• Odbierz prezent
Poznaj 6 nawyków zarabiających traderów

 

Faktem jest to, że odnoszący sukcesy traderzy myślą i działają całkowicie inaczej niż pozostali. W dzisiejszej lekcji poruszę mało znane nawyki zarabiających traderów i pokażę najważniejsze różnice pomiędzy wygrywającymi i przegrywającymi traderami. Zobaczymy jak myślą, w jaki sposób działają i co robią każdego dnia. Ta lekcja ma na celu dostarczyć wglądu w umysł oraz działania profesjonalnego tradera i jest skierowana zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych. Dzięki niej będziesz mógł zacząć naśladować opisywane nawyki i poprawisz swoje rezultaty w tradingu.

 

Na pewno o tym już kiedyś słyszałeś, ale powtórzę to na wszelki wypadek, gdyż jest to niesamowicie istotne: jeśli będziesz robił to co robiłeś zawsze, to będziesz osiągał takie same wyniki, jakie osiągałeś do tej pory. Pojawia się więc teraz pytanie: gdzie jesteś obecnie w swoim tradingu? Zarabiasz, czy nie? Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego handlu, to czas na to, aby zrobić coś inaczej! Mam nadzieję, że wypisane poniżej nawyki, o których rzadko się mówi, dadzą Ci do myślenia i nakierują Cię na odpowiednią ścieżkę…

 

Myślimy jak fundusze hedgingowe, niezależnie od rozmiaru naszego konta

Prawdopodobnie otwieram znacznie większe pozycje, niż większość z was i wcale nie mówię tego po to, aby się chwalić. Mówię Ci to, ponieważ byłem kiedyś w twojej sytuacji i mogę Ci powiedzieć, że rozmiar Twojego konta w dużej mierze nie ma znaczenia - w tym sensie, że jeśli nie jesteś w stanie skutecznie handlować na koncie z tysiącem dolarów, to nie dasz też rady zarabiać mając na nim dziesięć lub sto tysięcy. Rozmiar konta nie ma żadnego znaczenia, jeśli nie umiesz odpowiednio handlować.

Jednakże, rozmiar Twojego konta może znacznie zwiększyć Twoje zyski i duże konto może zmienić Twoje życie szybciej, niż małe. Jest tak oczywiście dlatego, że zyski (lub straty) są tym większe, im większy jest rozmiar pozycji, na którym możesz pozwolić sobie handlować. Ale zanim zaczniesz handlować dużymi pozycjami, musisz najpierw odnieść dobre wyniki na małym koncie - naprawdę warto tak zrobić. Rzecz w tym, że profesjonalni traderzy zawsze myślą jak fundusz hedgingowy, czyli ich nastawienie pozostaje stałe przez cały czas. Nie zaprzątaj sobie głowy chęcią szybkiego zarobienia pieniędzy. Zamiast tego myśl o tym, aby odpowiednio handlować i wygrywać, a to poskutkuje znacznie lepszymi wynikami. Takie właśnie podejście jest najszybszym sposobem na zyski.

 

Wykorzystujemy mentalność stada

“Stado” lub “tłum” to często używane określenia w świecie tradingu, które odnoszą się do ogromnej ilości początkujących traderów lub amatorów, którzy tracą pieniądze. Celem każdego tradera jest opuszczenie stada i działanie w odmienny sposób. Można by powiedzieć, że jest to stanie się “pasterzem”, który kieruje stadem. Najważniejsze jest to, aby zrozumieć, że stado zazwyczaj traci pieniądze i nie chcesz być jego częścią. 

Z tego właśnie powodu pisałem już w moich artykułach o tradingu kontrariańskim, ponieważ zazwyczaj chcę handlować w kierunku przeciwnym do tego, w którym handluje tłum. Kontrariańskie podejście może oznaczać dwie rzeczy…

  1. Nie boimy się kupić nowych szczytów lub sprzedać nowych dołków

 

Ironiczne jest to, że o ile świetni traderzy myślą kontrariańsko (postępowanie odwrotne do tego, co robi tłum), to czasami  robienie tego, co niby robi tłum i podążanie za ogromnymi ruchami na rynku może być kontrariańskie, ponieważ wszyscy obstawiają na odwrócenie się ceny.

 

Jak często zdarza się, że trendy na rynku trwają znacznie dłużej niż się spodziewałeś? Często jest tak, że na rynku pojawi się mocny trend i tracący traderzy ciągle obstawiają w przeciwnym do tego trendu kierunku, ponieważ ciągle tłumaczą sobie dlaczego cena “musi się zatrzymać / odwrócić”.

 

“Rynki mogą zachowywać się irracjonalnie dłużej, niż ty jesteś w stanie pozostać wypłacalny.” John Maynard Keynes

  1. Stań naprzeciwko tłumu

 

Jest to najbardziej oczywista i najbardziej powszechna forma tradingu kontrariańskiego i polega na wejściu w kierunku przeciwnym do ruchu (np. rynek dochodzi do poziomu kluczowego). Otwierając pozycję sprzedajemy silny rynek lub kupujemy słaby. Wiemy, że większość osób myli się co do ruchów ceny, więc otwieramy pozycję w przeciwną stronę poprzez wejście “na ślepo” lub po pojawieniu się potwierdzającego sygnału Price Action.

 

 

Nie jesteśmy day-traderami

Rzadko zdarza się, że zyskowny trader, to day-trader. Jest wiele powodów, dlaczego nienawidzę tego sposobu handlu, ale najważniejszym z nich jest to, że znacznie trudniej jest zarabiać w ten sposób systematyczne pieniądze w porównaniu do swing tradingu lub tradingu w jeszcze dłuższym terminie.

Najwięcej zyskownych traderów to właśnie swing traderzy, co oznacza, że trzymamy pozycje przez kilka dni lub nawet tygodni, wykorzystując duże ruchy na rynku i próbując na nich zarobić. Jest to podejście kontrastujące z tym, co robi day-trader, który wskakuje na rynek wielokrotnie w ciągu jednego dnia, próbując osiągnąć małe zyski z każdego zagrania. 

Jako swing traderzy, skupiamy się przede wszystkim na wykresie dziennym, ponieważ wiemy, że jest to najważniejszy interwał, który umożliwia największe zyski. Ja osobiście spędzam najwięcej czasu na analizowaniu wykresu D1, następny w kolejności jest interwał W1, a na trzecim miejscu znajduje się H4. Czasami spoglądam jeszcze na interwał H1, ale nigdy nie schodzę niżej.

 

Poniżej pokazane zostały obok siebie dwa wykresy - interwał M15 i D1. Jest to ten sam rynek, czyli EUR/USD. Na wykresie dziennym widzimy niemal pięć miesięcy ruchu ceny, a na wykresie 15 minutowym widzimy kilka dni. Już to powinno sprawić, że zastanowisz się który z nich jest bardziej istotny. Jeśli nie rozumiesz dlaczego to przeczytaj mój artykuł mówiący o potędze wykresów dziennych.

 

FXMAG forex nial fuller: poznaj 6 nawyków zarabiających traderów nial fuller price action 1 

 

15 minutowy wykres pokazuje dzień lub dwa ruchu ceny i jest bardzo poszarpany.

Wykres dzienny pokazuje kilka miesięcy ruchu ceny i jest znacznie bardziej przydatny

 

Jeśli chcesz odnosić sukcesy w tradingu, to musisz zaadaptować podejście do handlu opierające się na sporadycznym otwieraniu pozycji. Pamiętasz co powiedziałem we wstępie? Co robi większość traderów? Otwierają wiele pozycji. Większość traderów traci pieniądze, więc dobrze jest handlować z mniejszą częstotliwością, bo zwiększy to Twoje szanse na zyski. Często pomijaną przyczyną strat wielu traderów (związanych z over tradingiem) jest to, że spread zjada ich zyski. Ciągłe otwieranie i zamykanie pozycji powoduje wysokie koszty transakcyjne i większość traderów jeszcze bardziej działa przez to na swoją szkodę, jakby over trading nie był sam w sobie wystarczająco szkodliwy.

Powyżej pokazałem dlaczego profesjonalni traderzy nie są day-traderami, a to prowadzi mnie do jeszcze jednej istotnej rzeczy: bałagan vs porządek. Posiadanie zabałaganionego podejścia do tradingu, czyli takiego, gdzie handlujesz przez cały czas i z użyciem różnych metod (szczególnie mowa tutaj o handlowaniu ze wskaźnikami), skutkuje mentalnym bałaganem. Zaśmiecone wykresy i pomieszanie różnych metod skutkuje mentalnym bałaganem, który prowadzi do zamieszania i kwestionowania swoich decyzji, a rezultatem tego są przegrane transakcje i tracenie pieniędzy. Zyskowni traderzy trzymają się strategii, którą wybrali i w której są pewni siebie - zazwyczaj mają tylko kilka “narzędzi” w swojej skrzynce. Zawsze sugeruję, aby traderzy dochodzili do mistrzostwa w jednym setupie na raz, dzięki czemu będą w stanie zobaczyć, które setupy najbardziej im pasują i będą się ich trzymać.

Czytaj także: Jesteś na tyle dobry, na ile dobre było twoje ostatnie zagranie

Dzisiejsza lekcja pomoże Ci wyeliminować jedną z największych psychologicznych przeszkód, która stoi na drodze do Twojego sukcesu w tradingu. Na początku postaramy się zidentyfikować na czym polega problem, a potem zastanowimy się jak go naprawić i zapobiec przed jego występowaniem. Można powiedzieć.. Czytaj
Jesteś na tyle dobry, na ile dobre było twoje ostatnie zagranie
 

Prawie w ogóle nie handlujemy

Jedną z rzeczy, która oddziela wygrywających traderów od przegrywających jest to, że nie handlują oni często, a nawet można powiedzieć, że prawie w ogóle nie handlują. “Grube ryby” handlują jak snajperzy a nie operatorzy karabinu maszynowego, ponieważ wiemy, że w ten sposób można skutecznie ochraniać swój kapitał i wykorzystać duże ruchy na rynku. 

Początkujący traderzy często nie rozumieją, że brak pozycji, to również pozycja. Pamiętaj, że najlepszą pozycją jest często brak pozycji. Musisz mieć cierpliwość i dyscyplinę, aby być dobrym w tradingu, a można to osiągnąć poprzez czekanie na setupy najwyższej jakości i nauczenie się czerpania przyjemności z rezygnowania ze słabych setupów lub takich, które nie spełniają wyszczególnionych kryteriów.

Warren Buffet uczy dokładnie takiego samego podejścia. Jeśli nigdy o tym nie słyszałeś, to poniżej umieszczam to, co na ten temat powiedział:

“Mógłbym poprawić twoją sytuację finansową poprzez podarowanie Ci biletu, który możesz skasować jedynie 20 razy - każde skasowanie reprezentuje tutaj inwestycję, której dokonasz w przeciągu swojego życia. Gdy wyczerpiesz swoje szanse, nie możesz dokonać już żadnych inwestycji. Przy takich zasadach na prawdę mocno zastanawiałbyś się nad tym co robisz i byłbyś zmuszony do mocnego zaangażowania finansowego w wybrane okazje, co umożliwi ci ich odpowiednie wykorzystanie. W rezultacie odnosiłbyś znacznie lepsze wyniki”

Zwróć uwagę na to, że wspomina on na mocnym zaangażowaniu finansowym w wybrane okazje. Jest to część mojego podejścia do tradingu. Nie otwieram wielu pozycji, ale jeśli już znajdzie się okazja, to jestem pewny siebie, ponieważ spełnia ona moje uprzednio zdefiniowane kryteria lub po prostu zrobiłem mój research i daje mi to pewność pozwalającą na “załadowanie się” i odpowiednie wykorzystanie okazji. Pamiętaj, że nie możesz handlować w ten sposób, jeśli często zawierasz transakcje oraz o tym, że wcale nie musisz często handlować. Jedna duża wygrana w miesiącu lub nawet na trzy miesiące może dać Ci duże zyski, jeśli wiesz co robisz.

 

Używamy szerszych stop lossów

Jako, że handluję przez większość czasu na wykresach dziennych, to dopasowuje moje stop lossy do setupów Price Action na tym interwale i dynamiki rynku, która na nim panuje. Wykres dzienny ma szersze przedziały, w których porusza się cena, więc musimy stosować szersze stop lossy, niż potrzebne jest to na wykresie intraday i dzięki temu pozostawiamy rynkowi miejsce do ruchu. Skutkuje to tym, że nie zostaniemy zbyt wcześnie wyrzuceni z rynku.

Tak jak widać poniżej, traderzy mogą używać wskaźnika ATR (average true range) oraz pobliskich poziomów, aby umieścić swoje stop lossy w bezpieczniejszych miejscach. Zarabiający traderzy używają szerokich stop losów, ponieważ wiedzą, że codziennie występujące na rynku fluktuacje ceny mogą ich wyrzucić z rynku, zanim ich pozycje będą miały szanse na to, aby przynieść zysk.

Zauważ, że na poniższym wykresie cena nieznacznie naruszyła dolny cień pin bara, zanim nastąpił impuls wzrostowy. Profesjonaliści wiedzą, że cena czasami naruszy dołek lub szczyt sygnału, zanim nastąpi ruch w pożądanym kierunku i właśnie dlatego używają szerszych stop lossów niż amatorzy, którzy najprawdopodobniej umieściliby swoje zlecenie obronne dokładnie pod dołkiem tego pina. Jeżeli mówimy o stop lossach, to szerszy znaczy lepszy!

 

FXMAG forex nial fuller: poznaj 6 nawyków zarabiających traderów nial fuller price action 2

 

Cena naruszyła delikatnie dolny cień pin bara.

Wskaźnik ATR znajdował się w okolicy 100 pipsów, gdy uformował się sygnał pin bar. Twój stop loss powinien być szerszy od ATR - dzięki temu utrzymałbyś się na rynku.

 

Wiemy zawczasu gdzie będziemy handlować

Najlepsi traderzy antycypują, a nie tylko reagują na to, co robi rynek. Opisałem to dokładnie w artykule pt. Jak stworzyć idealny trading plan?, ale przypomnę tutaj o co w nim chodziło.

Zarabiający traderzy handlują jak drapieżcy, czekając w ukryciu na odpowiedni moment, aby zaatakować swoją ofiarę niczym tygrys. Nasz trading plan definiuje warunki jakich szukamy, a w ramach przygotowania do handlu tworzymy mapę rynku, aby zobaczyć, czy te warunki panują obecnie na rynku. Dzięki temu pozostajemy odpowiedzialni i nie handlujemy w oparciu o zachcianki za każdym razem, kiedy otwieramy wykresy. Wszystko czego potrzebujemy, to tak jakby wejście rynku w zastawioną przez nas pułapkę.

 

Mierzymy swoje wyniki w jednostkach R, a nie procentach

Najlepsi traderzy skupiają się na handlu, a nie na pieniądzach. Dzięki temu jesteśmy w stanie przekształcić trading w grę lub konkurs, w którym gramy przeciwko całemu światu.Musisz odpowiednio grać, aby wygrać, a jeśli popełnisz błąd, to jego konsekwencje będą bardzo realne. Dlatego mierzymy rezultaty w jednostkach R, a nie w pipsach lub procentach. Poprzez R mam na myśli ryzyko i zysk, gdzie R = ryzyko, a sukces mierzony jest w jego wielokrotnościach. Więc wygrana 2R oznacza, że zaryzykowaliśmy R i zarobiliśmy dwa razy więcej. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

Konkluzja

Nie będę udawał, że w powyższych punktach zawarte jest wszystko co musisz wiedzieć, aby stać się zarabiającym traderem. Z pewnością jednak mogę powiedzieć, że jeśli nie zwrócisz uwagi na to, co opisałem w tym artykule i nie zaimplementujesz tego, to Twoje szanse na sukces znacząco się zmniejszą. Posiadając szesnaście lat doświadczenia na rynku i dziewięć lat doświadczenia w nauczaniu tradingu, czuję się odpowiedzialny do tego, aby wpoić Ci te zasady i systemy przekonań, które przyczyniły się do sukcesu zarówno mojego, jak i wielu innych traderów.

Stanie się dobrym traderem nie jest bardzo trudne, ale należy uświadomić sobie, że jeśli nie myślisz i nie działasz w sposób, w jaki działają najlepsi traderzy, z którymi konkurujesz na rynku, to zostaniesz przez ten rynek poturbowany i wylecisz z niego szybciej, niż byś się spodziewał. Pora na to, aby przestać być naiwnym i zacząć myśleć inaczej, jeśli faktycznie chcesz mieć szansę na zarobienie pieniędzy na rynku. Zadaj sobie takie pytanie: jeśli będziesz myślał i postępował tak samo jak wszyscy inni, to jaki będzie tego rezultat? Skończysz tak samo jak oni. Jako traderzy, musimy nauczyć się myśleć i postępować inaczej niż “stado” (które przegrywa), aby zyskać przewagę i odnieść sukces. Mam nadzieję, że porady z dzisiejszego artykułu pozwoliły Ci lepiej zrozumieć sposoby działania profesjonalnych traderów i dzięki temu będziesz w stanie zachowywać się jak “pasterz”, a nie członek stada.

 

Nial Fuller: 6 Unknown Winning Habits of Successful Traders


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk