Trudno się dziwić, że czasami ciężko jest się rozgarnąć w nawałnicy nowych projektów, patrząc na błyskawiczny rozwój przestrzeni DeFi. Analiza fundamentalna ma na celu pokazać nam, czy dany protokół jest przeceniony, czy też niedowartościowany, abyśmy jako inwestorzy i handlowcy mogli podejmować lepsze decyzje odnośnie naszych pozycji.
Zastanawiasz się, w jaki sposób zmierzyć "faktyczną" wartość aktywów DeFi? Dzięki temu artykułowi poznasz kilka silnych metryk, które mogą Ci się do tego przydać.
Wprowadzenie
Zdecentralizowane Finanse (DeFi) rozwijają się w tak dynamicznym tempie, że czasami dosyć trudnym może być nadążanie za nimi, a tym bardziej poprawne ocenianie nowych projektów w sensownym czasie. Co znacznie utrudnia to zadanie, to brak ustandaryzowanego podejścia do takowej analizy – istnieje wiele różnych możliwości na mierzenie i porównywanie między sobą protokołów DeFi.
Jednak nie ma się o co martwić. W tym artykule omówimy kilka z najpopularniejszych wskaźników, które mogą okazać się bardzo dobrymi źródłami informacji w przypadku DeFi. Z racji, że spora część danych jest publicznie dostępna on-chain, inwestorzy i handlowcy nie powinni mieć problemów z wykorzystywaniem tych wskaźników. Do zebrania ich w tym artykule zainspirował nas wątek Spencera Noon'a.
1. Łączna Zablokowana Wartość (TVL)
Jak sama nazwa wskazuje, Łączna Zablokowana Wartość (TVL) to łączna liczba funduszy zablokowanych w protokole DeFi. TVL można traktować podobnie jak płynność w pulach płynności danego rynku pieniężnego. Dla przykładu w Uniswap TVL oznacza ilość funduszy zdeponowanych do protokołu przez twórców płynności.
Możemy skorzystać z TVL do określenia generalnego zainteresowania DeFi. Może też okazać się ono przydatne podczas porównywania "udziałów w rynku" różnych projektów DeFi. Dla inwestorów szukających niedocenionych projektów DeFi z pewnością jest to jeden z ważniejszych wskaźników.
Warto też zaznaczyć, że TVL jest możliwe do zmierzenia za pomocą różnych denominacji. Dla przykładu TVL w projektach Ethereum jest zazwyczaj mierzone za pomocą ETH lub USD.
2. Stosunek ceny do sprzedaży (stosunek P/S)
W przypadku bardziej tradycyjnych biznesów Stosunek Ceny do Sprzedaży (Stosunek P/S) porównuje cenę akcji przedsiębiorstwa do jego przychodów. Ten stosunek następnie jest używany, aby określić, czy cena danej akcji jest zbyt niska, czy też zawyżona.
Ponieważ wiele protokołów DeFi już teraz generuje przychody, możemy przy nich zastosować podobną metrykę. W jaki sposób? Musimy podzielić kapitalizację rynkową protokołu przez jego przychód. Im niższa wartość stosunku, tym bardziej może on być niedoceniony.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny sposób na wyliczenie wartości projektu. Stosunek ten może dać nam generalny pogląd na słuszność wyceny projektu przez rynek.
3. Podaż tokenów na gieldach
Kolejna strategia polega na śledzeniu podaży tokenów na giełdach krypto. Kiedy sprzedający sprzedają swoje tokeny, zazwyczaj robią to na scentralizowanych giełdach (CEX). Niemniej jednak liczba opcji dostępnych dla użytkowników na zdecentralizowanych giełdach (DEX) ciągle rośnie, a te nie wymagają zaufania do pośrednika. Z drugiej strony CEX zazwyczaj charakteryzują się znacznie większą płynnością. Dlatego warto śledzić podaż tokenów na scentralizowanych giełdach.
Istnieje pewne proste założenie odnośnie podaży tokenów. Jeżeli na giełdach znajduje się duża ilość tokenów, rośnie presja na ich sprzedaż. Z racji, że posiadacze i wieloryby nie trzymają swoich funduszy na własnych portfelach, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będą chcieli je sprzedać.
Pamiętajmy jednak, że nie jest to takie proste. Wielu handlowców używa posiadanych przez siebie funduszy jako zabezpieczenia pod handel margin lub futures. Tak więc przesłanie większej ilości aktywów na giełdę nie koniecznie musi oznaczać, że fala sprzedaży niedługo nadciągnie. Zwyczajnie warto pamiętać o tej potencjalnej zależności.
4. Zmiana sald tokenów na giełdach
Wiemy już, że warto bacznie się przyglądać podaży tokenów. Jednak same salda mogą okazać się niewystarczające. Czasami pomocna może także okazać się analiza niedawnych zmian na takowych saldach. Duże ruchy giełdzie mogą oznaczać wzrost zmienności.
Dla przykładu załóżmy odwrotny scenariusz do tego, co właśnie powiedzieliśmy na temat sald tokenów. Jeżeli z CEX wypłacane są duże sumy, może to oznaczać, że wieloryby akumulują tokeny. Nie wypłacaliby ich przecież na własne portfele, gdyby chcieli je zaraz sprzedać, prawda? Dlatego właśnie warto monitorować ruchy rynkowe.
5. Liczba unikalnych adresów
Mimo swoich ograniczeń stale rosnąca liczba adresów posiadających daną monetę lub token powinna wskazywać na ich wzrost zastosowań. Wydawać się może, że większa ilość adresów oznacza większą ilość użytkowników i rosnącą adopcję.
Ta metryka jednak jest z lekka podobna do hazardu. Łatwym jest stworzyć tysiące adresów i rozesłać po nich swoje fundusze, tworząc przy tym złudzenie powszechności monety. Tak jak w przypadku każdej metryki w analizie fundamentalnej, liczbę unikatowych adresów powinniśmy zawsze zestawiać z innymi czynnikami, aby otrzymać pełen obraz projektu.
6. Niespekulatywne zastosowania
A więc chcesz zainwestować w token bazujący na emoji, który obiecuje wszystkim swoim użytkownikom niesamowite przychody, ale tak w sumie to jest on nieprzydatne? Może i dostałby pieczęć akceptacji Charlesa Ponziego za posiadanie jakiejś wartości, jednak nie będzie to najtrwalszy protokół.
Aby rozumieć, do czego tak naprawdę wykorzystuje się token, jest kluczowe przy określaniu jego faktycznej wartości. Najlepiej byłoby zmierzyć ilość transakcji, które nie są wykonywane z racji spekulacji. Może być to bardzo trudne, jednak dobrym startem będzie sprawdzenie ilości transakcji, które nie mają miejsca na giełdach scentralizowanych i zdecentralizowanych. Celem jest sprawdzenie, czy ludzie faktycznie używają tego tokena.
7. Stopa inflacji
Wow, tokeny z bardzo małą podażą! To dobry znak, prawda?
Niekoniecznie. Kolejnym ważny czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę, jest inflacja. Mała podaż dzisiaj nie musi oznaczać małej podaży jutro, za miesiąc i za dziesięć lat, zwłaszcza jeżeli nowe tokeny są ciągle wydawane. Charakterystyczną cechą Bitcoina jest ciągle spadająca stopa inflacji, która w teorii powinna zapobiec psuciu się monet w przyszłości.
Nie każdy protokół powinien powielać system rzadkości Bitcoina. Inflacja sama w sobie nie koniecznie musi być czymś złym, jednak zbyt wysoka może być znacznie szkodliwa. Nie ma konkretnego poziomu, na którym inflacja jest "dobra", a na którym "zła", więc warto jest porównywać tę metrykę z innymi.
Przemyślenia końcowe
Jeżeli jesteś weteranem handlu krypto, pewnie zauważyłeś, że z wielu z tych metryk korzysta się podczas analizy fundamentalnej "tradycyjnych" kryptowalut. Jeżeli jednak nie jesteś z nimi blisko zaznajomiony, zalecamy przeczytanie naszego artykułu: Czym jest Analiza Fundamentalna (FA)?, aby rozwinąć swoje handlowe skrzydła dzięki dokładnej FA.
Jak zwykle przypominamy też, że rynki są nieprzewidywalne, irracjonalne i podatne na ekstremalną zmienność. Kluczem do sukcesu jest samodzielne szukanie informacji.
Nadal masz pytania dotyczące DeFi i analizy fundamentalnej? Sprawdź naszą platformę pytań i odpowiedzi Ask Academy, gdzie społeczność Binance odpowie na Twoje pytania.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję