• Odbierz prezent
Edukacja Giełda FXMAG.pl

Jeżeli myślisz o inwestowaniu na rynkach finansowych to powinieneś zacząć od solidnej i rzetelnej dawki wiedzy. FXMAG Edukacja to dział, który powstał z myślą o osobach początkujących oraz średniozaawansowanych. Z pewnością jednak osoby zaawansowane znajdą w tym dziale miejsce, które pozwoli im ugruntować swoją wiedzę bądź ją uporządkować.

Rynki finansowe głównie kojarzą nam się z rynkiem akcyjnym i transakcjami kupna i sprzedaży akcji. To jednak tylko jeden z segmentów szeroko pojętego rynku finansowego. W samej definicji rynku finansowego kryje się odpowiedź na to jakiej wiedzy jako inwestorzy potrzebujemy.

Rynek finansowy - definicja

Rynek finansowy to miejsce gdzie dochodzi do transakcji kupna i sprzedaży różnych form kapitału pieniężnego. Transakcje zawierane są za pomocą różnych instrumentów finansowych oraz na różne terminy. Jeżeli na rynkach finansowych dochodzi do zawierania transakcji oznacza to, że spotykają się tutaj dwie rynkowe siły - popyt i podaż. Z jednej strony popyt kreują podmioty potrzebujące kapitału, natomiast podaż reprezentują instytucje, które dysponują nadwyżkami finansowymi.

Główną funkcją rynku finansowego jest zwiększenie efektywności wykorzystywania zasobów w gospodarce. Jako Inwestorzy Indywidualni mamy możliwość lokowania swoich oszczędności w celu ich pomnożenia.

Instrument finansowy - definicja

W dziale edukacja skupimy się na kwestiach związanych z m.in. funkcjonowaniem instrumentów finansowych. To właśnie instrumenty finansowe dają nam możliwość zarabiania. Czym jest instrument finansowy? Jest umową, która pozwala na uregulowanie wzajemnych relacji finansowych pomiędzy stronami. Jeżeli mówimy o instrumentach finansowych to mamy na myśli:

- papiery wartościowe

- jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych

- instrumenty pochodne

- instrumenty rynku pieniężnego

- instrumenty pochodne

- kontrakty na różnicę

Segmenty rynku finansowego

Poszczególne instrumenty finansowe funkcjonują na różnych segmentach rynku finansowego. Aktualnie rynek finansowy tworzą:

- rynek pieniężny

- rynek kapitałowy

- rynek walutowy Forex

- rynek terminowy

- rynek depozytowo - kredytowy

Wymienione segmenty różnią się przede wszystkim potrzebami, które realizują dla uczestników danego segmentu.

Edukacja - podział treści

W dziale edukacja treści zostały podzielone według rodzajów instrumentów finansowych. W każdym dziale takim jak Akcje, Waluty, Indeksy, Surowce czy coraz bardziej popularne Kryptowaluty znajdziesz odpowiednie kursy. Od wiedzy bardzo podstawowej, poprzez zagadnienia na temat strategii, a kończąc na bardzo skomplikowanych strategiach handlowych.

Pamiętaj edukacja nigdy się nie kończy, dlatego warto z czasem wracać nawet do tych podstawowych informacji. 


Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk