W gąszczu setek kryptowalut można się pogubić, dlatego w drugim odcinku naszego kursu opowiem o najważniejszych rodzajach i funkcjach, jakie pełnią różne krypto projekty.
____Binance. Kurs o kryptowalutach____
Bitcoin i altcoiny
Zaczynamy kolejny, drugi odcinek naszej serii edukacyjnej o bardzo wymownej nazwie - Najlepszy kurs o kryptowalutach, której partnerem merytorycznym jest największa giełda kryptowalut na świecie, czyli Binance. W pierwszym odcinku Dawid pokrótce opowiedział o tym czym w ogóle są kryptowaluty i jakie cechy muszą spełniać, żeby otrzymać takie miano, ja natomiast w dzisiejszym odcinku przedstawię Ci w możliwie jak najprostszy sposób podstawowe rodzaje wirtualnych walut.
Zacznijmy od tego, że w każdym zestawieniu kryptowalut, jakie znajdziemy to bitcoin będzie miał pierwsze miejsce. Nie tylko ze względu na największą łączną wartość rynkową wszystkich jednostek znajdujących się na rynku, czyli inaczej mówiąc: kapitalizację, ale też dlatego, że bitcoin był pierwszą kryptowalutą. Dlatego też wszystkie inne kryptowaluty, które powstały po bitcoinie, określa się mianem altcoinów, czyli po prostu kryptowalut innych niż bitcoin. Tutaj mała uwaga - bitcoin jest tylko jeden i nawet jeśli jakieś projekty mają w swojej nazwie frazę “bitcoin” (a jest ich co najmniej kilkanaście, w tym na Binance znajdziemy m.in. Bitcoina Cash, Bitcoina Gold czy Bitcoina Diamond) to też są altcoinami.
Różne rodzaje kryptowalut
Na rynku znajdziemy setki różnych kryptowalut, z których każda ma jakąś funkcję, posiada konkretne cechy, a część nawet próbuje rozwiązać jakiś istniejący problem albo ułatwić konkretny proces.
- podstawowym rodzajem kryptowalut są te, których główną funkcją jest pełnienie funkcji wirtualnego pieniądza. Mówiąc prościej, są to kryptowaluty służące jako środek płatniczy. Zaliczamy do nich przede wszystkim najstarsze projekty, takie jak Bitcoin, Litecoin, Dash, XRP czy - tutaj mogę Cię zdziwić - Dogecoina. Oczywiście, każda kryptowaluta może być medium wymiany wartości, czyli można ją przesyłać z jednego portfela na drugi czy pomiędzy giełdami
- z czasem zaczęły pojawiać się projekty, których główną funkcją było coś więcej niż tylko uniemożliwienie przesyłania środków pomiędzy portfelami. Mowa między innymi o projektach, które pozwalają na tworzenie smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji w obrębie swojej sieci, czyli tzw. DApps-ów. O tym czym są smart kontrakty i DApps-y, będziemy mówić w późniejszych odcinkach kursu, teraz wspomnę tylko w największym możliwym skrócie, że są to mniej lub bardziej skomplikowane programy uruchamiane w sieci konkretnego projektu. Takim najprostszym przykładem smart kontraktu jest taki, który co miesiąc przesyła na ustalone adresy portfeli tę samą sumę w kryptowalucie, aż do wyczerpania środków, albo osiągnięcia konkretnej kwoty, w zależności od tego jak został zaprogramowany. Taki smart kontrakt, gdy został uruchomiony, nie może zostać zatrzymany i działa autonomicznie. Najpopularniejszym tego typu projektem jest oczywiście Ethereum, ale oprócz tego mamy jeszcze m.in. takie jak: Cardano, Solana czy TRON.
- warto wspomnieć jeszcze o projektach krypto działających w obrębie tzw. DeFi, czyli zdecentralizowanych finansów. Są to projekty, które dają nam dostęp do usług finansowych bez pośredników i poza systemem bankowym, bez względu na to, gdzie jesteśmy i skąd pochodzimy. Mowa m.in. o kryptowalutowych pożyczkach (zarówno tych udzielanych, jak i zaciąganych), transakcjach wymiany kryptowalut, handlu instrumentami pochodnymi czy nawet gromadzeniu oszczędności, dzięki oprocentowaniu depozytów. Do najpopularniejszych projektów DeFi zaliczamy m.in. Terra, Maker, UniSwap czy Aave
- Oprócz tego mamy też kryptowaluty, które aspirują do miana “wirtualnej gotówki”, zapewniając maksymalną anonimowość transakcji. Mowa o tzw. private coinach, z których najpopularniejszymi są Monero i Zcash
- Ostatnio ogromną popularnością cieszą się projekty skupione wokół tzw. metawersum, czyli wirtualnego świata, który jest jednocześnie siecią społecznościową, w którym można rozwijać wirtualną postać, kupować i sprzedawać wirtualne aktywa, wchodzić w interakcje z innymi członkami sieci. Wśród projektów tego typu warto wymienić Decentraland, Sandbox czy Axie Infinity
- W naszym zestawieniu nie może też zabraknąć NFT, czyli tzw. tokenów niewymienialnych, w pewien sposóļ powiązanych z metawersum. Samemu NFT poświęcimy osobny odcinek, ale wspomnę tylko o tym, że jest to token dający prawo własności do jakiegoś unikatowego, wirtualnego albo materialnego aktywa (dlatego też bywa nazywany tokenem kolekcjonerskim). Do największych projektów NFT należą: wspomniane Decentraland czy Axie Infinity, a także Enjin Coin, czyli projekt który stworzył pierwszy tego typu token
- Na sam koniec warto wspomnieć o stable-coinach, czyli coinach, których zadaniem jest utrzymywanie jak najbardziej zbliżonego kursu do jakiejś waluty lub kryptowalutyt. Najpopularniejsze są stable-coiny powiązane z dolarem amerykańskim (Tether, USDC czy autorski stable-coin giełdy Binance: BUSD), choć istnieją też takie powiązane np. z ceną bitcoina, stworzone po to, by skrócić czas przesyłania środków i obniżyć opłaty transakcyjne (np. Wrapped Bitcoin, WBTC)
Oczywiście to nie są wszystkie rodzaje kryptowalut, bo tych jest co najmniej drugie tyle, jednak moim zdaniem tyle na sam początek wystarczy, aby nie przytłoczyć Cię wiedzą.
Na giełdzie Binance znajdziesz 400 kryptowalut w ponad 1600 różnych parach
Każdy z coinów jest opisany na stronie giełdy (przykład BNB), jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, wystarczy kliknąć w jego symbol, a następnie przejść do zakładki z najważniejszymi informacjami na temat projektu.
Warto dodać, że Binance robi własny research projektów, które znajdują się na platformie przed ich dodaniem, a także delistuje te, które przestają spełniać kryteria jakościowe. Raporty na temat nowo wprowadzonych do handlu projektów znajdziesz w zakładce Research. Można tam też przeczytać ciekawe badania i podsumowania dot. rynku krypto, opracowane przez zespół Binance.
Zakładając konto na giełdzie Binance z linku, który znajdziesz w opisie tego video, otrzymasz 20% niższe opłaty handlowe.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję