Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Padł kolejny rekord - bitcoin przebił granicę 2250$

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ciąg dalszy wzrostów na bitcoinie. Po chwilowej utracie impetu, najbardziej znana kryptowaluta ponownie się rozpędza.

 

Kontrowersje wokół bitcoina

Nie tak dawno pisałem o wykorzystywaniu bitcoina do celów przestępczych. Po atakach hakerskich z 12 maja, w których próbowano wymusić zapłatę w bitcoinach, kurs kryptowaluty zdecydowanie wytracił impet (na poniższym wykresie zaznaczyłem na czerwono okres po atakach, w którym nie odnotowano znaczących wzrostów). Sytuacja ta nie trwała jednak długo. Bitcoin święci kolejne tryumfy, przebijając się niczym taran przez kolejne bariery. Kurs bitcoina do amerykańskiej waluty osiągnął już nawet poziom powyżej 2250 $.

 

 BTCUSD 23-05-2017BTCUSD 23-05-2017

Reklama

 

Nasuwa się pytanie o to, co jest powodem tak spektakularnego wzrostu wartości bitcoina. Czy mamy do czynienia z czynnikami fundamentalnymi, które mogą powodować wzrost wartości bitcoina? Być może w niektórych krajach tak. Może tak być w sytuacji pojawienia się problemów z prawnymi środkami płatniczymi, jak w przypadku Indii, o czym mogliście niedawno przeczytać właśnie w kontekście bitcoina.

 

Syreni śpiew

Być może jednak mamy do czynienia z nakręcającą się bańką spekulacyjną? Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Gdy słyszę jednak o bitcoinie, jako bezpiecznej przystani od razu przed moimi oczyma pojawia się pewien obraz. Pewien miły pan - nazwijmy go Henryk Inwestor - wchodzi do bezpiecznej, opromienionej słońcem przystani (zwanej Kryptowalutą), gdzie słychać śpiew pięknych syren. Syreny te śpiewają wzniosłe pieśni o kursie 4000 $ za jednego bitcoina. Wokół znajdują się statki o dumnych nazwach "PLN Bitcoin", "USD Litecoin" oraz "Ethereum". W pewnym momencie zbierają się jednak chmury. Ktoś nieumiejętnie zwinął jeden z żagli "PLN Bitcoin". Żagiel rozwija się, uderzając w głowę Henryka Inwestora, który postanowił zajrzeć na pokład statku. Nieszczęśnik wypada za burtę prosto w głębiny oceanu. Jest jednak podekscytowany - nareszcie pozna syrenkę Ariel.

 

Nie zrozumcie mnie źle. Nie chcę mówić, że mamy do czynienia z bańką spekulacyjną. Po prostu chciałbym żebyście zastanowili się nad tym, czy jest to możliwe. Kurs rośnie w doprawdy zawrotnym tempie, ale w przypadku załamania można skończyć jak nasz wyimaginowany bohater. Nie sugeruję nic innego, jak tylko zachowanie ostrożności.

Reklama

 

Bitcoin na polskim rynku

Zajrzyjmy jeszcze na polski rynek. Wzrosty widać, rzecz jasna również w przypadku pary BTC/PLN. Kurs oscyluje wokół 8200 zł.

 

BTCPLN - 23-05-2017BTCPLN - 23-05-2017

 

(źródło grafiki głównej: flickr.com)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Marszycki

Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.


Reklama
Reklama