• Odbierz prezent
Gdzie sprawdzać skuteczność formacji cenowych?

Analiza techniczna, jako dziedzina prognozowania zmian cenowych, nieustannie poddawana jest przeróżnym testom oraz sprawdzianom, które informują nas o skuteczności określonych sygnałów technicznych. Rynki finansowe nieustannie się zmieniają, dlatego w zasadzie sprawdzenia powinniśmy dokonywać przynajmniej raz w roku.

Ręczne sprawdzenie skuteczności formacji cenowych

Najbardziej pracochłonną metodą sprawdzenia skuteczności układów cenowych jest ich ręczna weryfikacja. Ta droga wymaga od nas poświęcenia przynajmniej kilkudziesięciu godzin na odpowiednie sprawdzenie sprawdzalności formacji cenowych. Osoba początkująca przynajmniej raz w swoim tradingowym życiu powinna przejść taką weryfikację. Dzięki temu z pewnością bliżej poznamy bardziej zawiłe zagadnienia związane z poszczególnymi układami cenowymi. My jednak sprawdźmy czy jesteśmy w stanie skrócić ten proces.

Aplikacje i programy do mierzenia skuteczności formacji cenowych  

W Internecie możemy znaleźć kilka programów i aplikacji do mierzenia skuteczności układów cenowych. Najpopularniejszymi są http://tradingcentral.com oraz http://autochartist.com. Niestety nie są to aplikacje udostępnione za darmo. Za równo Trading Central jak i Autochartis pokazują nam skuteczność poszczególnych formacji na różnych instrumentach i na różnych interwałach, dlatego warto zapoznać się z generowanymi przez te aplikacje treściami. Za nim jednak zdecydujesz się na wykupienie abonamentu rozważ czy nie lepiej otworzyć darmowe konto w instytucji, która daje nam dostęp do tych narzędzi. Najczęściej są to Brokerzy Forex. Nie chce rekomendować otwarcia rachunku u konkretnego brokera, dlatego najlepiej w przeglądarce google przed nazwą aplikacji wpisz słowo FREE. W wyszukiwarce pojawią się strony, które to narzędzie udostępniają ZA DARMO. Przed otwarcie rachunku upewnij się, że nie jest wymagany żaden depozyt, samo prowadzenie rachunku jest bezpłatne oraz czy dana instytucja posiada wymagane licencje. Pamiętaj, że rejestrując się przekazujesz swoje dane osobowe, dlatego w tym procesie należy zachować ostrożność. Jeżeli broker spełnia powyższe wymogi to możesz rejestrować swoje konto, żeby za darmo sprawdzać skuteczność formacji cenowych.

Jak badana jest skuteczność formacji cenowych?

To najtrudniejsze zagadnienie, jeżeli chodzi o temat skuteczności. Różne portale oraz aplikacje w inny sposób mierzą skuteczność układów cenowych. Za nami zaczniesz analizować samą tabelę skuteczności musisz dokładnie zweryfikować to w jaki sposób dany algorytm uznaje, że formacja cenowa było skuteczna bądź nie. Dopiero wtedy możesz przystąpić do szerszej analizy.

Pamiętaj! To, że dana formacja jest skuteczna nie oznacza, że będziesz na niej zarabiał. Konieczne jest zastosowanie i wypracowanie odpowiedniego zarządzania kapitałem. To ono może powodować, że nawet pomimo kiepskiej skuteczności transakcji będziesz na nich zarabiał.

Gdzie szukać opisów formacji cenowych?

Nie sposób w niniejszym artykule nie odnieść się do prac Thomasa Bulkowskiego. Ten znany amerykański inwestor od lat bada skuteczność układów cenowych. Jest autorem książek "Chart Patterns", które szczegółowo podejmują tematykę efektywności stosowanych układów cenowych. Z pracą Pana Bulkowskiego możesz zapoznać się bezpośrednio poprzez stronę http://thepatternsite.com. Na niej znajdziesz informacje na temat poszczególnych układów cenowych łącznie z opisem ich skuteczności.  


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk