty), tym bardziej prawdopodobne jest, że widząc krótkoterminową korektę, będziesz postrzegał ją jako istotny na rynku ruch, który może wykroczyć poza Twój punkt wejścia, generując straty. Co robisz w takiej sytuacji? Nieuniknione jest to, że pojawiający się wtedy strach zmusi cię do zamknięcia pozycji - najprawdopodobniej z bardzo małym zyskiem w porównaniu do tego, co już miałeś (bo wychodzisz po cofnięciu się ceny), albo wyjdziesz z sytuacji w ogóle bez zysku. Wiadomo, że jest to lepsze niż strata, ale może być to bardzo bolesne i negatywnie wpływać na Twoje nastawienie psychiczne, co doprowadzi do kolejnych błędów.

Dla tradera, który nie był nadmiernie zaangażowany, ta sama korekta może oznaczać zupełnie co innego - zwyczajny ruch korekcyjny. Trzymając pozycję jest on w stanie wyjść z sytuacji ze znacznie większym zyskiem, bo cena wznowiła ruch w pożądanym kierunku zaraz po tym, jak nadmiernie zaangażowany trader zamknął swoją pozycję.

Jest to tylko jeden z wielu przykładów tego, jak nadmierne ryzyko na zagraniu może doprowadzić do paniki i autosabotażu.

Reklama

 

Pozycja vs brak pozycji

Mając po prostu otwartą pozycję i będąc uczestnikiem rynkowej gry, możesz postrzegać wykres inaczej, niż trader, który nie ma żadnej pozycji na rynku. Nawet jeśli ryzykujesz uprzednio zdefiniowaną kwotę i podążasz dokładnie za swoim trading planem, to fakt posiadania pozycji na rynku i ryzykowania pieniędzy będzie na Ciebie wpływał. To właśnie dlatego trading jest taki trudny i nie jest zajęciem dla osób o słabej woli lub osobowości.

Ciekawe jest to, że handlując na demo za pomocą wirtualnych środków, najprawdopodobniej będziesz miał lepsze rezultaty, niż na koncie rzeczywistym. Kluczem do tradingowego sukcesu jest zapomnienie o finansowym aspekcie tradingu i traktowanie handlu jak gry, w której pieniądze dostajesz za zdobycie dużej ilości punktów. Jedynym sposobem na wypracowanie takiego podejścia jest utrzymywanie niskiego zaangażowania emocjonalnego względem swoich zagrań. Spróbuj widzieć rynek tak, jakbyś nie miał na nim otwartej pozycji, nawet jeśli jest inaczej.

 

Efekt świeżości oparty na wynikach poprzednich zagrań

Dwóch traderów rozgrywających ten sam setup na tym samym wykresie, może postrzegać sytuację całkowicie inaczej w związku z czymś, co fachowo nazywa się “efektem świeżości”. Polega on na tym, że masz opinię na temat czegoś lub czujesz się w określony sposób dlatego, że doświadczyłeś czegoś podobnego w niedawnym czasie. Dlatego właśnie trader A mógł widzieć “ten sam” scenariusz w przeszłości i stracić na nim pieniądze, w przeciwieństwie do tradera B, który w podobnych warunkach rynkowych zarabiał pieniądze w przeszłości.

Reklama

Przywołam tutaj fragment artykułu z US news & World Report:

“Wiadome jest to, że inwestorzy indywidualni mają w zwyczaju ściganie zysków i zwiększenie zaangażowania finansowego w momencie, gdy kurs najbardziej wzrasta i dojść może do odwrotu. Ze względu na to, że niedawno cena ciągle wspinała się do góry, inwestorzy wierzą w to, że nadal tak będzie.”

Niedawne wydarzenia wpływają na nas znacznie mocniej niż wydarzenia z odległej przeszłości - tacy już jesteśmy. W tradingu może to być zarówno dobre, jak i złe. Jeżeli na rynku panuje silny i długi trend, to efekt świeżości może być korzystny, bo jeśli otwierasz pozycje w kierunku zgodnym z trendem na korektach, to najprawdopodobniej będziesz zarabiał. Jeśli jednak trend się zmieni, a rynek zacznie poruszać się w konsolidacji, to możesz ponieść ogromne straty, jeśli nie odczytasz szybko Price Action i nie zdasz sobie sprawy z tego, że warunki rynkowe się zmieniły.

 

Zbyt duże przywiązanie do rynku lub początkowej analizy

Ludzie mogą emocjonalnie przywiązywać się do wykresów i różnych rynków lub do swojego początkowego spojrzenia na wykres z wielu przyczyn - nie tylko za sprawą nadmiernego zaangażowania finansowego.

Reklama

Spójrzmy na tradera, który analizował dogłębnie rynek i pracował dużo na wykresie. Taka osoba prawdopodobnie będzie mocno przywiązana po tym wszystkim do swojego spojrzenia na ten rynek. Będą czuli, że spędzone godziny spędzone na analizowaniu danego rynku muszą być coś warte i nie są w stanie znieść tego, że rynek nie robi tego, co chcą. Sprawia to, że szukają wiadomości i artykułów w internecie, które potwierdzają ich spojrzenie na rynek (a w internecie możesz znaleźć każdą opinię na każdy temat). Takie zachowanie to pozwalanie na to, by arogancja i ego dyktowały Twoje zachowanie w treningu. Możesz stać się zbyt przywiązany do wykresu, bo nie chcesz po prostu uwierzyć, że się mylisz, a Twoja analiza na nic się nie zdała.

Nadmierna pewność siebie polega na tym, że trader spędza zbyt wiele czasu na analizowaniu i przekonuje sam siebie, że ma rację odnośnie tego, co się zaraz wydarzy. Traderzy stają się również zbyt pewni siebie po zyskownym zagraniu, bo stają się bardzo optymistyczni i pozytywnie patrzą na swoją ostatnią decyzję, przywiązując zbyt wiele wagi do tego co zrobili, zapominają o tym, że zysk nie był gwarantowany.

Trader, który nie boryka się z takimi problemami, bo nie analizował wszystkiego przez tak długi czas może mieć nawet przewagę nad traderem opisywanym powyżej. Jeśli spędzisz mniej czasu na robienie czegoś, to będziesz bardziej neutralnie spoglądał na sytuację i nie będziesz w nią tak mocno zaangażowany. Daje to nową perspektywę i co ważne, jest to perspektywa obiektywna.

W tradingu obiektywność jest kluczowa i właśnie dlatego nie jestem zwolennikiem brania pod uwagę wiadomości lub zbytniego skupiania się na danych fundamentalnych. Warto jest nauczyć się Price Action i podstawowej tradingowej terminologii, ale bardziej dogłębny rynkowy research często nie przynosi dodatkowych korzyści, a na dodatek, może działać również na Twoją szkodę.

____TradingDot zarabiaj na analizach____

 

Wskaźniki lub czyste wykresy

Reklama

Oczywiste jest to, że traderzy mogą widzieć ten sam wykres inaczej ze względu na wskaźniki. Niektórzy traderzy lubią nanosić na swoje wykresy masę wskaźników analizy technicznej, które mogą sprawić, że taki wykres wygląda niczym dzieło sztuki współczesnej.

Trader, który używa czystych wykresów i obserwuje Price Action, bez oklejania swoich wykresów wskaźnikami, będzie patrzył na ten sam rynek z innej perspektywy - bardziej przejrzystej i celniejszej.

 

Podążanie za trendem, a trading kontrariański

Tutaj jest podobnie do tego, o czym mówiłem w punkcie powyżej - traderzy, którzy w przeszłości zarabiali pieniądze handlując na różne sposoby, będą widzieć ten sam wykres inaczej. Przykładowo…

Trader A może zobaczyć wzrastającą cenę, ale ze względu na to, że jest traderem kontrariańskim (który chandluje w przeciwnym kierunku do krótkoterminowego trendu), będzie chciał sprzedać po impulsie wzrostowym, najlepiej na kluczowym poziomie, bo to właśnie w ten sposób zarabiał on wcześniej pieniądze (efekt świeżości). Taki trader nienawidzi handlowania razem z tłumem.

Reklama

Trader B może zobaczyć ten sam wzrastający wykres i szukać okazji do otworzenia pozycji długiej! I również robi tak dlatego, że zarabiał w przeszłości handlując w taki sposób. Grał z trendem i zarabiał dobre pieniądze. Nigdy nie jest chętny do handlowania w przeciwnym do większości kierunku.

Ani jedno, ani drugie podejście nie jest dobre lub złe; jest wiele sposobów na handel. O ile granie w kierunku przeciwnym do krótkoterminowych trendów jest trochę bardziej niebezpieczne, to są traderzy, którzy mają talent do grania na odbicia lub do dostrzegania punktów odwrotu na rynku. Jednakże dla większości traderów granie z trendem jest najlepszą opcją.

Najważniejsze do zapamiętania jest to, że każdy będzie widział ten sam wykres lub setup trochę inaczej i z różnych powyżej wymienionych przyczyn inaczej będzie na niego również reagować.

 

Konkluzja

Rzeczywiście jest tak, że dwóch traderów może zupełnie inaczej widzieć ten sam wykres i zazwyczaj będzie tak, że ich rezultaty będą się różnić pomimo rozgrywania tego samego setupu. Powszechnym wspólnym mianownikiem w tradingu jest ruch ceny na wykresie. Price Action zawiera w sobie wszystkie zmienne, które wpływają na rynek i wpływały na niego w przeszłości i wyświetla Ci te informacje, rysując w miarę łatwy do odczytania i zawierający wiele wskazówek “portret”. Nauka odczytywania Price Action to sposób na wyeliminowanie lub zmniejszenie ilości zmiennych rynkowych, które wprowadzają traderów w zamęt i komplikują ich handel.

Reklama

Najważniejszą przyczyną tego, że traderzy nie postrzegają wykresu tak samo, jest brak dyscypliny. Niektórzy traderzy nałogowo ryzykują zbyt dużo na pojedynczych zagraniach, co w znaczący sposób wpływa na ich postrzeganie rynku i wydarzeń, które mogą na nim nastąpić. O ile mogę wyjaśnić Ci dlaczego dyscyplina jest taka ważna, to nie jestem w stanie zmusić Cię do tego, abyś pozostał zdyscyplinowany w swojej codziennej rutynie tradingowej. Mogę pokazać Ci drogę prowadzącą w odpowiednim kierunku, ale odbycie podróży jest Twoim zadaniem. Teraz musisz więc zadecydować o tym, jak będziesz patrzył na wykresy, które widzą wszyscy inni traderzy. Czy będziesz patrzył na nie kierując się emocjami i będziesz zaśmiecał swój ekran przeróżnymi wskaźnikami, czy popatrzysz na czyste wykresy chłodno i ze spokojem? To również zależy tylko i wyłącznie od Ciebie....

Nial Fuller: Why Two Different Traders Can See The Same Chart Very Differently

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej