• Odbierz prezent
Jen japoński- historia powstania

Jen japoński to jedna z najważniejszych walut w międzynarodowym systemie walutowym – zajmuje on piąte miejsce w prowadzonych transakcjach międzynarodowych, ustępując tylko dolarowi, euro, funtowi brytyjskiemu i od niedawna chińskiemu juanowi. Kod walutowy jena według ISO 4217 to JPY.

Na początku XIX wieku walutą dalekiego wschodu w tym Japonii były srebrne dolary hiszpańskie  produkowane przede wszystkim w Mexico City. Od 1840 roku zaczęto je stopniowo zastępować dolarami  państw powstających w Ameryce Południowej. W drugiej połowie XIX wieku w różnych regionach Azji rozpoczęła się niezależna produkcja waluty wzorowanej na hiszpańskim dolarze.  Pierwszą z nich był srebrny dolar z Hong Kongu bity w latach 1866 i 1869. W Chinach waluta ta jednak  nie przyjęła się w związku z czym rząd Hong Kongu szybko zrezygnował z jej produkcji a maszyny sprzedał Japonii.

Japończycy rozpoczęli produkcję swojej waluty, która zastąpiła dotychczasowy bardzo złożony system walutowy. Oficjalna nazwa jen (jap. 円 en, jen, koło, krąg) została przyjęta 27 czerwca 1871 roku przez rząd Meiji. Nowy, dziesiętny system był wzorowany na zachodnich systemach walutowych.1 jen dzielił się na 100 senów i 1000 rinów (seny i riny wycofano z obiegu w 1954 r.).  Dotychczasowe monety w Japonii były odlewane i miały obły kształt a nowa moneta  wzorem monet zachodnich była bita i okrągła.  Początkowo jen miał być monetą złotą (1,5 grama), jednak szybko w obiegu znalazły się także monety srebrneJeden jen miał wartość 24,26 grama srebra lub 1,5 grama złota.  W 1897 roku parytet jena obniżono do 0,75 grama złota.  Moneta 5 jenów stanowiła ekwiwalent 5 argentyńskich peso. Po dewaluacji srebra jen został powiązany z dolarem amerykańskim i dolarem kanadyjskim,a następnie  dołączył do standardu złota. W 1885 Bank Japonii wyemitował pierwsze banknoty.

W 1897 roku jeden jen miał wartość  około 0,5 USD i taka sytuacja utrzymywała się aż do 1931 roku kiedy Japonia przeszła z systemu opartego na złocie na oparty na wartości aktywów banku centralnego. W 1933 roku jen wart był już tylko 0,2 USD a  do 1941 roku jego wartość oscylowała w okolicach 30 amerykańskich centów.  Kolejną zmianą było wycofanie senów i rinów.

W związku z II wojną światową i przegraną Japonii zapanowała inflacja, której skutkiem  było ustalenie przez okupacyjny rząd USA 25 kwietnia 1949 roku kursu dolara 1USD =360JPY.  Sytuacja ta nie zmieniała się aż do 1971 roku, kiedy USA zrezygnowały ze standardu złota a dwa lata później zaczęły już funkcjonować płynne kursy walutowe.

A oto jak wygląda obecna sytuacja walutowa Japonii.

Za produkcję banknotów odpowiada National Printing Bureau,a za produkcję monet odpowiedzialna jest Japan Mint.

Z racji niskiej wartości jena, najmniejszy dostępny aktualnie nominał to 1 jen.

Monety znajdujące się w obiegu to: 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów.

 

1 jen

na awersie znajduje się młode drzewko, na rewersie nominał i data produkcji w alfabecie kanji.

5 jenów

 na awersie znajduje się ryż, woda i koło zębate, na rewersie sadzonki drzew. Moneta 5 jenowa   charakteryzuje się wyciętym pośrodku okrągłym otworem.

10 jenów

na awersie jest Pawilon Feniksa, część świątyni Byodo-in, a na rewersie nominał i wieniec z gałązek wawrzynu.

50 jenów

na awersie umieszczono chryzantemy ,na rewersie nominał. Moneta ta ma okrągły otwór pośrodku. 

100 jenów

na awersie widnieją kwiaty kwitnącej wiśni, na rewersie tylko nominał.

 500 jenów

na awersie znajdują się liście drzewa Paulownia, na rewersie nominał, pędy bambusa i liście mandarynki.

 

 

 Dostępne banknoty to 1000, 2000, 5000 oraz 10000 jenów.

Na awersie banknotu o nominale 100 jenów znajduje się portret Hideyo Noguchi – japońskiego bakteriologa. Na rewersie  znajduje się wulkan Fuji i kwiaty wiśni.

 
                                             

 Na awersie 2000 jenów widzimy bramę Shureimon znajdującą się w dzielnicy Shuri w mieście Naha – stolicy prefektury Okinawa. Na rewersie umieszczono scenę z powieści The Tale of Genji i portret autorki – Murasaki Shikibu.

                                        

 Na awersie5 tysiącach jenów znajduje się portret Ichiyo Higuchi – japońskiej pisarki , a na rewersie obraz Irysów autorstwa Ogata Korin.

                                         
 Na awersie10 tysięcy jenów jest portret Yukichi Fukuzawy – japońskiego pisarza, pedagoga, politologa, tłumacza i przedsiębiorcy, a na rewersie Chiński feniks z  Pawilonu Feniksa z Byodo-in                                  

                                          


 

 

Jen japoński nie należy do często podrabianych walut, jednak w związku z jego rosnącą popularnością warto dokładnie przyglądać się otrzymywanym pieniądzom. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na znak wodny znajdujący się w jasnym okrągłym polu na środku banknotu. Po ułożeniu go pod światło powinniśmy  zobaczyć wizerunek postaci lub budowli, jak np.  na banknocie 2000 jenów.

Ponadto na banknotach 5.000 i 10.000 znajduje się hologram,  mieniący się  różnymi kolorami zależnie od kąta patrzenia. Należy zwrócić uwagę,że zmiany kolorów wraz ze zmianą położenia banknotu, powinny odbywać się płynnie,  a nie gwałtownie.


Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk