Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs bitcoina - rok 2024 będzie kluczowy wedle prognozy ekspertów

|
selectedselectedselected
Kurs bitcoina - rok 2024 będzie kluczowy wedle prognozy ekspertów | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Cena Bitcoina ma za sobą świetny 2023 rok. Emocje jeszcze nie opadły, a już na początku stycznia może nadejść przełomowe dla świata kryptowalut wydarzenie.

 

  • Bitcoin był jednym z najlepszych aktywów 2023 roku pod względem stopy zwrotu
  • W kwietniu odbędzie się halving BTC
  • Zwykle po tym wydarzeniu miała miejsce duża zwyżka notowań
  • Co czeka rynek Bitcoina w 2024 roku?

 

Bitcoin królem rynków w 2023 roku

Kurs BTC ma za sobą świetny 2023 rok. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs BTC/USD zyskał ponad 160%.

W rezultacie, bitcoin osiągnął najwyższą stopę zwrotu w gronie głównych aktywów, zostawiając daleko z tyłu akcje z USA czy Europy, złoto, ropę czy obligacje.

Reklama

 

Kurs BTC/USD

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

“Po raz kolejny okazało się, że nie warto szukać dołka na BTC, a systematycznie zakupy w 2023 roku dały dobry wynik. Jeśli chodzi o mnie nie patrzyłem na cenę, a na to ile od ATH znajdował się Bitcoin i 60-70% poniżej ATH okazało się dobrą inwestycją” - stwierdził Maciej Tomczyk, CEO Krypto Ekipy w wypowiedzi dla FXMAG.

Reklama

 

Zobacz także: Bitcoin przekracza ważną barierę! Dlaczego kurs rośnie?

 

Akceptacja spot ETF na BTC lada dzień

Już początek roku może przynieść inwestorom jedno z najważniejszych wydarzeń dla BTC ostatnich lat. Chodzi o spodziewaną akceptacją spotowego ETF na Bitcoina.

Według informacji przekazanych niedawno przez agencję Reuters, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma podjąć w tej sprawie decyzję do 10 stycznia. Do tego terminu powinny zostać rozstrzygnięte wnioski złożone przez Ark Invest oraz 21 Shares.

“Cały rynek czeka na zatwierdzenie Spot ETF na BTC” - skomentował dla FXMAG Maciej Tomczyk, CEO Krypto Ekipy.

“Jest to ważne wydarzenie, od którego zaczynamy rok. Jeśli ETFy zostaną zatwierdzone będzie to spięcie ostatnich dobrych informacji na rynku krypto, z kolei przesunięcie może spowodować zdrową korektę która w mojej opinii jest potrzebna” - dodał.

Reklama

Łącznie, złożonych zostało 14 wniosków oczekujących na akceptację, w tym między innymi przez Black Rock czy Fidelity. Jeśli 2 pierwsze wnioski zostałyby odrzucone w obowiązującym SEC terminie 10 stycznia, to należałoby oczekiwać, że stałoby się tak z innymi.

Z kolei akceptacja oznaczałaby, że zapewne wszystkie pozostałe również zostałyby zatwierdzone. Niewykluczone jest także, że SEC może jednocześnie zaakceptować zbiorczo wszystkie wnioski. Odpowiedź poznamy już niebawem.

“Akceptacja Bitcoin ETF może prowadzić do zwiększenia inwestycji zarówno przez inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych” - stwierdził analityk XTB, Eryk Szmyd.

“Jeśli spotowe bitcoinowe fundusze ETF zostaną zatwierdzone, po tym wydarzeniu prawdopodobnie nastąpi dość krótka i płytka wyprzedaż BTC, ponieważ niektórzy inwestorzy sprzedadzą swoje monety, aby zrealizować zyski” - stwierdzili eksperci firmy analitycznej AllianceBernstein.

Pojawienie się funduszy ETF na BTC może spowodować napływ kapitału na rynek krypto ze strony inwestorów instytucjonalnych.

"Wzrost przepływów Bitcoin ETF może być stopniowy (...), ale później może wystąpić efekt kuli śnieżnej" - zauważyli analitycy AllianceBernstein.

Reklama

Jeśli spotowe ETF na BTC zostaną wprowadzone, to mogą one odnotować nawet około 5 mld USD wpływów w I połowie 2024 roku, szacują analitycy AllianceBernstein. W drugiej części roku może to być nawet około 10 mld USD. Do 2028 roku około 10% BTC może być przechowywane w ramach funduszy powstałych funduszy ETF.

 

Zobacz również: Notowania BTC/USD najwyżej od 2 lat! Bitcoin ETF na horyzoncie

 

Kluczowe wydarzenie w kwietniu - halving BTC

Jednak najważniejszym wydarzeń na rynku kryptowalut w 2024 roku może okazać się czwarty w historii halving w sieci Bitcoin.

Halving to proces, w którym nagroda za wydobycie nowego bloku w sieci blockchain zostaje zmniejszona o połowę. Jest to zaplanowane zdarzenie, które ma na celu kontrolowanie podaży danej kryptowaluty. Ma ono miejsce co 210 tys. bloków.

W trakcie spodziewanego na kwiecień 2024 halvingu nagroda zostanie zmniejszona z 6,25 BTC do 3,125 BTC. Cena bitcoina w przeszłości odnotowywała znaczną aprecjację kilka miesięcy po halvingu. Prognozowaną datą wydarzenia jest 23 kwietnia.

Reklama

 

 kurs bitcoina rok 2024 bedzie kluczowy wedle prognozy ekspertow grafika numer 1kurs bitcoina rok 2024 bedzie kluczowy wedle prognozy ekspertow grafika numer 1

Źródło: XTB.

 

“Zarówno ostateczne terminy SEC (10 stycznia i 15 marca), jak i szacowana data halvingu 23 kwietnia prowadzą nas do wniosku, że pierwsza połowa 2024 r. będzie kluczowa dla dynamiki kryptowalut” - zauważył Eryk Szmyd, analityk XTB.

“Halving zawsze odgrywał ważną rolę w poprzednich cyklach i to właśnie po halvingu mogą nadejść właściwe wzrosty. Warto podkreślić że pozytywne wydarzenia na rynku krypto będą skutkować napływem nowych inwestorów i nowego kapitału a tego potrzebujemy do kolejnej hossy” - stwierdził Maciej Tomczyk, CEO Krypto Ekipy dla FXMAG.

Reklama

 

Zobacz również: Katastrofa Bitcoin w Salwadorze? Eksperyment trwa, nadchodzą obligacje w BTC

 

Spadło tempo adopcji BTC i ETH

Zainteresowanie bitcoinem wzrosło w 2023 roku. Widać to po liczbie transakcji, jakie zostały wykonane w ostatnich miesiącach. Jednak tempo wzrostu jest rozczarowujące jak na aktywo, które według zapowiedzi sprzed kilku lat miało zrewolucjonizować świat finansów.

“W listopadzie 2023 roku dzienne transakcje Bitcoin osiągnęły rekordowy poziom 710 tys., ale tylko 235 tys. stanowiły transakcje finansowe, co daje niewielki 10% roczny wzrost. Liczba aktywnych adresów Bitcoin utrzymuje się na stałym poziomie od ponad trzech lat. Pomimo upływu przeszło 15 lat od powstania Bitcoina, jego krzywa adopcji nie jest porównywalna do szybkiego rozwoju Internetu lub technologii takich jak ChatGPT” - zauważył Eryk Szmyd, analityk XTB.

“Czynniki takie jak wycofywanie zasobów z giełd kryptowalut, upadki banków i nowe rozwiązania technologiczne w sieci Bitcoin, wpłynęły na zwiększoną aktywność użytkowników. Jednocześnie dane z transakcji i adopcji nie uzasadniają w pełni praktycznej użyteczności ponad 22 tys. istniejących kryptowalut” - dodał.

“Na tym etapie kryptowaluty są wciąż bardziej "antysystemowymi" i spekulacyjnymi aktywami niż produktami o powszechnej adopcji (Visa przetwarza około 597 mln transakcji dziennie, przy 1,9 mln transakcji dziennie zarówno na blockchainie Ethereum, jak i Bitcoina)” - zwrócił uwagę ekspert XTB.

Reklama

 

Rok 2024 to będzie dynamiczny okres dla kryptowalut

Pomimo tego, że w rozwoju adopcji BTC dostrzec można pewien przestój, to na rynku kryptowalutowym w 2024 roku nudno nie będzie.

“Zarówno ostateczne terminy SEC (10 stycznia i 15 marca), jak i szacowana data halvingu 23 kwietnia prowadzą nas do wniosku, że pierwsza połowa 2024 r. będzie kluczowa dla dynamiki kryptowalut” - podsumował analityk XTB, Eryk Szmyd.

Na dużo ciekawych zapowiedzi w 2024 roku zwrócił uwagę także Maciej Tomczyk z Krypto Ekipy:

“2024 to będzie również rok airdropów i start wielu ważnych pozycji takich jak tokeny od LayerZero czy StarkNet. To zawsze dobrze działało na rynek. Jeśli dodamy to tego wydarzenia poza rynkiem krypto, takie jak rok wyborczy w USA, to wszystko pozwala patrzeć nam byczo na 2024” - zaznaczył Maciej Tomczyk, CEO Krypto Ekipy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama