• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
11 mitów tradingowych, o których musisz zapomnieć raz na zawsze!

 

Jest wiele przesądów i niepoprawnych założeń, które dotyczą tradingu. Mity, o których będziemy mówić, są powielane zarówno przez początkujących traderów, jak i ludzi niezwiązanych z tradingiem. Są one nieprawdziwe, a ponadto szkodliwe dla Ciebie i twoich szans na sukces w tradingu oraz dla reputacji tradingu w oczach opinii publicznej, która o tradingu nie wie właściwie nic.

 

W tym artykule rozprawimy się z 11 najpowszechniejszymi mitami dotyczącymi tradingu i pokażę Ci, dlaczego są one nieprawdziwe.

 

Mam nadzieję, że po dzisiejszej lekcji lepiej zrozumiesz tradingowe realia i będziesz wiedział czego oczekiwać od tradingu oraz jak wypracować na rynku zysk.

 

Tradingowe mity:

Mit: W tradingu chodzi o to, aby zarabiać szybko pieniądze!

Prawda: W tradingu chodzi o to, aby nie tracić pieniędzy i musisz się tego nauczyć, jeśli chcesz cokolwiek zarobić…

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Prawdopodobnie najbardziej powszechnym mitem dotyczącym tradingu w społeczeństwie jest to, że trading polega na szybkim zarabianiu pieniędzy. Duże ryzyko, szybkie pieniądze, szybkie samochody, etc. Stereotypy dotyczące tradingu są tak rozpowszechnione, że większość początkujących traderów zaczyna handlować właśnie przez nie, co sprawia, że od początku mają złe nastawienie psychiczne i nierealne oczekiwania. Zderzenie z rzeczywistością jednak następuje szybko - zazwyczaj po kilku przegranych transakcjach. Tak jak powiedział to znany wszystkim Warren Buffet:

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

 

“Zasada nr 1: nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.”

 

To prawda, że trading polega w znacznie większym stopniu na ochronie kapitału, niż na jego powiększaniu. Przyczyną tego jest to, że jeśli chcesz zarabiać pieniądze na rynku, to musisz być specjalistą od zarządzania ryzykiem i ochrony kapitału. Jeśli chcesz skorzystać z dużych ruchów na rynku, to musisz nauczyć się oszczędzać swoje pieniądze, a da się to zrobić jedynie poprzez zachowanie cierpliwości i wstrzymanie się od tradingu pomimo ciągłej pokusy otwierania zleceń.

Będziesz brał udział w walce nie tylko przeciwko wszystkim innym uczestnikom rynku, ale również przeciwko samemu sobie, a można powiedzieć, że ty sam jesteś najtrudniejszym przeciwnikiem, którego przyjdzie Ci pokonać. Dopiero wtedy, gdy dojdziesz do poziomu, w którym jesteś w stanie zachować swoje pieniądze i używać ich tylko przy okazjach, które spełniają twoje jasno określone i zdefiniowane zawczasu kryteria (w trading planie), będzie można powiedzieć, że pokonałeś samego siebie. Wtedy zaczniesz brać pieniądze od innych uczestników rynku, zamiast je oddawać.

 

Mit: Musisz być wykształconym cwaniakiem z Wall Street, aby odnieść sukces w tradingu.

Prawda: Nie musisz być niesamowicie inteligentny. Trading to umiejętność, ale również prosta matematyka…

 

Tak naprawdę, nie musisz nawet ukończyć uniwersytetu, aby być traderem. Trading to nie jest tylko domeną geniuszy matematycznych, którzy siedzą cały dzień przed komputerem i tworzą nowe algorytmy. Zbyt duże emocje mogą być bardzo złe w tradingu i tak samo jest ze zbyt dokładnym analizowaniem. Ci, którzy nadmiernie analizują, mają skłonność do tego, aby myśleć zbyt wiele i rezygnować z bardzo dobrych okazji bez dobrej przyczyny.

Najlepszy trader to taki, który może wykazać się zarówno dobrą intuicją, jak i umiejętnościami analitycznymi. Intuicja będzie sprawiać, że będziesz miał wiele pomysłów na handel i pragnienie ich zrealizowania, ale część umysłu odpowiadająca za dobre umiejętności analityczne i racjonalne myślenie będzie tym, co sprawuje ostateczną kontrolę nad podejmowanymi decyzjami. Pozycję możesz otworzyć tylko wtedy, gdy dany pomysł na zagranie będzie zgodny z Twoją intuicją i zostanie również zatwierdzony poprzez wykonanie obiektywnej analizy.

Rzecz w tym, że zdobycie stopnia naukowego, IQ i inne “referencje” nic nie znaczą na rynku. Ci, którzy odnoszą sukces osiągnęli mistrzostwo w samokontroli. Zdobądź pełną kontrolę nad swoimi działaniami i zachowaniem, a odniesiesz sukces w tradingu. Książki lub 180 punktów IQ nie pomoże Ci, jeśli ryzykujesz zbyt dużo, handlujesz zbyt często i nie jesteś w stanie zachować dyscypliny.

 

Czytaj także: Aktualna promocja w sklepie FXMAG

Jest kilka książek, z którymi powinieneś się zapoznać rozpoczynając swoją inwestycyjną przygodę. Jedną z nich jest książka "Inwestycje walutowe dla Bystrzaków".  Autorem publikacji jest Brian Dolan. Cena książki wynosi 49,00 zł.   UWAGA! Możesz mieć tą książkę ZA DARMO! Możesz nabyć książkę za 0.. Czytaj
Aktualna promocja w sklepie FXMAG

 

Mit: Musisz mieć perfekcyjny timing, aby zarobić pieniądze na rynku, łapiąc dołki i szczyty.

Prawda: Trading nie polega na łapaniu dołków i szczytów, a na odczytywaniu wykresu od prawej do lewej strony…

 

Nie musisz łapać dokładnych punktów odwrotu na rynku, aby zarabiać pieniądze. Wielu ludzi jednak tak myśli. Musisz odczytywać wykres oraz historię jaka się na nim zapisuje i zrozumieć, co cena próbuje Ci powiedzieć. Następnie szukasz sygnałów price action, które pasują do kontekstu rynkowego, w którym się pojawiły.

 

Na poniższym wykresie złota możemy zobaczyć, że historia ceny jest następująca:

 FXMAG forex nial fuller: 11 mitów tradingowych, o których musisz zapomnieć raz na zawsze! price action nial fuller psychologia inwestowania zarządzanie kapitałem daytrading 1

Na wykresie dziennym panował trend wzrostowy. Narysowaliśmy kluczowe, horyzontalne poziomy wsparcia, na których szukaliśmy sygnałów. Następnie, cena cofnęła się do wsparcia i utworzył się oczywisty sygnał odwrotu (pin bar), wskazujący na to, że warto otworzyć pozycję długą. W tym przykładzie sygnał zadziałał i pojawił się impuls wzrostowy. Odczytujemy wykres i zwracamy uwagę na kontekst, w jakim pojawił się sygnał, zamiast próbować łapać dołki i szczyty, wchodząc bez żadnej dobrej przyczyny.

 

 

Mit: Musisz mieć dużo pieniędzy, aby mieć jakąkolwiek szansę na zarobki na rynku. 

Prawda: Nie musisz mieć dużo pieniędzy, bo dobry trader jest w stanie być zyskownym niezależnie od rozmiaru konta…

 

Często traderzy myślą, że potrzeba dużego konta, aby odnieść sukces w tradingu. Jednak nie jest to prawda. Możesz tracić pieniądze na dużym koncie tak szybko jak na małym. Najlepiej jest więc zacząć z niewielkim kontem, nawet wtedy, jeśli masz dużo pieniędzy na trading. Czy duże konto pozwoli na zarobienie większej ilości pieniędzy w krótszym czasie? Oczywiście. Ale jeśli nie wiesz co robisz, to możesz równie dobrze stracić pieniądze w krótszym czasie. 

Strategie, umiejętności i odpowiednie nastawienie psychiczne to rzeczy niezbędne do tego, aby odnieść sukces w tradingu i będą robić swoje zarówno na małym, jak i na dużym koncie.

Nie śpiesz się! Jeśli zrobisz dobry wynik na małym koncie rzeczywistym, to będziesz dobrym traderem. Budowanie małego konta rzeczywistego na przestrzeni całego roku, to coś, co potrafi zrobić jedynie garstka ludzi. Jeśli Ty potrafisz to zrobić, nawet przy niewielkim kapitale, to z biegiem czasu nastąpi zjawisko kuli śnieżnej i odniesiesz sukces.

 

Mit: Musisz wiedzieć, co się w przyszłości wydarzy na rynku, aby zarabiać.

Prawda: Nie musisz mieć racji lub wiedzieć co się stanie, aby zarabiać na rynku - musisz zrozumieć, że nigdy nie wiadomo, co się na pewno stanie…

 

Ogromnym mitem dotyczącym tradingu jest to, że musisz wiedzieć co się stanie, aby zarabiać. To kompletna bzdura, a poza tym - jest to nawet niemożliwe. Częścią tradingu jest to, że wynik każdego zagrania (jeśli popatrzymy na nie z osobna) jest losowy. Dzieje się tak dlatego, że są tysiące lub nawet miliony zmiennych, które mogą wpływać na rynek w danym czasie. W rezultacie, rynek zawsze może pójść w dół lub w górę, nawet wtedy, gdy myślisz, że masz 100% racji i cena podąży w wybranym przez ciebie kierunku.

Skuteczność strategii handlowej polega na tym, że na przestrzeni czasu (przy odpowiednio dużej liczbie zagrań) Twoje zyski przewyższą straty, jeśli tylko będziesz trzymał się jej założeń. Większość strategii wykorzystuje powtarzające się na rynku wzorce lub setupy Price Action, które powstają na skutek ludzkich interakcji z rynkiem. A więc pomimo tego, że twoja strategia może dawać Ci 60% zyskownych zagrań, to wynik pojedynczego zagrania będzie zawsze losowy. Nie zaczynaj więc przekonywać samego siebie mówiąc “mam rację co do tego zagrania”, bo skończy się to na tym, że zaczniesz ryzykować zbyt wiele i za bardzo będziesz się angażował emocjonalnie w swoje zagrania, a to jest przepisem na katastrofę.

Zdaj sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak losowe rozmieszczenie wygranych i przegranych transakcji - o tym właśnie pisałem powyżej. W każdej strategii jest tak, że po odpowiednio długim czasie i przy wystarczająco dużej liczbie zagrań ujawni się losowe rozmieszczenie zysków i strat. Pomimo tego, że potrzebujesz pewności siebie względem swoich umiejętności odczytywania wykresów i egzekwowania trading planu, to nie możesz sobie pozwolić na to, aby przekonywać samego siebie, że masz rację odnośnie konkretnego zagrania i zawsze musisz pamiętać, że każda otwarta pozycja może przynieść stratę.

 

Mit: Większość twoich zagrań musi być zyskownych, abyś mógł zarabiać.

Prawda: Nie musisz wygrywać większości zagrań, ale musisz maksymalizować te zyskowne…

 

Prawdopodobnie słyszałeś już o stosunkach ryzyka do zysku, ale czy na pewno rozumiesz ich potęgę? Nie musisz wygrywać wszystkich zagrań, aby zarabiać dużo pieniędzy na rynku i co więcej - nie musisz nawet wygrywać większości! Jak to możliwe? Aby to zrozumieć, należy zapoznać się z efektywnymi metodami wykorzystywania stosunku ryzyka do zysku.

Powiedzmy, że ustawiasz stosunek ryzyka do zysku na poziomie 1:3 przy każdej pozycji, którą otwierasz. Oznacza to, że ryzykujesz 1R, gdzie R = zaryzykowana kwota, aby zyskać 3R, czyli trzy razy tyle, ile zaryzykowałeś. Przy takim stosunku ryzyka do zysku potrzebujesz wygrywać jedynie 25% transakcji, aby wyjść na zero i mniej więcej 27%, aby wyjść na plus (po odliczeniu prowizji i spreadów).

Weźmy na przykład serię 100 zagrań. Powiedzmy, że straciłeś na 70% z nich, czyli straciłeś 70R, co dla przykładu będzie stratą w wysokości 700 dolarów (1R = 10 dolarów). Jeśli Twój stosunek ryzyka do zysku to 1:3, to zarabiasz 30 dolarów na każdej zyskownej transakcji. Ale miałeś ich tylko 30, prawda? Jednak tylko te 30 transakcji daje zysk na poziomie 900 dolarów! Po odliczeniu strat (700 dolarów) zostaje Ci 200 dolarów zysku, pomimo tego, że przegrywałeś przez 70% czasu! 

Musisz wygrywać 27-30% transakcji, aby zarabiać, jeśli Twoje wygrane dają Ci zyski na poziomie 3R. Przy stosunku ryzyka do zysku 1:2 musisz mieć rację w 35% przypadków. Traderzy niepotrzebnie próbują wygrywać każde zagranie, co jest głupotą, bo pomimo tego, że jest to niemożliwe, to z pewnością spowoduje u tradera dużo stresu i przyczynie się do zmarnowania sporej ilości czasu.

Jeśli wygrywasz 50% swoich transakcji, co jest całkowicie możliwe, jeśli jesteś mistrzem w tradingu Price Action, to możesz zarabiać dużo pieniędzy każdego roku, handlując z stosunkiem ryzyka do zysku na poziomie 1:2 lub 1:3. Większość traderów myśli, że większość zagrań musi być zyskowna, ale nie jest to prawda, a na dodatek takie podejście nie wpływa dobrze na psychikę tradera.

 

Mit: Automatyczne roboty tradingowe lub wskaźniki (systemy) są sposobem na sukces!

Prawda: Nie są, jeśli chcesz odnieść duży sukces lub po prostu chcesz zarabiać w długim terminie.

 

Jeśli przeczytasz książki Jacka Schwagera z serii “Market Wizards”, to szybko zdasz sobie sprawę z tego, że większość najlepszych traderów na świecie nie kupuje robotów tradingowych i ich sposobem na bogactwo nie jest po prostu odpalenie ich na swoim komputerze. Jest to marzenie sprzedawane ludziom przez programistów, którzy o tradingu nie wiedzą prawie nic.

Każdy w pełni zautomatyzowany system tradingowy przestanie działać po pewnym czasie. Warunki rynkowe zmieniają się często, a nawet gwałtownie. Potrzeba doświadczonego, bogatego w wiedzę i umiejętności umysłu ludzkiego, aby odróżnić dobre warunki rynkowe od złych. Jeśli trading byłby taki łatwy, że wystarczyłoby zainstalować oprogramowanie na swoim komputerze i wciskać przycisk “kup” lub “sprzedaj”, gdy generuje ono sygnał, to każdy byłby miliarderem.

Pomyśl o najsławniejszych traderach i inwestorach jakich znasz: Warren Buffet, George Soros, Paul Tudor Jones lub o jakichkolwiek innych traderach z książek “Market Wizards”. Używają oni swoich umysłów, a nie robotów tradingowych. Nie daj się nabrać na roboty tradingowe. Naucz się po prostu odpowiednio handlować, a następnie używaj swojego umysłu do podejmowania decyzji w handlu.

 URL Artykułu

Mit: Możesz zarabiać jedynie na rynkach znajdujących się w trendzie lub przy “łatwych” warunkach rynkowych.

Prawda: Jeśli wiesz jak handlować z Price Action, to możesz zarabiać przy dowolnych warunkach rynkowych.

 

Dobry trader Price Action jest w stanie zarabiać na trendującym rynku, na rynku o dużych wahaniach, na rynku znajdującym się w konsolidacji. Może też handlować w kierunku przeciwnym do trendu. Oczywiście, że są sytuacje, w których wykresy są zbyt poszarpane, aby handlować, ale to właśnie w takich momentach mają znaczenie Twoje zdolności analityczne. Odczytywanie wykresu od lewej do prawej strony i określenie, czy warunki sprzyjają otwieraniu pozycji. W Price Action piękne jest to, że możesz znaleźć dobre setupy w trendzie lub w konsolidacji. Poniżej można zobaczyć, że na rynku znajdującym się w konsolidacji może pojawić się wiele dobrych okazji handlowych, które może wykorzystać każdy dobry trader Price Action...

 

FXMAG forex nial fuller: 11 mitów tradingowych, o których musisz zapomnieć raz na zawsze! price action nial fuller psychologia inwestowania zarządzanie kapitałem daytrading 2

 

Mit: Day-trading to najszybszy sposób na zarobienie pieniędzy i kupienie Lamborghini.

Prawda: Day trading najprawdopodobniej przyczyni się do tego, że stracisz pieniądze szybciej, niż w kasynie…

 

Niższe interwały czasowe dają więcej okazji, ale są to najprawdopodobniej okazje do strat! Na niższych interwałach jest znacznie więcej poszarpanego price action, które nic nie znaczy i pojawia się dużo fałszywych sygnałów, które doprowadzą do Twojego bankructwa. Zaufaj mi - znacznie bardziej zyskownym i mniej stresującym sposobem na handel jest skupienie się na wykresach dziennych, znajdowanie tam sygnałów i otwieranie pozycji. Następnie należy odejść od wykresów na tydzień, a nie obserwować je bez przerwy na niskich interwałach. Zaoszczędzisz na opłatach transakcyjnych, zaoszczędzisz też czas i energię, a na dodatek zarobisz więcej pieniędzy, otwierając jedną lub kilka pozycji miesięcznie z minimalnym zaangażowaniem posługując się sposobem na trading, który nazywam “ustaw zlecenie i zapomnij o nim”.

 

Mit: Nie mogę używać szerokich stopów, ponieważ nie mam wystarczająco dużo pieniędzy.

Truth: Pieniądze nie mają żadnego znaczenia, jeśli mówimy o możliwości umieszczenia szerszych stopów, a często takie są potrzebne…

 

Czy słyszałeś o ustawianiu rozmiaru pozycji!?! Powiedzmy, że chcesz umieścić SL szeroki na 150 pipsów, ponieważ taka wartość jest wymagana, aby SL znajdował się w najbardziej odpowiednim miejscu przy danym setupie. Ale na Twoim koncie znajduje się jedynie 500 dolarów - myślisz, że taki stop loss jest dla ciebie zbyt szeroki? Źle.

Musisz jedynie zmniejszyć rozmiar swojej pozycji. Jeśli chcesz ryzykować 30 dolarów na zagranie na tym koncie, to musisz jedynie zmienić rozmiar swojej pozycji na 0.20 mini lotów, bo to jest 30$ na każdej parze XYZ/USD.

Jeśli nie rozumiesz obecnie ustawiania rozmiaru pozycji, to upewnij się, że wiesz na czym to polega, zanim zaczniesz handlować na koncie rzeczywistym. Nie potrzebujesz dużej ilości pieniędzy, aby ustawiać szerokie stop lossy! Musisz po prostu zredukować rozmiar swoich pozycji. Chętnie używam szerokich stop losów, bo często pozwalają utrzymać się w pozycji i nie dojdzie do zbyt wczesnego “wyrzucenia” mnie z rynku. Wielu traderów tak robi.

 

Mit: Mój znajomy powiedział mi, że trading jest jak hazard. 

Prawda: Trading może być hazardem, jeśli tylko na to pozwolisz.

 

Na koniec omówię być może największy mit dotyczący tradingu mówiący o tym, że trading na Forexie lub jakakolwiek spekulacja na rynkach finansowych to to samo co hazard. Jest to ogromna generalizacja i stereotyp rozprzestrzeniony wśród ludzi, którzy nie handlują i nie wiedzą nic o tradingu.

 

Prawda jest taka, że możesz handlować na rynku z hazardowym podejściem. Możesz jednak traktować trading jako wymagającą profesję, która wymaga czasu i wytrwałości do tego, aby odnieść w niej sukces. W przeciwieństwie do hazardu w kasynie, możesz mieć przewagę po swojej stronie (dzięki odpowiedniej edukacji), ucząc się od bardziej doświadczonych traderów. Gdy korzystasz z jednorękiego bandyty w Bellagio, to Twoje szanse są zawsze takie same - bardzo niewielkie. Wykształcony trader Price Action jest w stanie utrzymywać się z handlu na rynkach, wygrywając 35% - 65% swoich transakcji. Niemożliwe jest pójście do kasyna i wygrywanie w chociaż 20% przypadków. Trading może więc być hazardem jeśli tylko na to pozwolisz (wielu traderów tak robi). Jeśli jednak chcesz odnieść sukces, to musisz się skupić i nabyć umiejętności, które sprawią, że trading będzie dla Ciebie grą opierającą się na prawdopodobieństwie i sile psychicznej, a to nie ma nic wspólnego ze szczęściem.

 

Nial Fuller: The Myths Of Trading You Must Remove From Your Mind


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk