Trump kusi Chiny. ETF-y nadal koncentrują się na Ethereum. Podsumowanie dnia
Ten dzień ponownie stoi pod znakiem wzrostów na rynku kryptowalut i rozmów na linii USA-Chiny.

Ten dzień ponownie stoi pod znakiem wzrostów na rynku kryptowalut i rozmów na linii USA-Chiny.
Tak jak wczoraj, zaczynamy to podsumowanie od negocjacji USA-Chiny.
W Londynie trwają negocjacje Chiny-USA. Chodzi o zakończenie konfliktu celnego i zawarcie nowej umowy handlowej. Tym razem Pekin rozmawia z Waszyngtonem z silniejszej pozycji: pokazał Amerykanom, że potrafi skutecznie zablokować eksport metali ziem rzadkich, co stanowi spory problem dla producentów samochodów z USA. Z drugiej strony eksport Chin do USA spadł teraz najmocniej od czasów pandemii COVID-19. Obie strony mają więc powody, by jakoś się dogadać.
Donald Trump stał się także bardziej pojednawczy i, jak podaje "Wall Street Journal", miał przekazać zespołowi negocjacyjnemu "asa w rękawie": możliwość odblokowania eksportu do Chin nowych technologii (media nie podają o jakie konkretnie technologie chodzi). Ma to pomóc w wynegocjowaniu porozumienia.
W odpowiedzi na te doniesienia kryptowaluty drożeją. Bitcoin znajduje się powyżej 109 000 USD, a ether przebił poziom 2700 USD.
W minionym tygodniu ETF-y ETH kupiły ether za trochę ponad 281 000 000 USD. Obecnie widzimy kontynuację tego trendu. 9 czerwca fundusze zostały zasilone ETH o wartości 52,7 mln USD.
Ether skupują głównie ETF-y BlackRocka i Fidelity.
Inwestorzy zapewne grają pod zatwierdzenie stakingu w ETF-ach, którą to decyzję ma w tym roku podjąć SEC. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ether jest względem bitcoina mocno przeceniony.
Société Générale wprowadza na rynek dolarowego stablecoina, USD CoinVertible (USDCV), opartego na sieciach Ethereum i Solana. Rolę depozytariusza aktywów zabezpieczających stablecoina ma pełnić Bank of New York Mellon.
Ten krok jest następstwem emisji w kwietniu 2023 r. stablecoina EUR CoinVertible (EURCV), powiązanego z euro i przeznaczonego dla klientów instytucjonalnych.
Po wydaniu zgodnego ze standardem MiCA stablecoina EUR (EURCV), wprowadzenie [jego] wersji w dolarach amerykańskich (USDCV) było oczywistym kolejnym krokiem dla Société Générale, ponieważ adopcja stablecoinów na rynku rośnie wykładniczo
— powiedział Jean-Marc Stenger, dyrektor generalny Société Générale-Forge, jednostki która zajmuje się w korporacji kryptowalutami.
Dowiedzieliśmy się też, że USDCV i EURCV są przeznaczone do handlu kryptowalutami, realizacji płatności transgranicznych oraz rozliczeń onchain. Oba stablecoiny będą notowane na giełdach kryptowalut i udostępniane inwestorom instytucjonalnym, korporacyjnym i detalicznym za pośrednictwem brokerów i dostawców usług płatniczych. Handel USDCV rozpocznie się w lipcu.
Nowy prezydent Korei Południowej, Lee Jae-myunga, chce, by parlament przegłosował ustawę, która umożliwi emisję stablecoinów i pobudzi rozwój rynku kryptowalut. Jego plan wspiera rządząca krajem Partia Demokratyczna.
Ugrupowanie i prezydent przedstawili 10 czerwca Digital Asset Basic Act, ustawę, która ma umożliwić lokalnym firmom emisję stablecoinów już z minimalnym kapitałem początkowym - wynoszącym tylko 500 milionów wonów (368 000 USD). Emitenci będą jednak musieli uzyskać zgodę na działanie od Komisji Usług Finansowych.
Wszystko nie dzieje się bez przyczyny - obrót stablecoinami w Korei Południowej gwałtownie rośnie. Tylko w pierwszym kwartale br. transakcje z udziałem wiodących stablecoinów opartych na dolarach amerykańskich osiągnęły poziom aż 57 bilionów wonów (42 miliardy USD).
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję