• Odbierz prezent
Czego o tradingu może nas nauczyć legendarny George Soros?

George Soros: człowiek, mit, legenda. Jeśli nie słyszałeś o nim, a jesteś traderem, to nie masz wielu cennych informacji, które można zdobyć korzystając z jego mądrości. W dzisiejszej lekcji zastanowimy się dlaczego Soros to jeden z najlepszych traderów, a co ważniejsze, zobaczymy czego może nas nauczyć i jak możemy dzięki temu poprawić swój trading.

 George Soros jest powszechnie znany jako “człowiek, który pokonał bank Anglii”. Zapracował sobie na ten pseudonim w 1992 roku, gdy zarobił ponad miliard dolarów otwierając pozycję krótką na funcie brytyjskim. Jest współzałożycielem i managerem Quantum Endowment Fund, czyli międzynarodowego funduszu hedgingowego, który zarządza 27 miliardami dolarów.

 

Czytaj także: Aktualna promocja w sklepie FXMAG

Jest kilka książek, z którymi powinieneś się zapoznać rozpoczynając swoją inwestycyjną przygodę. Jedną z nich jest książka "Inwestycje walutowe dla Bystrzaków".  Autorem publikacji jest Brian Dolan. Cena książki wynosi 49,00 zł.   UWAGA! Możesz mieć tą książkę ZA DARMO! Możesz nabyć książkę za 0.. Czytaj
Aktualna promocja w sklepie FXMAG

Soros rozpoczął swoje życie w trudnych warunkach, jako młody żydowski chłopiec w okupowanych przez Nazistów Węgrzech w 1944 roku. Następnie emigrował do Anglii i uczęszczał do London School of Economics, a w 1956 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, aby pracować jako makler giełdowy. Dzisiaj, Soros jest  pełnym pasji inwestorem, filantropem i demokratą, który może nauczyć nas bardzo wiele na temat inwestowania, tradingu i filozofii.

Czego więc możemy nauczyć się od tego świetnego tradera i co możemy bezpośrednio zastosować w naszym tradingu? Czytaj dalej…

 

Filozofia Sorosa

George Soros to przede wszystkim krótko terminowy spekulator. Wykonuje on potężne zagrania z użyciem dźwigni, obstawiając na kierunek, w którym podążyć ma rynek. Jego słynny fundusz hedgingowy jest znany z globalnej strategii fundamentalnej, czyli filozofii opartej na wykonywaniu dużych, jednostronnych zakładów odnośnie kierunku poruszania się cen par walutowych, towarów, akcji, obligacji, instrumentów pochodnych i innych instrumentów w oparciu o analizę makroekonomiczną.

 

O ile różni się to nieco od mojego osobistego podejścia do tradingu, które polega w większej  mierze na analizie technicznej, a konkretnie analizie Price Action, to jest wiele podobieństw pomiędzy filozofią Sorosa, a moją…

 

Czego możemy nauczyć się od George'a Sorosa?

“Nie ma znaczenia czy masz rację - znaczenie ma to, ile pieniędzy zarobisz gdy masz rację, a ile stracisz, gdy się mylisz.”

Ten pierwszy cytat od Sorosa dowodzi dlaczego procent wygranych transakcji nie ma znaczenia. Rzecz w tym, że możesz zarabiać pieniądze na tradingu nawet wtedy, gdy nie wygrywasz większości swoich zagrań. Jak to jest możliwe? Dzięki odpowiedniemu stosunkowi ryzyka do zysku.

Jeśli nie wiesz w jaki sposób handlować, aby zarabiać przynajmniej dwukrotność ryzykowanej kwoty na swoich zagraniach, to będziesz miał bardzo duży problem z tym, aby odnosić zyski na przestrzeni roku. W wielu artykułach mówiłem już o tym, że możesz zarabiać w tradingu wygrywając jedynie 40% transakcji - oznacza to, że przegrywasz w 60% przypadków! Najważniejsze, abyś zrozumiał, że wraz ze wzrostem wielkości wygranych na Twoich zagraniach, spada liczba liczba zyskownych transakcji potrzebnych do tego, abyś wygrywał w długim terminie. Kluczowe jest to, aby wiedzieć, które zagrania wybrać i nie handlować zbyt często (over-trading), co łatwiej powiedzieć niż zrobić - szczególnie wtedy, gdy nie masz zbyt wiele doświadczenia.

 

Czytaj także: Nial Fuller: Mistrzostwo w tradingu krok po kroku

Chcesz stać się mistrzem swojej strategii tradingowej? Jeśli tak, to musisz być w stanie w pełni się skupić i nie zmieniać swojej strategii każdego tygodnia, tak jak robi to wielu początkujących traderów. Bruce Lee to prawdopodobnie mistrz wszech czasów w dziedzinie sztuk walki. I wiesz co? Nie uro.. Czytaj
Nial Fuller: Mistrzostwo w tradingu krok po kroku

“Przez większość czasu jesteśmy karani za grę w kierunku przeciwnym do trendu. Nagradzani jesteśmy jedynie przy punkcie przegięcia.”

Ten cytat dobrze łączy się z moim podejściem do analizy technicznej. Jestem przede wszystkim traderem podążającym za trendem i używam Price Action do znajdowania punktów wejścia dających wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Jednak trendy czasami się kończą, a rynek nieustannie porusza się falami. Koniec trendu nastąpić może właśnie na poziomie kluczowym na wykresie lub w punkcie przegięcia. Szukam więc zagrań na istotnych poziomach, wyczekując na dobre sygnały Price Action lub otwieram pozycję na danym poziomie wykonując wejście “na ślepo”.

“Całe moje podejście do handlu opiera się na przekonaniu, że przyszły bieg zdarzeń jest niemożliwy do przewidzenia.”

Zgodnie z naukami świetnego Marka Douglasa, Soros mówi w powyższym cytacie, że nigdy tak naprawdę nie możemy wiedzieć co się na pewno wydarzy na rynku. Musimy ten fakt uwzględnić w swoim handlu - w przeciwnym wypadku będziemy odczuwać mocne emocje przy naszych zagraniach i zaczniemy myśleć, że mamy jakiś dar, który umożliwia nam przewidywanie przyszłego zachowania rynku.

Prawda jest taka, że poprzez odczytywania Price Action i zrozumienie tego, jak wykorzystywać je w handlu, możesz skonstruować efektywną strategię handlową, która da Ci wysoko prawdopodobne sygnały wskazujące zarówno na punkty wejścia, jak i wyjścia z rynku. Jednak jest tak wiele zmiennych, które wpływają każdego dnia na ceny rynkowe, że wynik każdego zagrania na prawdę jest po części losowy i nie możemy go kontrolować. Możemy natomiast kontrolować to co na co mamy wpływ: cenę wejścia, ryzyko, poziomy SL i TP, pieniądze których używamy do handlu oraz nasze własne zachowania i myślenie. Wszystko inne jest całkowicie poza naszą kontrolą, a im bardziej będziesz próbować kontrolować rynek, tym bardziej prawdopodobne jest to, że przegrasz.

“Często postrzega się mnie jako tradera kontrariańskiego. Jednak jestem bardzo uważny w kwestii grania przeciwko stadu; Jestem narażony na bycie zdeptanym … Przez większość czasu podążam za trendem, ale przez cały czas jestem świadomy tego, że należę do stata i wypatruję uważnie możliwych punktów odwrotu.”

Jest to podobne do poprzedniego cytatu, ale kluczową rolę odgrywa tutaj słowo “kontrariański”. Zawsze uważałem się za kontrariańskiego tradera i napisałem na ten temat nie jeden artykuł. Jednak przede wszystkim jestem analitykiem wykresów, więc zawsze rozumiem jaki trend obecnie panuje na rynku i odczytuję historię zapisaną na wykresach. Tak samo jak Soros, jestem narażony na bycie zdeptanym, jeśli będę próbował walczyć z silnym trendem. Bycie kontrariańskim traderem nie oznacza więc, że zawsze handlujesz przeciwko trendowi - oznacza, że myślisz inaczej niż stado. Ja czekam zawsze na korekty w trendzie, zamiast otwierać pozycje w sytuacji, gdy rynek jest rozciągnięty i gotowy do korekty (tak jak robi to większość traderów). Bycie traderem kontrariańskim oznacza dla mnie to, że podążam za Price Action i myślę jak profesjonalista, zawsze próbując postępować odwrotnie do tego, co robią amatorzy.

 

Czytaj także: Nial Fuller: Rutyna tradingowa dla pracujących na etacie

Poznaj Billa, który jest początkującym traderem. Ma 32 lata i pracuje na pełny etat w biurze jako asystent, próbując jak najlepiej ułożyć sobie życie. Pasjonują go rynki finansowe i ma nadzieje, że pewnego dnia będzie mógł uczynić z tej pasji swój zawód. Uwielbia uczyć się o rynku, handlować, inwes.. Czytaj
Nial Fuller: Rutyna tradingowa dla pracujących na etacie

“Rynek to hipoteza matematyczna. Najlepsze jej rozwiązania są eleganckie i nieskomplikowane.”

OK, każdy kto zna mnie od jakiegoś czasu wie, że ten powyższy cytat jest całkowicie w moim stylu. Często jest tak, że najlepsze rozwiązania do czegokolwiek w życiu są bardzo proste. Jest tak również w tradingu. Napisałem wiele artykułów o prostocie w tradingu, ale jeśli nie przeczytałeś jeszcze artykułu na taki temat, to zrób to teraz.

Uwielbiam więc Price Action i to właśnie prostota sprawiła, że pokochałem tą metodę. Jest prosta, ale skuteczna. Jesteś zmęczony skomplikowanymi wskaźnikami? Prawda jest taka, że nie potrzebujesz ich i prawdopodobnie działają one na Twoją szkodę. Nie pytaj mnie skąd to wiem. Powiem tylko tyle, że z tradingiem mam do czynienia 16 lat i początki mojej kariery były przepełnione wskaźnikami, nadmiernym komplikowaniem sobie spraw, ciągłym zastanawianiem, wahaniem się i traceniem pieniędzy.

“Podejmowanie ryzyka jest bolesne. Albo jesteś w stanie znieść ten ból, albo próbujesz przekierować go na innych. Każdy kto jest w biznesie związanym z podejmowaniem ryzyka, a nie może pogodzić się z jego konsekwencjami, polegnie. Nic nie jest tak w stanie skupić na sobie uwagi ludzkiego umysłu jak niebezpieczeństwo, a ja potrzebuję ekscytacji związanej z podejmowaniem ryzyka, aby myśleć klarownie. Jest to kluczowa część moich zdolności mentalnych. Podejmowanie ryzyka jest dla mnie ważnym elementem wpływającym na zdolność klarownego myślenia.”

Uwielbiam ten cytat. Według mnie, mówi on tutaj o tym, że jeśli nie lubisz chociaż trochę ryzyka, a w szczególności ryzyka finansowego, to nie przetrwasz jako trader. Ryzyko pozwala na skupienie umysłu i ja też tak mam. Czuję czasami, że jestem bardziej uważny i bardziej świadomy tego co się dzieje na rynku, gdy mam zaryzykowane pieniądze. Jednak jest cienka linia pomiędzy utrzymaniem skupienia, a nadmiernym zaangażowaniem i over-tradingiem. Ryzyko może sprawić, że będziesz bardziej skupiony, ale pamiętaj, aby nie spędzać całego swojego czasu na obserwowaniu wykresów, bo może to prowadzić do uzależnienia od tradingu.

Kluczową sprawą jest to, że musisz na prawdę uwielbiać tą “grę”, aby wejść na szczyt. Niektórzy ludzie po prostu nie nadają się do podejmowania ryzyka finansowego i nie są w stanie efektywnie działać na rynku, gdy mogą stracić pieniądze. Jest to w porządku, trading nie jest dla wszystkich, ale dla mnie? Ja to uwielbiam. Ty prawdopodobnie też, skoro czytasz ten artykuł ;).

“Jeśli inwestowanie jest dla Ciebie rozrywką i sprawia Ci przyjemność, to prawdopodobnie nie zarabiasz żadnych pieniędzy. Dobre inwestowanie jest nudne.”

Zyskowny trading jest oparty na rutynie i jest przewidywalny. Oznacza to, że nie powinno być żadnych wzlotów i upadków oraz zmian w Twojej rutynie tradingowej. Powinieneś każdego dnia realizować przewidywalny plan działania, gdy analizujesz wykresy. Twoje zachowanie powinno być każdego dnia bardzo podobne.

Jeśli masz kłopoty z over-tradingiem i podejmowaniem nadmiernego ryzyka (hazardem), to doświadczasz wzlotów i upadków (emocjonalnych oraz finansowych). Może to być ekscytujące, ale skończy się na bankructwie. Nie taki jest Twój cel, więc spróbuj uczynić swój trading tak nudnym, jak to jest tylko możliwe. Ale “nudny” trading wcale nie musi być nudny - po prostu chodzi o to, aby nie było napięć emocjonalnych. Naucz się kochać “ból” związany z rutyną tradingową, a rutyna ta przemieni się w zyskowne nawyki handlowe. Ktoś znacznie mądrzejszy ode mnie powiedział kiedyś “wytrzymaj ból związany z dyscypliną lub cierp później, odczuwając żal”. Zastanów się nad tym przez chwilę.

 

Czytaj także: 4 sposoby na handel w konsolidacji

W tradingu jest tak, że rynki często poruszają się w bok, a nie w dół lub w górę. Właśnie w przy takich warunkach rynkowych (konsolidacja) traderzy wyrządzają sobie największe szkody. Jestem pewny, że doświadczyłeś złości, która pojawia się po zwróceniu rynkowi wszystkich zysków z ostatniego zagran.. Czytaj
4 sposoby na handel w konsolidacji

“Krótkookresowa zmienność jest największa na punktach odwrotu i zmniejsza się wraz z ustabilizowaniem się trendu. Zanim wszyscy uczestniczy się dostosują, reguły gry ulegną ponownej zmianie.”

Soros mówi tutaj, że zmienność jest największa, gdy inwestorzy nieprzekonani swoich pozycji nie są w stanie ich utrzymać w sytuacji, w której trend zaczyna się zmieniać. Ci, którzy rozpoznają trend na samym początku mają największą wiedzę i najlepszy horyzont czasowy, dzięki czemu mogą utrzymać pozycje podczas normalnych fluktuacji rynku. Gdy trend się starzeje, wszyscy spóźnieni, którzy za nim gonią (bo czują się dobrze z tym, że trend jest “zatwierdzony”), nie mają dużego przekonania co do trendu i mogą być łatwo wyrzucani z rynku, gdy wcześniejsi gracze zaczynają realizować zyski. W skrócie - “słabe ręce” na rynku boją się najmniejszego ruchu w kierunku przeciwnym do ich pozycji i większość z tych ludzi ma tendencję do wchodzenia na rynek, gdy trendy są już przestarzałe i zbliża się moment odwrotu.

Wysoki poziom zmienności doprawdy jest znakiem wskazującym na punkty zmiany kierunku na rynkach. Dla tradera Price Action zmienność jest pożądana i jeśli wiesz jak dokładnie ją odczytywać, to może być bardzo zyskowna.

“Jestem bogaty jedynie dla tego, że wiem kiedy się mylę… przetrwałem w zasadzie dlatego, że byłem w  stanie rozpoznawać swoje błędy.”

Było u mnie tak samo - przetrwałem na rynku tak długo poprzez rozpoznawanie moich błędów, przyznawanie się do pomyłki i podejmowanie działań naprawczych. Oznacza to również, że jestem w stanie rozpoznać kiedy otworzyłem niewłaściwy trade i wyjść z niego.

Trading nie jest dla osób, które nie są w stanie przyznać się do pomyłki i do tego, że nie są perfekcyjne. W tradingu często się pomylisz, szczególnie w początkowych fazach Twojej kariery. Przyzwyczaj się więc do tego i wyciągaj wnioski z pomyłek, albo zapłać za nie srogą karę.

 

Konkluzja

George Soros zarobił swoją początkową fortunę poprzez otworzenie pozycji kontrariańskiej; obstawił na to, że funt brytyjski straci na wartości w czasie, gdy jego cena była wysoka, wydawał się mocny i większość ludzi posiadała pozycje długie. Soros był w stanie tego dokonać dzięki temu, że był uważnym obserwatorem / uczniem rynków i wykresów. W jednym z moich artykułów o strategii false break załączyłem nawet wykres, który pokazuje, że na rynku GBP/USD pojawił się spadkowy sygnał fakey na dzień przed załamaniem się kursu. Jestem skłonny założyć się o to, że Soros zobaczył ten sygnał odwrotu i był to dla niego ostatni czynnik wpływający na jego decyzję o otworzeniu pozycji krótkiej. Jednak niezależnie od tego czy tak było, Soros jest traderem kontrariańskim i dlatego właśnie czuję tak silny związek z jego podejściem do tradingu.

Gdy uczysz się odczytywać naturalne Price Action i otwierać na tej podstawie pozycje, to nieuniknione jest to, że zaczniesz myśleć bardziej kontrariańsko. Przestanie Cię takie podejście przerażać, bo wykresy zaczną mieć sens i zaczniesz je rozumieć. Strach jest wynikiem braku wiedzy - boimy się rzeczy, których nie rozumiemy. Z pewnością nie możesz być w czymś dobry, jeśli się tego boisz. Możesz wyeliminować strach ze swojego tradingu poprzez zdobywanie większej ilości wiedzy. Jeśli jest jedna rzecz, którą mogę powiedzieć, aby podsumować tradingowy sukces George’a Sorosa, to powiem, że rozwinął on swoje umiejętności handlowe do tego stopnia, że nie bał się otworzyć żadnej pozycji. Możemy wszyscy zobaczyć jak bardzo mu się to opłaciło - wystarczy spojrzeć na jego sławne zagranie, w którym zarobił miliard dolarów sprzedając funta brytyjskiego.

Nial Fuller: http://www.learntotradethemarket.com/forex-articles/trading-legend-george-soros


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk