Bitcoin nie spełni kryteriów EBC jako nowa forma rezerw bankowych, dowiedzieliśmy się w tym tygodniu. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, aby bitcoin został aktywem rezerwowym w strefie euro.
Bitcoin raczej nie będzie częścią rezerw - ma pewną dużą wadę
Deklaracja ta padła 30 stycznia na konferencji towarzyszącej decyzji monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Christina Lagarde potwierdziła, że bitcoin nie spełni kryteriów EBC dotyczących rezerw. Szczególnie chodzi o cechy BTC związane z płynnością, czyli szybkością i stabilnością procesu zamiany na gotówkę.
Jednak inne kraje europejskie zbada możliwość dywersyfikacji rezerw poprzez wykorzystanie bitcoina. Jest to między innymi Czeski Bank Narodowy (CNB).
W czwartek zarząd CNB zatwierdził propozycję zbadania możliwości inwestowania rezerw w dodatkowe klasy aktywów, a prezes Ales Michl zasugerował, że Bitcoin może być brany pod uwagę jako element dywersyfikacji rezerw.
Bitcoin niczym kasyno?
O tym, czy bitcoin jest zagrożeniem dla systemu finansowego mówił niedawno również wiceprezes EBC, Luis de Guindos, w wywiadzie dla Telegraaf. Zapytany o to, czy przykro mu, że przegapił wzrost ceny BTC, odparł:
“Mogłem po prostu pójść do kasyna. Świat krypto-aktywów to mieszanka: stablecoiny bardzo różnią się od innych z nich, takich jak bitcoin. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych fundamentów, które określałyby wartość bitcoina, tak jak w przypadku akcji czy obligacji. Jest tylko niedobór” - zaznaczył Luis de Guindos, wiceprezes EBC w wypowiedzi dla Telegraaf w grudniu 2024 roku.
Jego zdaniem kryptoaktywa nie są jeszcze zagrożeniem dla systemu finansowego: “Na razie nie, jest ich niewiele, a wolumeny są wciąż zbyt małe, aby stanowić istotne zagrożenie dla systemu finansowego” - podsumował wiceszef EBC, Luis de Guindos.
Bitcoin pozostaje na celowniku wiceszefa Europejskiego Banku Centralnego już od kilku dobrych lat. Między innymi, w 2021 roku Luis de Guindos grzmiał, że kryptowaluty nie są “prawdziwą inwestycją”. Podkreślał to, że “podlegają one dużej zmienności” w wywiadzie dla Bloomberga trzy lata temu.
Wykres: Cena bitcoina na przestrzeni ostatnich lat poddana była dużym wahaniom.

Źródło: TradingView.
„Jest to aktywo o bardzo słabych fundamentach, które będzie podlegać dużej zmienności” - stwierdził Luis de Guindos dla Bloomberga w 2021 roku.
“Kiedy masz trudności z ustaleniem, jakie są prawdziwe fundamenty inwestycji, to to, co robisz, nie jest prawdziwą inwestycją” - dodał.
Czy bitcoin stwarza ryzyko dla systemu finansowego?
Niejednokrotnie w przeglądzie statbilności finansowej sporządzanym przez Europejski Bank Centralny pojawiały się stwierdzenia, że bitcoin stwarza ryzyko dla szerokiego systemu finansowego. Jednak zwykle podkreślano, że jest ono ograniczone.
“Sytuacja, którą mieliśmy kilka miesięcy temu, gdy ceny gwałtownie rosły, nie różni się zbytnio od tej, którą mamy teraz, gdy ceny poruszają się w dół” - powiedział Luis de Guindos, wiceprezes EBC w 2021 roku.
Stało się to tuż po tym, gdy ceny BTC zaliczyły przecenę w połowie 2021 roku po wcześniejszym zdobyciu nowych szczytów.
Od czasu wypowiedzi wiceprezesa EBC we wrześniu 2021 roku, cena bitcoina wzrosła już ponad trzykrotnie. Obecnie, kurs BTC notowany jest na poziomie około 102 tys. USD.
Zobacz również: Kryptowaluta Trumpa rozbiła bank. 15 miliardów USD w kilka godzin. Jest tylko jedno ale
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję