Reklama
WIG80 164,65+0,21%
WIG202 352,97+0,09%
EUR / PLN4,32-0,09%
USD / PLN3,98+0,17%
CHF / PLN4,48+0,04%
GBP / PLN5,05-0,14%
EUR / USD1,08-0,25%
DAX17 950,57+0,10%
FT-SE7 722,65+0,00%
CAC 408 143,75-0,05%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,68-0,26%
ROPA WTI82,53-0,34%
ZŁOTO2 149,94-0,53%
SREBRO24,85-0,72%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Na czym polega skuteczna ochrona kapitału?

Michał Sztabkowski | 10:57 17 listopad 2018

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Saldo Twojego konta tradingowego ma większe znaczenie na późniejszych etapach Twojej kariery - gdy już umiesz handlować. Jednak na początku, jeśli chcesz się uczyć i poprawiać swoje umiejętności to musisz ryzykować prawdziwe pieniądze, co początkowo może być bardzo ryzykowne i prowadzić do uszczuplenia Twojego konta. Wydaje się to niemal “okrutnym” paradoksem, prawda?

 

URL Artykułu

Na co komu bycie dobrym analitykiem wykresów, jeśli zdobycie tych umiejętności wiązało się z utratą kapitału? Na początku tradingowej kariery nie wystarczy być skupionym na nauce tradingu, ale również na ochronie kapitału i ewentualnym zwiększaniem ilości pieniędzy na koncie (to by było idealne) w powolnym tempie tak, aby po okresie nauki mieć wystarczająco duży kapitał na wykorzystanie swoich tradingowych możliwości w przyszłości.

Zbyt często jest tak, że traderzy zerują swoje konta na samym początku kariery, a po kilku latach kończą z całkiem sporą ilością wiedzy pozwalającej na przewidywanie ruchów rynku, ale mają zbyt mało pieniędzy na jej wykorzystanie.

Reklama

Celem tej lekcji jest zwrócenie Twojej uwagi na znaczenie stanu Twojego tradingowego konta i pokazanie sposobów na jego ochronę. Pozwoli Ci to na utrzymanie się na tyle długo w tradingowej “grze”, że będziesz w stanie osiągnąć swój cel i staniesz się odnoszącym systematyczne zyski traderem.

 

Czy jesteś w stanie przetrwać wystarczająco długo?

Jeśli spędzisz wystarczająco dużo czasu na analizowaniu wykresów i obserwowaniu Price Action, to prędzej czy później wszystko zacznie nabierać sensu i zaczniesz widzieć rynek jak profesjonalny trader. Jednakże, jak już mogłeś się tego domyślić, nawet duża ilość doświadczenia, wiedzy i czasu spędzonego przed monitorem na nic się nie zda, jeśli nie będziesz miał pieniędzy na wykorzystanie swoich umiejętności.

Jeśli ktoś się zdecyduje na pierwszy skok spadochronowy i wyskoczy z samolotu bez żadnego przygotowania, instrukcji lub treningu z ekspertami, to będzie to potencjalne samobójstwo. Tak samo jest w przypadku tradera, który wskakuje na rynek i handluje prawdziwymi pieniędzmi bez odpowiedniego przygotowania. Jest to finansowe samobójstwo. Jednak każdego dnia traderzy detaliczni postępują właśnie w ten sposób.

Z jakiejś przyczyny większość traderów nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli chcą przetrwać w tradingu i generować długoterminowe zyski, to muszą mieć pieniądze na handel! Chcę Ci więc pomóc jako początkującemu traderowi. Uświadomię Ci dlaczego ochrona kapitału jest tak ważna i pokażę Ci jak skutecznie go chronić.

 

Kapitał jest ceną wstępu - bez biletu nie możesz się bawić

Reklama

Czy kiedykolwiek słyszałeś powiedzenie, że nie ma nic za darmo? Jest to prawda niemal we wszystkim, a szczególnie w tradingu. Jeśli nie masz pieniędzy, to nie zarobisz pieniędzy.

Myśl o koncie tradingowym jak o cenie, którą płacisz za “wstęp” na rynek. Jest to codzienny bilet pozwalający na obserwację, naukę i ulepszanie umiejętności. Jeśli skończą Ci się pieniądze, to nie możesz kupić biletu, a Twoja przygoda z tradingiem jest w zasadzie skończona.

Oczywiście jest też grupa traderów, którzy po wyczerpaniu swoich pieniędzy robią coś głupiego, czyli na przykład biorą kredyt. Jest to czyste szaleństwo i wykopiesz sobie w ten sposób finansowy grób szybciej, niż możesz to sobie wyobrazić. Nigdy tego nie rób.

Prowadzi mnie to do kolejnego punktu…

 

Co powinieneś ryzykować?

Nie będę Ci mówił ile ryzykować na każdym zagraniu, albo jakim procentem konta grać, ponieważ nie na tym polega teraz moja rola, a poza tym wpływ na takie decyzja ma wiele skomplikowanych czynników. Powiem Ci jednak, że na początku tradingowej kariery powinieneś upewnić się, że jesteś w stanie przetrwać 50 lub 100 stratnych transakcji i nadal mieć większą część swojego konta do wykorzystania. Pamiętaj, że musisz przetrwać i jest to Twój jedyny cel. Jeszcze nie czas na zyski - na początku ochraniaj kapitał za wszelką cenę. Ochraniasz kapitał tak długo jak to tylko możliwe, aby wraz ze wzrostem umiejętności ciągle mieć pieniądze na handel, które dadzą szansę na wykorzystywanie ciągle doskonalonych umiejętności.

Reklama

Zwróć też uwagę na to, ile w ogóle masz pieniędzy. Porównaj swoje przychody z miesięcznymi wydatkami i zobacz ile pieniędzy możesz obecnie zaryzykować. Postanów też jaką część zarobków będziesz odkładać i inwestować każdego roku, aby móc komfortowo kontynuować swoją przygodę z tradingiem.

Gdy zdasz już sobie sprawę ze swojej obecnej sytuacji finansowej, to utwórz plan (budżet) i nie pozwól sobie na odstępstwa od tego planu, bo tak zachowują się hazardziści. Pomyśl o tym ile obecnie masz na koncie i ile możesz dokładać do niego w każdym miesiącu / roku. Jeśli tego nie zrobisz, to zbankrutujesz i zaprzepaścisz swoje szanse na sukces. Inwestycja w trading musi być metodyczna i musisz być zdyscyplinowany, czyli trzymać się rocznych i miesięcznych budżetów. Nie przeznaczaj na trading pieniędzy, na których stratę nie możesz sobie pozwolić lub których strata znacząco wpłynie na Twoje życie. Nigdy tak nie rób, a szczególnie na początku swojej kariery.

 

Uważaj, aby nie skończyła Ci się amunicja. Przygotuj się na długą bitwę

Uwielbiam używać wojskowych metafor, aby nauczyć traderów odpowiedniego sposobu myślenia. Ci, którzy śledzą mnie już od jakiegoś czasu wiedzą, że jestem fanem snajperskiego podejścia do tradingu, które polega na handlowaniu z niską częstotliwością i dużym przekonaniem. Trading to wojna przeciwko innym traderom, która trwa przez dekady, więc musisz odpowiednio się przygotować i myśleć długoterminowo. Jeśli masz pieniądze na koncie to masz amunicję potrzebną do walki, a jak nie masz amunicji to oczywiste jest to, że nie możesz wygrać.

 

Czytaj także: Handluj jak snajper, a nie jak operator karabinu maszynowego

Nial Fuller - Trade Forex Like a Sniper…Not a Machine Gunner Dzisiaj przedstawiam artykuł, który uważam za jeden z najlepszych z mojego dorobku. Napisanie go zajęło mi dwa dni nieustannej pracy mózgu i wypicie ze dwudziestu kaw. Proszę byś to docenił i podzielił się nim z innymi. Miłego czytania. .. Czytaj
Handluj jak snajper, a nie jak operator karabinu maszynowego

 

Używaj małych rozmiarów pozycji na początku swojej kariery

Reklama

Niezależnie od tego jakim rozmiarem obecnie handlujesz, to warto zredukować go o 50% lub 75% (nawet jeśli czujesz się komfortowo przy obecnym poziomie ryzyka), zrobić krok do tyłu i zastanowić się nad prostą matematyką…

Jeśli przegrasz 10 transakcji z rzędu ryzykując obecnie ryzykowaną kwotę, to co będzie? Przetrwasz, czy zanurkujesz? Czy masz wystarczającą ilość amunicji? Pomyśl o tym przez chwilę i nie myśl, że będziesz tym szczęśliwcem, któremu nigdy nie przydarzy się duży zjazd na kapitale, bo prędzej czy później każdy tego doświadczy.

Tak jak mówiłem w artykule o szerokości stop lossów, możesz handlować z szerokim lub ciasnym stop lossem, a ryzykować taką samą ilość pieniędzy, bo wszystko zależy od rozmiaru pozycji. Zmień rozmiar, a zmieni się ilość ryzykownych pieniędzy - jest to naprawdę bardzo proste.

Mądre jest handlowanie z bardzo małym ryzykiem na początku, a potem stopniowe zwiększanie go wraz ze wzrostem umiejętności, pewności siebie i ilości pieniędzy na koncie.

 

Handluj mądrzej

Wykorzystaj swoje mocne strony. Wybierz najlepszy typ setupu, który doskonale  rozumiesz,  umiesz rozpoznać na wykresach i jesteś w stanie bezproblemowo rozegrać. Trzymaj się go i osiągnij mistrzostwo w jego stosowaniu. Znaj swoje mocne strony i nie zapominaj o nich. Bądź zdyscyplinowany pod tym względem.

Reklama

 Graj defensywnie, a nie ofensywnie. Skup się na długim terminie i pracuj wytrwale - nie myśl, że jest jakiś skrót do sukcesu w tradingu. Pamiętaj, aby zawsze myśleć o ryzyku, a nie tylko o potencjalnych nagrodach.

 

Nie daj się zmylić swojej podświadomości

Powiedzmy, że miałeś serię wygranych transakcji. Dobra robota! Ale musisz się w takim momencie zatrzymać, wziąć głęboki oddech i zdać sobie sprawę z tego, że nie będzie tak łatwo przez cały czas. Lepiej w to uwierz. Musisz przygotować się na to, że seria wygranych zagrań się odwróci i wszystko powróci do normy. Nie narażaj się na większe ryzyko tylko dlatego, że akurat czujesz się pewniejszy siebie. Traktuj serie strat jako miłą niespodziankę i pamiętaj, że rozkład wygranych i przegranych transakcji zawsze jest losowy dla każdej strategii handlowej.

Pamiętaj, że powinieneś martwić się właśnie zagraniami, które przychodzą Ci najłatwiej i co do których czujesz się bardzo pewnie. Często na rynku pojawiają się “pułapki”, więc nie obstawiaj więcej na setupie, który wydaje Ci się wyjątkowo dobry. Takie sytuacje są najbardziej niebezpieczne.

Nie mówię, że powinieneś nadmiernie analizować każde potencjalne zagranie i rozmyślać nad nim. Nadal chcę, abyś korzystał jedynie z najlepszych i oczywistych setupów. Ale chodzi mi o to, że nie powinieneś zwiększać ryzyka na tych oczywistych setupach tylko dlatego, że masz “dobre przeczucie”. Pamiętaj, że każde zagranie może okazać się stratne, a każda źle ustawiona karta może rozsypać domek z kart.

Reklama

Trzymaj się ustalonych wcześniej parametrów ryzyka, a gdy pojawi się dobry setup po prostu dokonaj egzekucji zlecenia.

 

Wybieraj tylko te zagrania, które oferują dobry stosunek ryzyka do zysku

Jeśli chcesz ochraniać swój kapitał to musisz brać pod uwagę stosunek ryzyka do zysku. Najlepiej jest rozgrywać tylko takie setupy, gdzie stosunek ryzyka do zysku wynosi 1:1,5 lub 1:2, albo nawet więcej. Jeśli zaczniesz handlować przy stosunku ryzyka do zysku 1:1 lub mniejszym, to bardzo ciężko będzie Ci chronić kapitał i zarabiać w długim terminie.

 

Czytaj także: Stosunek ryzyka do zysku

Zarządzanie ryzykiem to bardzo istotny element tradingu. W tym artykule opiszę czym jest stosunek ryzyka do zysku (Risk:Reward ratio). Określenie tego stosunku i uwzględnienie go jako istotne kryterium przy podejmowaniu decyzji o otworzeniu zlecenia może przyczynić się do znaczącej poprawy naszych .. Czytaj
Stosunek ryzyka do zysku

 

Nie ryzykuj pieniędzy na “bohaterskich zagraniach”. Uwaga: jest to kuszące

Znacznie więcej pieniędzy można zarobić handlu z trendem, gdy wszyscy myślą, że “rynek nie może tak długo poruszać się w tym kierunku”, niż na próbie przewidzenia szczytów i dołków.

Pamiętaj: rynki mogą poruszać się w jednym kierunku dłużej, niż Ci się wydaje i często tak jest. Duże ruchy potrzebują czasu na zrealizowanie się, a większość traderów będzie próbować przewidzieć odwrót trendu na całej drodze w górę lub w dół, myśląc, że trend zakończy się na każdym kolejnym punkcie swingu. Dlatego trading kontrariański oznacza czasami również handel ze stadem.

Reklama

Następnym razem, gdy będziesz chciał zmarnować trochę swojej amunicji z konta tradingowego i przewidzieć odwrót rynku znajdującego się w mocnym trendzie, to zrób krok w tył i pomyśl o tym, czy naprawdę warto. Twoim celem jest przetrwanie, a nie podbudowanie swojego ego.

 

Konkluzja

Jeśli mowa o długotrwałym sukcesie w tradingu, to tylko jeden czynnik, który do niego się przyczynia jest ważniejszy od całej reszty: ochrona kapitału. Wielu traderów marnuje swoje pieniądze na początku kariery, a gdy już zdobędą odpowiednie umiejętności, to nie są w stanie ich wykorzystać. Utrata pieniędzy na początku skutkuje często również tym, że traderzy poddają się, mówiąc sobie “trading jest trudny” lub “to niemożliwe”, zanim jeszcze osiągną odpowiednio wysoki poziom, który umożliwia zyskowny handel.

 Niezależnie od tego co postanowisz zrobić, to pamiętaj, że musisz być ostrożny przy pierwszej próbie handlowania prawdziwymi pieniędzmi. Emocje są wtedy bardzo intensywne, masz wielkie nadzieje, a Twoje oczekiwania mogą okazać się rozbieżne z rzeczywistością. Masz dwa wybory: nie słuchać moich rad z dzisiejszej lekcji lub posłuchać ich i zaimplementować je w swoim tradingu. Nie ma nic pomiędzy. Bo tak naprawdę to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele pieniędzy możesz możesz zaryzykować i na jaką stratę sobie pozwolić, aby utrzymać się na rynku tyle, ile trzeba. Decyzja należy więc do Ciebie i zrób co trzeba zrobić, bo tylko Ty możesz powstrzymać siebie przed wyzerowaniem swojego konta.

 

Czytaj także: Nial Fuller -trader, szkoleniowiec i mistrz Price Action

Nial Fuller jest australijskim traderem oraz trenerem inwestycyjnym posiadającym 16–letnie doświadczenie w różnego rodzaju inwestycjach. Przez wielu uznawany jest jako Autorytet  w kwestiach handlu Price Action. Jest także autorem wielu publikacji dotyczących handlu na rynkach finansowych. Swoje umi.. Czytaj
Nial Fuller -trader, szkoleniowiec i mistrz Price Action

źródło: http://www.learntotradethemarket.com/forex-articles/why-protect-trading-account-balance

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej