Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,98+0,00%
CHF / PLN4,48-0,08%
GBP / PLN5,06-0,06%
EUR / USD1,09+0,00%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,73-0,21%
ROPA WTI81,46-1,63%
ZŁOTO2 161,18-0,01%
SREBRO25,11+0,32%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nial Fuller: 4 rzeczy, które musisz wiedzieć o tradingu Price Action

Michał Sztabkowski | 11:05 15 sierpień 2018

Nial Fuller: 4 rzeczy, które musisz wiedzieć o tradingu Price Action | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Warunki rynkowe zmieniają się na przestrzeni czasu, ceny są dynamiczne, a żaden dzień handlowy nie jest dokładnie taki sam jak poprzedni. Zmienność różni się, co sprawia, że czasami rynek może wydawać się cichy przed długi czas, po czym następuje erupcja skutkująca zwiększoną aktywnością.

Gdy rynek się wycisza, wielu ludzi pisze do mnie z zaniepokojeniem, pytając “czy coś jest nie tak z Price Action”. Tak naprawdę, to z Price Action jest zawsze wszystko w porządku - przeciwne przekonanie pojawia się na skutek przegranych transakcji, over-tradingu lub niedostosowania się do panującej obecnie na rynku dynamiki i zmienności.

URL Artykułu

 

Czytaj także: NIE zarabiasz na tradingu? Oto 10 powodów!

Nial Fuller - 10 Reasons You’re Not Making Money Trading Jeżeli jeszcze nie zarabiasz na tradingu, to dobra wiadomość jest taka, że można łatwo zdiagnozować, co robisz źle. Powody przez które traderzy nie są w stanie zarabiać, są dość przewidywalne i powszechne. Kiedy zorientujesz się, jakie są pr.. Czytaj
NIE zarabiasz na tradingu? Oto 10 powodów!
Reklama

Przy serii przegranych transakcji całkiem naturalne jest kwestionowanie nie tylko tego, co robisz, ale również kwestionowanie metody, której używasz. O ile jest to normalna reakcja, to nie jest ona zdrowa i nie przyczynia się sukcesu w tradingu. Jeżeli nie potrafisz pozostać optymistycznie nastawiony w trudnych sytuacjach na rynku, które pojawiają się w każdym tygodniu handlu, to nie nadajesz się na tradera.

 

1. Price Action to nie “system”

Jedną z rzeczy, która wywołuje zdezorientowanie u początkujących traderów jest to, że Price Action nie jest systemem handlowym. Traderzy, którzy przerzucają się na metodologię Price Action, najprawdopodobniej handlowali wcześniej sztywnym systemem, opartym na dokładnych zasadach postępowania. Systemy wskaźnikowe oraz automatyczne są znacznie mniej elastyczne i uznaniowe w porównaniu do Price Action. Dla nowego tradera, przyzwyczajenie się do wolności, jaka wiąże się z tą metodą handlu może być dosyć trudne.

Nie uczymy tutaj sytemu, więc nie możesz brać na ślepo każdego sygnału Price Action, który widzisz na wykresach. Musisz dokonywać decyzji i wybierać jedynie kilka dobrych sygnałów na tydzień lub miesiąc - w zależności od warunków rynkowych. Learn To Trade The Market nie jest serwisem oferującym sygnały handlowe - nie zalecamy handlowania w oparciu o każdy sygnał, o którym wspominamy w komentarzu rynkowym. Musisz traktować go jako analizę i komentarz, a następnie wziąć pod uwagę swoje spojrzenie na rynek i uformować własny “plan ataku” na rynku.

Trading uznaniowy i handlowanie w oparciu o instynkt to rzeczy, o których nie przeczytasz na wielu stronach o tradingu, ponieważ nie są one łatwe do nauczenia i zdefiniowania. Jednak każdy profesjonalny trader powie Ci, że zyskowny trading w dużej mierze opiera się na podążaniu za instynktem i właściwej ocenie sytuacji. Aby robić to dobrze potrzeba odpowiedniego treningu, długiego czasu poświęconego na obserwowanie rynków i doświadczenia.

Reklama

 

2. Price Action jest uniwersalne. Zawsze działało i zawsze będzie działać.

Kolejnym pytaniem, które często słyszę od traderów jest to, czy Price Action “przestanie działać”. Tak jak omawiałem to w moim artykule “Najlepszy trader Price Action w historii”, trading Price Action był używany od XVIII wieku i był pierwszą prawdziwą formą rynkowej spekulacji. Działał już wtedy, działa dzisiaj i zawsze będzie działać.

Jednak to, że mówię “Price Action działa” nie oznacza, że każde zagranie przyniesie zysk. Nawet najlepsi traderzy mogą przegrywać połowę swoich zagrań lub więcej, ale przy zwracaniu uwagi na odpowiedni stosunek ryzyka do zysku i wyrobionym instynkcie podpowiadającym kiedy handlować, nadal mogą zarabiać wiele pieniędzy.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że Price Action zawsze działało i zawsze będzie działać, ponieważ jest to najbardziej naturalny sposób tradingu. Uczymy się odczytywać to, co mówi nam cena i szukamy “wskazówek” (sygnałów Price Action), które z wysokim prawdopodobieństwem mówią nam co się wydarzy na rynku. Zmienność rynkowa bywa różna, ale widzimy na rynku pewne wzorce i ruchy, które powtarzają się na przestrzeni czasu. Oznacza to, że możemy je identyfikować i interpretować poprzez naukę Price Action. Możemy też osiągać w ten sposób zyski, jeżeli kontrolujemy straty i nie popadamy w over-trading.

 

3. Price Action to nie tylko świeczki

Reklama

Wielu początkujących traderów Price Action wpada w pułapkę odczytywania tylko pojedynczych świec i formacji świecowych, nie zwracając wystarczająco uwagi na odczytywanie wykresu od lewej do prawej strony. Price Action to coś więcej, niż same świeczki - musisz nauczyć się odczuwać zbiorcze emocje uczestników rynku.

Innymi słowy, musisz nauczyć się interpretować warunki rynkowe i handlować w oparciu o sygnały Price Action, uwzględniając kontekst struktury rynkowej. Zwracając uwagę na pełny obraz tego, co robi rynek pomoże Ci uformować plan ataku opisujący to, jak będziesz handlował. Dlatego właśnie powtarzam nowym traderom, aby skupili się na wyższych interwałach czasowych, zwłaszcza dziennym. Jeżeli nadal skupiasz się na wykresach 5 minutowych lub 15 minutowych, to przegapisz pełny obraz panującej na rynku sytuacji i stracisz perspektywę dominującego na rynku trendu. To właśnie dlatego niskie interwały czasowe zazwyczaj powodują, że traderzy tracą pieniądze.

Jeśli chcesz załapać się na duże ruchy na rynku, ponieważ jest to sposobem na zarobienie poważnych pieniędzy, to nie osiągniesz tego łapiąc 10 pipsów tu i tam na wykresie 5 minutowym, nie wspominając już o tym, że próba wykonania tego może doprowadzić Cię do szaleństwa.

 

4. Nic nie przetestuje twojego męstwa tak jak trading

Jedną rzecz o tradingu mogę Ci zapewnić. Jeśli dojdziesz do momentu, w którym odnosić będziesz systematyczne zyski, to nie tylko będziesz miał wolność finansową pozwalającą na całkowite kontrolowanie sposobu w jaki spędzasz swój czas, ale również będziesz niesamowicie zdyscyplinowany i odporny psychicznie. Można by nawet powiedzieć, że stanie się dobrym traderem zamieni Cię w lepszą wersję siebie. W tradingu wymagany jest hart ducha i odwaga w trudnych sytuacjach.

Reklama

Czy jesteś gotowy, aby pozostać optymistą i myśleć pozytywnie nawet wtedy, gdy przegrywasz wiele transakcji? Będziesz miał serie strat, nawet jeżeli na ogół odnosisz zyski, więc nie myśl, że jesteś w stanie od nich uciec. Najlepsi traderzy na świecie również odnoszą straty - czy myślisz, że pozwalają, aby wpłynęły one mocno na ich emocje i nastawienie psychiczne? Oczywiście, że nie i jest to cecha, która oddziela ich od wszystkich przegrywających traderów. Umiejętność zachowania dyscypliny, cierpliwości i optymizmu w ciężkich sytuacjach jest tym, co im znaleźć się w 10% zarabiających traderów.

Zawsze będziesz mieć serie zysków i serie strat w tradingu, więc skupiając się zbyt bardzo na stratach, wpadniesz w cykl negatywnego myślenia i wyrabiania niekorzystnych nawyków handlowych. Sukces w tradingu jest bezpośrednim rezultatem trzymania się planu i zachowania pozytywnego / optymistycznego nastawienia podczas strat. Jest również rezultatem nie ryzykowania zbyt dużej ilości pieniędzy po wygranych transakcjach przez zbyt dużą pewność siebie. Dlatego, można również uznać wygrane transakcje jako kolejną przeszkodę, z którą musisz sobie poradzić.

Zapewne już widzisz, że trading jest ostatecznym testem siły twojej psychiki. Nie możesz zbytnio przejmować się żadną stratną transakcją i nie możesz zbytnio ekscytować się żadnym zyskiem. Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać, że kilka przegranych transakcji z rzędu nie oznacza, że “coś jest nie tak z Price Action”. Serie strat najprawdopodobniej oznaczają, że napotkałeś się na przegrane setupy, które są rezultatem naturalnej losowej dystrybucji wygranych i przegranych w twojej strategii. Inną możliwością jest to, że handlowałeś zbyt często i nie trzymałeś się swojej metody handlu.

 

Czytaj także: Emocje inwestorów - od optymizmu do depresji

Psychologia jest jednym z kluczowych elementów inwestowania. Można popsuć nawet najlepszą inwestycję kierując się emocjami, a nie chłodną kalkulacją. Najczęściej dzieje się tak ponieważ z góry zakładamy, że aktywa, które zyskują od dłuższego czasu będą zyskiwać wiecznie. Jesteśmy chciwi. Inwestujemy.. Czytaj
Emocje inwestorów - od optymizmu do depresji

Jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie z emocjami powstającymi na skutek serii strat i zysków, które z pewnością będą się pojawiać, to zaczniesz kwestionować swoje poczynania i metodę handlu, którą stosujesz. Musimy podjąć świadomy wysiłek, aby sobie poradzić z tym zjawiskiem i zrozumieć, że jest to wynikająca z ewolucji “wada”. Jako ludzie i traderzy, jesteśmy skłonni do skupiania się na pesymistycznych myślach… pomimo tego, musimy próbować zachować optymizm, nawet wtedy, gdy jest to trudne. Medytuj, albo powtarzaj codziennie afirmacje dotyczące tradingu - rób cokolwiek, co pozwoli ci zachować optymizm i trzymać się swojej metody handlu oraz strategii, ponieważ pogrążanie się w negatywnym myśleniu i wątpliwościach, to kopanie grobu dla swojej kariery w tradingu.

Reklama

Ten materiał to tłumaczenie artykułu z bloga Niala Fullera. Nial Fuller specjalizuje się w trading'u opartym o metodę Price Action. Jeżeli jesteś zainteresowany tą metodą handlu polecamy zapoznać się z najnowszymi materiałami Niala na jego blogu.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej