Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs Bitcoina: Od skoków cenowych po przełomową miliardową transakcję

|
selectedselectedselected

W pierwszej połowie ubiegłego tygodnia sentyment na rynku kryptowalut był negatywny. Były obawy, że  Bitcoin domknie lukę na poziomie 53 000  USD. Zamiast tego dotarł do regionu 56 500 USD, po czym po dwóch dniach wrócił do poziomów powyżej 60 000 USD. 

Kurs Bitcoina: Od skoków cenowych po przełomową miliardową transakcję
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Brak istotnych publikacji danych z kalendarza makroekonomicznego w tym tygodniu powoduje ograniczoną zmienność na rynku kryptowalut. Po wczorajszych spadkach dzisiaj Bitcoin handlowany jest w okolicach 61 000 USD.

 

Po 15 latach, od kiedy twórca Bitcoina Satoshi Nakamoto wydobył pierwszy blok sieci Bitcoin 3 stycznia 2009 roku, sieć przetworzyła swoją miliardową transakcję. Przetwarzano średnio 178 475 transakcji dziennie w ciągu 5 603 dni swojego istnienia. Liczba ta nie obejmuje jednak transakcji dokonywanych w Lightning Network, protokole płatności Bitcoin layer-2 umożliwiającym szybsze transakcje. Dzienne transakcje na Bitcoinie wzrosły w okolicach czwartego halvingu, z rekordową liczbą 926 000 transakcji przetworzonych w dniu 23 kwietnia. Duża część tego popytu wynikała z uruchomienia protokołu Runes. Pomimo tego, że Bitcoin jest najstarszą siecią kryptowalutową, nie jest pierwszą tego rodzaju, która przetworzyła miliard transakcji. Największy rywal Bitcoina, Ethereum, przetworzył ponad dwa miliardy transakcji od czasu jego uruchomienia w lipcu 2015 r.

 

Reklama

W piątek 3 maja po prawie 80 dniach odpływu kapitału, kapitał netto Grayscale Bitcoin Trust ETF wzrósł o 63 miliony dolarów. GBTC jest nadal największym funduszem Bitcoin Spot ETF, z ponad 18,7 miliardami dolarów aktywów w zarządzaniu równych około 297 000 Bitcoinów. Ciągłe odpływy pozwoliły nowszym konkurentom wypełnić lukę, a BlackRock iShares Bitcoin Trust ma 17,2 około miliarda dolarów. Bitcoinowe fundusze ETF odnotowały w połowie tygodnia odpływy w wysokości 563 milionów dolarów, przyćmiewając poprzedni dzienny rekord 326 milionów dolarów ustanowiony w połowie marca. Aby zrekompensować swoje straty, Grayscale zaproponował "mini" Bitcoin ETF z niższymi opłatami, mając na celu lepsze konkurowanie z prawie tuzinem nowych konkurentów. Dzień napływu netto do Grayscale może sygnalizować zmianę nastrojów w branży funduszy giełdowych opartych na kryptowalutach. Jak dotąd popyt instytucjonalny pozostaje tak wysoki, że górnicy po prostu nie są w stanie go w pełni zaspokoić.

 

Zobacz także: Notowania bitcoin idą w górę, co zrobi z kryptowalutowym szortem Rafał Zaorski

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Targosz

Daniel Targosz

Zastępca Managera Zespołu Traderów. Pracownik  Superfund TFI od 2019 roku. Wcześniej pracował w jednym z wiodących biur maklerskich w Polsce. Odpowiedzialny za transakcje rynkowe funduszu inwestycyjnego oraz analizę danych mikro i makroekonomicznych. Specjalizuje się w analizie dużych zbiorów danych, analizie fundamentalnej oraz analizie technicznej. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ukończył Analitykę Gospodarczą z tytułem licencjata, studia magisterskie Ekonomia ze specjalizacją Analiza Finansowo-Ekonomiczna oraz studia podyplomowe Data Science.


Reklama
Reklama