Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wydobycie bitcoina - pytanie nie tylko jak i czym, ale i gdzie! Górnik BTC - czy to się opłaca?

|
selectedselectedselected
Wydobycie bitcoina - pytanie nie tylko jak i czym, ale i gdzie! Górnik BTC - czy to się opłaca? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kryptowaluty mimo ogromnych wahań cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Na walutach cyfrowych można jednak zarabiać w przeróżny sposób. Niektórzy z uczestników rynku stają się górnikami. Okazuje się, że Stany Zjednoczone mogą być bardzo zróżnicowane pod względem dochodowości takiej działalności.

2021 był świetnym rokiem dla wydobycia bitcoinów w Ameryce, ponieważ cały czas na rynek trafia nowy narybek, pojawia się nowy sprzęt komputerowy będący w stanie udźwignąć coraz wydajniejsze rozwiązywanie zadań kryptograficznych, ale okazuje się, że jest jeszcze jeden ważny czynnik dla rozwoju tego rynku - niektóre stany są zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż inne. Najnowsze dane Global Energy Institute pokazują, że średnia cena energii elektrycznej jest najniższa przede wszystkim tym w Teksasie i Waszyngtonie, co z pewnością przekłada się na fakt, że oba te stany są coraz bardziej popularnymi miejscami kreowania nowych, cyfrowych monet.

Chociaż koszt energii to nie wszystko przy podejmowaniu decyzji, gdzie złożyć własną kopalnię, z pewnością jest to jeden z kluczowych czynników. Górnicy na dużą skalę konkurują tak naprawdę w branży niskomarżowej, w której ich jedynym kosztem zmiennym jest zazwyczaj energia, więc są nęceni przez lokalizacje, w których energia będzie zwyczajnie tańsza.

Cena energii w różnych stanach USA jest różna

Według Global Energy Institute, który podaje roczną cenę energii elektrycznej w Kalifornii i Connecticut kilowatogodzina kosztuje od 18 do 19 centów, podczas gdy w Teksasie, Wyoming, Waszyngtonie i Kentucky mniej niż połowę tej kwoty. Instytut opracował mapę kraju, na której każdy może porównać te ceny, obliczone na postawie danych z amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej. Instytut ostrzega jednak, że podczas gdy miks energetyczny obowiązujący w USA będzie odgrywał dużą rolę w stanowych cenach energii elektrycznej, polityka ograniczania energii w niektórych stanach prowadzi do sztucznego podnoszenia cen, co z kolei skutkuje tym, że cena energii elektrycznej jest znacznie wyższa dla konsumentów i biznesu.

Reklama

 

Ostatecznie to, na czym najbardziej zależy górnikom bitcoinów, to znalezienie tanich źródeł energii elektrycznej. Między innymi dlatego Stany Zjednoczone okazują się szczególnie atrakcyjne dla potencjalnych górników, biorąc pod uwagę fakt, że w kraju znajdują się jedne z najtańszych źródeł energii na świecie, z których coraz więcej jest odnawialnych. Fred Thiel, dyrektor generalny firmy Marathon Digital Holdings specjalizującej się w wydobywaniu kryptowalut spodziewa się, że większość nowych górników przenoszących się do Ameryki Północnej zasili się właśnie energetyką odnawialną lub gazem. Stan Waszyngton jest mekką farm górniczych zasilanych energią wodną, podczas gdy udział energii odnawialnej w Teksasie cały czas rośnie, a 20% energii pochodzi z wiatru.

Koszty prądu to jednak nie wszystko

Kluczowymi czynnikami są również przyjazne środowisko polityczne i infrastruktura. Dla przykładu Teksas charakteryzuje się zderegulowaną sieć energetyczną, która pozwala klientom wybierać między dostawcami energii, ale co najważniejsze, politycy pochodzący z tego stanu bardzo przyjaźnie zerkają na cały rynek kryptowalut. Stany Zjednoczone spędziły również lata inwestując w infrastrukturę do wydobywania kryptowalut, na długo przed tym, zanim bitcoin stał się modny. Kiedy bitcoin zaliczył swój krach pod koniec 2017 roku, a rynek wszedł w wieloletnią zimę nie było dużego popytu na duże farmy bitcoinów.

Operatorzy górnictwa w USA skorzystali wtedy z szansy na wykorzystanie tanich pieniędzy na budowę ekosystemu wydobywczego w Stanach

Mike Colyer, dyrektor generalny firmy Foundry zajmującej się walutami cyfrowymi, która pomogła sprowadzić do Ameryki Północnej sprzęt górniczy o wartości ponad 300 milionów dolarów twierdzi, że górnicy w ówczesnym okresie zebrali potężny kapitał na zakupy sprzętu. Przygotowania do obecnej hossy wydobywczej trwały więcej latami, i mają swoje korzenie w wielomilionowych inwestycjach poniesionych w czasie, kiedy tylko nieliczni myśleli o bitcoinie.

Piotr Popęda

Zobacz materiał na PWS

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paszport do Wall Street null

Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.

 


Tematy

notowania bitcoina jaki jest kurs bitcoina gdzie kupić bitcoina aktualna cena bitcoina jak kupić bitcoina jak sprzedać bitcoina jak zainwestować w bitcoina spadek bitcoina jak inwestować w bitcoina co z kursem bitcoina wartość bitcoina halving bitcoina kurs bitcoina wykres cena bitcoina wykres aktualny kurs bitcoina kupno bitcoina cena 1 bitcoina kalkulator bitcoina podatek od bitcoina zakup bitcoina bitcoina kurs najwyższa cena bitcoina przelicznik bitcoina koparka do bitcoina jak wykopać bitcoina najwyższy kurs bitcoina ceny bitcoina przyszłość bitcoina bitcoina prognozy dla bitcoina standard bitcoina dominacja bitcoina koszt bitcoina kurs bitcoina w dolarach sekrety bitcoina cena bitcoina 2020 cena bitcoina 2010 na czym polega kopanie bitcoina ile trwa kopanie bitcoina kurs bitcoina od początku kurs bitcoina historia od czego zależy kurs bitcoina co wpływa na kurs bitcoina kurs bitcoina online roczny kurs bitcoina kurs bitcoina na zywo od czego zalezy cena bitcoina jak zdobyc bitcoina najniższa cena bitcoina wartosc 1 bitcoina zrozumieć bitcoina chomikuj cena bitcoina historycznie najniższy kurs bitcoina ile czasu zajmuje wykopanie bitcoina gdzie sprzedać bitcoina koparki do bitcoina kurs bitcoina usd cena bitcoina 2021 cena bitcoina 2015 cena zakupu bitcoina obecna cena bitcoina ile trwa wykopanie 1 bitcoina kurs bitcoina prognozy wzrost bitcoina zrozumieć bitcoina cena bitcoina na przestrzeni lat najwyższa cena bitcoina w historii wykres logarytmiczny bitcoina produkcja bitcoina czy można kupić część bitcoina wymień bitcoina kiedy halving bitcoina historia ceny bitcoina jak kupić bitcoina w bitomacie standard bitcoina chomikuj ile kosztuje kupno bitcoina standard bitcoina opinie ile kosztuje wykopanie bitcoina sekrety bitcoina i innych kryptowalut. jak zmienić wirtualne pieniądze w realne zyski notowanie bitcoina prognozy bitcoina wykres bitcoina od początku wykopywanie bitcoina pod materacem trzymam bitcoina koszt 1 bitcoina potęga bitcoina portfel bitcoina upadek bitcoina podział bitcoina kursy bitcoina wartość bitcoina 2019 przelicznik bitcoina na dolary forki bitcoina kto stworzył bitcoina sekrety bitcoina i innych kryptowalut ile trwa wykopanie bitcoina jak można kupić bitcoina algorytm bitcoina jak wydobyć bitcoina cana bitcoina jak zostać górnikiem bitcoina koszt bitcoina pln twórca bitcoina odnaleziony wartość bitcoina na początku jak spieniężyć bitcoina strona do wydobywania bitcoina konkurencja bitcoina cena bitcoina od poczatku zalamanie bitcoina części bitcoina wartość bitcoina 2009 alternatywa dla bitcoina bankier kurs bitcoina ć bitcoina archiwalne kursy bitcoina król bitcoina rokowania dla bitcoina potęga bitcoina film polskie giełdy bitcoina czas wydobycia 1 bitcoina najwiekszy skok bitcoina sekrety bitcoina i innych kryptowalut. jak zamienić wirtualne pieniądze w realne zyski koszt kopania bitcoina koprka do bitcoina
Reklama
Reklama